Azil süreci nasıl işleyecek? 8 maddede bilinmesi gerekenler...

45'inci ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik azil soruşturmasında, halka açık ifade verme süreci bugün başlıyor.

DÜNYA, 13 Kasım 2019 Çarşamba, 15:42
Azil süreci nasıl işleyecek? 8 maddede bilinmesi gerekenler...

İşte 8 maddede süreç hakkında bilinmesi gereken detaylar:

1-ABD Anayasası'na göre, ABD Devlet Başkanlarının azledilmeleri için belirlenen 3 suç kategorisinden en az birinde suçlu bulunmaları gerekiyor. Bu suçlar; ABD'nin düşmanı olan bir ülkeye yardım etmek ("ihanet"), siyasi menfaat amacıyla rüşvet almak (hediye ya da para) ve "ağır ve vahim suç" işlemek veya "başka kötü davranışta" bulunmak şeklinde belirtiliyor. ABD Anayasası üzerine çalışma yapan uzmanlar, son kategoriye ne tarz fiillerin girdiğinin açık ve net olmadığının altını çiziyor.

2-Azil süreci, biri Temsilciler Meclisi diğeri de Senato olmak üzere iki kanattan oluşan ABD Kongresi üzerinden ilerliyor. Hiyerarşik olarak Temsilciler Meclisi 'alt kanat', Senato 'üst kanat' olarak tanımlanıyor. Temsilciler Meclisi'nin herhangi bir üyesi, bir başkan hakkında azil talebinde bulunabiliyor. Üye, meclisin Adalet Komisyonu'na talebini iletiyor. Eğer komisyon, yeterli kanıtın oluştuğuna kanaat getirirse, azil süreci başlatılıyor. Çeşitli aşamalar geçildikten sonra Temsilciler Meclisi, salt çoğunlukla (yarıdan bir fazlası) azil talebini kabul ederse, süreç yargılamanın yapılması için bir üst kanat Senato'ya taşınıyor. Yargılama sırasında Başkan görevde kalmıyor. Senato'da azil için 3'te 2 çoğunluk sağlanması gerekiyor. Bu sayıya ulaşılırsa ABD Başkanı görevden alınıyor.

3-ABD'de azil için "Impeachment" kavramı kullanılıyor. Tarihte Trump'tan önce 3 ABD Başkanı için azil süreci başlatıldı. Birçok azil talebi ise Adalet Komitesi'nden döndü. Azil sürecine muhatap olan isimlerden ilki, dönemin Savaş Bakanı Edwin McMasters Stanton'ı yasaya aykırı bir şekilde görevden aldığı iddia edilen Andrew Johnson'dı. 1868'de 94 günlük sürecin ardından Johnson, Senato'da aklandı ve görevine devam etti. Bu olaydan 106 yıl sonra, 1974'te Richard Nixon 'Watergate Skandalı'ndan suçlandı. Nixon'ın, Watergate İş Merkezi'ndeki Demokrat Parti'nin ofisine dinleme cihazı yerleştirdiğinin ortaya çıkmasıyla patlak veren skandalda yargıyı yanılttığı ve delil kararttığı iddia edildi. Azledileceğini anlayan Nixon, sürecin sonunu beklemeden istifa etti. Bir diğer azil sürecini ise 1999'da Bill Clinton yaşadı. 127 gün devam eden bu süreçte Clinton, Monica Lewinsky ile yaşadığı ilişkiyle ilgili yeminli ifadesinde yalan söylediği iddiasıyla suçlandı. Clinton da Senato'da yapılan oylama sonunda tıpkı Andrew Johnson gibi beraat ederek görevinde kaldı. Nixon istifa ettiği için, teknik olarak tarihte hiçbir ABD Başkanı azledilmedi.

4-ABD Başkanı Donald Trump, önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerindeki rakibi Joe Biden'ın oğlunun Ukrayna'daki ticari faaliyetlerini soruşturması için Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'yi zorlamakla suçlanıyor. Demokrat Partililer tarafından, Trump'ın 400 milyon dolar değerindeki askeri yardımı Ukrayna liderine baskı aracı olarak kullandığı öne sürülüyor. Trump'ın, siyasi menfaatleri için ABD çıkarlarını tehlikeye attığı iddia ediliyor.

5- Trump'ın Zelenskiy'ye baskı yaptığı iddiası üzerine başlatılan azil sürecinin çıkış noktası, bir CIA çalışanının 12 Ağustos 2019'da yaptığı ihbar oldu. 5 Eylül'de Washington Post'un konuyla ilgili haber yapmasının ardından, 24 Eylül'de Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi azil soruşturması başlattı. Temsilciler Meclisi 31 Ekim'de, Başkan Trump'a yönelik azil soruşturması sürecini resmileştiren tasarıyı onayladı.

6-Trump, Zelenskiy ile yaptığı görüşmede Biden'dan söz ettiklerini doğrulsa da yolsuzluk soruşturması istediğini kabul etmiyor. Azil sürecinde top şu an Temsilciler Meclisi'nde. Trump, genel kurulda yapılacak oylama öncesinde hakkındaki iddialara yanıt verecek. Milyonlarca Amerikalı ise konuyla ilgili açık oturumları televizyondan canlı olarak izleyebilecek. Temsilciler Meclisi'nde ayrıca Trump aleyhine tanıklık yapacak kişiler de dinlenecek.

7-Mevcut duruma bakıldığında, Temsilciler Meclisi'nde 235 Demokrat 198 Cumhuriyetçi üye bulunuyor. Yani Trump burada çoğunluğa sahip değil. 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin soruşturma sürecini tamamlayıp azil tasarısını meclis genel kuruluna getirmesi halinde salt çoğunluk aranacak. Eğer tasarı meclisten geçerse, süreç Trump'ın azledilip-azledilmemesi konusunda mahkeme gibi çalışacak olan Senato'ya taşınacak. 100 üyeli Senato'da da 45'e 53 Demokratların ağırlığı göze çarpıyor. Senato'da iki de bağımsız üye bulunuyor. Burada da Trump'ın dezavantajlı olduğu kesin. Ancak azil sayısı için 67 gerektiğinden, Trump'ı azletmek için demokratların bazı cumhuriyetçi üyeleri ikna etmeleri gerekiyor.

8- ABD siyasetini yakından takip eden gözlemciler, azil sürecinde kamuoyu algısının çok önemli olduğunun altını çiziyor. Yapılacak savunmaların ve yöneltilecek suçlamaların, toplumun algısını şekillendirmek üzere kurgulanacağını belirtiliyor. Örneğin Demokrat Partililerin, Trump'ın aleyhine konuşacak isimlerin, iddialarını daha önceden dile getirmiş olsalar da, canlı yayında gösterecekleri performansa bu nedenle önem verdikleri kaydediliyor. Cumhuriyetçilerin ise ABD Başkanı'nı korumak için, "Trump'ın Ukrayna'daki yolsuzluk iddialarının samimi ve meşru bir şekilde üstüne gittiği" yönünde argüman geliştirecekleri, yanı sıra Trump'ı suçlayan bürokratların sıklıkla "seçilmemiş" kişiler olduğunu hatırlatacakları tahmin ediliyor.

Trump'a azil soruşturmasında kamuya açık oturumlar bugün başlıyor

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump'ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde Zelenskiy'e rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD'nin ülkesine yardım edeceğini söylediği iddia edilmişti.

ABD Kongresindeki Demokratlar da bu iddialar üzerine azil soruşturması başlatmıştı.

Trump ise Zelenskiy ile görüşmesinin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş ancak telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık askeri ve mali yardımın askıya alındığını açıklaması dikkati çekmişti.

Beyaz Saray, görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu.

SİYASET
Erdoğan'dan çarpıcı açıklama: Verilen destek şımarttı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel İstanbul'da bir araya geldi. Libya ve Suriye b...
DÜNYA
Koronavirüs bir ülkeye daha sıçradı
Çin'in Wuhan şehrinden yayılan yeni tip koronavirüs bir ülkeye daha sıçradı. Nepal'de bir kişide ...
DÜNYA
AB'de bir dönemin sonu! Avrupa Birliği kabul etti
İngiltere Parlamentosu'nun ve Kraliçe 2. Elizabeth'in ardından Avrupa Birliği yönetimi de Brexit ...
SPOR
Beşiktaş'ta Abdullah Avcı dönemi sona erdi
Beşiktaş Kulübü, teknik direktör Abdullah Avcı ile yollarını ayırdı.
GÜNCEL
FETÖ'cü Arif Erdem için flaş hamle! ABD'ye gönderildi
İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, ABD'de yaşayan FETÖ'cü Arif Erdem için iade talepnamesini ABD m...
GÜNCEL
Bursa Valisi Canbolat araya girdi, iş bırakma eylemi sona erdi!
Akwel Bursa Otomotiv A.Ş. ile Türk Metal Sendikası arasındaki uyuşmazlık, Bursa&nb...
Murat Boz'dan Aslı Enver hamlesi! Silmedi, arşivledi
Nilüfer Belediyesi, iş arayanlarla işverenleri buluşturuyor!
Şeyma Subaşı neden kepenkleri indirdi? 'Bütün gün orada dikilemem'
Türkiye Kupası'nda kuralar çekildi! 3 büyüklerin rakipleri belli oldu

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da İskender Kebap krizi! Korsanı ifşa ...

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın taklit, tağşiş listesin...

Bursa'da iki araç şarampole uçtu! Yaralılar ...

Bursa'da karlı yolda kayan iki araç şarampole yuvarl...

Bursa Valisi Canbolat araya girdi, iş bırakm...

Akwel Bursa Otomotiv A.Ş. ile Türk Metal S...

Bursa'da genç kadının acı çığlığı... 'Oğlumu...

Bursa'da bir kan kanseri tipi olan Miyelodisplastik ...

Bursaspor, İngiliz basınının haberini yalanl...

İngiliz basını, Galatasaray'ın eski futbolcusu Milan...

Bursa'da köylüler seferber oldu! Kovalarla s...

Bursa'da köy evinde çıkan yangını söndürmek için köy...

İnsanlık tehdit altında! Bir anda yere yığıl...

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavi...

Bursalı Ahmet'i görenler şaşırıp kalıyor! Ko...

Bursa'da 80 santim boyundaki çoban onlarca koyunu te...

Hassas içerik! Çinlilerin yediği mide buland...

Çin'den tüm dünyaya yayılma riski bulunan koronavirü...

Korkutan bir deprem daha!

Merkez üssü Manisa Akhisar olan 4.0 büyüklüğünde bir...

Dönerde 'çamaşır suyu' iddiası! Bakan Pakdem...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dönere çamaş...

Cesedi çöpte bulunan bebekle ilgili korkunç ...

İzmir'in Menderes ilçesinde 2013 yılında bir çöp kon...

YSK'nın yeni başkanı belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na, görev süresi dola...

Bursa'da ekmeğini -10 derecede kazanıyor! 'Y...

Bursa Uludağ'ın eteklerinde kurulu kuzu çevirmecide ...

Bursa dahil 9 ilde FETÖ operasyonu! Eski pol...

Bursa dahil 9 ilde FETÖ'nün emniyet mahrem yapılanma...