Bakanlık yatırım teşvik belgesi listesi yayımlandı! Bursa'dan 14 firma var

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Haziran 2019 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi yayımlandı. Listede Bursa'dan 14 firma yer alırken imalat sektörü yoğunluğu dikkat çekti.

EKONOMİ, 09 Ağustos 2019 Cuma, 06:04
Bakanlık yatırım teşvik belgesi listesi yayımlandı! Bursa'dan 14 firma var

N.Nuri YAVUZ

İmalat ağırlıklı olmak üzere, hizmetler, enerji, tarım ve madencilik gibi sektörlere haziran ayında ülke genelinde toplam 267 teşvik belgesi verildi. Teşvik belgesi alan firmalar toplamda 5 milyar 176 milyon liralık yatırım ve 10 bin 864 istihdam sağlayacak.

BURSA VERİLERİ

Söz konusu dönemde, Bursa'da 1'i yabancı sermayeli olmak üzere 14 şirket yatırım teşvik belgesi almaya hak kazandı. Bu şirketlerin 1'i hizmetler, 13'ü ise imalat sektörü olarak belirlendi. Haziran'da verilen 14 teşvik belgesiyle Bursa'da toplam 260 istihdam sağlanacak.

SÖZ KONUSU ŞİRKETLER

Fistaş fantezi iplik AŞ., 'tekstil elyafının hazırlanması ve iplik haline getirilmesi; tekstil dokumacılığı' için 4,2 milyonluk modernizasyon yatırımına teşvik belgesi aldı. Belge kapsamında Fistaş'a yüzde 55 vergi indirimi, yüzde 20 Yatırıma Katkı Oranı (YKO), gümrük vergisi indirimi, KDV istisnası sağlandı.

ÜNS Tekstil, 'giyim eşyası dışındaki tekstil ürünleri' imalatı için yapacağı 8,1 milyonluk tevsi(Genişletme) yatırımına teşvik belgesi aldı. Firmaya bu kapsamda 3 yıl sigorta prim hissesi, yüzde 55 vergi indirimi, yüzde 20 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası uygulandı. Yatırım kapsamında istihdam sayısı 8 olarak açıklandı. 

İnegöl Elit Grup Özel Öğretim şirketi, hizmetler sektöründe 4,6 milyonluk 'Genel Ortaöğretim' yatırımı için teşvik belgesi aldı. Şirkete bu kapsamda 7 yıl sigorta prim hissesi, yüzde 80 vergi indirimi, yüzde 40 YKO, faiz desteği ve KDV istisnası verildi. Şirketin istihdam sayısı 47 olarak belirlendi.

Nuri Körüstan Makina, makine imalatına yönelik modernizasyon ve tevsi için yapacağı 15 milyonluk yatırıma teşvik belgesi aldı. Firmaya bu kapsamda 6 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, KDV istisnası uygulandı. Bu kapsamdaki istihdam 12 olarak tespit edildi.

Burmar Yapı Malzemeleri, metal yapı malzemeleri imalatına yönelik yapacağı 4,2 milyonluk yeni yatırıma teşvik belgesi aldı. Belge kapsamında şirkete KDV istisnası uygulandı. İstihdam 15 olarak açıklandı.

Turgay Dişli Makina, 'mil yatağı, dişli, dişli takımı ve tahrik tertibatı' imalatı için yapacağı 1,1 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Bu kapsamda firmaya 6 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası yapıldı.

SKS Işıl Otomotiv Sanayi, 'motorlu kara taşıtları ve bunların motor parçalarıyla ilgili ve aksesuarları' imalatı için yapacağı 3,7 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Firma bu kapsamda 6 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve faiz desteği uygulandı. İstihdam 12 olarak duyuruldu.

Yabancı sermayeli İnoxflow Metal,  'pompa, kompresör, musluk ve vana' imalatı için 4,5 milyonluk yeni yatırımına teşvik belgesi aldı. Belge kapsamında şirkete 6 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve faiz desteği verildi. Bu kapsamda sağlanacak istihdam 50 olarak açıklandı.

Orven Kauçuk Makina, 'motorlu kara taşıtları ve bunların motor parçalarıyla ilgili ve aksesuarları' imalatı modernizasyonu için yapacağı 2,6 milyonluk yatırıma teşvik belgesi aldı. Bu kapsamda 6 yıl sigorta primi işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği ve KDV istisnası uygulandı. İstihdam 5.

Texco Boya Apre Tekstil, 'tekstilin aprelenmesi' için yapacağı 3,8 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Şirkete gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası verildi. İstihdam 3. Grup Tekstil Sanayi, 'tekstil elyafının hazırlanması ve iplik haline getirilmesi; tekstil dokumacılığı' için yapacağı 4,2 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Şirkete yüzde 55 vergi indirimi, yüzde 20 YKO, gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası sağlandı. İstihdam 3 olarak belirlendi.

Turkuaz Tekstil, 'başka yerde sınıflandırılmamış tekstil ürünleri' imalatı için yapacağı 3,8 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Şirkete KDV istisnası verildi. İstihdam 45 olarak açıklandı.

Hardem Tekstil, 'tekstilin aprelenmesi' için yapacağı 31,8 milyonluk yeni yatırıma teşvik belgesi aldı. Şirkete, 3 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 55 vergi indirimi, yüzde 20 YKO, gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası verildi. 50 istihdam sağlanacak.

Kadriye Gençbayrakdar, 'metal eşya imalatı' için yapacağı 3,2 milyonluk tevsi yatırıma teşvik belgesi aldı. Şirkete gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası uygulandı. İstihdam 10 olarak tespit edildi.

2 BELGE İPTALİ

Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından daha önce Bursa'da teşvik belgesi verilen 2 firmanın belgesi iptal edildi. Bunlar; Hanamaya Soğutma ve Agrozon Tarım/Hayvancılık olarak belirlendi.  İki firma içinde belge iptal gerekçesi açıklanmadı.

SİYASET
AK Parti'de istifa şoku! 5 ilçe başkanı istifa etti
AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran yaptığı paylaşımda, Balıkesir'de Ayvalık, Gömeç, Burh...
SİYASET
Erdoğan'dan Millete Sesleniş konuşması! İlk namaz 24 Temmuz'da
Ayasofya kararının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Millete Sesleniş konuşmasında, "Hazırlıkları sü...
EKONOMİ
MHP'li vekillerden TBMM'ye sıfır araç alımı ile ilgili kanun teklifi
MHP milletvekilleri Meclis'e sunduğu teklif ile fabrika çıkışlı araçlardan çıkan kusurların önced...
GÜNCEL
Bakan Koca son koronavirüs rakamlarını açıkladı! 'Binin altına çok yakınız'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından corona virüste son rakamları paylaştı. Buna göre...
ASAYİŞ
Bursa'da korku dolu anlar... Yangın çam ağaçlarına sıçramadan söndürüldü!
Bursa'nın Gemlik ilçesinde çalılık alanda çıkan yangın çam ağaçlarına sıçramadan söndürüldü.
GÜNCEL
Ayasofya'da ne zaman namaz kılınacak? İşte yanıtı
Danıştay'ın kararı sonrası Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle Ayasofya resmen ibadete açıldı...
Osmangazi'ye Moğolistan'dan kardeş şehir
Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete sesleniş konuşması yapacak!
Ayasofya için yargı yolunu ilk açan Başkan konuştu
MHP'den 'Ayasofya' açıklaması: Yeni bir tarihi ders vermenin tam zamanı!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da anne ve 2 çocuğu kanlar içinde ölü ...

Bursa'da silah sesleri üzerine eve giren baba, yatağ...

Bakan Koca'dan son dakika açıklaması: Bursa'...

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası kamerala...

Umarız herkese ders olur! Bursa'da düğün eğl...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, dünyaevine giren İsmail ...

Yüzsüzlüğün bu kadarı... Bursa'da maske takm...

Bursa Mudanya Sahili'nde gezen bir kişi, maske takma...

Görenler şaşkına döndü! Dört kadın yol ortas...

İstanbul Esenyurt'ta 4 kadın, bir adama saldırdı, ca...

Tüm Türkiye'ye örnek olsun... Bursa'dan alkı...

Bursa'da sosyal mesafe kurallarına uygun yapılan sok...

Bursa'da müezzinin acı sonu! Ecel camide yak...

Bursa'da öğle namazında kamet okumak için ayağa kalk...

Sigara ve alkolde vergi artışı! İşte fiyatla...

Gelir İdaresi Başkanlığı sigara ve alkolün ÖTV'sinde...

Artık söyleyecek söz bulamıyoruz... Bursa'da...

Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunda riskli şehir...

Koronavirüsle ilgili dünyayı sarsacak iddia!

İngiltere'de yayımlanan The Sunday Times, koronavirü...

Bakan Koca korkutan tabloyu açıkladı! Aralar...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugünkü koronavirüs tab...

Meteoroloji Bursa'yı uyardı! Yarın 04.00- 14...

Bursa'da kuvvetli yağış beklendiğini açıklayan Meteo...

Bu gidişle virüsü zor yeneriz! Bursa sahilin...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs artışı göst...

Bursa'da 'koronavirüs' halayı! Ne maske var ...

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs rakamlarının en çok...

Bakan Koca'dan Bursa paylaşımı!

Salık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa'da koronavirüs te...