AK Parti Bursa'dan tekli eğitim çıkışı!

Türkiye'de ve Bursa'da okul, derslik ve öğretmen açığının hızla kapatılması yönünde büyük gayret sarf ettiklerini belirten AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, şimdiki hedeflerinin Bursa'da tekli eğitime geçmek olduğunu söyledi.

GÜNCEL, 23 Şubat 2019 Cumartesi, 12:11
AK Parti Bursa'dan tekli eğitim çıkışı!

Bursa'da gerçekleştirdikleri eğitim-öğretim yatırımları hakkında yazılı bir açıklama yapan Başkan Salman, devletin en önemli görevlerinden birinin eğitim hizmetlerinin eksiksiz yerine getirilmesi olduğunun belirterek, 2002 yılından itibaren hem Türkiye'de hem de Bursa'da okul, derslik ve öğretmen açığının hızla kapatılması yönünde adımlar attıklarını ifade etti. Salman şimdiki hedeflerini Bursa'da tekli eğitime geçmek olduğunu söyledi.

TEKNOLOJİ DESTEĞİ

Güçlü bir Türkiye'ye ulaşmak için, geleceğin emanet edileceği gençlere iyi bir eğitim verilmesi gerektiğini vurgulayan AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, öğrencilere günün şartlarına uygun teknoloji desteği sunduklarını söyledi. 2002'den 2018'e kadar Bursa'daki ilk ve orta öğretim kurumlarında okuyan öğrenci sayısının yüzde 41 artarak 429 bin 771'den 607 bin 884'e yükseldiğini açıklayan Salman, buna mukâbil okul sayısının yüzde 123 artarak 785'ten bin 873 yükseldiğini, derslik sayısının da yüzde 163 artarak 9 bin 488'den, 24 bin 719'a çıktığını kaydetti.

1 MİLYAR 642 MİLYON LİRALIK HARCAMA

2003-2018 yılları arasında Bursa'daki eğitim yatırımlarına 1 milyar 642 milyon lira harcama yapıldığını açıklayan Başkan Salman, bu yatırımlar sonucunda eğitim ve öğretimde önemli bir rahatlama meydana geldiğine vurgu yaptı. Başkan Salman, "Yaptığımız hamleler ile derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci sayılarını ciddi şekilde aşağılara çektik. İlköğretimde dersliklerdeki öğrenci sayısı 44'lerden 29'a, orta öğretimde 39'dan 23'e, mesleki ve teknik eğitim okullarında ise sınıf mevcutları da 43'ten 25'e geriledi. İlimizde görev yapan öğretmen sayısını da, bu sürede yüzde 100'ün üzerinde artırdık" dedi.

ÜCRETSİZ KİTAP VE TEKNOLOJİ DESTEĞİ

Ayhan Salman, AK Parti'nin eğitim ve öğretimde en önemli hizmetlerinden birinin de ilk ve orta öğretimde devlet okullarında okuyan tüm öğrencilere ücretsiz kitap dağıtmak olduğunu da söyledi. Öğrencilerin daha sağlıklı ve ferah ortamlarda eğitim ve öğretim görmesi için hiç bir fedakârlıktan kaçınmadıklarını dile getiren Salman, eğitim kurumlarına teknoloji desteği de verdiklerini ve bu kapsamda Bursa'daki okullara 26 bin 460 bilgisayar dağıtarak 672 tane bilişim teknolojileri sınıfı oluşturduklarını belirtti.

Okullara ayrıca, 41 bin 397 tablet bilgisayar, 29 bin data ucu, 13 bin 757 etkileşimli tahta, bin 18 adet çok fonksiyonlu yazıcı, 99 doküman kamera verdiklerini ve 806 okula internet bağlantısı yaptıklarını anlatan Başkan Salman, şunları da söyledi:  "Şimdiki hedefimiz, Bursa'yı tekli öğretime geçirmektir. Geçen yıl 228 derslikli 16 okul tamamlanarak hizmete açıldı. Bin 395 derslikli 72 okulun yapımı ise devam ediyor. Bu okullardan 11 tanesini hayırseverler yapıyor. Buradan kendilerine bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bu arada 2 bin 84 derslikli 74 okulun yapımının, ek yatırım programına alınması için bakanlığa teklif götürüldü. Yapımı devam eden ve ek yatırım programına alınmasını istediğimiz okular tamamlandığında, Bursa'daki derslik sorununu tamamen çözmüş olacağız. Böylece çocuklarımız, tekli eğitimde, daha rahat sınıflarda, daha ferah şartlarda en iyi eğitimi alma imkânına kavuşacak."

******

Eğitimde tekli eğitim sistemi nedir? Tekli eğitim sistemi saatleri nasıl?

Tekli sistemin hayata geçmesiyle birlikte , öğrenciler artık sabahçı, öğlenci olarak ayrılmayacak, tüm gün okulda olacaklar. 

Öğrenciler sabah saat 09:00'da okulda olacaklar ve öğleden sonra saat 16:00'a kadar ayrılmayacaklar. Bu arada ders yoğunluğunda herhangi bir artışın söz konusu olmayacağı bildirilirken, öğrencilerin sosyal etkinliklerine ağırlık verileceği öğrenildi. Öğrenciler öğle yemeklerini evlerinde değil okulda yiyecekler.

5'inci sınıftan itibaren yabancı dile ağırlık verilecek ve öğretmen olması durumunda ekstra dil öğretilmesi de mümkün olacak.

Tam gün eğitim, görülen ders saatini sabah ve öğle olmak üzere ikiye böler. İlkokullarda görülen günlük ders saati altıdır. Tam gün eğitimle birlikte öğrenci ve öğretmenler, sabah dört öğleden sonra iki saat ders görerek toplam ders saatini altıya tamamlarlar. Öğrencilerin sabah ve öğleden sonra gördükleri dersler arasında 1 saatlik öğle arası verilmektedir. Yine ortaokul ve liselerde de durum pek farklı değil. Tam gün eğitim veren bir ortaokulda günlük ders saati 7 ise derslerin dördü sabah üçü ise öğleden sona görülür.

Tam gün eğitimde derse başlama saati 08.00 ile 08.30 arası değişmektedir. 1 saatlik öğle arası saat 12'de verilirken saat 14.00-15.00 arası ise günlük öğretim faaliyeti tamamlanır. Sonuç olarak tam gün eğitimle sabahın erken saatlerinde okula gelme ve akşam geç saatlerde okuldan çıkmanın önüne geçilmiş olacaktır. Çünkü ikili öğretim yapan okullarda sabah dersler saat 06.30 başlamakta, öğlenciler ise saat 17.00-18.00 arası okuldan çıkmaktadırlar. Bu durum hem öğrenci ve öğretmenleri hem de aileleri mağdur etmedir.

İkili öğretim sistemi nedir?

Öğrencilerden bir bölümün sabah, bir bölümünün de öğleden sonra ders gördüğü okullarda uygulanan öğretime "İkili Öğretim" adı veriliyor.

Kaynak: IHA

ASAYİŞ
Bursa'da iki aile arasında 'park yeri' kavgası! Bıçaklarla birbirine girdiler...
Bursa'da park yeri yüzünden komşu iki aile arasında kavga çıktı. Çıkan kavgada bir şahıs yaralanı...
TÜRKİYE
Bursa'da isyan ettiren olay! Ne istediniz küçücük hayvandan...
Bursa'nın İnegöl ilçesinde Pali cinsi süs köpeği, kimliği belirsiz kişiler tarafından silahla vur...
SİYASET
Bozbey: 'Patates ve soğan bile ithal edilir oldu, artık silkelenmemiz gerek'
Karacabey'i ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, bereketli toprakl...
DÜNYA
'Sağlıklı' diye damarına meyve suyu enjekte etti, ölümden döndü!
"Sağlıklı" olduğu gerekçesiyle damarına meyve suyu enjekte eden 51 yaşındaki Çinli kadın ölümden ...
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Okkalı bir tokat indirmenizi istiyorum'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimler öncesinde Kocaeli'de düzenlediği mitingde "İstanbul'u Konst...
ASAYİŞ
Bursa 'yok artık' dedirtti! Sürücü ehliyetsiz, araç ise çalıntı ve sahte plakalı...
Bursa'nın İnegöl ilçesinde yapılan uygulamalar sırasında durdurulan motosiklet çalıntı çıkarken, ...
Tam 65 bin kişi izledi!
Aşka farklı bir bakış...
Türk filmleri ABD'de!
Temeli atıldı! Kestel'e büyük değer katacak

En Çok Okunan Haberler

Önce minibüsü sonra da 10 metrelik çukuru fa...

Bursa'nın farklı ilçelerinde ihbar üzerine harekete ...

Bursa'da ekmek parasını kazanırken canından ...

Bursa Gemlik'te bir inşaatta çalışırken yüksek geril...

Saldırı hazırlığındaydılar... Bursa'daki ter...

Bursa'da PKK/KCK terör örgütü mensubu oldukları ve ö...

İstanbulluları sevindiren 'Hızır' bu kez Sur...

İstanbul'un Beyoğlu ve Başakşehir ilçelerinde yardım...

Milyonları ilgilendiriyor! Son gün 25 Mart, ...

Kira beyannamesi verme süresi 25 Mart'ta sona eriyor...

Bakanlık uyardı: Bu ürünleri alırken dikkat!

Tarım Bakanlığı, gıda alışverişi yaparken dikkat edi...

Bursa 'yok artık' dedirtti! Sürücü ehliyetsi...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yapılan uygulamalar sıras...

Bursa metrosunda kaza! Yolcular mağdur edilm...

Ankara Yolu'nda bir sürücünün metro duvarının koruma...

Bursalı kuaför Türkiye dördüncüsü oldu!

16-19 Mart tarihlerinde Antalya'da düzenlenen Ulusla...

Kılıçdaroğlu'ndan dikkat çeken Bursa açıklam...

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin "Mansur Yavaş...

Camide katliam yapan terörist Tokat'a da git...

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye te...

Bursa'da iki aile arasında 'park yeri' kavga...

Bursa'da park yeri yüzünden komşu iki aile arasında ...

'Bursa'da 2 yıl içinde birinci sorun olmakta...

İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala, Büyükşehir Belediye ...

Bakan Kurum açıkladı! 'Bursa'dan çok fazla t...

Yapılacak 50 bin sosyal konuta şu ana kadar 250 bin ...

Sezai Temelli hakkında soruşturma başlatıldı

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca HDP Eş Genel Başk...