Bursa Belediye Başkanı Aktaş tüm iddialara yanıt verdi! Mudanya'da sabotaj oldu mu?

Geçtiğimiz günlerde Mudanya yolundaki ormanlık alanla ilgili sabotaj iddialarını değerlendiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Mudanya'da imar planını da onaylayacak biziz, kimseye böyle bir sözümüz olmadığına göre yanan alanlar kesinlikle ağaçlandırılacak" dedi. Doburca'da meydana gelen otobüs kazasıyla ilgili de konuşan Başkan Aktaş, "Bu yolun ağır vasıtalar tarafından kullanılmamasıyla ilgili uyarıcı levhalar var. İlave neler yapılabileceği konusunda talimatlar verdim" şeklinde konuştu.

GÜNCEL, 16 Ağustos 2018 Perşembe, 17:20
Bursa Belediye Başkanı Aktaş tüm iddialara yanıt verdi! Mudanya'da sabotaj oldu mu?

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konuşan Başkan Alinur Aktaş, Mudanya Çağrışan Göynüklü ve Bademli'de geçtiğimiz hafta meydana gelen yangınla alakalı çıkan tartışmaları değerlendirdi. Geçtiğimiz günlerde Yunanistan'da çıkan yangının bu yangından çok farklı olmadığına dikkat çeken Aktaş, "Benzeri bir ihmal, sigara izmaritiyle ortaya çıkmış yangın. Devletimizin, belediyemizin gücünü bir kez daha buradan görme imkanına sahip olduk. Hatta Valimiz, Jandarma Genel Komutanımız 15-20 yıl öncesinden anılarını anlattılar. 6 helikopter, bir uçak ve sadece büyükşehir belediyesine ait 70 araç ve 150 personeli sahada gördük. Zamanında ve yerinde büyük bir gayretle, bölge insanının çok büyük gayretiyle söndürüldü yangın. 20 hektarlık alanda yangın gerçekleşti. Sadece bir evin çatısı zarar gördü. Evlere sıçramaması adına özel bir gayret sarf edildi. Orman Bölge Müdürümüz havadan denetledi. Biz de normalleşince havadan inceledik" dedi.

"AĞAÇLANDIRILMASIYLA ALAKALI ÇALIŞMALAR BAŞLADI"

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın yangında sabotaj iddialarını talihsiz bulduğunu ifade eden Başkan Aktaş, "4 seneden beri meclise katılmıyor. Tartışma konusu yapmak istemiyorum ama yaptığı açıklamalar yanlış ve kutuplaşmaya sebep olacak açıklamalar. Her olayı bir yere yamama ve toplumu kaşır. Bunun kasıtlı yapıldığıyla alakalı planı değiştirecek olan bizleriz. Kimseye söz vermediğimize göre, 'bu noktada olan birisi varsa sonucuna katlanır' dedim. 3 sene önce de benzeri yangın oldu. O gün de devletin valisi, başkanı, yetkilileri gitti. Devletin imkanları bu noktada kullanılmaya çalışıldı. Ağaçlandırılmasıyla alakalı çalışmalar başladı. Bölgedeki ıslah çalışmalarının akabinde hemen ağaçlandırma çalışması yapılacak. Kasıtlı art niyet olması asla mümkün değil. Yangının farklı noktalarda olmasını böyle yorum çıkarmak sağlıklı değil. Orman Bölge Müdürü kozalakların patlamasını uygulamalı gösterdi. Kimsenin canına ve malına helal gelmemesi bizim için sevindirici. Gereken de bu yerle ilgili yapılacaktır. Söylem ve konuşmalarımıza dikkat etmemiz gerekir. Bugün aldığımız kararları işi farklı boyutlarda denetleyen, idari noktalara taşıyan oda ve mahkemeler de var. Gereken herkes takibatını yapacaktır" diye konuştu.

DOBURCA'DAKİ OTOBÜS KAZASI

Geçtiğimiz gün Doburca'da meydana gelen otobüs kazasıyla ilgili de konuşan Başkan Aktaş, "Yolla alakalı tartışmalardan bahsedildi. Bu yolun ağır vasıtalar tarafından kullanılmamasıyla ilgili uyarıcı levhalar var. Yolun tekniğiyle ilgili sıkıntılardan bahsediliyor. İlave neler yapılabileceği konusunda talimatlar verdim. Uyarıcı levhalar çok net şekilde var" şeklinde konuştu.

"GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERE SAHİP OLMALIYIZ"

Mecliste söz alan Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Sözcüsü Erdal Aktuğ ise, "Mudanya yangınında hem orman, hem belediye hem gerekli destek ve emeği verenlere teşekkür ediyorum. 29 Ağustos 2015 tarihinde de aynı yerde yangın çıkmıştı. O zaman bir önergemiz vardı. Bugün gündüz olması sebebiyle bir çok helikopter uçak destek verdi. Gece görüşlü helikopterimiz olmadığından dolayı sıkıntılı bir durum çıkabilirdi. Valilik, il idare, orman, büyükşehir, itfaiye daire başkanlığıyla gözden geçirip gece görüşlü helikoptere sahip olmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

"17 AĞUSTOS'TA TEDBİRİNİN ALINMASINI RİCA EDİYORUM"

Doburca'daki kazayı da değerlendiren Aktuğ, "Ölüm yolundaki olay hepimizi üzdü. 2009 yılında odaların uyarısıyla ön almaya çalışmıştık ama olmadı. 2009 geçti. Bunu defalarca dile getirdik. Recep Başkana, bundan sonra kaza olur ve ölen olursa vebali sizin demiştim. O yol kapatılmazsa, bu ölümler devam edecek. Bunun vebalini ben almak istemiyorum. Gereği ve sorumlularının acilen çıkarılması ve 17 Ağustos'ta tedbirinin alınmasını rica ediyorum. Gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.

"CARGİLL KAPATILSIN"

Türkiye'ye ekonomik saldırı ve yaptırım olduğunu ifade eden Aktuğ, "Tabii ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti altında mücadelesini vermek durumundayız. Biz yerelde en azından kendi evimizin önünü temizlemek anlamında bölgemizde faaliyet gösteren, yasal olarak 6 tane kapatma davası olan İznik Gölü'nü kirleten çevreye zarar veren glikoz ve kanserojen üretim yapan aynı zamanda ABD Şirketi olan Cargill'in kapatılmasıyla ilgili işlem ve gereğini yapmamız gerekiyor. Bir taşla 5 kuş demek. Bu anlamda bence yerelden genel idareye bizim meclisin taşıması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Meclisimizin ve başkanların bir tavranın acilen gündeme getirilmesinin olacağını düşünüyorum" dedi.

Aktuğ, son olarak Teleferiğe yapılan zammı da değerlendirerek şu ifadelere yer verdi:  "Teleferik AŞ'nin dolar kurunu 4,80'den 14 Ağustos'tan 6 TL'ye sabitleyip gidiş dönüşün 90 TL'ye almasının da yanlış olduğunu ifade etmek istiyorum. Teleferik'ten aldığımız cevap; bu uygulamanın turistlere yapıldığı yönünde. Turistleri kazıklayan anlayışla biz kaybederiz."

"4. SINIF BİR YOL YAPILMIŞ DOBURCA'DA"

MHP Grup Sözcüsü İhsan Bilgili de, gündemdeki yangın ve otobüs kazasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Bilgili, "Karayolları standartlarına göre 4. sınıf bir yol yapılmış Doburca'da. İMO ve Harita Mühendisleri Odası'nın 3 yıl önce verdiği teknik bilimsel raporlar var. O günden bu yana işlem yapılmadı. Küçük araçların geçişine izin verildi. Vatandaşlar uymayınca kazalar kaçınılmaz oluyor. Bunun tedbirini almakla mükellef olan Büyükşehir Belediyesi'dir. Çağrışan'da büyük yangın olayını atlattık. Yangınlar aynı yerde olunca hafızalarda soru işareti oluyor. Ranta dönük olup olmadığı soruluyor. Sizin ve vali beyden duyunca gönlümüze su serpti. Aynı bölgenin ağaçlandırılacağı ve imara açılmayacağı sözünüzü doğru buluyoruz" dedi.

Öte yandan İYİ Parti'nin teklifiyle başkan ve meclis üyeleri bugünkü ödeneklerini Türkiye'nin ekonomik durumuna katkı yapmak adına hazineye bağışladı.

Kaynak: IHA

DÜNYA
Pentagon, Türkiye'nin satın alacağı F-35 raporunu Kongre'ye sundu
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, Türkiye'nin satın almayı planladığı 100 F-35 savaş uçaklarıyla...
GÜNCEL
Suriyeli patronların yüzde 71'i ülkelerine dönmek istemiyor!
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) işbi...
GÜNCEL
24 Haziran'daki seçimlerde kaç Suriyeli oy kullandı? Bakan Soylu açıkladı...
24 Haziran'daki seçimlerde oy kullanan Suriyeli sayısı belli oldu. Soylu, seçimlerde, milyonlarca...
EKONOMİ
Vatandaşın cebi yanacak! Patates ve soğana zam yolda...
Pazarda soğan 5, patates 4 liradan satılırken yeni zam riskine karşı alınacak önlemler için harek...
GÜNCEL
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu! 188 gözaltı kararı...
FETÖ soruşturmasında eski Hava Kuvvetleri personeli 100 kişi ile sivil imam Kemal Batmaz'a bağlı ...
GÜNCEL
Bursalılar dikkat! BUDO'da seferler iptal...
Olumsuz hava koşulları nedeniyle İDO'nun (İstanbul Deniz Otobüsleri) ve BUDO'nun (Bursa Deniz Oto...
Bursa'da hayvan üreticilerinin yüzünü güldüren karar!
Bursa'da AK Parti Kadın Kolları'ndan içleri ısıtan kampanya
Erdoğan'dan Mahmud Abbas'a destek!
Berbat bir haldeydi...Bursa'da kimsesiz yaşlı adama belediye sahip çıktı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'ya şehit ateşi düştü

Hakkari'deki mühimmat deposunda meydana gelen patlam...

Bursa'da silahla okul basan polis memuru: Kı...

Bursa'da çocuklarının okuduğu okulun müdürünü ve müd...

Bursa'da 40 yıllık hasret bitiyor! Çalışmala...

Bursa'nın dağ ilçelerine ulaşım için Doğancı Barajı ...

Bursa'da şok operasyon! Binlerce kişiyi zehi...

Bursa'da emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından düzen...

Bursalı şehit babasının feryadı yürekleri da...

Şırnak'ta şehit düşen Bursalı Uzman Çavuş Ünal Olgun...

Bursa'da duygu yüklü anlar... O anlar havada...

Bursa'da yüzlerce vatandaş saatler 9.05'i gösterdiği...

Bursa'ya şehit ateşi düştü!

Şırnak'ta PKK'lı teröristler tarafından el yapımı pa...

Bursa'da Tarihi Kayhan Çarşısı'nda yangın! Ç...

Bursa'da tarihi hanlar ve çarşılar bölgesi içinde ye...

Bursa'da ithal işçi krizi! Siyasiler isyan etti

Bursa'nın Orhangazi ilçesindeki Döktaş fabrikasının ...

Bursa'da yaşlı kadının feci sonu! Yanarak ca...

 Bursa'da dengesini kaybederek elektrikli soban...

Bursa'da 17 yaşındaki gencin sır ölümü! Anne...

Bursa'da anneannesiyle yaşayan 17 yaşındaki genç 5. ...

'Evden kaçıyorum' diye mesaj atmıştı! Bursal...

Bursa'nın İznik ilçesinde, dün öğlen saatlerinde ark...

Bursa'da zeytin tarlasından çıktı! Biri kadı...

Bursa'nın İznik ilçesinde zeytin tarlasında bulunan ...

Bursa için milyon dolarlar harcandı! Dev pro...

Kamu ile özel sektör ortaklığı ile gerçekleştirilen ...

Türkiye yasta! Şehit sayısı yükseliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa ziyareti öncesinde Hak...