AK Parti'nin Bursa adayları tanıtıldı! MHP'ye bırakılan ilçeyle ilgili dikkat çeken ayrıntı...

Bursa'da AK Parti'nin merakla beklenen ilçe belediye başkan adayları resmen açıklandı. Bursa'da MHP'yle iş birliği yapan AK Parti 16 ilçede aday çıkarırken, AK Parti'nin Türkiye'deki ilk belediyesi olan Yenişehir ise Cumhur İttifakı kapsamında MHP'ye bırakıldı.

SİYASET, 13 Ocak 2019 Pazar, 15:56
AK Parti'nin Bursa adayları tanıtıldı! MHP'ye bırakılan ilçeyle ilgili dikkat çeken ayrıntı...

AK Parti Bursa İl Başkanlığı tarafından düzenlenen belediye başkan aday tanıtım toplantısı, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un katılımıyla Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Bursa'da iş birliği yapan  AK Parti ile MHP'nin ilçelerde hangi isimleri aday çıkaracağı da netlik kazandı.

SÖZ VERİYORUZ

Törende ilk sözü AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman aldı. Salman, MHP Bursa İl Başkanı Kalkancı'ya başından beri gösterdiği sıcak diyalog için teşekkür etti. Salman, "AK Parti Bursa teşkilatları olarak söz veriyoruz. Çalınmadık kapı, girilmedik gönül bırakmayacağız. Halka hizmetin hakka hizmet olduğu düsturunu gözeterek, çok daha büyük bir çaba harcayacağız. AK Parti 81 milyonun partisidir. her zamankinden daha fazla çalışacağımıza söz veriyoruz." diye konuştu.

ALTEPE'YE TEŞEKKÜR

Salman'ın ardından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, konuşmasını yaptı:"AK Parti kadrosu milletimizin huzur ve refahı için çalışan bir kadrodur. Bu kadro bugün başka ülkelere de huzur getirmektedir. Yerel yönetimlerdeki anlayış değişikliğini de teşkilatımız getirmiştir. AK Parti'nin mesleği yerel yönetimdir. Yerel yönetim anlayışımız sürekli değişerek yenilenmiştir. AK Parti çatıısı altında Bursamıza değerli hizmetleri olmuş Hikmet Şahin'i rahmetle anıyorum, Recep Altepe'ye teşekkür ediyorum." Her ilçenin Bursa'nın gelişimine katkıda bulunduğunu kaydeden Aktaş, farklı bir seçim sürecine girildiğini belirterek, "Cumhur İttifakı, 15 Temmuz'da mütekamil hale geldi. 31 Mart'tan sonra bu vatana gönül vermiş başkanlarımızla Bursa'nın örnek hale gelmesi için çalışacağız. Bursamızı fethin 700'üncü yılına taşıyacağız" ifadelerini kullandı.

KİRLENMEYECEĞİZ

"Kirlenmeyeceğiz, kirletmeyeceğiz, kirletenlere asla müsaade etmeyeceğiz" diyen Aktaş, Bursa'nın huzurun, bereketin ve kadim değerlerin şehri olacağını söyledi. Aktaş, 18 belediyeyi de kazanmak için canla başla çalışacaklarını belirtti.

BİZ HAZIRIZ

Başkan Aktaş'ın ardından Bursa Milletvekili ve eski Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, konuşma yaptı: "Biz seçimlere hazırız. Buradaki coşku Cumhur İttifakı'nın bayrağını Bursa'nın burçlarına dikecektir. Seçimlerin iki yüzü var. Birisi genel idareye, hatta sınırlarımızı aşan bir yüzü var, ikincisi mahallemize, şehrimize bakan bir yüzü var. Adalet ve Kalkınma Partisi, kökleri çok derinlerde, yüzü geleceğe bakan bir partidir. Bu seçim de bir eşiktir. Birileri kirli yerlere pususunu kurmuş, AK Parti'nin ve Cumhur İttifakı'nın sendelemesini beklemektedir. Belediye başkanlarımız sadece belediye başkanı değildir. Şehrül emin sıfatının içini doldurmak için çalışıyoruz."

HEDEF KİTLEMİZ...

Bursa Milletvekili, eski İçişleri Bakanı ve AK PARTİ MKYK üyesi Efkan Ala konuşma yaptı: "Bizim bir tek siyaset etme nedenimiz var, o da Bursalılar en güzel hizmeti sunmak. Onun için de siyasette yeni gelenekler oluşturuyoruz. Bugüne kadar görev yapan başkanlarımıza teşekkür ediyorum, bundan görev alacak başkanlarımızı tebrik ediyorum. Seçim sandığı kurulana kadar Cumhur İttifakı olarak hep birlikte 'önce millet önce memleket' diyerek, her türlü çalışmayı Bursalılara layık bir biçimde ortaya koyacağız. Hedefimiz Bursa'da yaşayan bütün kardeşlerimize en güzel hizmeti sunmaktır. Hedef kitlemiz Bursalıların tamamıdır."

YEPYENİ BİR YOL

Son olarak kürsüye AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, çıktı.

Kurtulmuş'un konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Bursa'da her konuştuğumuzda başka duygularla konuşuyoruz. Sokaklarında Osman Gazi'nin, Orhan Gazi'nin izlerinin olduğu bir şehir. Bursa'da olmak, hele hele Bursalı olmak, Allah'ın bir lütfudur. Bu seçim Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişten sonraki ilk seçim. Milletimiz 24 Haziran'ın teyidi yapacak, hangi istikamette gideceğini seçecek, Cumhurbaşkanı'mızın önünü açacak, Cumhur İttifakı'yla Türkiye yepyeni bir yola girecektir."

BAZI ÖZELLİKLERİMİZ VAR

"AK Parti nasıl bir partidir? En az iki asırdır bu topraklarda süren mücadelemizin anlamı nedir? İşimiz seçimlere girerek, bazı arkadaşlarımız seçmek değildir. AK Parti yüzyıllar süren bir mücadelenin özetidir. Bazı özelliklerimiz vardır. AK Parti, yerli ve millidir. Kökü dışarıda değil, elin gavuruna el avuç açıp dilenen bir parti değil, Osman Gazi'nin, Orhan Gazi'nin, Sultan Alparslan'ın izinde yürüyen bir partidir. Biz medeniyetimize bağlıyız. Her ağacın kendi kökleri üzerinde yükseldiğini iyi biliyoruz. Allah'tan başka hiçbir gücün önünde eğilmeyen bir topluluğuz."

ORHUN'DAN MOSTAR'A...

"AK Parti, sadece Türkiye'nin değil, Orhun abidelerinden Mostar Köprüsü'ne kadar bütün gönül coğrafyamızın partisidir. AK Parti, dünya mazlumlarının, dünya mağdurlarının partisidir. AK Parti; dünya partisidir."

ADAY TESPİTİNDE ARANILAN ÖZELLİKLER

Aday tespitinde bazı özellikler arandı. Aday olan da aday gösterilemeyen de aynı yolun yolcusu. Ehliyet, liyakat, tevazu, samimiyet... Bunları aradık." Bundan sonra 3 temel özelliği arıyoruz: Adalet... Adalet mülkün temelidir. Adalet, boynuzu olmayan koyunun hakkını boynuzludan almak demektir. Kimseyi ayırmayacak, herkesi bir, herkesi eşit, herkesi Hazreti İnsan olarak kabul edecektir. Adaletten ayrılana zerre tahammülümüz olmayacaktır. İkinci özellik emanettir. Şehrin tamamının kendisine emanet olarak verildiği insandır, belediye başkanı. Belediye başkanlarımız, emanete asla hıyanet etmeyecektir. Emaneti 5 yıl sizin adınıza koruyacak, sizler de buna göz kulak olacaksınız. Kimse şehrin emanetine hıyanet etmeyecek. AK Parti olarak şehrin emanetine hıyanet edene bir dakika bile göz yummayacağız. Üçüncü temel vasıfi sadakattir. Kime?.. Millete... Sadakete ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz'da gördük.

Kurtulmuş, konuşmasının ardından aday gösterilen isimleri resmen açıkladı.

İŞTE AK PARTİ BURSA BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI...

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı: ALİNUR AKTAŞ

AK Parti Osmangazi Belediye Başkan adayı: MUSTAFA DÜNDAR

AK Parti Yıldırım Belediye Başkan adayı: OKTAY YILMAZ

AK Parti Nilüfer Belediye Başkan adayı: NECATİ ŞAHİN

AK Parti Karacabey Belediye Başkan adayı: ALİ ÖZKAN

AK Parti Orhangazi Belediye Başkan adayı: BEKİR AYDIN

AK Parti Orhaneli Belediye Başkan adayı: ALİ AYKURT

AK Parti Keles Belediye Başkan adayı: MEHMET KESKİN

AK Parti Büyükorhan Belediye Başkan adayı: AHMET KORKMAZ

AK Parti Harmancık Belediye Başkan adayı: YILMAZ ATAŞ

AK Parti Gürsu Belediye Başkan adayı: MUSTAFA IŞIK

AK Parti Gemlik Belediye Başkan adayı: BERKAY BULUT

AK Parti Kestel Belediye Başkan adayı: ÖNDER TANIR

AK Parti İnegöl Belediye Başkan adayı: ALPER TABAN

AK Parti Mudanya Belediye Başkan adayı: AHMET MURAT ÜNAL

AK Parti İznik Belediye Başkan adayı: KAĞAN MEHMET USTA

AK Parti Mustafakemalpaşa Belediye Başkan adayı: MEHMET KANAR

İttifak kapsamında MHP'ye bırakılan Yenişehir Belediye Başkan adayı: DAVUT AYDIN

YENİŞEHİR'İN DİKKAT ÇEKEN ÖZELLİĞİ

Yenişehir belediyesi, AK Parti kurulduğu dönemde ANAP'lı belediye başkanı Mehmet Kaya görevdeydi. İçişleri Bakanlığı, 2003 yılında Kaya'yı görevden aldı. Kaya'nın görevden alınmasının ardından Fazilet Partisi'nden meclis üyesi seçilen Bülent Hamdi Cingil partisi kapanınca AK Parti'ye geçerek, ilçede AK Parti'nin kurucu üyesi olmuş ve belediye başkanı seçilmişti. Böylelikle Yenişehir Belediyesi AK Parti'nin Türkiye'deki ilk belediyesi olmuştu.

BÜYÜK DEĞİŞİM

Öte yandan Osmangazi'de Mustafa Dündar, İnegöl'de Alper Taban, Karacabey'de Ali Özkan ve Gürsu'da Mustafa Işık dışındaki 11 ilçede belediye başkanları değişti.

ASAYİŞ
Bursa'da ibretlik kaza... Arabada anahtarla oynayan çocuk, ganyan bayine daldı!
Bursa Tahtakale Mahallesi'nde, direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü bir şans oyunları bayine g...
SİYASET
Meral Akşener, İnegöl'den çağrıda bulundu: 31 Mart'ta kulağını çekin
Bursa'nın İnegöl ilçesinde konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Türkiye ihraç ediyor, ...
SPOR
Bursaspor-Galatasaray maçı için MHK'dan flaş açıklama!
Merkez Hakem Kurulu (MHK), Bursaspor-Galatasaray maçındaki, sarı kırmızılı takımın 3. golünden ö...
DÜNYA
Ülke şokta! 'Ölenlerin sayısı bine çıkabilir'
Mozambik Devlet Başkanı Filipe Jacinto Nyusi, kuvvetli yağış ve tropikal Idai hort...
GÜNCEL
Başkan Bozbey: 'Türkiye Cumhuriyeti'nin güneşi oldu!'
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen an...
YAŞAM
Ölü balinanın midesinden çıkanlar şoke etti! Tam 40 kilogram...
Filipinler'de kıyıya vuran bir balinanın midesinden 40 kilogram plastik poşet çıkarıldığı bildiri...
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'da heyecan dorukta! Hızır'ı kuşlara yem ediyor
Sönmez ailesinden eğitime 4,5 milyonluk destek
Hercai 2. yeni bölüm fragmanı: 'Reyyan'la ben evlenmek istiyorum!'
Bomba iddia... Serdar Ortaç ve Chloe boşanıyor mu?

En Çok Okunan Haberler

Hollanda'da terör alarmı! Tramvayda ateş açı...

Hollanda'nın Utrecht kentinde silahlı saldırı düzenl...

İYİ Parti lideri Akşener'den Bursa'da çok se...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Bursa'nın Kar...

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? '...

Jandarma Genel Komutanlığı'nca, '18 Mart Şehitleri A...

Bursa'da ibretlik kaza... Arabada anahtarla ...

Bursa Tahtakale Mahallesi'nde, direksiyon hakimiyeti...

Bursa için tarihi müjde: '5 bin yeni istihda...

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osm...

Çanakkale'de en çok şehit veren il Bursa, il...

Çanakkale, Birinci Dünya Savaşı'nda tarihin en kanlı...

'Kime oy vereceksin?' sorusuna böyle yanıt v...

Kayseri'de yaşayan 92 yaşında ve 27 torun sahibi ola...

Benzine zam geldi! Bursa'da fiyatlar ne duru...

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benz...

Başkan Ali Ay isyan etti: 'Artık yeter!..'

Bursaspor Galatasaray maçı sonrası Bursaspor Başkanı...

Karısı tarafından bıçaklanan adam haber için...

Antalya'da karısı tarafından kalçasından bıçaklandığ...

CHP Bursa'dan flaş açıklama: 'Bir meczubun i...

CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, sahte email hesa...

1977'den beri tek tek yazdı, ümidi kalmayınc...

Samsun'da çaycılık yapan 59 yaşındaki Mustafa Yıldız...

Bursaspor VAR kurbanı!

Süper Lig'in 26. haftasında Galatasaray'ı ağırlayan ...

Konut satışlarında büyük düşüş!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat 2019 konut s...

Bursa'da 'Peki ama neden?' dedirten hareket!...

Bursa'da bir motosiklet sürücüsü, trafikte seyir hal...