Bakan Kurum uyardı: Tedbirli olmazsak 2050'li yıllarda savaş çıkacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, istatistiklere göre kullanma suyu oranının 2030 yılında bin 200 metreküpe düşeceğini öngördüklerini söyleyerek "2030'lu yıllarda eğer tedbir almazsak su kıtlığı yaşamaya başlayacağız. Dünyada 2050'li yıllarda artık su savaşlarının çıkacağı öngörülüyor. Su kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmalıyız" dedi.

SİYASET, 29 Kasım 2019 Cuma, 13:53
Bakan Kurum uyardı: Tedbirli olmazsak 2050'li yıllarda savaş çıkacak

Türkiye 2023 Zirvesi kapsamında konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, güncel konulara değindi. Son dönemlerde arıtmadan sağlanan geri dönüşüm ile kullanma suyu oranlarının yüzde 1'den 5'e çıktığını belirten Kurum, gelecek dönemler için oluşabilecek su sıkıntısına dikkat çekti. Kurum, eğer tedbir alınmaz ise 2030 yıllarda su kıtlığı yaşanacağını kaydetti.

Bakan Murat Kurum, ''Dünya nüfusu, tüm bağımsız projeksiyonlara göre, 2050 itibariyle 9.7 milyara ulaşacak. Gelişmekte olan ülkelerde nüfusun yüzde 63'ü şehirlerde yaşayacak. Tüketimin yüzde 91'i şehirlerde gerçekleşecek. Bugün dünyanın 20 şehri; ekonomik güç bakımından birçok ülkeyi geride bırakmış durumda. Mesela Londra'yla Hollanda; New York'la Kanada yarışıyor, Tokyo tek başına Güney Kore'yle rekabet ediyor. Birleşmiş Milletler'e göre; 2030'da ciddi bir artışla mega şehir sayısı 41'e, orta ölçekli şehir sayısı 558'e ulaşacak. Türkiye'de de nüfusumuz artıyor, şehirlerimiz büyüyor. 1950 yılında nüfusu 500 binden fazla olan şehir sayımız sadece 2'ydi" dedi.

2015 yılında yayınlanan Brookings Raporu'na göre; dünyanın en dinamik ve hızlı gelişen ilk 10 kenti arasında; İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'nın bulunduğunu söyleyen Bakan Kurum, "Fakat Türkiye'nin 4 şehirle değil, onlarca marka şehirle 'şehirler süper ligi'nde yer alması gerekiyor. Bu hem ekonomik rekabet gücümüz hem de uluslararası ilişkilerimiz bağlamında son derece önemli.Türkiye, şehirleriyle bu yeni dünya oyununda sadece oyuncu değil, oyun kurucu olarak yerini alacaktır, almalıdır. Bölgemizdeki savaşlarda da artık oyun kurucu pozisyonunda. Hem sahada hem de masada kazanan bir ülke konumundayız. Yapmış olduğumuz 'Barış Pınarı Harekatı' ile sadece ülkemiz değil, bölgemizi ilgilendiren çok önemli bir adımı da atmış oluyoruz" ifadelerini kullandı.

1950'li yıllardan başlayan çarpık kentleşmeden kaynaklı şehirlerde kentsel dönüşüm problemlerinin etkisiyle bugün halen Tekirdağ Ergene'de çevre kirliliğiyle mücadele edildiğinden bahseden Kurum, "Planlı kentleşmenin ne kadar önemli olduğunu hissediyoruz. Bugün 75 milyon vatandaşımız şehirlerde, 6 milyon 330 bin vatandaşımız ise köylerde yaşıyor. Dünyadaki çevre ve şehircilikte gelinen noktayı ülkemiz açısından değerlendirerek, Cumhurbaşkanımızın belirlemiş olduğu hedefler doğrultusunda Ocak ayında Antalya'da 2023'e Doğru Çevre ve Şehirlerin Geleceği konulu bir istişare toplantısı yaptık" diye konuştu.

Türkiye Mekânsal Strateji Planı

Oradaki 2 günlük yoğun istişareler sonucunda, geleceğimizin şehirlerine dair 127 ayrı hedefi ortaya koyduklarını anlatan Kurum, "Özetle; tarımdan sanayiye, ulaşımdan yeşil alanlara kadar şehirlerimizin 100 yıllık planlamalarını yapmak amacıyla Türkiye Mekânsal Strateji Planımızı tamamlıyoruz. İnsan merkezli bir kentsel dönüşümle; afetlere hazır, kimlikli, kişilikli, engelli dostu marka şehirleri inşa ediyoruz. Coğrafi Bilgi Sistemlerini geliştiriyor, şehirlerimizin dijital dönüşümünü tamamlayacak adımları atıyoruz" şeklinde konuştu.

"Kişi başı bin 500 metreküp su kullanan bir ülkeyiz ve bu anlamda su fakiriyiz"

Enerji verimli, sıfır atık uyumlu ve akıllı teknolojilerle donatılmış yapılar inşa ettiklerini belirten Kurum, "İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında Sıfır Atık çatısı altında yüzlerce yeni çevre projesi yürütüyoruz. Su kaynaklarımızı çok verimli kullanarak arıtmadan sağlanan geri dönüşüm ile kullanma suyu oranlarımızı yüzde 1'den 5'e çıkararak, şuan itibariyle baktığınızda kişi başı bin 500 metreküp su kullanan bir ülkeyiz ve bu anlamda su fakiriyiz" dedi.

"Tedbir almazsak 2030'lu yıllarda su kıtlığı yaşayacağız"

İstatistiklere göre kullanma suyu oranının 2030 yılında bin 200 metreküpe düşeceğini öngördüklerini söyleyen "2030'lu yıllarda eğer tedbir almazsak su kıtlığı yaşamaya başlayacağız. Dünyada 2050'li yıllarda artık su savaşlarının çıkacağı öngörülüyor. Su kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmalıyız" şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm ile ilgili hedeflerin belirlendiğini söyleyen Kurum, acil olarak 1 milyon 500 bin tane konutun dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Kurum, her yıl 300 bin konut dönüştürmek suretiyle bu dönüşüm sürecini tamamlamak istediklerini söyleyerek, "Ülkemiz bankaları finansal darbelere rağmen ayaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığımızla alt ve orta gelir grubuna hitaben projemizi hazırlıyoruz. Bu yıl 65 bin konutun dönüşümünü başlattık. Bu noktada bankalarımızla birlikte deprem ile ilgili dönüşüm noktasında belediyelerimize yüzde 50'ye kadar kredi vererek kentsel dönüşüm sürecini sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.
 

SİYASET
Erdoğan'dan çarpıcı açıklama: Verilen destek şımarttı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel İstanbul'da bir araya geldi. Libya ve Suriye b...
DÜNYA
Koronavirüs bir ülkeye daha sıçradı
Çin'in Wuhan şehrinden yayılan yeni tip koronavirüs bir ülkeye daha sıçradı. Nepal'de bir kişide ...
DÜNYA
AB'de bir dönemin sonu! Avrupa Birliği kabul etti
İngiltere Parlamentosu'nun ve Kraliçe 2. Elizabeth'in ardından Avrupa Birliği yönetimi de Brexit ...
SPOR
Beşiktaş'ta Abdullah Avcı dönemi sona erdi
Beşiktaş Kulübü, teknik direktör Abdullah Avcı ile yollarını ayırdı.
GÜNCEL
FETÖ'cü Arif Erdem için flaş hamle! ABD'ye gönderildi
İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, ABD'de yaşayan FETÖ'cü Arif Erdem için iade talepnamesini ABD m...
GÜNCEL
Bursa Valisi Canbolat araya girdi, iş bırakma eylemi sona erdi!
Akwel Bursa Otomotiv A.Ş. ile Türk Metal Sendikası arasındaki uyuşmazlık, Bursa&nb...
Murat Boz'dan Aslı Enver hamlesi! Silmedi, arşivledi
Türkiye Kupası'nda kuralar çekildi! 3 büyüklerin rakipleri belli oldu
Dünyada büyük panik! Medicana Bursa Hastanesi'nden açıklama geldi
Şeyma Subaşı neden kepenkleri indirdi? 'Bütün gün orada dikilemem'

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da İskender Kebap krizi! Korsanı ifşa ...

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın taklit, tağşiş listesin...

Bursa'da iki araç şarampole uçtu! Yaralılar ...

Bursa'da karlı yolda kayan iki araç şarampole yuvarl...

Bursa Valisi Canbolat araya girdi, iş bırakm...

Akwel Bursa Otomotiv A.Ş. ile Türk Metal S...

Bursa'da genç kadının acı çığlığı... 'Oğlumu...

Bursa'da bir kan kanseri tipi olan Miyelodisplastik ...

Bursaspor, İngiliz basınının haberini yalanl...

İngiliz basını, Galatasaray'ın eski futbolcusu Milan...

Bursa'da köylüler seferber oldu! Kovalarla s...

Bursa'da köy evinde çıkan yangını söndürmek için köy...

İnsanlık tehdit altında! Bir anda yere yığıl...

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavi...

Bursalı Ahmet'i görenler şaşırıp kalıyor! Ko...

Bursa'da 80 santim boyundaki çoban onlarca koyunu te...

Hassas içerik! Çinlilerin yediği mide buland...

Çin'den tüm dünyaya yayılma riski bulunan koronavirü...

Korkutan bir deprem daha!

Merkez üssü Manisa Akhisar olan 4.0 büyüklüğünde bir...

Dönerde 'çamaşır suyu' iddiası! Bakan Pakdem...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dönere çamaş...

Cesedi çöpte bulunan bebekle ilgili korkunç ...

İzmir'in Menderes ilçesinde 2013 yılında bir çöp kon...

YSK'nın yeni başkanı belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na, görev süresi dola...

Bursa'da ekmeğini -10 derecede kazanıyor! 'Y...

Bursa Uludağ'ın eteklerinde kurulu kuzu çevirmecide ...

Bursa dahil 9 ilde FETÖ operasyonu! Eski pol...

Bursa dahil 9 ilde FETÖ'nün emniyet mahrem yapılanma...