'Bozbey'in ardından belediye başkanı olmak zor'

Güvenli bir şehir oluşturmak istediklerini açıklayan CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Turgay Erdem, Büyükşehir'in kentsel dönüşüm projesini eleştirdi. Bozbey'in ardından görev yapmanın zorluğuna da dikkat çeken Erdem, "Nilüfer'de çıta çok yüksek" dedi. 

SİYASET, 05 Şubat 2019 Salı, 16:54
'Bozbey'in ardından belediye başkanı olmak zor'

Erdem, İhlas Haber Ajansı Bursa Bölge Müdürü İhsan Altıkardeş'i ziyaret etti. Mustafa Bozbey'in ardından Nilüfer Belediye Başkanlığı yapmanın zor olduğunu vurgulayan Erdem, "Ancak bir avantajımız var, Bozbey'le 15 yıldır beraber çalışıyorum. Nilüfer'i bugünlere getirmekte az da olsa emeğim olduğunu düşünüyorum. Yapılan ve yapılacak olan projelere, çalışmalara yabancı değilim. Belediyeciliği ve mesleği biliyorum. Uzun yıllardır Bursa'yla ilgili birçok sorunla karşı karşıya kaldık. Bu sorunları birlikte yönetmeye çalıştık. Bizim de tabii başkan olduğumuzda bu sorunlar ve sıkıntılarla ilgili projelerimiz var. Bunları da en kısa zamanda kamuoyu ve Nilüfer halkına duyuracağız.

Çıtayı yukarı çıkartmak için gayret sarf edeceğiz. Tekrar daha mutlu gülümsemeye devam edeceğiz. Hızla büyüyen bir kentimiz var, sürekli gelişen. Aktif ve dinamik kent yapımız var bizim. Önemli olan, bu durumu ciddi bir şekilde kontrol edebilmek. Bu süreci iyi kontrol ettiğimiz sürece, çağdaş mekanları birlikte oluşturma şansına sahip olacağız. Umarım Bozbey'i de büyükşehirde bizim liderimiz olarak görürüz. Onunla birlikte Nilüfer'i yapılandırma konusunda gerekli çalışmaları yaparız. Ben Bursalıların bu şekilde tercihlerini kullanacaklarını düşünüyorum'' dedi. 

Güvenli bir şehir oluşturmak istediklerini açıklayan Turgay Erdem, "Biz kentsel dönüşümün yanlış bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz. Zaten bu konuyla ilgili meclisimizde söyledik, sosyal planlar içerisinde bir kentsel dönüşümün yapılması gerektiğini sarf ettik her seferinde. Ancak nedense bu kentsel dönüşüm, Yıldırım, Osmangazi gibi yerlerde öncelikli olarak başlaması gerekirken, sadece Nilüfer'de başladı. Tabii bu da bizi ciddi anlamda rahatsız etti. Nilüfer'i dolaştığınız zaman kentsel dönüşüme girmiş olan yapıları ve parselleri görebiliyorsunuz. Burada 5-6 katlı bir yapılaşma varken, bir anda 12 katlı yapılara sahip oluyorsunuz.

Tüm bunlar kentleşme açısından ciddi bir sorun. Kentsel dönüşümün mutlak suretle bir ögesel çalışmayla ele alınıp değerlendirilmesi gerekiyor. Sonra yeniden revize edilmesi gerekiyor. Biz de bu çalışmalarımıza Bozbey Büyükşehir Belediye Başkanlığına geldiğinde daha güçlü şekilde devam edeceğiz. Yapılmış olanlara müdahale etmek çok zor. Şu anda binaları yıkılmış, kira ödemeleri de hükümet tarafından kesilmiş bir sürü vatandaşımız var. Biz tabii bu süreçte yeni imar planlarıyla beraber büyükşehirde ve Şehir Plancıları Odası ile beraber yaptığımız değerlendirmelerle artık kısa sürede çözmek istiyoruz. Ama daha mağdurların sorunları tam olarak çözülmüş sayılmıyor. Bence daha var. Elimizden gelen çabayı kendi belediyemizle gösteriyoruz. Fakat plan değişikliği yetkisi büyükşehirde olduğu için biz de CHP grubu olarak şu anda ona destek veriyoruz'' diye konuştu.

Vaatlerinden bahseden Erdem, "Bu sene hükumetin açıklamış olduğu seçim kampanyasını biz üç dönemdir zaten Nilüfer'de gerçekleştiriyoruz. Kirletmeden bir seçim kampanyası yürütmek için daha önceki seçim dönemlerindeki Bozbey ve tüm ilçe ve başkan adaylarıyla beraber bir protokole imza attık. Görüntü kirliliği ve çevre kirliliğine sebep olmamak için propaganda yürütme konusundaki tavrımız belliydi. Hükümetin tabii bu dönemde böyle bir karar alması, bizleri de ciddi anlamda sevindirdi. Bizim tavrımız zaten bu. Bundan sonra da bu tavrımızı Nilüfer'de sürdüreceğiz. Büyükşehir'de Bozbey'in de bu şekilde sürdüreceğine inanıyorum. Bizim bu süreçte vermiş olduğumuz vaatler zaten bizim yönetimdeyken yaptığımız proje ve çalışmalarımız. Biz de bu durumdan memnunuz. Çünkü yapmış olduğumuz çalışmalarla bir örnek teşkil etmişiz. Şimdi Türkiye'de bununla ilgili aynı bir propagandaya özen gösteriliyor. Bu genel seviye açısından bakıldığında bizim için de gayet olumlu bir gelişme. Bizim kurallarımız da bunun dışında olmayacak zaten. Bundan sonraki süreçte kendimizi anlatmaya, projelerimizi anlatmaya, neleri hedeflediğimizi göstermeye çalışacağız. 'Mutlu geleceğin mimarı ve mimarları' olarak geçiyor bizim sloganımız. Bütün kentliyle beraber bu mimariyi birlikte oluşturacağız'' diye konuştu. 

Kaynak: IHA

SPOR
TOFAŞ, Bahçeşehir'i konuk ediyor!
BSL'de 3. sırayı garantilemek isteyen ve evinde 7 maçtır yenilmeyen TOFAŞ yarın normal sezondaki ...
GÜNCEL
İstanbul itirazları için gözler o tarihe çevrildi!
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) AK Parti ile MHP'nin İstanbul seçim sonuçlarına yaptığı olağanüstü i...
GÜNCEL
Bursa'da indirim çılgınlığı! Birbirlerini ezdiler
Bursa'da teknoloji ve ev aletleri satan bir mağaza, açılış nedeniyle kampanya yapınca büyük izdih...
GÜNCEL
Bursa'da 5 aylık Su için seferber oldular!
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde kronik solunum yetmezliği sebebiyle 5 aydır hastanede tedavi gören ...
ASAYİŞ
Bursa dahil eşzamanlı operasyonla yakalandılar! 1 milyonluk vurgun yapmışlar
Cezaevindeki mahkumların banka kartlarını 'ikizleme' yöntemiyle kopyalayarak dolandırıcılık yapan...
KÜLTÜR-SANAT
Limak Enerji Tiyatro Topluluğu'na tam not!
Limak Enerji Tiyatro Topluluğu, Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Meslek Tiyatroları ...
Eğitim-Bir-Sen Bursa şubesinden 23 Nisan açıklaması!
27 yıl komada kalan kadın uyandı! İşte ilk sözleri...
Tam 500 yıllık... Bursa'da çalınmasından korkuyorlar!
Türkiye'de çok konuşulmuştu... Palu Ailesi korku filmi oluyor!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da 25 yaşındaki gencin ölümünde flaş g...

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde başına sert bir cisim v...

AK Parti'li başkanın mazbatası geri alınacak

Elazığ'ın Palu ilçesinde seçimleri kazanan Efrayim Ü...

Bursa'da indirim çılgınlığı! Birbirlerini ez...

Bursa'da teknoloji ve ev aletleri satan bir mağaza, ...

Bursa'da 80 yaşındaki eşini 12 yerinden bıça...

Bursa'da tartıştığı eşini öldüren ve hakkında müebbe...

AK Parti'li Özel'den tartışma yaratacak iddi...

AK Parti Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Recep ...

Türkiye diken üstünde! Oğlunu aramaya çıktı,...

Bolu'da, 32 yaşındaki şahıs, ahırda 4 yaşındaki erke...

18 yaşındaki genç kız, babasının silahıyla k...

Elazığ'da, emekli emniyet amiri babasının beylik sil...

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Maaşı geç...

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, maaşın geciktirilmesi ve ...

Eski AYM Başkanı Kılıç: Ne pozitif hukuk kur...

AK Parti yönetimine eleştirilerde bulunan eski Anaya...

İstanbul'da dev operasyon! 210 askere gözaltı

İstanbul'daki FETÖ operasyonunda, aralarında albay, ...

Dolar güne nasıl başladı?

Dün Merkez Bankası'nın faizi yüzde 24'te tutmasının ...

Türkiye istemişti... Brezilya'da gözaltına a...

Türkiye'nin Brezilya'dan sınır dışı edilerek iade ed...

LALE

LALE

Bursa'da 5 aylık Su için seferber oldular!

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde kronik solunum yetmezl...

Engelli öğrencinin öğrenim kredisi bursa dön...

Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) başvuran yüzde 79 e...