Bakan Akar'dan flaş operasyon mesajı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamasında, "Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine düşen görevler çerçevesinde her türlü hazırlığı yaptı. Yeri ve zamanı geldiğinde Münbiç'te de Fırat'ın doğusunda da gerekli görevler yerine getirilecektir" dedi.

SİYASET, 29 Ocak 2019 Salı, 11:26
Bakan Akar'dan flaş operasyon mesajı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türk Silahlı  Kuvvetleri kendisine düşen görevler çerçevesinde her türlü hazırlığı yaptı, her türlü hazırlığı tamamdır. Yeri ve zamanı geldiğinde Münbiç'te de Fırat'ın  doğusunda da gerekli faaliyetler, görevler yerine getirilecektir." dedi. 

Akar, 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde dün yapılan Stratejik  İşbirliği Anlaşmaları İmza Töreni'nin ardından, "teknoloji çınarı" olarak  nitelendirilen fabrikanın işçileriyle yemekte bir araya geldi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı  Orgeneral Hasan Küçükakyüz'ün de katıldığı ve samimi bir havada geçen yemek  sonrası işçilere hitap eden Akar, hem bölgesel hem küresel düzeyde yaşanan önemli  olayları yakından takip ettiklerini belirtti.

Ülkenin, milletin hak ve menfaatlerine halel gelmemesi için başta  Mehmetçik olmak üzere herkesin gece gündüz demeden büyük bir azim ve kararlılıkla  çalıştığını ifade eden Akar, "Bölgede ortaya çıkan istikrarsız bir durum var. Bunlardan dolayı herhangi bir yanlışlık olmasın, herhangi bir sürprizle  karşılaşmamak için bütün ihtimalleri düşünmek suretiyle arkadaşlarımız elinden  gelen gayreti gösteriyor." diye konuştu.

Terörle mücadelede yoğun bir dönemin yaşandığını, geçmişte olduğu gibi  önemli başarıların sağlandığını vurgulayan Akar, 24 Temmuz 2015'te başlayan yeni  safhanın kararlılıkla sürdürüldüğünün altını çizdi. Teröristlerin, "ulaşılamaz"  ve "girilemez" dediği yerlere tek tek girildiğini, o bölgelerin ve inlerinin  hainlerden temizlendiğini ifade eden Akar, çukur operasyonları, Fırat Kalkanı ve  Zeytin Dalı harekatlarında sağlanan başarıları anımsattı. Akar, bunlar yapılırken  Mehmetçiğin teröristler ile masum vatandaşları çok iyi bir şekilde birbirinden ayırdığına, çevreye, tarihi ve dini yapılara zarar vermediğine dikkati çekti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Eskişehir'de 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nde yapılan Stratejik İşbirliği Anlaşmaları İmza Töreni'nin ardından 'Teknoloji Çınarı' olarak nitelendirilen fabrikanın işçileriyle yemekte bir araya geldi. Bakan Akar, burada işçilerle sohbet etti.

Hedeflerinde sadece teröristlerin olduğuna vurgu yapan Bakan Akar,  şunları söyledi:

"Bazı hainler, alçaklar olayları saptırıyor, 'Kürtler, Araplar' diyor,  yanlış adresler gösteriyorlar. Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek hedefi teröristler.  Bizim Arap, Kürt kardeşlerimizle asla herhangi bir sorunumuz yoktur, böyle bir  şey olamaz. Ülkemizde yaşayan Kürt kardeşlerimizle biz et ve tırnak gibiyiz. Bu  coğrafyayı, ekmeğimizi paylaşıyoruz. Dolayısıyla bunların hepsi fitnedir,  fesattır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içinde ve dışında tek hedefi  teröristlerdir. Şu anda önümüzde Münbiç ve Fırat'ın doğusu var. Bu konuda da  ilgili ülkelerle temaslarımız sürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine düşen  görevler çerçevesinde her türlü hazırlığı yaptı, her türlü hazırlığı tamamdır.  Yeri ve zamanı geldiğinde Münbiç'te de Fırat'ın doğusunda da gerekli faaliyetler,  görevler yerine getirilecektir. Münbiç'in bir an önce boşaltılması lazım.  Buradaki, PKK'dan hiçbir farkı olmayan YPG'nın burayı süratle terk etmesini ve  bunlara verilen ağır silahların buradan alınıp götürülmesini ve yüzde 90'ını Arap  olan Münbiç'in idaresinin de Münbiçlilere terk edilmesini talep ve takip  ediyoruz, bu konuda verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz."

"TEK GAYEMİZ TERÖRİSTLERİN ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ"

"Münbiç ve Fırat'ın doğusunda teröristlerce çukurlar kazıldığına ve  mevziler oluşturulduğuna" yönelik bilgi ve haberleri anımsatan Akar, "Bunlardan  dolayı kimsenin endişesi olmasın Türk Silahlı Kuvvetleri dün nasıl Fırat  Kalkanı'nda, Zeytin Dalı Harekatı'nda gereğini yaptıysa, burada da Münbiç'te de  Fırat'ın doğusunda da çukurları kazanları o çukurlara gömmesini bilir. Bu  konularda kimsenin endişesi olmasın, büyük bir ciddiyet ve samimiyetle TSK'nın  tüm mensupları, en kıdemlisinden en kıdemsizine kadar gece gündüz tek işimiz bu.  Bununla uğraşıyoruz ve bunu da yeri ve zamanı geldiğinde icra edeceğiz."  ifadesini kullandı.

Tüm bu faaliyetlerin uluslararası hukuka uygun olarak yerine  getirildiğinin altını çizen Akar, "Ayrıca Cumhurbaşkanımızın hatırlattığı gibi  1998'de yapılan Adana muhtırası dahil, bunların hepsi kendi ülkemizi,  sınırlarımızı koruma hakkını bize veriyor. Ülkemizi ve halkımızı teröristlerin  etkisinden korumak için bu operasyonları yapıyoruz. Bunun dışında bizler bütün  komşularımızın, Suriye ve Irak başta olmak üzere onların siyasi bütünlüğüne,  toprak bütünlüğüne son derece saygılıyız. Bizim amacımız bölgenin teröristlerden  temizlenmesi, tek gayemiz teröristlerin etkisiz hale getirilmesi." dedi.

Akar, terörle mücadeledeki etkili operasyonlar sonucu Kandil'deki  sözde elebaşlarının, terörün bir sonunun olmadığını anladığını belirterek,  "Temennimiz alttakilerin de bunu bir an önce anlayıp, bu işten bir an önce  vazgeçmeleri, bunun bir çıkar yolu olmadığını görmeleri. Aksi halde bundan  öncekilerin başına gelenler bunların da başına gelecek." diye konuştu.

Irak'ın kuzeyindeki üs bölgesine yönelik provokasyona da değinen Akar,  "Terör örgütü PKK'nın üs bölgemize yönelik tahrikleri ve provokasyonuna karşı  Mehmetçik sakinlik ve metanetle karşılık vererek, PKK'nın alçakça sergilemeye  çalıştığı oyunu bozmuştur. Konuyla ilgili olarak Erbil yönetiminin zamanında ve  kapsamlı tepkisi ile aldığı tedbirler, tarafımızdan memnuniyetle karşılanmıştır."  değerlendirmesinde bulundu.

"BAZI TAHRİKLERE GİRİŞİLİYOR"

"Mavi vatan" olarak adlandırılan denizlerdeki hak ve menfaatlere  yönelik çalışmaların da aralıksız sürdürüldüğünü kaydeden Akar, "Bunu yaparken  bütün samimiyetimizle başta Yunanistan olmak üzere tüm komşularımızla iyi  komşuluk ilişkileri içinde olmaya çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Ancak bazı siyasi etkenler ve yanlış hesaplar nedeniyle olayların  çarpıtıldığına dikkati çeken Akar, sözlerine şöyle devam etti:

"Maalesef bazı tahriklere girişiliyor. Bunların hiçbirinin sonu  olmadığını, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hiçbir şekilde oldubittiye, Türkiye  Cumhuriyeti'nin olmadığı hiçbir çözüme Ege'de, Doğu Akdeniz'de, Kıbrıs'ta ister  ekonomik ister askeri ister güvenlik ve savunma konuları olsun 'evet'  demeyeceğimizi herkesin bilmesi lazım. Bu konuda son derece kararlıyız. Diğer  taraftan da uluslararası hukuka ve ikili anlaşmalara son derece saygılıyız.  Haklarımızdan hiçbir şekilde taviz vermeyeceğimizi muhataplarımızın çok iyi  bilmesi lazım."

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sivili ve askeriyle büyük bir aile olduğunu  belirten Akar, "Bu birlikteliğimiz çok önemli, bunun bozulmaması için elimizden  gelen gayreti gösteriyoruz. Bu şekilde et ve tırnak gibi çalışmak, bütün  engelleri aşmak suretiyle ülkemiz ve TSK için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız."  dedi.

Savunma sanayisinin ve operasyonlardaki başarının birleşmesiyle  Türkiye'nin hem masada hem sahada yer aldığına işaret eden Akar, savunma  sanayisinde yerlilik ve millilik oranının artmasının önemine değindi, bunun bir  tercih değil zorunluluk olduğunu söyledi.

DÜNYA
Çin'in Uygur Türkleriyle ilgili belgeleri sızdırıldı: 'Merhamet göstermeyin'
Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Çin Komünist Partisi'nden sızdırılan ve partinin Müslüman...
GÜNCEL
Görüntüler olay olmuştu! Tutuklandı...
Karaköy'de yolda yürüyen G.İ'ye saldırdığı gerekçesiyle gözaltına alınan kadın, çıkarıldığı mahke...
DÜNYA
Komşu karıştı! Benzin zammı sonrası halk sokağa döküldü...
İran'da dün başlayan benzin zammını protesto gösterileri bugün de devam ediyor. Göstericiler, "Ha...
TÜRKİYE
AVM'de akıllı telefon izdihamı! Birbirlerini ezdiler...
Ankara'da bir mağazada, açılışa özel, ilk 500 kişiye akıllı saat, kulaklık, hoparlör verileceği d...
GÜNCEL
Limak Enerji, enerji çalışanları haftasını ekibiyle birlikte kutladı!
Limak Enerji, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından açıklanan ve bu yıl ilk ke...
GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan EYT mesajı: 'Tutturmuş bir erken emeklilik...'
İstanbul'da SGK'nın toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi başlığı altında...
Altın kaplama Airpod'un fiyatına inanamayacaksınız!
Mucize Doktor 11. bölüm fragmanı yayınladı: Ali için büyük bir fırsat doğuyor
Cem Yılmaz'dan Haluk Levent açıklaması: Millet iyice delirdi
NASA tarih vererek uyardı: Hiroşima'nın 15 katı etki yapacak!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da şoke eden olay! Ağaca asılı erkek c...

Bursa'da ormanlık alanda yürüyüş yapan vatandaşlar, ...

Bursa sallandı!

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde 3 büyüklüğünde deprem ...

Bursa'da operasyonla yakalanan kadın: Pişman...

Bursa'da bin polisle düzenlenen operasyonda yakalana...

Bursa'da korkunç son! Gözyaşlarına boğuldula...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada, mot...

Biri oğlu diğeri torunu... Bursa'da imamın e...

Bursa'da önceki gün meydana gelen zincirleme trafik ...

Bursa'daki AVM'de iki grup arasında bıçaklı ...

Bursa'da bir alışveriş merkezinde kafede oturan bir ...

Kural tanımaz sürücüler yine ocakları söndür...

Yapılan tüm ikaz ve artan denetimlere rağmen kural t...

Bursa SÜTAŞ Fabrikası'nda çıkan yangın kontr...

Bursa'nın Karacabey İlçesi'ndeki Sütaş Fabrikası'nda...

Bursa'da can pazarı! Biri çocuk 2 kişi hayat...

Bursa Orhaneli yolunda meydana gelen zincirlem...

Derede bulunan ceset oğluna ait çıktı! Bursa...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde derede bulunan kimliği be...

Bursa'da alacak verecek meselesi kanlı bitti...

Bursa'nın Karacabey ilçesinde, alacak verecek mesele...

Bursa'da derede çürümüş erkek cesedi bulundu!

Bursa'nın İnegöl ilçesinde suyun üzerine vuran çürüm...

Bursa'da yürek yakan kaza! Kamyonetin altınd...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde sürücüsünün direksiyon...

Bursa'da sevgilisini yakarak öldüren sanık: ...

Bursa'da, tartıştığı sevgilisi Şengül Vatansever'i b...

Bursa'da sapık alarmı! Kız öğrencilerin kabu...

Bursa'da üniversiteli kız öğrencilerin kaldığı yurt ...