Bursa'da kanser hastalarına uzmanından uyarı: Modern tıbba güvenin

Her yıl yaklaşık 150 bin kanser tanısı konan ülkemizde birçok vatandaş modern tıbbı reddedip, 'alternatif tıp' denilen tedavi tekniklerine canını emanet ediyor. Hastalara,  'mucize yaşadım!' diyenlere inanmamalarını söyleyen Klinik Onkolog Mustafa Canhoroz, 'şifa tüccarları'na karşı uyarıda bulundu.

GÜNCEL, 05 Ağustos 2019 Pazartesi, 06:27
Bursa'da kanser hastalarına uzmanından uyarı: Modern tıbba güvenin

Mehmet Fatih DİL

Kanser, günümüzde kalp ve damar hastalıklarının ardından en fazla ölüme sebep olan hastalık. Her yıl on binlerce vatandaşımız bu illetten kurtulmak için varını yoğunu, moralini, parasını... Kısacası her şeyini harcıyor. Kimi kurtulabiliyor kimi de maalesef hayatını kaybediyor.

Geçen günlerde Bursa'da bir kadın İngilizce öğretmeninin, bilinçsiz bir aile hekiminin yanlış yönlendirmesiyle, modern tıbba yüz çevirip hayatını kaybetmesi, akıllara piyasadaki 'şifa tüccarları'nı getirdi.

Hatırlayacaksınız, 32 yaşında meme kanseri teşhisi konan öğretmen Merve Gülşah Şahin, kemoterapiyi reddetmesinin ardından 'alternatif tıp'a yönelmiş, 2. evrede olan hastalığı bir sene sonunda 4. evreye kadar ilerlemiş, son anda kemoterapiye ikna olsa da yaşamını yitirmişti.

TEŞHİS KOYMAK KOLAY DEĞİL

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Medicana Bursa Hastanesi'nden Medikal Onkolog Mustafa Canhoroz, hastalar için kanser teşhisi koymanın kolay olmadığını, bu yüzden de zaman zaman bu gibi üzücü vakalara rastlanabildiğini söyledi. Hemen hemen herkesin çevresinde üzücü bir kanser hikayesi olduğundan bahseden Canhoroz "Hastaların biz teşhisi onlara açıkladığımız zaman verdikleri ilk tepki stresle birlikte inkârdır. Bu da bazı hastaları modern tıbbın dışında başka yollara itiyor. Kanser maalesef hızlı ilerleyen bir hastalık. Bu yüzden teşhis edildiği anda tedaviye başlanması, hayati önemde" diye konuştu.

MUCİZE YAŞAMAK İSTİYORLAR

Hastaların tedaviyi reddedip başka yollar aramasının çeşitli sebepleri olduğundan bahseden Uzm. Dr. Canhoroz, hastanın psikolojik sorunlarının olmasının bunda birinci etken olduğunu savunuyor. Piyasadaki bazı dedikoduların da insanları tedaviden uzaklaştırdığını söyleyen Uzman Onkolog, "Kanserin aslında tedavisi var ama kapitalist sistemde insanları sömürmek için koca bir endüstri kurulmuş deniyor. Buna örnek olarak da İsrail'de kimsenin kanser olmadığı söyleniyor. Ya da Küba'da kanser aşısının bulunduğu ancak yine aynı sebeplerden piyasaya getirilmediği belirtiliyor. Ama bunların hepsi söylenti. Mesela Küba'da uygulanan aşı, immuneterapinin (bağışıklık sistemi güçlendirici) bir çeşidi. Bunları biz de kullanıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Kanser hastalarını tedaviden uzaklaştıran başka bir etmenin de 'yüksek maneviyat' olduğunu söyleyen Canhoroz "Böyle insanlar her şeyi doğayla ya da başka şekilde çözebileceklerini düşünüyorlar. Ya da doğaüstü şeylere inanmak, mucize yaşamak istiyorlar. Ama işte her zaman mucize gerçekleşmiyor. Ben mucizelere inanmıyorum!" dedi.

TIBBIN ALTERNATİFİ OLMAZ

Medikal Onkolog Mustafa Canhoroz, geleneksel tıp denilen tedavi yöntemlerinin son zamanlarda devlet tarafından da sertifikasyon uygulamasıyla kontrol altına alınmaya çalışıldığından da bahsetti. Bu uygulamaların kesinlikle tıbbın alternatifi olarak görülemeyeceğinin altını çizen Canhoroz, "Bunlar her zaman her devirde olacak. Bu yöntemler maalesef halk arasında yok edebildiğimiz, silebileceğimiz şeyler değil. Bakanlığın amacı bu yöntemlerin 'merdiven altına" inmemesi. Özellikle hacamat ve sülük tedavisinde kan çıkıyor malum. Bu uygulamalar hijyene dikkat edilmediğinde tehlikeli hastalıklara davetiye çıkarabilir" dedi.

Doğada bulunan bazı bitkilerin kanser tedavisi sürecinde hastaları rahatlattığını söyleyen Canhoroz, örnek olarak zerdeçal ve zencefili verdi. Bunların hastaya enerji verdiğini hatırlatan onkolog doktor, fiziksel olarak da meditasyon yapmanın, stressiz huzurlu bir yaşamın, yüksek moralin de tedavi sürecindeki hastaya iyi geldiğini, verilen ilaçların yan etkileriyle başa çıkmada önemli rol oynadığını anlattı.

80'LERDE ZAKKUM MODAYDI

Canhoroz, kanser tedavisi hakkında halk arasında dile getirilen yanlış söylentilere de değindi. Geçmişten bu yana, zaman zaman belli bir maddenin bu konuda 'parlatıldığını' söyleyen Canhoroz, "Üniversitedeyken hocalarımız anlatırdı. 1980'lerde de zakkum, kanserin şifası olarak lanse edilmiş. Onu da eczacı biri yapıyormuş o dönem. Lenfoma ya da lösemi gibi tedavi oranları yüksek kanser türlerinde bile sırf bu yüzden çok çocuk kaybedilmiş. Sonra bir ara kaplumbağa kanı ve eti çok meşhurmuş. Şimdilerde de köpek balığı eti ve kıkırdağı revaçta mesela. Sonra eşek sütü çıktı, anne sütü dediler. Bunların hepsi tevatür. Ben hastalarıma hep diyorum; hazine aramak gibi bu. Hep anlatılır ya 'filanca şurada gizli hazine bulmuş' diye. Böyle hikâyeler paylaşılır. Ama bulan çok azdır. Ben şahsen bulana rastlamadım henüz" ifadelerini kullandı.

Farmakoloji biliminin, halihazırda doğadaki birçok bitkiden faydalandığını ve ilaç yapımında kullandığını söyleyen Doktor Canhoroz, bunların ilaç formuna gelene kadar birçok testten geçtiğini, ancak çoğunun ilaç olamadan süreçte elendiğini kaydetti. Canhoroz, "Biz ilaç olarak hastalara sonuçları, yan etkileri öngörülebilir, dozları ayarlanabilir bildiğimiz maddeler veriyoruz. Bunlar yıllarca, yoğun testlerden geçmiş maddeler. Bu çok uzun ve meşakkatli bir iş. 15 20 yıllık bir süreç ortalama. Zakkum için de çalışmalar yapıldı. Ancak böyle ilaç formuna getirilemedi maalesef. Bu yüzden biz tedavi sürecinde alınabilen diğer takviyeleri tamamlayıcı olarak görüyoruz" dedi.

KEMOTERAPİYE KARŞI ÖNYARGI VAR

Modern tıbbın kanser için cerrahi işlemler, radyoterapi, kemoterapi, hormon tedavisi gibi yöntemleri olduğunu kaydeden Uzman Doktor Canhoroz, özellikle kemoterapiye karşı halk arasında bir önyargı olduğunu söyledi. Bir kürün zehir olup olmadığının onun kullanım dozuna bağlı olduğunun altını çizen onkolog, "Suyu da günde 50 litre içerseniz ölürsünüz. Kanser dediğimiz şey bakteriyel ya da mikrobik bir şey değil. Bizim içimizden çıkan bir şey. Dokularımızdaki hücrelerin bir sebepten yapılarının bozulmasıyla bölünme düzeni bozuluyor ve hastalık ortaya çıkıyor. İşte biz tedavi yöntemleriyle bunları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Ben bu tedaviyi şöyle tanımlıyorum: Bir elma ağacında sağlam elmaların yanında çürük elmalar da var. Ağacı salladığımız zamana çürüklerin yanında sağlamlardan da düşenler olur. İşte kemoterapide biz bu çürük hücreleri sarsıp yok etmeye çalışıyoruz. Ama bunun yanında saç dökülmesi, kusma, halsizlik, sindirim problemlerine sebep olabiliyor. Ama dediğim gibi bunlar ölçülebilir ve öngörülebilir şeyler oluyor ki zaten burada hekimlik sanatı devreye giriyor" dedi.

KORKULACAK BİR ŞEY DEĞİL

Başta kemoterapi olmak üzere tedaviye başlandığında hastaların rahatladığını da kaydeden Canhoroz, "Ama maalesef biz her zaman %100 başarı garantisi vermiyoruz. O yüzden de zaten biz tedavi esnasında tekrar tekrar ölçümler yapıyoruz 'Gerçekten doğru yolda mıyız?' diye. Ama son 20 yıldır medikal onkoloji çok yol katetti. Aslında hastalar kemoterapiden değil kansere bağlı nedenlerden hayatlarını kaybediyorlar. Mesela ben doktor olarak kemoterapi sırasında kaybettiğim hasta çok çok azdır. O yüzden kemoterapi korkulacak bir şey değil. Zaten biz de bunu tedaviye faydası olacaksa veriyoruz yoksa hastaları uğraştırmıyoruz" ifadelerini kullandı.

KANSER KONUSUNDA BİLİNÇLENİN

Her ölümcül hastalık gibi kanserden de korkulması gerektiğini söyleyen Canhoroz, herkesin bu konuda bilinçli olmasını, zamanında gerekli tetkikleri ve testleri yaptırması gerektiğini vurguladı. Tetkik yöntemlerinin gelişmesiyle özellikle kadınlarda meme ve rahim ağzı kanserlerinin ve her bireyin ileri yaşlardaki kolon kanserlerinin saptanmasının, erken evrelerde mümkün olduğunu söyleyen Canhoroz, vatandaşlara korunma yöntemleriyle ilgili tavsiyelerde bulundu.

Başarılı onkolog "Kalp damar sağlığı için ne yapıyorsak kanserden korunmak için de onları yapmalıyız. Akdeniz tipi beslenme çok önemli mesela. Radyasyon, sigara ve alkol gibi kanserojenlerden uzak durmak gerekiyor. Bunların haricinde obezite de önemli bir risk faktörü. Dengeli uyku, dengeli beslenmeyi hayat stili haline getirmeliyiz. Ayrıca Bursa bir sanayi şehri. Tehlikeli, zehirli iş yerlerinde çalışanlar, iş güvenlik kanunlarına azami uyacak, muhakkak koruyucu gözlük ve elbise giyecekler" diye konuştu.

KÜLTÜR-SANAT
Bursa'da halk dansları kursuna kayıtlar başladı!
Bursa Osmangazi Belediyesi Halk Dansları Gösteri Topluluğu'nun yeni dönem kayıtları başladı. ...
GÜNCEL
ABD'den Türkiye'ye taziye mesajı
ABD Elçiliği, dün Şırnak'ta şehit düşen askerlerin ailelerine başsağlığı dilerken, PKK'nın bu sal...
SİYASET
İYİ Parti'den istifa eden 20 kişi MHP'ye geçti: 'Ocağıma geri döndüm'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İYİ Partililere yönelik yaptığı çağrının ardından, İYİ Parti...
EKONOMİ
İşte dünyanın en çok altın üreten ülkeleri!
Altın, dünyadaki az bulunan elementlerden biridir ve dünya kabuğunun çok az bir bölümü altın parç...
GÜNCEL
On binlerce Suriyeli Türkiye sınırına akın ediyor...
Suriye'de rejimin saldırıları üzerine muhaliflerin elindeki İdlib'den kaçan on binlerce sivil, Tü...
ASAYİŞ
Bursa'da zehir tacirlerine geçit yok! 6 kişi gözaltına alındı
Bursa narkotik polisi tarafından zehir tacirlerine yönelik operasyonda 6 kişi gözaltına alındı.
İşte dünyanın en çok altın üreten ülkeleri!
Banyo temizliğinde mucizevi karışım!
Bursa'da gece saatinde film gibi kovalamaca!
Bursa'da zehir tacirlerine geçit yok! 6 kişi gözaltına alındı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kendisine uyuşturucu sattırmayan ma...

Bursa'da uyuşturucu taciri kendisine uyuşturucu satt...

Bursa'da babasını inşaatta kaybeden acılı ev...

Bursa'da 25 yıllık inşaat ustası olan 4 çocuk babası...

Bursaspor transfer yasağını kaldırdı

Bursaspor, transfer tahtasını açabilmek için oyuncul...

Bursa'da aldığı lüks araç hayatını kabusa çe...

Bursa'da bir vatandaş, sağlam diye aldığı lüks aracı...

Bursa'da uyuşturucu dehşeti! Evi basıp bıçak...

Bursa'da uyuşturucu yüzünden yıllardır husumetli old...

Reçeteye yazılan talimat sosyal medyada reko...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Baş...

Bursa'da yaşam savaşı... İş yerinin asma kat...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde alçıpanın çökmesi sonu...

Bursa'da bir anlık sinir pahalıya patladı! ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 12 yıldır evli olan Öztür...

Bursa'daki can alan kazada flaş gelişme! Sür...

Bursa'da kazazedelere çarpan ve bir kişinin ölümüne ...

127 General ve amiralin görev yeri değiştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla 127 general ve ami...

Suriye rejimi Türk askerine ateş açtı!

3 gün önce Türk konvoyunun olduğu bölgeye hava saldı...

Altın alacaklar dikkat! Çeyrek ne kadar oldu?

Gram altın 276,6 lira, çeyrek altın 451 lira ve Cumh...

iPhone'larda büyük skandal! Telefonu sakın g...

Apple'ın geçtiğimiz haftalarında yayınladığı iOS 12....

Bakan Pakdemirli: THK ana muhalefetin oyunca...

THK'nın yangın söndürme uçakları konusunda ilişkin a...

Bursa Büyükşehir'de hizmet kalitesi artıyor!...

Akıllı belediyecilik uygulamalarıyla hizmet kalitesi...