Bursa'da 520 yıllık medrese toprak altından gün yüzüne çıktı

Bursa'daki 520 yıllık Hançerli Fatma Sultan Medresesi, Büyükşehir eliyle restore ediliyor. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak çalışmayı inanılmaz ve takdire şayan olarak nitelendirdi.

GÜNCEL, 26 Nisan 2017 Çarşamba, 14:39
Bursa'da 520 yıllık medrese toprak altından gün yüzüne çıktı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu güne kent merkezinde 680 tarihi ve kültürel miras projesini hayata geçirdiklerini belirterek, 10 yeni ilçedeki eserler için hazırlanan 450 tarihi miras projesiyle ilgili çalışmaların da hızla sürdüğünü söyledi. İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, nadide bir eser olarak nitelediği tarihi medreseyi gıptayla seyrettiğini belirterek, "Toprak altındaki bu eseri vücuda getiren başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da "Ecdat emanetlerine sahip çıkmak bizim asli sorumluluğumuz. Bu sorumluluğu en iyi şekilde gösterdikleri Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum" dedi.

Tarih başkenti Bursa'yı adeta bir açık hava müzesi haline getirmek amacıyla günümüze ulaşan yer üstündeki tüm eserleri ihya eden Büyükşehir Belediyesi, Bayezid Paşa Medresesi gibi tamamen yer altında kalan bir eseri daha tüm ihtişamı ile gün yüzüne çıkardı. Musa Baba, Piremir, Davutkadı, Zümrütevler ve Sıracevizler Mahallelerinin kesişme noktasında bulunan tarihi yapı üzerindeki 3 katlı binayı kamulaştırıp, kaldıran Büyükşehir Belediyesi, kazı çalışmalarıyla tarihi medresenin temellerine ulaşmıştı.

Yaklaşık 520 yıl önce, Sultan 2. Bayezit'in torunu olan Hançerli Fatma Sultan tarafından yaptırılan ve Bursa'nın en büyük medreselerinden biri olan yapı, aslına uygun olarak yapılan restorasyonun ardından tüm ihtişamı ile kent ziynetleri arasındaki yerini aldı. Yıldırım'daki sosyal ve kültürel aktivelerin merkezi olacak tarihi medrese, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Milletvekilleri Müfit Aydın ve Osman Mesten, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle hizmete açıldı.

680 ESER İHYA EDİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi medresenin açılışında yaptığı konuşmada, hayata geçirdikleri tarihi ve kültürel miras projeleri hakkında bilgi verdi. Bursa'yı tarih başkenti bir açık hava müzesine dönüştürmek amacıyla 8500 yıllık arkeolojik dönemlerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi yapılarına kadar her alanda yoğun bir çalışma içinde olduklarını dile getiren Başkan Altepe, bu güne kadar tamamladıkları tarihi miras projesinin 680'i bulduğunu söyledi.

Merkeze sonradan bağlanan 10 yeni ilçedeki tarihi eserlerle ilgili olarak da 450 proje hazırladıklarını ifade eden Başkan Altepe, "Bu çalışmalarımız Bursa'mız tüm tarihi semtleriyle birlikte 2 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Şimdi hedefimizde İznik var. O da UNESCO için adaylar arasında. Daha Büyükşehir sınırlarına girmeden o bölgede çalışmalarımıza başladık. Göl içindeki batık bazilikadan surlara kadar tüm eserler üzerinde çalışıyoruz. Açılışını yaptığımız eser de 520 yıl önce yapılmış, ancak bakımsızlık nedeniyle harabe durumuna gelmiş. Yangınlar ve depremlerde zarar görmüş. En son 1855 depreminde de tamamen toprak altında kalmış. Üzerindeki evleri kamulaştırıp, kaldırdık ve 1200 metrekare alanlı tarihi medreseyi 520 yıl önceki haliyle yeniden ayağa kaldırdık. Kamulaştırmalarla birlikte yaklaşık 5 milyon liraya mal olan bu eser nüfusu 700 bine ulaşan Yıldırım ilçemizde sosyal ve kültürel etkinliklerin merkezi olacak" diye konuştu.

 

ETKİLEYİCİ, TAKDİRE ŞAYAN...

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, tarihi yapının bulunduğu yerin eski fotoğraflarında toprak üzerinde hiçbir yapı bulunmazken, şimdi gördüğü eserin Vakıflardan sorumlu bir bakan olarak kendisini çok etkilediğini söyledi. Çalışmayı "inanılmaz etkileyici ve takdire şayan" olarak nitelendiren Kaynak, bu eserlerin ecdat emaneti olduğunu ve emanete sahip çıkmanın ise kendileri için asli sorumluluk olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuşmasında dile getirdiği yatırlara da değinen Kaynak, "Başkanımız, ulaşımdan tarihe, kırsal hizmetlerden spora kadar adeta Başbakanımızla yarışır projelerden bahsetti. Bu da bizim son 15 yılda belediyecilik vizyonumuzu gösteriyor. Bizim medeniyetimiz aynı zamanda bir vakıf medeniyeti. Bu medresenin ihtiyaçlarının karşılanması için bile bir çok dükkan, hamam ve bahçeler vakfedilmiş. Bizim ecdadımız 600 yıl adaletle hükmetmiş, kimsenin diline, dinini, ırkına, rengine karışmamış. O yüzden 600 yıl ayakta kalmış bir devletin devamıyız. Bugün dünya bir terör sarmalı içinde. Kimse kimsenin diline, dinine, rengine tahammül edemiyor. Bizim ecdadımız ise canlı cansız, Müslüman gayrimüslim demeden herkes için vakıflar kurmuş. Çok şükür geride bıraktığımız 15 yıllık süreçte, satılan vakıf eserlerini değil, yeniden ayağa kaldırılan eserleri konuşuyoruz. Ben de böyle bir eseri ihya eden Başkanımız ve ekibini kutluyorum" dedi.

GIPTAYLA SEYRETTİM

İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala da toprak altında kalmış nadide bir eserin Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden hizmete sunulduğunu hatırlatarak, "Gerçekten gıptayla seyrettiğim bu eseri, vücuda getiren Büyükşehir Belediye Başkanımızı, burada çalışan mimarından mühendisine ve işçisine kadar herkesi kutluyorum" dedi. "Dünyaya 600 yıl boyunca medeniyeti öğreten bir milletin mensubuyuz" diyen Ala, "Yer altında kalan sadece fiziki mekanlarımız değil. Geleneklerimiz, örflerimiz, adetlerimiz var. Tüm bu değerlerin yerüstüne çıkarılıp, tüm insanlığın hizmetine sunulmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

 

 

Kaynak: Bülten

SİYASET
Bozbey: 'Patates ve soğan bile ithal edilir oldu, artık silkelenmemiz gerek'
Karacabey'i ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, bereketli toprakl...
DÜNYA
'Sağlıklı' diye damarına meyve suyu enjekte etti, ölümden döndü!
"Sağlıklı" olduğu gerekçesiyle damarına meyve suyu enjekte eden 51 yaşındaki Çinli kadın ölümden ...
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Okkalı bir tokat indirmenizi istiyorum'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimler öncesinde Kocaeli'de düzenlediği mitingde "İstanbul'u Konst...
ASAYİŞ
Bursa 'yok artık' dedirtti! Sürücü ehliyetsiz, araç ise çalıntı ve sahte plakalı...
Bursa'nın İnegöl ilçesinde yapılan uygulamalar sırasında durdurulan motosiklet çalıntı çıkarken, ...
YAŞAM
Bursalı kuaför Türkiye dördüncüsü oldu!
16-19 Mart tarihlerinde Antalya'da düzenlenen Uluslararası 'Golden Hair' Saç Kesimi Festivali'ne ...
GÜNCEL
Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanan Ahmet Altan'ın cezası belli oldu!
Gazeteci-yazar Ahmet Altan, yazdığı bir yazıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiğ...
Tam 65 bin kişi izledi!
Bursa'da polis tepelerine bindi! Parçalanmış halde buldular
Aşka farklı bir bakış...
Türk filmleri ABD'de!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da ekmek parasını kazanırken canından ...

Bursa Gemlik'te bir inşaatta çalışırken yüksek geril...

Önce minibüsü sonra da 10 metrelik çukuru fa...

Bursa'nın farklı ilçelerinde ihbar üzerine harekete ...

Saldırı hazırlığındaydılar... Bursa'daki ter...

Bursa'da PKK/KCK terör örgütü mensubu oldukları ve ö...

Bakanlık uyardı: Bu ürünleri alırken dikkat!

Tarım Bakanlığı, gıda alışverişi yaparken dikkat edi...

İstanbulluları sevindiren 'Hızır' bu kez Sur...

İstanbul'un Beyoğlu ve Başakşehir ilçelerinde yardım...

Milyonları ilgilendiriyor! Son gün 25 Mart, ...

Kira beyannamesi verme süresi 25 Mart'ta sona eriyor...

Kılıçdaroğlu'ndan dikkat çeken Bursa açıklam...

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin "Mansur Yavaş...

Bursa metrosunda kaza! Yolcular mağdur edilm...

Ankara Yolu'nda bir sürücünün metro duvarının koruma...

'Bursa'da 2 yıl içinde birinci sorun olmakta...

İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala, Büyükşehir Belediye ...

Camide katliam yapan terörist Tokat'a da git...

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye te...

Bursalı kuaför Türkiye dördüncüsü oldu!

16-19 Mart tarihlerinde Antalya'da düzenlenen Ulusla...

Bakan Kurum açıkladı! 'Bursa'dan çok fazla t...

Yapılacak 50 bin sosyal konuta şu ana kadar 250 bin ...

Bursa 'yok artık' dedirtti! Sürücü ehliyetsi...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yapılan uygulamalar sıras...

Sezai Temelli hakkında soruşturma başlatıldı

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca HDP Eş Genel Başk...

Başkan Aktaş'ın müthiş yeteneği... Okuyanlar...

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa'ya o...