Bursa'da 520 yıllık medrese toprak altından gün yüzüne çıktı

Bursa'daki 520 yıllık Hançerli Fatma Sultan Medresesi, Büyükşehir eliyle restore ediliyor. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak çalışmayı inanılmaz ve takdire şayan olarak nitelendirdi.

GÜNCEL, 26 Nisan 2017 Çarşamba, 14:39
Bursa'da 520 yıllık medrese toprak altından gün yüzüne çıktı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu güne kent merkezinde 680 tarihi ve kültürel miras projesini hayata geçirdiklerini belirterek, 10 yeni ilçedeki eserler için hazırlanan 450 tarihi miras projesiyle ilgili çalışmaların da hızla sürdüğünü söyledi. İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, nadide bir eser olarak nitelediği tarihi medreseyi gıptayla seyrettiğini belirterek, "Toprak altındaki bu eseri vücuda getiren başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da "Ecdat emanetlerine sahip çıkmak bizim asli sorumluluğumuz. Bu sorumluluğu en iyi şekilde gösterdikleri Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum" dedi.

Tarih başkenti Bursa'yı adeta bir açık hava müzesi haline getirmek amacıyla günümüze ulaşan yer üstündeki tüm eserleri ihya eden Büyükşehir Belediyesi, Bayezid Paşa Medresesi gibi tamamen yer altında kalan bir eseri daha tüm ihtişamı ile gün yüzüne çıkardı. Musa Baba, Piremir, Davutkadı, Zümrütevler ve Sıracevizler Mahallelerinin kesişme noktasında bulunan tarihi yapı üzerindeki 3 katlı binayı kamulaştırıp, kaldıran Büyükşehir Belediyesi, kazı çalışmalarıyla tarihi medresenin temellerine ulaşmıştı.

Yaklaşık 520 yıl önce, Sultan 2. Bayezit'in torunu olan Hançerli Fatma Sultan tarafından yaptırılan ve Bursa'nın en büyük medreselerinden biri olan yapı, aslına uygun olarak yapılan restorasyonun ardından tüm ihtişamı ile kent ziynetleri arasındaki yerini aldı. Yıldırım'daki sosyal ve kültürel aktivelerin merkezi olacak tarihi medrese, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Milletvekilleri Müfit Aydın ve Osman Mesten, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle hizmete açıldı.

680 ESER İHYA EDİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi medresenin açılışında yaptığı konuşmada, hayata geçirdikleri tarihi ve kültürel miras projeleri hakkında bilgi verdi. Bursa'yı tarih başkenti bir açık hava müzesine dönüştürmek amacıyla 8500 yıllık arkeolojik dönemlerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi yapılarına kadar her alanda yoğun bir çalışma içinde olduklarını dile getiren Başkan Altepe, bu güne kadar tamamladıkları tarihi miras projesinin 680'i bulduğunu söyledi.

Merkeze sonradan bağlanan 10 yeni ilçedeki tarihi eserlerle ilgili olarak da 450 proje hazırladıklarını ifade eden Başkan Altepe, "Bu çalışmalarımız Bursa'mız tüm tarihi semtleriyle birlikte 2 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Şimdi hedefimizde İznik var. O da UNESCO için adaylar arasında. Daha Büyükşehir sınırlarına girmeden o bölgede çalışmalarımıza başladık. Göl içindeki batık bazilikadan surlara kadar tüm eserler üzerinde çalışıyoruz. Açılışını yaptığımız eser de 520 yıl önce yapılmış, ancak bakımsızlık nedeniyle harabe durumuna gelmiş. Yangınlar ve depremlerde zarar görmüş. En son 1855 depreminde de tamamen toprak altında kalmış. Üzerindeki evleri kamulaştırıp, kaldırdık ve 1200 metrekare alanlı tarihi medreseyi 520 yıl önceki haliyle yeniden ayağa kaldırdık. Kamulaştırmalarla birlikte yaklaşık 5 milyon liraya mal olan bu eser nüfusu 700 bine ulaşan Yıldırım ilçemizde sosyal ve kültürel etkinliklerin merkezi olacak" diye konuştu.

 

ETKİLEYİCİ, TAKDİRE ŞAYAN...

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, tarihi yapının bulunduğu yerin eski fotoğraflarında toprak üzerinde hiçbir yapı bulunmazken, şimdi gördüğü eserin Vakıflardan sorumlu bir bakan olarak kendisini çok etkilediğini söyledi. Çalışmayı "inanılmaz etkileyici ve takdire şayan" olarak nitelendiren Kaynak, bu eserlerin ecdat emaneti olduğunu ve emanete sahip çıkmanın ise kendileri için asli sorumluluk olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuşmasında dile getirdiği yatırlara da değinen Kaynak, "Başkanımız, ulaşımdan tarihe, kırsal hizmetlerden spora kadar adeta Başbakanımızla yarışır projelerden bahsetti. Bu da bizim son 15 yılda belediyecilik vizyonumuzu gösteriyor. Bizim medeniyetimiz aynı zamanda bir vakıf medeniyeti. Bu medresenin ihtiyaçlarının karşılanması için bile bir çok dükkan, hamam ve bahçeler vakfedilmiş. Bizim ecdadımız 600 yıl adaletle hükmetmiş, kimsenin diline, dinini, ırkına, rengine karışmamış. O yüzden 600 yıl ayakta kalmış bir devletin devamıyız. Bugün dünya bir terör sarmalı içinde. Kimse kimsenin diline, dinine, rengine tahammül edemiyor. Bizim ecdadımız ise canlı cansız, Müslüman gayrimüslim demeden herkes için vakıflar kurmuş. Çok şükür geride bıraktığımız 15 yıllık süreçte, satılan vakıf eserlerini değil, yeniden ayağa kaldırılan eserleri konuşuyoruz. Ben de böyle bir eseri ihya eden Başkanımız ve ekibini kutluyorum" dedi.

GIPTAYLA SEYRETTİM

İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala da toprak altında kalmış nadide bir eserin Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden hizmete sunulduğunu hatırlatarak, "Gerçekten gıptayla seyrettiğim bu eseri, vücuda getiren Büyükşehir Belediye Başkanımızı, burada çalışan mimarından mühendisine ve işçisine kadar herkesi kutluyorum" dedi. "Dünyaya 600 yıl boyunca medeniyeti öğreten bir milletin mensubuyuz" diyen Ala, "Yer altında kalan sadece fiziki mekanlarımız değil. Geleneklerimiz, örflerimiz, adetlerimiz var. Tüm bu değerlerin yerüstüne çıkarılıp, tüm insanlığın hizmetine sunulmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

 

 

Kaynak: Bülten

ASAYİŞ
Bursa'da korkunç olay! Süt sağım makinesi sonu oldu
Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, süt sağım makinesini tamir ederken elektrik akımına kapılan...
ASAYİŞ
Bursa'da eniştesini öldüren zanlı suç aletiyle birlikte yakalandı
Bursa'nın Gemlik ilçesinde ablasıyla boşanmak üzere olan eniştesini pompalı tüfekle vurarak öldür...
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek sahneye çağırdı! İşte o isimler...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun ilçelerinin adaylarını açıkladı. Erdoğan, Alaçam ve A...
SİYASET
Herkes bu iddiaları konuşuyor! Bakanı Soylu son noktayı koydu
Seçim güvenliğiyle ilgili çıkan tartışmalara ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soyl...
SİYASET
Bahçeli'den Fazıl Say yorumu! 'Özel bir manası var'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'li Senatör Graham ile Fazıl Say konseri izlemesiyle ilgili açıklama ...
ASAYİŞ
Bursa'da 10 gündür haber alınamıyordu! Abla ve kardeşi korkunç halde bulundu
Bursa'nın Gemlik ilçesinde aynı evde yaşayan abla kardeşten 10 gündür haber alamayan komşuları em...
Neşet Ertaş, Bursa'da konserle anılacak
Karnelerini Bozbey'in elinden aldılar
Bursa'daki 600 yıllık medrese müze olarak ziyarete açıldı
Bursa'da tebessüm ettiren çocuk! 'Askere gidene kadar kestirmeyeceğim'

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da 'makas' dehşeti! Tekme ve yumruklar...

Bursa'da alkollü sürücü makas atarak ilerlerken, ayn...

Bursa'da sokak ortasında dehşet! Ablasıyla b...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bir şahıs, ablasıyla boşa...

Saldırgan köpekler üzerine doktora yapan tek...

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkl...

AK Parti'nin Bursa adayları tanıtıldı! MHP'y...

Bursa'da AK Parti'nin merakla beklenen ilçe belediye...

Bursa'da kovalamaca! Jandarma 'Sağa çek' de...

Bursa Uludağ'da drift yapan trafik magandalarına jan...

Bursa'da dönerci cinayeti: 'Parayı vermeyinc...

Bursa'da 3 yıl önce aracının önünde uğradığı silahlı...

Bursa'da araç yayalara çarptı! Çok sayıda ya...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde iki otomobil, yağış neden...

Bursa'nın dört ilçesinde okullar tatil!

Bursa'da yoğun kar yağışıyla birlikte öğrencilerin g...

Bursa'da şoför ile yolcular arasındaki kavga...

Bursa'da 2 gün önce özel halk otobüsü şoförü, 'düğme...

Bursa'da uyuşturucu kullanmasına izin vermey...

Bursa'da uyuşturucu kullanmasına izin vermeyen annes...

Bursalılar dikkat! Kar tekrar geliyor! İşte ...

Meteoroloji'den alınan hava durumu raporuna göre paz...

Bursa'da izdiham! Herkes oraya akın etti, uz...

Tatilciler ve günübirlikçilerin yanı sıra Bursa Büyü...

Bursa'da drift yapan kamyonet sürücüsüne ağı...

Bursa'da bir kamyonet sürücüsünün yağışlı havada tra...

Kar ulaşımı felç etti! Bursa bağlantılı yoll...

Bilecik'te etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle, Y...

Evleneceklerin dikkatine! Bursa'daki düğünle...

Bursa'da düğünlerde meşale, şelale, volkan ve pasta ...