24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 161,98 TL
  • 117.522
BURSA

Bursa'yı yasa boğmuştu! Tuğçe'nin katiline ağırlaştırılmış müebbet

Bursa'yı yasa boğmuştu! Tuğçe'nin katiline ağırlaştırılmış müebbet

Bursa’da arkadaşlık teklifini kabul etmeyen 25 yaşındaki Tuğçe Uludağ’ı pompalı tüfekle vurarak öldüren Aykut Ertunç, ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırdı.  Mahkemede sanık avukatının yaptığı savunma ise dikkat çekti.

12 Şubat 2018 Pazartesi 17:26 ASAYİŞ

Bursa’nın Gemlik ilçesinde arkadaşlık teklifini kabul etmeyen 25 yaşındaki Tuğçe Uludağ’ı pompalı tüfekle vurarak öldüren ve yerel mahkeme tarafından müebbet hapse çarptırılan Aykut Ertunç’un İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Aykut Ertunç, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, hayatını kaybeden Tuğçe Uludağ’ın annesi Tülay Uludağ ve babası Özden Uludağ ile yakınları da salonda hazır bulundu.

TASARLAYARAK ÖLDÜRDÜ

Duruşmaya Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Funda Mine, “Sanık, maktüleyi tasarlayarak öldürmüştür. Buna göre hüküm kurulmasını talep ediyoruz” dedi. Bunun üzerine ailenin avukatı Mehmet Gül de sanığın tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

ANNE ULUDAĞ: EN AĞIR CEZAYLA CEZALANDIRILSIN

Anne Tülay Uludağ, “Evimin 10 metre karşısında, elinde tüfekle bekledi, tasarladı ve evladımı öldürdü. En ağır cezayla cezalandırılmasını istiyorum” şeklinde konuştu.

TAKINTILI, SAPLANTILI BİR AŞK…

Bunun üzerine sanık avukatı Güngör Yiğit, tasarlayarak öldürme suçunun unsurlarının olayda bulunmadığını kaydederek, “Olay, takıntılı, saplantılı aşk. O derece bağlanmış ki bu terkedilme, hayal kırıklığı oluşturmuş müvekkilde bir hiddet meydana getirmiş. Bir araya gelmiş olsalardı böyle bir olay meydana gelmeyecekti. Müvekkil bu amaçla olmuş olsaydı olayı tenha bir yerde gerçekleştirir ve kaçardı. Kendisinin bir anda hiddete kapılması neticesinde olay meydana gelmiştir. O kadar çok seviyor ki kendine de sıkmış, kendini de yaralamış ama ölmemiş karşınızda duruyor. Tasarlamanın varlığı için suç işleme kararında süreklilik ve yoğunluk arz etmesi gerekiyor” dedi.

“TASARLAYARAK YAPMADIM”

Son sözü sorulan sanık Aykut Ertunç, “Tasarlayarak yapmadım ben bu işi. Takdir mahkemenindir. Bu yaptığım olaydan dolayı da pişmanım” diye konuştu.

KARAR!

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, yerel mahkeme tarafından verilen müebbet hapis cezasını kaldırarak, sanık Aykut Ertunç’u “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

‘KANI YERDE KALMADI’

Duruşma sonrasında açıklama yapan anne Tülay Uludağ, “Mahkememiz sonuçlandı. Çok şükürler olsun, istediğimiz gibi adalet yerini buldu. Tuğçe’min kanı yerde kalmadı. Bize destek olan herkese teşekkür ederim. Tuğçe’lerimiz ölmesin. Amacımız buydu, destekleriniz için ayrı ayrı teşekkür ederiz. Sonuç çok güzel oldu, bugün çok şükür mutluyuz. Tuğçe’m, güzel kızım artık rahat rahat uyusun” dedi. Baba Özden Uludağ, “Çok doluyum, duyguluyum. İstediğimiz sonuç çıktı. Allah’a şükür. İstediğimiz ağırlaştırılmış müebbet hapis geldi, bize destek olan herkese çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Bursa’nın Gemlik ilçesinde 2 Aralık 2016 tarihinde Aykut Ertunç, arkadaşlık teklifini kabul etmeyen 25 yaşındaki üniversite son sınıf öğrencisi Tuğçe Uludağ’ı tüfekle vurarak öldürmüştü. Hakkında “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açılan Ertunç, yargılama sonucunda müebbet hapse çarptırılmıştı. Sanığın cinayeti tasarlayarak işlediğini öne süren aile, yerel mahkemenin kararına itiraz ederek, sanığın ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmasını istedi ve kararı istinaf mahkemesine taşıdı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Soyağacı çılgınlığı! Bakanlık devreye girdi! En geç 1 hafta...

Soyağacı çılgınlığı! Bakanlık devreye girdi! En geç 1 hafta...