Bozbey'den önemli açıklamalar! Stadyum 7 Mayıs'ta açılıyor

19. yılı sebebiyle basın turu düzenleyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, taleplerini dikkate almasından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a teşekkür etti. İbrahim Yazıcı'nın adına 42 milyon lira maliyetle yapılan stadyumun 7 Mayıs'ta açılacağını söyleyen Bozbey, Büyükşehir adaylığı için şartlara bakacağını ifade etti.

GÜNCEL, 14 Nisan 2018 Cumartesi, 17:26
Bozbey'den önemli açıklamalar! Stadyum 7 Mayıs'ta açılıyor

Mustafa Bozbey, görevdeki 19.yılı sebebiyle gazetecilerle basın turu düzenledi. Yatırımları ve projeleri otobüsle gazetecilere gezdiren Başkan Bozbey, 2019 yılındaki seçimlerde Büyükşehir adaylığı için şartlara bakacağının altını çizdi.

AKTAŞ'A TEŞEKKÜR

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ilçedeki dönüşümle ilgili yeni alınan kararlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a teşekkür ederek, "En azından bizleri dinleyip söylediklerimizi dikkate aldığı için. Kent adına talep ediyoruz. Kendimiz için talep etmiyoruz. Büyükşehir de gelecekte o sorunlarla boğuşacak. Onun için bu taleplerimizi dikkate almasından teşekkür ediyorum. Yanlış başlandı. Kentsel yenilemede yanlıştan dönüldü. Bir kent yenilenebilir. Binalar yıkılıp yeniden yapılanabilir. Şart; nüfus yoğunluğunu arttırmamaktır. İnsanlar huzursuz. "Oradaki dairemi satıp başka yerde alacağım" diyenler çok. Biz bunu daha önce söyledik. "Keyifli huzurlu ortamda yaşamayacaksınız" dedik. Biz haklı olduk ama şu anda haklı olmanın kıymeti yok.

"1,50 KAT SAYI VERİN"

Yenilemedeki son durum konusunda Büyükşehirde önemli adım atıldı. Meclisten geçti. Yıkılan binalar mutlaka ruhsatlandırılacak. Kamu adına mutlaka bir fayda sağlanması lazım. "Kamusal anlamda destekleri olması gerekir ki, kamu adına yapılan bir iştir" denilsin. Asla İmar Kanunu'ndaki gibi hareket edileceğine kimsenin şüphesi olmasın. Bölge bazlı çalışmanın sonunda kentsel yenilemeler devam edebilir. Yeter ki artan nüfus kadar kamu alanı oluşturulsun. Kente fayda sağlayıcı bir duruma gelmesi lazım. Kentsel yenileme durmaz, dönüşüm değil çünkü. Bunun kuralları var. Ne kadar yoğunluk arttırıyorsanız, o kadar kamu alanı oluşturuyorsanız yenileyin. Bizim derdimiz bu. Kamu alanları oluşturma derdimiz var. Bu kentle dertlendiğimiz için sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz. Yapılan uygulamalarda bundan sonra verebilirsiniz. 1,50 kat sayı verin. Ne kadar nüfus gelecek. Yarı yarıya artacak. Bakanlık da bu yetkiyi böyle verdi. Parsel bazında asla olmamalı. Büyükşehir'e söyledim, mahalle ve bölge bazında planları yapalım. Koyalım şartlarımızı orada. Sonra müteahhitler kiminle anlaşıyor, nasıl anlaşıyor. Bizi ilgilendirmez. Müteahhit mal sahipleri ile plana göre anlaşsın. Doğrusu da bu. Kenti daha doğru yenileriz. Sağlıklı yenilemiş oluruz" diye konuştu.

İŞTE NİLÜFER'İN YENİ İMAR ALANLARI

Başkan Mustafa Bozbey, bir soru üzerine 2032 yılında Nilüfer'in 1 milyon 200 bin nüfusa ulaşmasının beklendiğini ancak bunu 900 bin ya da 1 milyonda tutmak için çalışacaklarını ifade ederek, "51 bin hektara sahibiz. 1 milyon 200 bin nüfus öngörülmüş. 25 binlik ve binlik planlara göre söylüyorum. Bunun da fazla olduğunu söylüyoruz. En fazla 1 milyon olması tarafındayız bu taraftaki yoğunluğun. Bazı yerlerde 5 binlik veya 25 binlik planda yoğun olan yerleri düşürüyoruz. Geçmişte de yaptık. Şu anda da yapıyoruz. Bu kentte en fazla 1 milyon civarında nüfusun olması. Tarımsal alanların da korunmasından yanayız. Şu andaki nüfusumuz 425 bin, aynı oranda bir nüfus daha gelecek. Görükle Merası ve Kayapa Planları var. O bölgede 230 bin nüfus olacak. Görükle'nin devamında Badırga Bölgesi'nde yeni bir planlama alanı var. Oradaki nüfus 40 bin civarında olacak. Böylece iki yerde 300 bin nüfus karşılanıyor. Kentsel yenileme ile gelecek olan nüfusu baktığımızda hedeflediğimiz 900 binlik nüfustan fazlası oluyor. Doğanköy Bölgesi'nde yeni bir nüfus olacak. Hedeflediğimiz noktaya ulaşıyor. İlave imar alanına ihtiyaç yok artık. Nilüfer'de planladığımız uydu kent var. Görükle Mera Bölgesi ile Kayapa'nın birleştiği nokta yeni uydu kent. 4 seneden beri planlamıştık. Ama ne yazık ki eski büyükşehir yönetimi 4 kez reddetti. Reddetmeseydi yeni inşaatların yükseldiğini hep beraber görecektik. Doğru yaklaşımla, planın orada emarelerini bugün görmüş olacaktık. "Ben istemiyorum^" anlayışı ile o plan ortadan kalktı. Biz eski plana Kayapa Planı'nı kabul etmek zorunda kaldık. İlave olarak mera planını yaptık. Büyükşehirden büyük ölçüde geçecek. İmar çalışmaları 18.madde derken, önümüzdeki yıl orada inşaatların başladığını göreceğiz. 5 yıl kaybettik. Keşke kaybetmeseydik, şimdi müteahhitler iş yapmak istiyor. Kentsel dönüşüm projelerini yapan o müteahhitlerin bir kısmı, o işe girmeden risk almadan mera bölgesinde iyi planlanmış alanda inşaatlarına başlayacaklardı. Onu elde edemedik geldik şehrin içini kirlettik" diye konuştu.

"GÜLÜMSEYİN BURSA'DASINIZ DİYELİM"

Başkan Mustafa Bozbey, 2019 seçimleri ile ilgili düşüncesinin sorulmasıyla ilgili ise, "Geçen Alinur Başkan, "Sizin gülümseyin Nilüfer'deyiz sözünü sizden alalım, Gülümseyin Bursa'dasınız diyelim" talebinde bulundu. Ben de "Tamam o zaman ben hazırım" dedim. "Yok öyle değil, biz kullanalım artık bu sözü" dedi. Gülüştük. 2019 için şartlara bakacağız. Önümüzdeki süreç bizim için önemli bir süreç. Bugün Suriye'de yaşanan farklı bir olay var. Bundan sonra Türkiye nereye gidecek. Siyasal yaşam evrilebilir. Her şey değişebilir. Neticede önümüzdeki süreci çok iyi değerlendirerek devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

STADYUM 7 MAYIS'TA AÇILIYOR

Bursaspor'u şampiyon yapan efsane Başkan İbrahim Yazıcı adına yapılan 42 milyon lira maliyetle stadın bittiğini ifade eden Başkan Bozbey, "Bursaspor'umuzun tek şampiyonluğu var. Onun Başkanı da rahmetli İbrahim Yazıcı. Ona vefa borcumuzu ödemek zorundaydık. Nilüfer Belediyesi olarak bu tesisi yaparak onun adına ölümsüzleştirmeye çalıştık. Çok kapsamlı bir tesis. Burada 162 yataklı konaklama ünitesi var. Çalışma ve toplantı salonları var. 6 branşın ilave olarak yapıldığı salonlar var. Salt 7 bin kişilik bir stadyum değil. 7 Mayıs'ta merhum Başkanımızın ölüm yıldönümünde hep beraber, çocuklarıyla, Bursaspor camiasıyla, o günkü spor camiasını buraya bekliyoruz. O dönemdeki futbol takımının tamamını görmek istiyoruz. O dönemdeki spor kulüplerinin başkanlarını burada görmek istiyoruz. Antrenörlerini görmek istiyoruz. Çünkü böyle bir şampiyonluğu bize sunan bir başkanı iyi bir şekilde anmamız gerekiyor. Burası bile ona az ama, bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türk Sporu'na hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

"BEŞEVLER MEYDANI DA İNŞA EDİLECEK"

İbrahim Yazıcı Stadyumu yanında 5 mahalleye hizmet edecek bir meydan projesinin de onaylandığını anlatan Başkan Bozbey, "25 bin metrekarede plan çalışması yapmıştık. 5 yıldır planlama süreçlerini devam ettirdik. Büyükşehirden geçmedi. Ama kendisine teşekkür ediyorum. Alinur Aktaş'ın göreve gelmesiyle birlikte bu sorun da çözüldü. Planlaması geçti. Son aşamaya geldi. Önümüzdeki süreçte de ihaleyle birlikte Nilüfer'de bu bölgeye 5 mahalleye hizmet edecek bir kent meydanı, alışverişi kütüphane, spor salonları, gençlik merkezleriyle birlikte bu bölgeye yaraşır hak eden bir tesisi gerçekleştirmiş olacağız. Bu yılın 3.çeyreğinde inşallah temelini atacağız" diye konuştu.

"MİSİ'NİN KARŞI YAKASI DA GÜZELLEŞECEK"

Başkan Mustafa Bozbey, Misi'de bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "Misi. 2 bin yıldır tarihe tanıklık eden bir bölge. Burası Müzeler Mahallesi de olmaya gidiyor. Fotoğraf, Edebiyat Müzemiz burada. Çalıştay evimiz burada. Yakın zamanda açacağımız ikinci Yazar Evimiz de burada olacak. Bu tarihi mekanın herkes tarafından bilinmesi, sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de ilgi odağı haline gelmesini istiyoruz. Sağlıklaştırma çalışmasını sürdürüyoruz. Çocuk Kütüphanesine gelen konuklarımızı ağırlıyoruz. Nilüfer Çayı tam da bu mahallenin ortasından geçiyor. Bu Nilüfer Çayı'nın bizim için önemi çok fazla. Hem kentimize ismini veren çay. Doğaya, yeşile katkı sunan, Bursa'nın mutluluk endeksinin yükselmesine katkı sunan bir çay. Gelen konuklarımızın burada rahat oturabilmeleri hem yemeklerini yiyip çay içmeleri için kentsel düzenleme yaptık. Güney tarafına yaptığımız düzenlemeyi kuzeyde de devam edeceğiz. Tarihin dokusunu, kokusunu hissettiğimiz mahallemiz" dedi.

"İNSANLARIN GÜLÜMSEMESİNİ SAĞLIYORUZ"

Türkiye'de insani gelişmişlik olarak yapılan araştırmalarda geçen yıl 6.sırada olan Nilüfer Belediyesi'nin 5.sıraya yükseldiğini, Bursa'da ise birinci sırada olduğunu hatırlatan Başkan Mustafa Bozbey, "Hizmetlerde geri dönüş zamanlarımız çok hızlı. Kalite yönetim sistemini uyguluyoruz. Türkiye'de otuz belediye mavi bölgede. Nilüfer Belediyesi ise ilk beşte yer alıyor. Her geçen gün gelişmişliğimiz artıyor. Zaten Nilüfer, en çok üniversite mezununun olduğu 3'ncü ilçe. Nilüfer'de 108 bin üniversite mezunu yaşıyor. 4 yıl aslında bizim çabuk geçiyor. Nilüfer'in eğitim, bilim, spor kültür sanat kenti için her dönemde yaptığımız hizmet artışını bu dönemde de görüyoruz. Aldığımız ödüllerle görüyoruz. Vatandaştan geri dönüş olarak aldığımız olumlu tepkilerle görüyoruz. Biz değişimi yönetiyoruz. 19 yıldır değişimi yönetiyoruz. Nilüfer Bursa'nın merkezi oldu. Değişimi yöneten bir kent yöneticisi olarak gerçekten bu hizmet yarışında bizlerle birlikte olanlara şükran borçluyum. Aynı hizmet anlayışını kalan sürede en iyi şekilde değerlendireceğiz. Amacımız bu kentte insanların tamamının gülümsemesini sağlamak. Çok büyük bir iddia, herkesi gülümsetme anlayışımız var. Her şeye insan odaklı bakıyoruz. Bunu yaptığımız takdirde insanın mutluluk endeksinin yükselmesine vesile oluyoruz" ifadelerine yer verdi.

Başkan Bozbey basın turunun finalinde ise Balat'taki Anadolu Arastası ve Karaman'daki Dernekler Yerleşkesini de tanıtarak geziyi sonlandırdı.

ASAYİŞ
Bursa'da gece yarısı korkutan yangın! Sokağa döküldüler
Bursa'nın Osmangazi İlçesi Akpınar Mahallesi'ndeki bir apartmanın bodrum katında gece yarısı yang...
SİYASET
YSK Başkanı Güven: Yarın açıklayacağız
Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerine 11 partinin katılacağını belirten YSK Başkan...
SİYASET
HÜDA PAR, seçime giriyor!
HÜDA PAR tarafından yapılan açıklamada, yaptıkları başvurunun kabul edildiği ve 24 Haziran'daki ...
ASAYİŞ
Can pazarı... 3'ü çocuk 9 kişi yaralandı
Balıkesir Kepsut ilçesinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği araç takla attı. Araçt...
TÜRKİYE
25 Haziran Pazartesi tatil mi?
24 Haziran'da gerçekleşecek seçimin ertesi günü olan 25 Haziran Pazartesi'nin resmi tatil olup ol...
TÜRKİYE
AÖF sonuçları açıklandı! Tıkla, öğren
14-15 Nisan tarihlerinde gerçekleşen AÖF sınavlarının sonuçları açıklandı. İşte AÖF sınav sonucu ...
Tehlike saçıyordu! Bursa'da tek tek temizlendi
Uzay madenciliği yapan trilyoner olacak!
Trump'ın İspanyol 'ikizi' bulundu!
WhatsApp'tan flaş hamle!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'ya şehit ateşi düştü

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Aftin'de görevli ol...

Bursa'da metroda ikinci indirim müjdesi!

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, metro ulaş...

Bursa'da yürek yakan manzara! Derede ölü bul...

Bursa'nın Karacabey ilçesinde köylüler Karadere için...

Bursa'da 'dertlere derman' olan tünel! İçind...

Bursa'da içi su dolu tünelden yüzerek geçenlerin sık...

Bursa yasta... Şehidin ablasından ders gibi ...

Afrin'de şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Taner Çobano...

Afrin'de şehit olan Bursalı Uzman Çavuş oper...

Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı'nın ardından bölgede...

Bursa'da korkunç ölüm! Traktörün altında kaldı!

Bursa'nın İznik ilçesinde tarlada çift sürerken kull...

Emsal karar! Patronun fırçaladığı işçi istif...

Çalıştığı fabrikada fazla mesaiye kalma talebini çoc...

Bursa'da vicdansızlığın böylesi! Yaralı hald...

Bursa-İzmir yolunda sollama yapan sürücü, bir araca ...

Bursa Adliyesi'nde korkunç ölüm! Çığlık çığl...

Bursa Adliyesi'ne ifade vermek için gelen 50 yaşında...

Damadın nikahta verdiği cevaba inanamayacaks...

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, nikah memurunun "Kabu...

Bursa'daki kazada can pazarı! 6 kişi araçta ...

Bursa-Yalova karayolu Ovaakça mevkisinde, araca çarp...

Bursa'da akıl almaz olay! Sülale kaynaşma ye...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde ormandan topladıkları otl...

Uzun kuyruklar oluştu! Bursalılar da akın ed...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın hafta...

Aşık genç, sevdiği kızın adını camdan silen ...

İstanbul Sultanbeyli'de bir genç sevdiği kızın çalış...