Bursa'da 520 yıllık medrese toprak altından gün yüzüne çıktı

Bursa'daki 520 yıllık Hançerli Fatma Sultan Medresesi, Büyükşehir eliyle restore ediliyor. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak çalışmayı inanılmaz ve takdire şayan olarak nitelendirdi.

GÜNCEL, 26 Nisan 2017 Çarşamba, 14:39
Bursa'da 520 yıllık medrese toprak altından gün yüzüne çıktı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu güne kent merkezinde 680 tarihi ve kültürel miras projesini hayata geçirdiklerini belirterek, 10 yeni ilçedeki eserler için hazırlanan 450 tarihi miras projesiyle ilgili çalışmaların da hızla sürdüğünü söyledi. İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, nadide bir eser olarak nitelediği tarihi medreseyi gıptayla seyrettiğini belirterek, "Toprak altındaki bu eseri vücuda getiren başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da "Ecdat emanetlerine sahip çıkmak bizim asli sorumluluğumuz. Bu sorumluluğu en iyi şekilde gösterdikleri Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum" dedi.

Tarih başkenti Bursa'yı adeta bir açık hava müzesi haline getirmek amacıyla günümüze ulaşan yer üstündeki tüm eserleri ihya eden Büyükşehir Belediyesi, Bayezid Paşa Medresesi gibi tamamen yer altında kalan bir eseri daha tüm ihtişamı ile gün yüzüne çıkardı. Musa Baba, Piremir, Davutkadı, Zümrütevler ve Sıracevizler Mahallelerinin kesişme noktasında bulunan tarihi yapı üzerindeki 3 katlı binayı kamulaştırıp, kaldıran Büyükşehir Belediyesi, kazı çalışmalarıyla tarihi medresenin temellerine ulaşmıştı.

Yaklaşık 520 yıl önce, Sultan 2. Bayezit'in torunu olan Hançerli Fatma Sultan tarafından yaptırılan ve Bursa'nın en büyük medreselerinden biri olan yapı, aslına uygun olarak yapılan restorasyonun ardından tüm ihtişamı ile kent ziynetleri arasındaki yerini aldı. Yıldırım'daki sosyal ve kültürel aktivelerin merkezi olacak tarihi medrese, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Milletvekilleri Müfit Aydın ve Osman Mesten, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle hizmete açıldı.

680 ESER İHYA EDİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi medresenin açılışında yaptığı konuşmada, hayata geçirdikleri tarihi ve kültürel miras projeleri hakkında bilgi verdi. Bursa'yı tarih başkenti bir açık hava müzesine dönüştürmek amacıyla 8500 yıllık arkeolojik dönemlerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi yapılarına kadar her alanda yoğun bir çalışma içinde olduklarını dile getiren Başkan Altepe, bu güne kadar tamamladıkları tarihi miras projesinin 680'i bulduğunu söyledi.

Merkeze sonradan bağlanan 10 yeni ilçedeki tarihi eserlerle ilgili olarak da 450 proje hazırladıklarını ifade eden Başkan Altepe, "Bu çalışmalarımız Bursa'mız tüm tarihi semtleriyle birlikte 2 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Şimdi hedefimizde İznik var. O da UNESCO için adaylar arasında. Daha Büyükşehir sınırlarına girmeden o bölgede çalışmalarımıza başladık. Göl içindeki batık bazilikadan surlara kadar tüm eserler üzerinde çalışıyoruz. Açılışını yaptığımız eser de 520 yıl önce yapılmış, ancak bakımsızlık nedeniyle harabe durumuna gelmiş. Yangınlar ve depremlerde zarar görmüş. En son 1855 depreminde de tamamen toprak altında kalmış. Üzerindeki evleri kamulaştırıp, kaldırdık ve 1200 metrekare alanlı tarihi medreseyi 520 yıl önceki haliyle yeniden ayağa kaldırdık. Kamulaştırmalarla birlikte yaklaşık 5 milyon liraya mal olan bu eser nüfusu 700 bine ulaşan Yıldırım ilçemizde sosyal ve kültürel etkinliklerin merkezi olacak" diye konuştu.

 

ETKİLEYİCİ, TAKDİRE ŞAYAN...

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, tarihi yapının bulunduğu yerin eski fotoğraflarında toprak üzerinde hiçbir yapı bulunmazken, şimdi gördüğü eserin Vakıflardan sorumlu bir bakan olarak kendisini çok etkilediğini söyledi. Çalışmayı "inanılmaz etkileyici ve takdire şayan" olarak nitelendiren Kaynak, bu eserlerin ecdat emaneti olduğunu ve emanete sahip çıkmanın ise kendileri için asli sorumluluk olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuşmasında dile getirdiği yatırlara da değinen Kaynak, "Başkanımız, ulaşımdan tarihe, kırsal hizmetlerden spora kadar adeta Başbakanımızla yarışır projelerden bahsetti. Bu da bizim son 15 yılda belediyecilik vizyonumuzu gösteriyor. Bizim medeniyetimiz aynı zamanda bir vakıf medeniyeti. Bu medresenin ihtiyaçlarının karşılanması için bile bir çok dükkan, hamam ve bahçeler vakfedilmiş. Bizim ecdadımız 600 yıl adaletle hükmetmiş, kimsenin diline, dinini, ırkına, rengine karışmamış. O yüzden 600 yıl ayakta kalmış bir devletin devamıyız. Bugün dünya bir terör sarmalı içinde. Kimse kimsenin diline, dinine, rengine tahammül edemiyor. Bizim ecdadımız ise canlı cansız, Müslüman gayrimüslim demeden herkes için vakıflar kurmuş. Çok şükür geride bıraktığımız 15 yıllık süreçte, satılan vakıf eserlerini değil, yeniden ayağa kaldırılan eserleri konuşuyoruz. Ben de böyle bir eseri ihya eden Başkanımız ve ekibini kutluyorum" dedi.

GIPTAYLA SEYRETTİM

İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala da toprak altında kalmış nadide bir eserin Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden hizmete sunulduğunu hatırlatarak, "Gerçekten gıptayla seyrettiğim bu eseri, vücuda getiren Büyükşehir Belediye Başkanımızı, burada çalışan mimarından mühendisine ve işçisine kadar herkesi kutluyorum" dedi. "Dünyaya 600 yıl boyunca medeniyeti öğreten bir milletin mensubuyuz" diyen Ala, "Yer altında kalan sadece fiziki mekanlarımız değil. Geleneklerimiz, örflerimiz, adetlerimiz var. Tüm bu değerlerin yerüstüne çıkarılıp, tüm insanlığın hizmetine sunulmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

 

 

Kaynak: Bülten

ASAYİŞ
Bursa'da çocukların kavgasına aileler de dahil olunca ortalık karıştı!
Bursa'nın İnegöl ilçesinde çocuklarının kavgasına aileler de dahil olunca ortalık karıştı. Komşul...
ASAYİŞ
Bursa'da pompalı tüfekle kendini eve kilitledi, altından dram çıktı! 12 yaşındaki oğlu...
Bursa'nın Gemlik ilçesinde pompalı tüfekle etrafa ateş ettikten sonra kendini annesinin evine kil...
TÜRKİYE
Yeni askerlik sistemi teklifi Meclis'te! 'Yasayı geçirmeye çalışıyoruz'
AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, yeni askerlik sistemi teklifine ilişkin, "Siyasi partil...
GÜNCEL
Büyükşehir, küme düşen Bursaspor için harekete geçti! Başkan Aktaş'tan flaş açıklama...
Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi haziran ayı olağan toplantısında konuşan Başkan Alinur Aktaş, k...
SİYASET
'Suudi yetkililer cesedin yerini itiraf etsin'
Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Cemal Kaşıkç...
GÜNCEL
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin Bursa'da!
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Bursa İl Jandarma Komutanlığı'nı ziyaret etti.
Demet Şener ile Cenk Küpeli evleniyor! Tarih belli oldu
Bursa'da tarihi butik otel, kır düğünlerine ev sahipliği yapacak!
Nurgül Yeşilcay'dan flaş itiraf: Evlilik teklifi aldım
Bursa metrosunda kalan yolcuların imdadına BURULAŞ şoförü yetişti!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da cesedi boş arazide bulundu! 'Alkol...

Bursa'da bir arsada kurşunlanarak öldürülmüş halde b...

İDO'nun sefer iptali kararı gündemi sarstı! ...

İDO'nun 21, 22, 23 Haziran tarihlerinde İstanbul'a y...

Burası Bursa! Deniz, kum ve güneşi uzakta ar...

Bursa'nın deniz turizminden hak ettiği payı alması h...

Bursa'da korku dolu anlar... Pompalı tüfekle...

Bursa'da etrafa pompalı tüfekle ateş eden vatandaş k...

Bursa'dan çarpıcı açıklama: Yumurtayı daha u...

Bursa'da veteriner olarak görev yapan Ethem Kuruçay,...

Büyükşehir, küme düşen Bursaspor için hareke...

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi haziran ayı olağan...

Özcan Deniz ve Feyza Aktan Deniz çifti boşan...

Kanal D'deki '2. Sayfa' programının haberine göre, Ö...

Bursa'da belediye otobüsü tıra çarptı: 1 yaralı

Bursa'da sağanak yağışın sebep olduğu kazada yoldan ...

Dolar ne kadar oldu? İşte rakamlar...

ABD Merkez Bankası dün gece faiz indirimi yapabilece...

Bursalılara önemli uyarı... Sarı alarm verildi!

Meteoroloji'den edinilen bilgilere göre, Bursa yarın...

Üç özel banka, tek ATM'de birleşti!

DenizBank, QNB Finansbank ve TEB tek ATM platformund...

Terör örgütüne ağır darbe! Kamile Kayır yaka...

İstanbul'da terör örgütü DHKP/C'ye yönelik operasyon...

Bursa'da çocukların kavgasına aileler de dah...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde çocuklarının kavgasına ai...

Bursa vekili Erkan Aydın: Çiftçinin zararı k...

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Karacabey ve Yen...

Trump'tan savaş sözleri: 'İran çok büyük bir...

ABD Başkanı Donald Trump'tan İran tarafından vurulan...