BGC ödülleri sahiplerini buldu! YeniDönem'in büyük gururu...

'BGC Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması'nda kazananlar muhteşem bir törenle ödüllerine kavuştu. Gazetemiz YeniDönem, 4 dalda ödül alarak, başarısını bir kez daha ispatladı.

GÜNCEL, 16 Nisan 2019 Salı, 21:18
BGC ödülleri sahiplerini buldu! YeniDönem'in büyük gururu...

Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından geleneksel olarak düzenlenen yarışmada dereceye girenler ödüllerini düzenlenen törenle aldı.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak organize edilen "BGC 2018 Başarı Ödülleri Yarışması" geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden iki gazeteci Oktay Kayalar ve Mehmet İnceoğlu adına düzenlendi.

Yarışmaya 163 eser katılırken, 7 kişilik juri toplam 15 başarı ve 14 mansiyon ödülü verdi.

YeniDönem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Turgay Akbulut 'Ölüm Kabinleri' haberiyle, yazılarıyla büyük ses getiren usta yazarımız Lale Akasoy, 'Hekim Biyonik Gezegen Mars' adlı köşe yazısıyla, Görsel Yönetmen Ali Şahin ise, 'Altyapılar İçin Ne Var?'  köşe yazıyla başarı ödülüne layık görüldü. Şahin ayrıca, 'Gazete Mizanpaj' dalında Mansiyon Ödülü'nün de sahibi oldu.

Törenden önce açılışı yapılan Nilüfer Sahnesi'nde yapılan ödül törenine, Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Mudanya Belediye Başkan Hayri Türkyılmaz, Basın İlan Kurumu Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bursa İl Müdürü Ali Fuad Gölbaşı'nın yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, sivil toplum örgütlüğünün gönüllülük esasına dayandığına dikkat çekerek, "Bu yaptıklarımız ekip işidir. Yönetimdeki arkadaşlarımızla birlikte tartışıp bu kararları birlikte oy birliği ile alıyoruz. Ben yönetimdeki arkadaşlarımı alkışlıyorum" diyerek konuşmasına başladı.

Her yıl geleneksel olarak bu yarışmayı düzenlediklerini ifade eden Kolaylı, "Demokrasi kültürünün gelişmesi ve genç meslaktaşların desteklenmesi amacıyla düzenlediğimiz yarışmamıza bu yıl 102 meslektaşımız 163 eserle başvuru yaptı. 2018 yılında yayınlanan eserlerin değerlendirildiği yarışmamızda jürimizin yaptığı temiz çalışmada başarı ve mansiyon ödülleri belirlendi. Yarışmamıza katılanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Geçen yıl vefat eden Oktay Kayalar ve Mehmet İnceoğlu'nu da anan Nuri Kolaylı, "Bu meslektaşlarımızı unutmayacağız. Onların yakınlarına sabırlar diliyorum" diye konuştu.

Sektörde yaşanan sorunlara ve çözüm önerilerine de değinen Kolaylı, "Sektörümüzde yaşadığımız en önemli sorunumuz, darbe dönemlerinden bu yana değişmeyen ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddelerdir. Demokratikleşme ve temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi bakımından, bu güne kadar yapılan iyileştirmelere rağmen; basın özgürlüğü konusunda mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır. Unutulmamalıdır ki; ifade ve basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır. Halkın haber alma hürriyetinin işlerliği için, basın ve ifade özgürlüğü temel gerekliliktir" ifadelerini kullandı.

"GAZETECİLİK YASASI GÜNÜMÜZ KOŞULLARINA UYGUN ÇIKARTILMALIDIR"

"Gazetecilik mesleği ne yazık ki, eğitimine ve birikimine bakılmaksızın herkesin kuralsızca yapabildiği bir meslek konumundadır" diyen Kolaylı, şunları kaydetti:

"Bu sorunun çözümü için beklentimiz, dünyadaki uygulamalar ve ülkemizdeki diğer meslek odalarının yasaları örnek alınarak, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen "Gazetecilik Yasası'nın" teknolojik gelişmeler de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun olarak çıkarılmasıdır. Böyle bir yasal düzenleme yapılmadan, gerçek anlamda habercilikten ve etik gazetecilikten söz edebilmemiz ne yazık ki mümkün değil. Eline her fotoğraf makinesi alanın, her internet sayfası oluşturanın "haberciyim" diye boy göstermesini mutlaka yasal zeminde önlemeliyiz. Teknolojinin hızla ilerlemesi ve internet ağının hemen hemen her noktaya ulaşması ile birlikte, internet haberciliği büyük bir gelişim göstermiştir.

Sektörde istihdam sağlayan ve gazete ile televizyonlarla eşdeğer habercilik yapan kurumsal internet haber sitelerinin yanında, internet deyimiyle "kopyala yapıştır" kolaycılığından öteye gitmeyen haber siteleri yer almaktadır. Yasal boşluktan kaynaklanan sorunlar, her geçen gün daha da artmaktadır. İnternet medyasının gerek yayıncılık, gerekse Basın İlan Kurumu yardımları konusunda düzenlemeye ihtiyacı vardır. İstihdam sağlayan, gerçek anlamda habercilik yapan ve kurumsallaşan internet haber siteleri, Basın İlan Kurumu'ndan ek kaynak bulunarak desteklenmelidir.

Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da yeni düzenleme yapılarak gazeteci sayılmalıdır. Değerli meslektaşlarımın çok iyi bildiği gibi; 5953 Sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun halen yürürlüktedir. Basın işkolunda "gazeteci" olarak çalışan kişiler ve işverenleri arasındaki ilişkiler ve çalışma koşulları bu kanunla düzenlenmiştir.

Bu yasanın günümüz koşullarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi sadece biz gazetecilerin değil, toplumumuzun bir ihtiyacıdır. Bu nedenle söz konusu kanunun yeniden ele alınarak, elektronik medyayı da kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Sorunlarımızı özetleyecek olursak; ülkemiz, basın/medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki düzenleme zorunluluğundan basını ilgilendiren kurumların yeniden yapılanmasına kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve uygulanmaya konulmalıdır. Bu yenilenme ihtiyacı gün geçtikçe kaçınılmaz hale gelmektedir."

Ödül töreni hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

YENİDÖNEM'İN GURURU OLDULAR

(Turgay AKBULUT)

(Lale AKASOY)

(Ali ŞAHİN)

ASAYİŞ
Bursa Uludağ yolunda korku dolu anlar! Çok sayıda itfaiye ve polis ekibi sevk edildi
Bursa Uludağ yolunda hizmet veren bir restoranda yangın çıktı. Çok sayıda itfaiye aracının müdah...
ASAYİŞ
Bursa'da şok operasyon! 6 Milyon ceza kesildi
Bursa'da jandarma ekiplerince kaçak ve sahte içki uygulaması yapıldı. Uygulamada 7 şüpheli şahsa ...
SİYASET
Çelik: Vatandaşımızın beğenmediklerini revize edeceğiz
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, " Vatandaşımızın bu süreçteki konularda neyi beğenmediğini beğendiği...
GÜNCEL
Mudanyalı şehit Şükrü Çavuş unutulmadı!
Bursa'nın Mudanya ilçesinde, Şükrü Çavuş, şehit edilişinin 99. yılında törenle anıldı.
SPOR
TOFAŞ Avrupa'da yarışacak!
7DAYS Eurocup'ta 2019/2020 sezonunda mücadele edecek takımlar belli oldu. Bursa takımı TOFAŞ'da y...
SPOR
Bursa'nın gururu... Asya şampiyonu oldu!
Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Satranç sporcusu Nihal Sarin, Asya şampiyonu oldu.
Mudanyalı şehit Şükrü Çavuş unutulmadı!
Çocuğuna okul çantası alamayan baba, sosyal medyada viral oldu!
Kıvanç Tatlıtuğ gece yarısı hastaneye kaldırıldı!
Bursa'nın gururu... Asya şampiyonu oldu!

En Çok Okunan Haberler

Daha 25 yaşındaydı... Bursa'da 120 kilometre...

Bursa'da 120 kilometre hızla seyreden bir genç aracı...

Bu acının tarifi yok! Bursa'da şehit ailesi ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir ailenin en büyük oğlu...

Bursa'da korkunç manzara! Boş arazide kadın ...

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, silah sesleri duyan v...

Bursa'da yetiştireni kısa sürede zengin ediy...

Bursa'da Güney Marmara'nın ilk yaban mersini bahçesi...

Gururlandıran başarı! LGS Türkiye birincisi ...

1 Haziran 2019 da yapılan LGS sınav sonuçları açıkla...

İmamoğlu kendisinin ve ailesinin mal varlığı...

İstanbul Byükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ...

Küçükkumla, Kurşunlu, Narlı, Büyükkumla... İ...

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Marmara sahil ş...

Bursa'da araçlar yolda kaldı, sürücüler çile...

Bursa'nın  Nilüfer ve Osmangazi ...

Bursa'da bu da oldu! 'Ben zaten fare gibiyim'

Bursa-Ankara yolunda caddeye oturan ve uzun süre kal...

İDO'nun sefer iptali kararı gündemi sarstı! ...

İDO'nun 21, 22, 23 Haziran tarihlerinde İstanbul'a y...

Bursa'da cesedi boş arazide bulundu! 'Alkol...

Bursa'da bir arsada kurşunlanarak öldürülmüş halde b...

Bursa'da feci kaza! İkiye bölünen araçta can...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde aşırı hız nedeniyle sürüc...

Bursaspor'da Mesut Mestan dönemi!

Bursaspor'da gerçekleşen olağanüstü genel kurulda, t...

Bursa'da 50 yıllık eşini öldüren şahıs: Keşk...

 Bursa'da 50 yıllık eşini öldüren ve 20 yıl hap...

Bursa Ulu Cami saldırısının azmettiricisi Su...

PYD/YPG tarafından 27 Nisan 2016'da Bursa Ulu Cami'i...