17 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 26°

Google'ın şoförsüz, otonom kamyonu ilk defa görüntülendi

Google'ın şoförsüz, otonom kamyonu ilk defa görüntülendi

Bu ayın başlarında duyurulan Google'ın otonom kamyonu hakkında son günlerde haber çıkmıyordu. Son günlerde bazı görüntüler ortaya çıktı.

03 Temmuz 2017 Pazartesi 12:25 TEKNOLOJİ

Google'ın otonom araç bölümü Waymo'nun otonom kamyonlar üzerinde çalıştığını doğrulaması daha bu ayın başındaydı. Son birkaç haftadır ortalık sessizdi ama şimdi bu araçlara ait olduğu düşünülen bazı fotoğraflar ortaya çıktı.

Sürekli büyüyen lojistik sektörü her geçen gün daha fazla şoföre ihtiyaç duyuyor. Ancak kamyon şoförlüğü çok çekici bir meslek olmadığı için işe başlayanlar genellikle bir yıl içinde işten ayrılıyor. Otonom kamyonlar bu probleme etkili bir çözüm getirebilir.

Jalopnik'e ulaşan görüntülerde, Peterbilt'in Model 579'una benzer bir araç görünüyor. 579, aerodinamik shell ve geniş bir kabin sunuyor, ayrıca yakıt tüketimi konusunda da oldukça efektif. Kamyon manuel vites için ayarlanabiliyor, ama sitede yazana göre bu büyük ihtimalle otomatik bir model.

Google'ın dev kamyonu ilk kez görüntülendi

Görüntülerde gördüğümüz gibi, aracın üst kısmında gerçekten pek çok algılayıcı/sensör var. Jalopnik özellikle LIDAR kubbesini ve dört ultrasonik sensörü göstermiş. Ayrıca aracın plakasının üzerinde de ek bir radar var. Bunlar bile oldukça fazla görünse de, fotoğraflara yansımayan gizli başka sensörlerin de olma ihtimali her zaman var.

Google, Uber ve Tesla ile rekabet içerisinde, onlar da otonom kamyon piyasasına gireceklerini açıklamışlardı. Bu araçları yollarda görüp göremeyeceğimizi ise zaman gösterecek.

Kaynak: Hürriyet

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa'da çocukların traktör turu kazayla bitti

Bursa'da çocukların traktör turu kazayla bitti