Bakanlık yatırım teşvik belgesi listesi yayımlandı! Bursa'dan 14 firma var

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Haziran 2019 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi yayımlandı. Listede Bursa'dan 14 firma yer alırken imalat sektörü yoğunluğu dikkat çekti.

EKONOMİ, 09 Ağustos 2019 Cuma, 06:04
Bakanlık yatırım teşvik belgesi listesi yayımlandı! Bursa'dan 14 firma var

N.Nuri YAVUZ

İmalat ağırlıklı olmak üzere, hizmetler, enerji, tarım ve madencilik gibi sektörlere haziran ayında ülke genelinde toplam 267 teşvik belgesi verildi. Teşvik belgesi alan firmalar toplamda 5 milyar 176 milyon liralık yatırım ve 10 bin 864 istihdam sağlayacak.

BURSA VERİLERİ

Söz konusu dönemde, Bursa'da 1'i yabancı sermayeli olmak üzere 14 şirket yatırım teşvik belgesi almaya hak kazandı. Bu şirketlerin 1'i hizmetler, 13'ü ise imalat sektörü olarak belirlendi. Haziran'da verilen 14 teşvik belgesiyle Bursa'da toplam 260 istihdam sağlanacak.

SÖZ KONUSU ŞİRKETLER

Fistaş fantezi iplik AŞ., 'tekstil elyafının hazırlanması ve iplik haline getirilmesi; tekstil dokumacılığı' için 4,2 milyonluk modernizasyon yatırımına teşvik belgesi aldı. Belge kapsamında Fistaş'a yüzde 55 vergi indirimi, yüzde 20 Yatırıma Katkı Oranı (YKO), gümrük vergisi indirimi, KDV istisnası sağlandı.

ÜNS Tekstil, 'giyim eşyası dışındaki tekstil ürünleri' imalatı için yapacağı 8,1 milyonluk tevsi(Genişletme) yatırımına teşvik belgesi aldı. Firmaya bu kapsamda 3 yıl sigorta prim hissesi, yüzde 55 vergi indirimi, yüzde 20 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası uygulandı. Yatırım kapsamında istihdam sayısı 8 olarak açıklandı. 

İnegöl Elit Grup Özel Öğretim şirketi, hizmetler sektöründe 4,6 milyonluk 'Genel Ortaöğretim' yatırımı için teşvik belgesi aldı. Şirkete bu kapsamda 7 yıl sigorta prim hissesi, yüzde 80 vergi indirimi, yüzde 40 YKO, faiz desteği ve KDV istisnası verildi. Şirketin istihdam sayısı 47 olarak belirlendi.

Nuri Körüstan Makina, makine imalatına yönelik modernizasyon ve tevsi için yapacağı 15 milyonluk yatırıma teşvik belgesi aldı. Firmaya bu kapsamda 6 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, KDV istisnası uygulandı. Bu kapsamdaki istihdam 12 olarak tespit edildi.

Burmar Yapı Malzemeleri, metal yapı malzemeleri imalatına yönelik yapacağı 4,2 milyonluk yeni yatırıma teşvik belgesi aldı. Belge kapsamında şirkete KDV istisnası uygulandı. İstihdam 15 olarak açıklandı.

Turgay Dişli Makina, 'mil yatağı, dişli, dişli takımı ve tahrik tertibatı' imalatı için yapacağı 1,1 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Bu kapsamda firmaya 6 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası yapıldı.

SKS Işıl Otomotiv Sanayi, 'motorlu kara taşıtları ve bunların motor parçalarıyla ilgili ve aksesuarları' imalatı için yapacağı 3,7 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Firma bu kapsamda 6 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve faiz desteği uygulandı. İstihdam 12 olarak duyuruldu.

Yabancı sermayeli İnoxflow Metal,  'pompa, kompresör, musluk ve vana' imalatı için 4,5 milyonluk yeni yatırımına teşvik belgesi aldı. Belge kapsamında şirkete 6 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve faiz desteği verildi. Bu kapsamda sağlanacak istihdam 50 olarak açıklandı.

Orven Kauçuk Makina, 'motorlu kara taşıtları ve bunların motor parçalarıyla ilgili ve aksesuarları' imalatı modernizasyonu için yapacağı 2,6 milyonluk yatırıma teşvik belgesi aldı. Bu kapsamda 6 yıl sigorta primi işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği ve KDV istisnası uygulandı. İstihdam 5.

Texco Boya Apre Tekstil, 'tekstilin aprelenmesi' için yapacağı 3,8 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Şirkete gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası verildi. İstihdam 3. Grup Tekstil Sanayi, 'tekstil elyafının hazırlanması ve iplik haline getirilmesi; tekstil dokumacılığı' için yapacağı 4,2 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Şirkete yüzde 55 vergi indirimi, yüzde 20 YKO, gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası sağlandı. İstihdam 3 olarak belirlendi.

Turkuaz Tekstil, 'başka yerde sınıflandırılmamış tekstil ürünleri' imalatı için yapacağı 3,8 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Şirkete KDV istisnası verildi. İstihdam 45 olarak açıklandı.

Hardem Tekstil, 'tekstilin aprelenmesi' için yapacağı 31,8 milyonluk yeni yatırıma teşvik belgesi aldı. Şirkete, 3 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 55 vergi indirimi, yüzde 20 YKO, gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası verildi. 50 istihdam sağlanacak.

Kadriye Gençbayrakdar, 'metal eşya imalatı' için yapacağı 3,2 milyonluk tevsi yatırıma teşvik belgesi aldı. Şirkete gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası uygulandı. İstihdam 10 olarak tespit edildi.

2 BELGE İPTALİ

Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından daha önce Bursa'da teşvik belgesi verilen 2 firmanın belgesi iptal edildi. Bunlar; Hanamaya Soğutma ve Agrozon Tarım/Hayvancılık olarak belirlendi.  İki firma içinde belge iptal gerekçesi açıklanmadı.

TÜRKİYE
Savaş uçakları Metina'yı vurdu!
Irak'ın kuzeyindeki Metina bölgesine düzenlenen hava harekatında 2 PKK'lı terörist etkisiz hale g...
DÜNYA
İsrail, Gazze'yi vurdu: 3 ölü,1 yaralı
İsrail ordusu, Gazze'yi bombaladı. Saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı.
GÜNCEL
Fazıl Say, Kaz Dağları için sahneye çıktı!
Kaz Dağları'nda yapılan katliamın durdurulması için başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti'ne Fazıl Say d...
EKONOMİ
Türkiye 4 ürünün üretim ve ihracatında dünya lideri!
Türk fındığı, kirazı, inciri ve kayısısı lezzeti ve kalitesi ile dünyaya yayılıyor. Türkiye fındı...
MAGAZİN
Hande Erçel'in zor anları... Sevgilisini aradı!
Hande Erçel önceki akşam bir arkadaşının kullandığı araçla Etiler'de trafik çevirmesine takıldı.
EKONOMİ
Maaş zammı enflasyonu karşılamadı!
Uzun süredir yapılan toplu sözleşme görüşmeleri üzerine tartışmalar devam ederken çok tartışılan ...
Japonya'yı tayfun vurdu: 3 ölü, 50 yaralı
56. Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım!
Bursa'da aranan FETÖ şüphelilerinin yurt dışına kaçış planı suya düştü
Meltem Cumbul'dan İstanbul-İzmir otoyolunu öven Demet Akalın'a ayar!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da düğün öncesi büyük kavga! Taraflar ...

Bursa'da düğün öncesi damat ve gelin tarafı arasında...

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan sel açıklaması!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,...

Kiracı ile ev sahibi arasında 7 yıldır süren...

Bursa'da, kiracı ile mülk sahibi arasında 7 yıldır s...

TEM'de feci kaza! Yolcu otobüsü ile tır çarp...

Anadolu Otoyolu'nun Bolu Dağı kesiminde yolcu otobüs...

2'si kadın 5 kişi sel suyuna kapılmıştı! Acı...

Bilecik'in Yenipazar ilçesinde bulunan Harmanka...

Hande Erçel'in zor anları... Sevgilisini aradı!

Hande Erçel önceki akşam bir arkadaşının kullandığı ...

Bunu yapan insan olamaz! Köpeğin havlamasıyl...

İstanbul Beylikdüzü Kavaklı Sahili'nde poş...

Sovyetler'in sürgün ettiği Bursa'daki Ahıska...

Sovyetler Birliği tarafından 1944 yılında ana vatanl...

Türkiye 4 ürünün üretim ve ihracatında dünya...

Türk fındığı, kirazı, inciri ve kayısısı lezzeti ve ...

Maaş zammı enflasyonu karşılamadı!

Uzun süredir yapılan toplu sözleşme görüşmeleri üzer...

Fazıl Say, Kaz Dağları için sahneye çıktı!

Kaz Dağları'nda yapılan katliamın durdurulması için ...

Diyanet'ten download uyarısı: Emek sömürüsü...

Sanal ortamda herhangi bir bedel ödemeden, izinsiz o...

Hazine Bakanı istifa etti!

Arjantin Hazine Bakanı Nicolas Dujovne, Devlet Başka...

TV8 satıldı mı? Acun Ilıcalı'dan haber geldi

TV8'in yüzde 57 hissesinin Ebru Şallı ile aşk yaşaya...

Afganistan'da düğünde intihar saldırısı! Ort...

Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün gece bir düğünde...