AK Parti'nin Bursa adayları tanıtıldı! MHP'ye bırakılan ilçeyle ilgili dikkat çeken ayrıntı...

Bursa'da AK Parti'nin merakla beklenen ilçe belediye başkan adayları resmen açıklandı. Bursa'da MHP'yle iş birliği yapan AK Parti 16 ilçede aday çıkarırken, AK Parti'nin Türkiye'deki ilk belediyesi olan Yenişehir ise Cumhur İttifakı kapsamında MHP'ye bırakıldı.

SİYASET, 13 Ocak 2019 Pazar, 15:56
AK Parti'nin Bursa adayları tanıtıldı! MHP'ye bırakılan ilçeyle ilgili dikkat çeken ayrıntı...

AK Parti Bursa İl Başkanlığı tarafından düzenlenen belediye başkan aday tanıtım toplantısı, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un katılımıyla Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Bursa'da iş birliği yapan  AK Parti ile MHP'nin ilçelerde hangi isimleri aday çıkaracağı da netlik kazandı.

SÖZ VERİYORUZ

Törende ilk sözü AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman aldı. Salman, MHP Bursa İl Başkanı Kalkancı'ya başından beri gösterdiği sıcak diyalog için teşekkür etti. Salman, "AK Parti Bursa teşkilatları olarak söz veriyoruz. Çalınmadık kapı, girilmedik gönül bırakmayacağız. Halka hizmetin hakka hizmet olduğu düsturunu gözeterek, çok daha büyük bir çaba harcayacağız. AK Parti 81 milyonun partisidir. her zamankinden daha fazla çalışacağımıza söz veriyoruz." diye konuştu.

ALTEPE'YE TEŞEKKÜR

Salman'ın ardından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, konuşmasını yaptı:"AK Parti kadrosu milletimizin huzur ve refahı için çalışan bir kadrodur. Bu kadro bugün başka ülkelere de huzur getirmektedir. Yerel yönetimlerdeki anlayış değişikliğini de teşkilatımız getirmiştir. AK Parti'nin mesleği yerel yönetimdir. Yerel yönetim anlayışımız sürekli değişerek yenilenmiştir. AK Parti çatıısı altında Bursamıza değerli hizmetleri olmuş Hikmet Şahin'i rahmetle anıyorum, Recep Altepe'ye teşekkür ediyorum." Her ilçenin Bursa'nın gelişimine katkıda bulunduğunu kaydeden Aktaş, farklı bir seçim sürecine girildiğini belirterek, "Cumhur İttifakı, 15 Temmuz'da mütekamil hale geldi. 31 Mart'tan sonra bu vatana gönül vermiş başkanlarımızla Bursa'nın örnek hale gelmesi için çalışacağız. Bursamızı fethin 700'üncü yılına taşıyacağız" ifadelerini kullandı.

KİRLENMEYECEĞİZ

"Kirlenmeyeceğiz, kirletmeyeceğiz, kirletenlere asla müsaade etmeyeceğiz" diyen Aktaş, Bursa'nın huzurun, bereketin ve kadim değerlerin şehri olacağını söyledi. Aktaş, 18 belediyeyi de kazanmak için canla başla çalışacaklarını belirtti.

BİZ HAZIRIZ

Başkan Aktaş'ın ardından Bursa Milletvekili ve eski Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, konuşma yaptı: "Biz seçimlere hazırız. Buradaki coşku Cumhur İttifakı'nın bayrağını Bursa'nın burçlarına dikecektir. Seçimlerin iki yüzü var. Birisi genel idareye, hatta sınırlarımızı aşan bir yüzü var, ikincisi mahallemize, şehrimize bakan bir yüzü var. Adalet ve Kalkınma Partisi, kökleri çok derinlerde, yüzü geleceğe bakan bir partidir. Bu seçim de bir eşiktir. Birileri kirli yerlere pususunu kurmuş, AK Parti'nin ve Cumhur İttifakı'nın sendelemesini beklemektedir. Belediye başkanlarımız sadece belediye başkanı değildir. Şehrül emin sıfatının içini doldurmak için çalışıyoruz."

HEDEF KİTLEMİZ...

Bursa Milletvekili, eski İçişleri Bakanı ve AK PARTİ MKYK üyesi Efkan Ala konuşma yaptı: "Bizim bir tek siyaset etme nedenimiz var, o da Bursalılar en güzel hizmeti sunmak. Onun için de siyasette yeni gelenekler oluşturuyoruz. Bugüne kadar görev yapan başkanlarımıza teşekkür ediyorum, bundan görev alacak başkanlarımızı tebrik ediyorum. Seçim sandığı kurulana kadar Cumhur İttifakı olarak hep birlikte 'önce millet önce memleket' diyerek, her türlü çalışmayı Bursalılara layık bir biçimde ortaya koyacağız. Hedefimiz Bursa'da yaşayan bütün kardeşlerimize en güzel hizmeti sunmaktır. Hedef kitlemiz Bursalıların tamamıdır."

YEPYENİ BİR YOL

Son olarak kürsüye AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, çıktı.

Kurtulmuş'un konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Bursa'da her konuştuğumuzda başka duygularla konuşuyoruz. Sokaklarında Osman Gazi'nin, Orhan Gazi'nin izlerinin olduğu bir şehir. Bursa'da olmak, hele hele Bursalı olmak, Allah'ın bir lütfudur. Bu seçim Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişten sonraki ilk seçim. Milletimiz 24 Haziran'ın teyidi yapacak, hangi istikamette gideceğini seçecek, Cumhurbaşkanı'mızın önünü açacak, Cumhur İttifakı'yla Türkiye yepyeni bir yola girecektir."

BAZI ÖZELLİKLERİMİZ VAR

"AK Parti nasıl bir partidir? En az iki asırdır bu topraklarda süren mücadelemizin anlamı nedir? İşimiz seçimlere girerek, bazı arkadaşlarımız seçmek değildir. AK Parti yüzyıllar süren bir mücadelenin özetidir. Bazı özelliklerimiz vardır. AK Parti, yerli ve millidir. Kökü dışarıda değil, elin gavuruna el avuç açıp dilenen bir parti değil, Osman Gazi'nin, Orhan Gazi'nin, Sultan Alparslan'ın izinde yürüyen bir partidir. Biz medeniyetimize bağlıyız. Her ağacın kendi kökleri üzerinde yükseldiğini iyi biliyoruz. Allah'tan başka hiçbir gücün önünde eğilmeyen bir topluluğuz."

ORHUN'DAN MOSTAR'A...

"AK Parti, sadece Türkiye'nin değil, Orhun abidelerinden Mostar Köprüsü'ne kadar bütün gönül coğrafyamızın partisidir. AK Parti, dünya mazlumlarının, dünya mağdurlarının partisidir. AK Parti; dünya partisidir."

ADAY TESPİTİNDE ARANILAN ÖZELLİKLER

Aday tespitinde bazı özellikler arandı. Aday olan da aday gösterilemeyen de aynı yolun yolcusu. Ehliyet, liyakat, tevazu, samimiyet... Bunları aradık." Bundan sonra 3 temel özelliği arıyoruz: Adalet... Adalet mülkün temelidir. Adalet, boynuzu olmayan koyunun hakkını boynuzludan almak demektir. Kimseyi ayırmayacak, herkesi bir, herkesi eşit, herkesi Hazreti İnsan olarak kabul edecektir. Adaletten ayrılana zerre tahammülümüz olmayacaktır. İkinci özellik emanettir. Şehrin tamamının kendisine emanet olarak verildiği insandır, belediye başkanı. Belediye başkanlarımız, emanete asla hıyanet etmeyecektir. Emaneti 5 yıl sizin adınıza koruyacak, sizler de buna göz kulak olacaksınız. Kimse şehrin emanetine hıyanet etmeyecek. AK Parti olarak şehrin emanetine hıyanet edene bir dakika bile göz yummayacağız. Üçüncü temel vasıfi sadakattir. Kime?.. Millete... Sadakete ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz'da gördük.

Kurtulmuş, konuşmasının ardından aday gösterilen isimleri resmen açıkladı.

İŞTE AK PARTİ BURSA BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI...

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı: ALİNUR AKTAŞ

AK Parti Osmangazi Belediye Başkan adayı: MUSTAFA DÜNDAR

AK Parti Yıldırım Belediye Başkan adayı: OKTAY YILMAZ

AK Parti Nilüfer Belediye Başkan adayı: NECATİ ŞAHİN

AK Parti Karacabey Belediye Başkan adayı: ALİ ÖZKAN

AK Parti Orhangazi Belediye Başkan adayı: BEKİR AYDIN

AK Parti Orhaneli Belediye Başkan adayı: ALİ AYKURT

AK Parti Keles Belediye Başkan adayı: MEHMET KESKİN

AK Parti Büyükorhan Belediye Başkan adayı: AHMET KORKMAZ

AK Parti Harmancık Belediye Başkan adayı: YILMAZ ATAŞ

AK Parti Gürsu Belediye Başkan adayı: MUSTAFA IŞIK

AK Parti Gemlik Belediye Başkan adayı: BERKAY BULUT

AK Parti Kestel Belediye Başkan adayı: ÖNDER TANIR

AK Parti İnegöl Belediye Başkan adayı: ALPER TABAN

AK Parti Mudanya Belediye Başkan adayı: AHMET MURAT ÜNAL

AK Parti İznik Belediye Başkan adayı: KAĞAN MEHMET USTA

AK Parti Mustafakemalpaşa Belediye Başkan adayı: MEHMET KANAR

İttifak kapsamında MHP'ye bırakılan Yenişehir Belediye Başkan adayı: DAVUT AYDIN

YENİŞEHİR'İN DİKKAT ÇEKEN ÖZELLİĞİ

Yenişehir belediyesi, AK Parti kurulduğu dönemde ANAP'lı belediye başkanı Mehmet Kaya görevdeydi. İçişleri Bakanlığı, 2003 yılında Kaya'yı görevden aldı. Kaya'nın görevden alınmasının ardından Fazilet Partisi'nden meclis üyesi seçilen Bülent Hamdi Cingil partisi kapanınca AK Parti'ye geçerek, ilçede AK Parti'nin kurucu üyesi olmuş ve belediye başkanı seçilmişti. Böylelikle Yenişehir Belediyesi AK Parti'nin Türkiye'deki ilk belediyesi olmuştu.

BÜYÜK DEĞİŞİM

Öte yandan Osmangazi'de Mustafa Dündar, İnegöl'de Alper Taban, Karacabey'de Ali Özkan ve Gürsu'da Mustafa Işık dışındaki 11 ilçede belediye başkanları değişti.

GÜNCEL
AA'dan 31 Mart seçimlerine ilişkin çarpıcı açıklama!
Anadolu Ajansı'ndan 31 Mart seçimlerine ilişkin yapılan açıklamada, "AA, seçim sonucu açıklayan d...
SİYASET
Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu canlı yayında soruları yanıtladı!
23 Haziran İstanbul seçimi öncesinde AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binal...
GÜNCEL
YKS soru ve cevapları yayımlandı!
Bu yıl ikinci kez uygulanan YKS'nin bugün tamamlanmasının ardından ÖSYM sınav sorularını ve cevap...
SİYASET
Türkiye'den ABD'ye... 'Bu dayatmaları kabul etmemiz mümkün değil'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 kriziyle ilgili, "Her şartta 'S-400 almayacaksınız' diye...
DÜNYA
ABD'de flaş açıklama: Füzeyle düşürdüler
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), MQ-9 Reaper tipi insansız hava araçlarının 6 Haziran'...
SİYASET
Merakla bekleniyor! Yıldırım-Ekrem İmamoğlu yayını hangi kanalda, saat kaçta?
Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu'nun tüm kanallara açık ortak yayını bu akşam Lütfi Kırdar Kong...
Nilüferli çocuklar Başkan Erdem'le keyifli bir gün geçirdi!
Bursa'dan yürekleri ısıtan haber! Aferin çocuklar...
Sel bir kadını hayattan kopardı!
Bursa Arama Kurtarma ekibi kayıp dağcıyı arıyor!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da YKS krizi! Gözyaşlarına boğuldu, de...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde YKS'ya girecek öğrenci, k...

Uzman Çavuş'un ateşi Bursa'ya düştü!

Mersin'de geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını ka...

Bursa trafiğine 'yarış' ayarı! Ana arterler ...

Uluslararası Bisiklet Birliği'nce tertiplenen "Bursa...

Bursa'da korkunç kaza! Çarpışan iki kadın sü...

İznik-Yenişehir kara yolunda 2 kadın sürücü çarpıştı...

Bursa'da yaşlı kadın vitesi karıştırıp marke...

Bursa'da otomobili ile markete camdan giren sürücünü...

Bursa'da unuttuğu ızgara sonu oldu! Cesedine...

Bursa'da ailesiyle piknik yapmaya giden ve ızgarayı ...

Bursa'da büyük dram... 12 saatlik ölüm kalım...

 Bursa'nın Gemlik ilçesinde denize açıldıktan s...

Bursa'da kargocuda eşini öldürdü: 'Sen de yu...

Bursa'da kargo bahanesiyle kandırdığı karısını öldür...

Bursa'da yakalanan cezaevi firarisi: Burası ...

Bursa'da hakkında 9 yıl kesinleşmiş hapis cezası bul...

Bursa'da yaşlı kadın vitesi karıştırınca ort...

Bursa'da alışveriş yaptıktan sonra aracına binen yaş...

Bursa'daki yat arızasından acı haber! 20 saa...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde 20 saat önce bozulan yatt...

Bursa'da karnesini getirene teleferik ücretsiz!

Bursa Teleferik A.Ş, karnesini getiren öğrencilere 2...

Eski belediye başkanı Bursa'daki feci kazada...

Bursa'da Metin Boru idaresindeki araç, karşı yönden ...

Bursa'da yeğenini 11 yerinden bıçaklayıp öld...

Bursa'da, yeğenini 4 aylık bebeğinin gözü önünde 11 ...

Bursa'da acı gün... Uzman Çavuş'un cenazesin...

Mersin'de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybed...