Başbakan Yıldırım'dan TEOG açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım Şanlıurfa'da konuştu. Eğitim sistemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Yıldırım, TEOG sınavının öğrencilerin stresini arttırdığını belirtti.

TÜRKİYE, 18 Eylül 2017 Pazartesi, 11:44
Başbakan Yıldırım'dan TEOG açıklaması

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Bu eğitim öğretim yılında aramızda olmayan öğretmenlerimiz var. Hatırlayın, sosyal bilgiler öğretmeni Yusuf Eritaş 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit oldu. Bölücü PKK terör örgütü Şanlıurfa'lı sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz'ı da maalesef memleketine giderken şehit etti, öğrencilerinden ayırdı. Batman'da müzik öğretmeni şehit Aybike Yalçın da yine alçak bölücü terör örgütleri tarafından şehit edildi. Şehit öğretmenimizin Necmettin Yılmaz'ın adı Siverek'te, Aybike öğretmenin adı da Batman Kozluk'ta yaşamaya devam edecek. Şehit öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun.

BUNU GELECEĞİMİZİN TEMİNATI GENÇLERİMİZLE BAŞARACAĞIZ

Bizim için ikinci sınıf vatandaş yok. Bütün vatandaşlarımız başımızın tacıdır, gönlümüzün ilacıdır. 15 yıllık Türkiye'nin bugününü, yarınını inşa etmenin gayreti içerisindeyiz. Büyük Türkiye hedefimize, büyük düşünmeyi beceren nesillerle sizlerle ulaşacağız. Dünya değişiyor, bu değişimi okumak ve bu değişime göre Türkiye'nin de değişimini, dönüşünü gerçekleştirmek ülkemizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak bizim en önemli görevimizdir. Bunu geleceğin teminatı siz gençlerimizle başaracağız.

İNSANA YATIRIM YAPMANIN ÖMRÜ NESİLDEN NESİLE DEVAM EDER

Türkiye'nin aydınlık geleceğinin tohumları sevgili öğretmenlerimiz tarafından burada atılıyor. Öğretmenin tahtaya yazdığı, öğrencinin defterine düşen her not Türkiye'ye değer katacaktır. Türkiye için çok yatırım yaptık, yollar, köprüler, tüneller, havaalanları, barajlar, hastaneler yaptık. Vatandaşımızın ihtiyacı olan her şeyi yaptık. Ama biliyoruz ki, taşa toprağa yapılan yatırımın ömrü sınırlı. 40-50 bilemedin 100 sene. Ama insana yatırım yapmak, size yatırım yapmanın ömrü nesilden nesile devam ediyor. Onun için insana yatırıma devam edeceğiz.

MÜFREDAT HAYATTA KARŞILIĞI OLAN BİLGİLERLE OLUŞTURULDU

Eğitimde değişiklik oluyor. Tabii ki değişecek. Çünkü dünya değişiyor, yeni yeni teknolojiler, yeni bilgiler internetle, bilişimle artık ayağımıza geliyor, önümüze geliyor. Dolayısıyla kendimizi gözden geçirmek zorundayız. Okulların dersliklerin fiziki ihtiyaçlarını gidermek, diğer yandan da eğitimin içeriğini, muhtevasını geliştirmek mecburiyetindeyiz. 1 yıldır Milli Eğitim Bakanlığımız çalıştı. Bütün uzmanlarla, velilerle, 200 bin kadar veliyle görüştü. Uzmanlar aylarca çalıştı. Arkasından müfredat son şeklini aldı. Müfredat hayatın ihtiyaçlarına cevap veren hayatta karşılığı olan bilgilerle yeniden oluşturuldu.

YABANCI DİL BAŞARISINI GÖSTEREN ÜLKELER ÖRNEK ALINDI

Yeni müfredatta yabancı dil eğitimi de yeniden ele alındı. Yıllarca bir türlü yabancı dili öğrenemeyen bir yabancı dil öğretim sistemi vardı. Bu müfredatta artık bu sistem terkediliyor, pratikten yola çıkarak dil öğretme başarısını gösteren ülkelerin uyguladığı yöntemi hayata geçiriyoruz. Bazıları "Efendim müfredatı niye değiştiriyoruz" diyor. Gayet tabiidir ki değiştireceğiz. Toplumun ihtiyaçları, hayatın ihtiyaçları, ekonominin ihtiyaçları, siz gençlerin ihtiyaçları talepleri, değişim gerektiriyor da onun için değiştiriyoruz.

"ŞU DA YOKMUŞ" DİYE DEDİKODU YAPANLARA İTİBAR ETMEYİN

Değerli velilerden benim istirhamım yeni müfredatın kapağını bile açıp, bir satır okumamış ama "Şu da yokmuş, bu da yokmuş" gibi dedikodu edenlere itibar etmeyin. Bizi bir ve beraber yapın hep birlikte Türkiye kılan değerlerimizin ne olduğunu biliyoruz ve bunlar da okullarımızda öğretilmeye devam edecek. Demokratik değerler, hukuk devletinin önemi, farklılıklarımızla birlikte Türkiye olduğumuz gerçeğini hep anlatmaya devam edeceğiz. Yavrularımızın küresel gelişmeleri, dünyadaki gelişmeleri yakından takip edecekleri konulara da müfredatta yer veriyoruz.

BİZ 70-80 KİŞİLİK SINIFLARDA OKUDUK

Okullar sadece sizin bilgi edindiğiniz yerler değil, özgür düşünmeyi, sorgulamayı ve eleştiri kültürünün öğrenildiği yerlerdir. Ders zili bugün çaldı. Allah sizin başarılarınızı daim eylesin. Biz sizin gibi yıllar önce öğrenciydik. Okul açıldığında bizim kitaplarımız yoktu, defterlerimizi alamazdık. Sınıflarımız 70-80 kişi bir aradaydık. Bazı sıralarda 4 kişi birden otururduk. Şimdi öyle mi? Kitaplarınız önünüzde, sınıflarınız ortalama 30-35 öğrenciden oluşuyor. Allah'a şükür 15 yıllık süre içerisinde bir yandan eksik okullarımızı tamamladık, eksik öğretmenlerimizi tamamladık ve okullarda, sınıflardaki öğrenci seviyelerini, sayılarını makul düzeye getirdik.

TEOG ZAMANLA ÜNİVERSİTE SINAVINA DÖNÜŞTÜ STRESİ ÇOĞALTTI

Şimdi bugünlerde TEOG konuşuluyor. TEOG yani Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş açılımı bu. Yani siz 8 sene okudunuz, dokuzunca sene hangi okula gideceksiniz? Spor lisesine mi, sanat lisesine mi, fen lisesine mi, Anadolu lisesine mi, İmam hatip lisesine mi, nereye gideceğinize karar vereceksiniz. İşte TEOG denilen şey buna yardımcı olacak. Aslında TEOG bir giriş sınavı değil. Sizin okulda girdiğiniz imtihanlardan her sömestr bir tanesini Milli Eğitim Bakanlığımız Türkiye'nin her tarafından merkezi olarak yapıyor. Böylece okullardaki notların yanı sıra merkezi sınavdan alınan notlarla dikkate alınarak sizin ortaokuldan sonra en uygun, en iyi istediğiniz liseye gitmenizi hazırlığını yapıyor, TEOG bu. Ama zaman içerisinde ne oldu? Bu TEOG bir yarışa döndü, aynen üniversite imtihanda gibi, sizin stresinizi arttırdı. Uykularınızı kaçırdı  değil mi? Biz sizin uykularınızın kaçmasına razı olur muyuz?

BİLGİSİ GÖRGÜSÜ OLAN HERKES İSTEDİĞİ ÜNİVERSİTEYE GİDİYOR

Sistem değişikliği diye bir şey yok, bu tamamen tezvirattır, bunlara itibar etmeyin. Amacımız yavrularımızın ortaokuldan sonra gönül rızasıyla istedikleri kabiliyetlerinin en uygun olduğu lise kısmına devam etmeleri. Biliyorsunuz istenmeyen aş ya karın ağrıtır ya baş. Onun için istediğiniz yere gideceksiniz. Eğitimde birçok reform yaptık.  Üniversiteye girişte sınırlamalar, katsayılar, katkı puanları vardı. Şimdi hepsi kalktı. Niye yaptılar onu? Meslek okuluna giden, iyi bir üniversiteye gitmesin. Bilgisi, görgüsü varsa, puanı yetiyorsa isteyen istediği yere gitsin. Şimdi herkes istediği üniversite sınavına giriyor, kazanınca da her yere gidiyor. Eskiden sanat okullu tıbba gidemiyordu, İmamhatipli mühendisliğe giremiyordu.

Kaynak: Diğer

GÜNCEL
Bursa İnegöl'de AK Partililerin zafer kutlaması!
Bursa'nın İnegöl ilçesinde seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından AK Partililer parti binasın...
SİYASET
Seçim ilk turda bitti! Yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimde oyların yüzde 52'sini alarak yeni hükümet sisteminin ...
EKONOMİ
BTSO Başkanı İbrahim Burkay'dan seçim yorumu!
Seçim sonuçlarının ardından konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, seçimlerin Türkiy...
SİYASET
Karamollaoğlu'ndan ilk açıklama: 'Milletin tercihi neyse ona saygı duyulur'
Seçimin ardından açıklama yapan Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamol...
GÜNCEL
İşte Bursa'da ilçe ilçe seçim sonuçları!
Bursa'da milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Bursa kararını verdi. Peki hangi ilçeyi ha...
SİYASET
Bahçeli: 'Elimizi taşın altına koymaktan vazgeçmeyeceğiz'
Seçim sonuçlarının ardından açıklamalarda bulunan MHP lideri Bahçeli, "Kriz bekleyenler şaşkına d...
Korkunç yangında 6 ev kül oldu
Devlet başkanına bombalı saldırı
MHP Bursa milletvekili adayı Zırhlıoğlu'ndan sandığa çağrı
Cem Yılmaz sandıkta yine gülmekten kırdı geçirdi

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kan donduran olay! Genç kadın bebeğ...

Bursa'da Suriye uyruklu genç kadın, evinde bebeğinin...

Bursa'da kanlı gece! Kafasından vurulan iki ...

Bursa Yıldırım İlçesi Yavuzselim Mahallesi'nde otomo...

Bursa'da ölümlü kaza! Yakınları fenalık geçi...

Bursa'nın Kestel ilçesinde yolun karşısına geçmeye ç...

Bursa'da gergin gece! Çevik kuvvet müdahale ...

Bursa'da otomobilden açılan ateş sonucu ağır yaralan...

Bursa kararını verdi! İşte sonuçlar...

24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçim...

Bursa'da kiracısının yaptığı işi öğrenince ş...

Bursa'da yapılan uyuşturucu baskınında ev sahibi, ki...

Bu görüntüler Bursa'dan... Dereye dönen yold...

Bursa'da sağanak yağmur nedeniyle rögar kapakları tı...

Bursa'da otobüs devrildi! Ölü ve yaralılar v...

Bursa'nın Harmancık ilçesi yakınlarında, cenazeye gi...

Bursa'da seçim günü renkli görüntüler! Nikah...

Bursa'da seçim heyecanı sürerken nikâhtan önce...

Bursa'da yürek yakan kaza! 4 yaşındaki çocuk...

Bursa'nın İznik ilçesinde, ailesiyle otobüsten inen ...

Bursa'da genç kız sırra kadem bastı! Ailesi ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde kaybolan 18 yaşındaki Sel...

'İmar Barışı' bekleyen Bursalılar dikkat! Do...

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, ...

Bursa'da iki çobanın acı sonu!

Bursa'nın Büyükorhan ilçesinde iki çoban ölü halde b...

Bursalılar dikkat! BursaRay saatleri değişti!

Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım şirketi BURULAŞ, 57...

Türkiye'nin gözü bu haberde! Çalışmalar durd...

Ağrı'da, bayramın ilk günü kaybolan 4 yaşındaki Leyl...