BTÜ'den 'yerli otomobil' açıklaması: Satış rekorları kıracak

Yerli otomobille ilgili açıklama yapan Bursa Teknik Üniversitesi Otomotiv Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Kemal Furkan Sökmen, "Bursa olarak yerli otomobile sahip çıkıyoruz. Üretimde mühendis ve ara elemanları Bursa'daki üniversitelerde yetiştirecek güçteyiz" dedi. Sökmen, yerli otomobilin satış rekorları kıracağını, 2023 yılındaki ihracat hamlesinde önemli bir koz olacağını da sözlerine ekledi.

EKONOMİ, 03 Ocak 2020 Cuma, 11:53
BTÜ'den 'yerli otomobil' açıklaması: Satış rekorları kıracak

Tasarladıkları elektrikli otomobil 'Hacıwatt' ile büyük beğeni kazandıklarını ve birçok derece elde ettiklerini belirten BTÜ Otomotiv Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Kemal Furkan Sökmen, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) Bursa'ya kazandıracağı yerli otomobil fabrikası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yerli otomobil projesinde iradesini ortaya koyan hükumete ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, TOGG Grubuna, sermaye ve iş gücünü koyan herkese teşekkür eden Sökmen, "Ortaya çıkan sadece bir otomobil değil. İzlediğimiz ve incelediğimiz kadarıyla bir teknolojik, akıllı bir otomobilden bahsediyoruz. Holografik asistan, ful elektrikli, iki tane elektrik motorlu, menzilinin 300 kilometre ve 500 kilometre arasında olması ve hızlı şarj olanaklarının bulunması çok önemli.

İki tür pil paketinin müşteriye sunulacak olması ve bir çok yabancı firmanın opsiyon olarak verdiği özelliklerin müşteriye sunulacak olması ciddi bir teknolojik hamle olarak görüyorum. Tabi ki böyle bir otomobilin tanıtılmasının ardından farklı konulara ve farklı dallarda yatarımlar gerektiriyor. Artık içten yanmalı motorlara tedarik sağlayan bazı firmaların yapılarını değiştirip daha teknolojik ürünler üretmesi sağlanmalı ve sanayicimiz bu konuda yeni yatırımlara teşvik etmeli. Bursalı sanayici artık plastik imalatındansa daha teknolojik ürünlerin imalatına yönelecek" dedi."Öğrencisinden sanayicisine, üniversitesinden esnafına herkes kendini geliştirmek zorunda"

Bursa'nın Gemlik ilçesine kurulacak olan otomobil fabrikasının, Bursa'daki üniversiteleri bir ivme içine sokacağına dikkat çeken Sökmen, "Üniversitelerimizde daha çok otomotiv bölümlerinde makine mühendisliği tarafından elektronik bölümünde içten yanmalı motorlar daha ön plandaydı. Ama bundan sonra bu böyle olmayacak. Herkes akademiden tutun sanayiye herkes kendisini geliştirmek zorunda kalacak. Çünkü bu araç yeni nesil bir araç ve yeni nesil sanayicilik, yeni nesil bakış açıları istiyor. Bu fabrikada ilk 175 bin araç imal edilecek. Bu aracın üretiminde AR-GE safhasında ve üretim safhasında birçok mühendis ve ara elaman çalışacak. Bunları da Bursa sağlayacak güçte. Bursa'daki üniversiteler, öncelikle Bursa Teknik Üniversitesi kalifiye eleman ve iyi mühendisler yetiştirerek TOGG'un açacağı bu fabrikaya alt yapı hazırlamak zorunda. Bu bizim içinde bir görev olacak. Aynı zamanda akademisyenlerimiz için de bizler için de artı bir yük" diye konuştu."Bursa kendini ispat etmek zorunda"

Teknolojik bir ürüne ayak uydurmak için elektrikli araca yönelik araştırmaların daha fazla yapılması gerektiğini belirten Sökmen, "Öğrenci ayağı, akademik ayağı, sanayi ayağı olmak üzere üç ayağı hızlı bir şekilde birbirine bağlayacak ve ivmelendirecek bir tanıtımla karşı karşıya kaldık. Tabii bir çok insan bu kadar yükseğe çıta koyulacağını düşünmüyordu. Özellikle otoman özelliği ya da 500 kilometre gibi bir menzili kimse beklemiyordu. Ful elektrikli, fren sistemiyle yüzde 20 enerjisini geri kazanan bir ürünle karşı karşıyayız. Sanayicimiz, akademimiz ve diğer ayaklarıyla toplumumuz buna nasıl ayak uyduracak? Bursa kendisini de ispat etmek zorunda. Otomotiv yan sanayilerinin Bursa'da yer alması sağlanacak. Buna göre daha kalifiye elemanların oluşması sağlanacak" şeklinde konuştu."Biz de millet olarak niye Avrupalı gibi çevreci araçlara binmeyelim"

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynaklarının yaptığı analizlere göre Bursa Teknik Üniversite'den mezun olduktan sonra iş bulan, ücret anlamında da diğer mezunlardan da daha üst bantta maaş alan öğrenciler yetiştirdiklerine dikkat çeken Sökmen, "Tabii bu veriler öğrenciye mutlaka yansıyacak. Şu anda sosyolojik anlamda da mühendislik anlamında da akademik anlamda da sanayi anlamında da bu projenin tanıtımında profesyonellik alt yapısındaki çalışma, bize millet olarak bu arabaya sahip çıkmamız gerektiğini gösterdi. Çünkü bize şu anda Fransız, İtalyan ve Alman firmaları dizel araçlar satıyor. Bu dizel araçlar ciddi anlamda Avrupa'da yasak. Dizel araç sayısı son 2 yılda yüzde 40'lardan yüzde 30'ların altına düştü. Türkiye'de ise dizel araba sayısı arttı. Türkiye'yi dizel araç çöplüğüne getiriyorlar. Biz de millet olarak niye Avrupalı gibi temiz ve çevreci araçlara binmeyelim? Yüksek teknoloji içeren araçlara binmeyelim? Millet olarak sahip çıkarsak, daha temiz çevreye sahip olacağız. Sanayi ve akademik olarak sahip çıkarsak, inanıyorum ki satış rekorları kıracak ve 2023 yılındaki ihracat hamlesinde önemli bir koz olacak" dedi.

Sökmen, "Bursa otomotivin hep merkezi olmuştur. Yeni kurulacak olan fabrika da limanıyla, lojistiğiyle, insanlara ulaşımıyla bizim bile tahmin edemeyeceğimiz kadar doğru bir yer. Aynı zamanda Bursa'nın yan sanayiinin kuvvetli olmasından dolayı dışarı bağımlı da olmayacak. Bu fabrikanın, Bursa'nın içinde ve yakın ilçelerinden beslenerek ve tahminlerin önünde daha iyi şeyler çıkaracağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.
 

GÜNCEL
Depremin ardından 'Banka borçları da ertelensin' çağrısı!
Elazığ'daki deprem sonrası vergi ve sosyal güvenlik borçlarının ertelenmesinin sevindirici bir ha...
SPOR
Cedi Osman'ın Elazığ için başlattığı kampanyaya büyük destek!
NBA'de Cleveland Cavaliers forması giyen milli basketbolcumuz Cedi Osman, Elazığ'daki depremzedel...
DÜNYA
Salgın hastalık ile ilgili bomba iddia: 'Hükümet rakamları gizliyor'
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde birçok ülkeye yayılan corona virüs ile...
DÜNYA
Trump'ın yeni logosu alay konusu oldu!
ABD Başkanı Donald Trump bir süredir gündemden düşürmediği Amerikan Uzay Gücü ile ilgili bir açık...
MAGAZİN
Elazığ'a giden Yusuf Güney esnafa isyan etti!
6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası bu sabah Elazığ'a giden ünlü şarkıcı Yusuf Güney, yardım için 3...
GÜNCEL
Erdoğan'dan deprem sonrası paylaşımlara sert tepki: 'Çok çok ahlaksızca...'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Elazığ depreminde şu ana kadar 31 vatandaşımız hayatını kaybetti 1607 va...
Türkiye'nin en uzun soluklu edebiyat yarışması başladı
Bursa Yenişehir'de 82 yıllık adliye yeni yerine taşındı
Murat Boz'dan Aslı Enver hamlesi! Silmedi, arşivledi
Şeyma Subaşı neden kepenkleri indirdi? 'Bütün gün orada dikilemem'

En Çok Okunan Haberler

Bursa sallandı!

Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5.4 büyüklüğünde bir de...

MHP Bursa'da şok! İlçe başkanı canına kıydı

MHP Gürsu İlçe Başkanı Ali Osman Beysir, dün gece ev...

Bursa'da İskender Kebap krizi! Korsanı ifşa ...

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın taklit, tağşiş listesin...

'Herkes Uludağ'ı çok pahalı, sosyetik bir ye...

Bursa Uludağ'da yağan karın, mart ayının sonuna kada...

Bursa'da çay ocağında dehşet! Kurşun yağdırd...

Bursa'da bir çay ocağında silahlar konuştu. Silahlı ...

Bursa'da 'karşılıksız aşk' kazası güvenlik k...

Bursa'nın İznik ilçesinde, "Beni seviyor musun?" sor...

Bursa Panayır Mahallesi'nde yürek yakan olay...

Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde bir evde çıkan ...

Bursa'da 26 katlı binada intihar girişimi! '...

Bursa'da, inşaat halindeki 26 katlı binanın dördüncü...

Bursa'da geri dönüşüm fabrikasında büyük yan...

Bursa'da geri dönüşüm deposunda çıkan yangın 2 saatl...

Bursa'da feci kaza! 'Seviyor musun?' sorusu...

Bursa'nın İznik ilçesinde iddiaya göre "Beni seviyor...

Bursa Valisi Canbolat araya girdi, iş bırakm...

Akwel Bursa Otomotiv A.Ş. ile Türk Metal S...

Bursa'nın satılık ve kiralık daire haritası ...

Zingat.com, 2019 yılında en çok satılık ve kiralık d...

Bursa'da esnaf kavgasında ortalık savaş alan...

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Sanayi Sitesi'n...

Bursa'da yaptığı ameliyatla 'Dünya tıp liter...

Bugüne kadar 3 bin ameliyat gerçekleştiren, normal s...

Bursa'da akılalmaz olay! Kazadan kurtulanlar...

Bursa'da, otomobiliyle, bariyerlere çarparak kaza ya...