Bursa'da kentsel dönüşüm masaya yatırıldı: 'Mağduriyetler giderilecek'

Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği (BEGD) Bursa'da kentsel dönüşüme yönelik 'Çözüm İçin Buradayız' konulu panel düzenledi.

EKONOMİ, 05 Mayıs 2019 Pazar, 13:46
Bursa'da kentsel dönüşüm masaya yatırıldı: 'Mağduriyetler giderilecek'

Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği (BEGD) Bursa'da kentsel dönüşüme yönelik 'Çözüm İçin Buradayız' konulu panel düzenledi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Çok Amaçlı Salonu'nda düzenlenen panele AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Uşun, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Ömer Faruk Şahin, Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Sekreteri Hakan Karademir, İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç ve Ergünkent İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur ile BEGD üyeleri ve sektör paydaşları katıldı.

"Etkinliklerimizin ana gayesi, kentin ortak paydasıdır"

Programın açılış konuşmasını yapan BEGD Yönetim Kurulu Başkanı N. Nuri Yavuz yeni yönetim olarak ilk düzenledikleri programın 'Kentsel Dönüşüm Paneli' olduğunu belirterek, "Mesleki sorumluluk ve kamusal duyarlılık hassasiyeti ile gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizin ana gayesi, kentin ortak paydasıdır. Kent sorunları, her zaman en önemli gündem maddelerimizdendir. İşte bu nedenle panelimizde, şehrimiz açısından büyük önem arz eden kentsel dönüşüm konusunu ele aldık. Bundan sonra da bu bağlamda kent gündeminin öne çıkan başlıklarını masaya yatırmaya devam edeceğiz" dedi.

"Şehrimizde kentsel dönüşüm büyük önem arz etmektedir"

Panel öncesinde konuşan ve Bursa'nın düzenli bölgelerde gelişecek, çevre ve insan sağlığına vermiş olduğu hassasiyet konusunda da Türkiye'ye rol model olacağını ifade eden BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, "200'den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep oluşturan sektörümüz, aynı zamanda ekonominin de dinamosudur. Bu nedenle sektörde atılan her adım stratejik bir önem taşımaktadır. BTSO olarak komite ve konseyimizin ortak akıl etrafındaki çalışmaları doğrultusunda inşaat sektörümüzün gelişimini devam ettirmesi ve içinde bulunduğu sıkıntılı süreçten sağlıklı bir şekilde düze çıkmasını amaçlıyoruz. Bu anlamda hızlı sanayileşme, göçe bağlı olarak çarpık yapılaşan ve deprem riskleri barındıran kentler arasında yer alan şehrimizde kentsel dönüşüm büyük önem arz etmektedir. Bu konuda başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere yerel yönetimlere ve sektör temsilcilerimize büyük iş düşmektedir" diye konuştu.

"Mağduriyetlerin giderilmesi için çalışacağız"

Açılış konuşmaları bölümünde görüşlerini dile getiren Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ise, "Son yıllarda Bursa'da en çok konuşulardan konusu birisi kentsel dönüşüm ve Nilüfer de kentsel dönüşüm açısından en çok rağbet gören bölgelerden biri oldu. Bu da beraberinde birçok sıkıntıyı beraberinde getirerek, vatandaşımızın mağduriyet yaşamasına neden oldu. Seçim sürecinde söz verdiğimiz gibi bu sorunların çözümü için çalışacağız. Bu sorunun çözümü için en önemli aktörlerden biri de meslek odaları olacaktır. Bizler de Büyükşehir Belediyemizin izinleri dahilinde bu sıkıntıları gidermek ve vatandaşlarımızın mağduriyetini çözmek için çabalayacağız. Bunun için tüm paydaşlarımızla beraber, ortak akıl içerisinde, hızlı bir şekilde çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından kentsel dönüşüme yönelik 'Çözüm İçin Buradayız' paneli BEGD Yönetim Kurulu Başkanı N. Nuri Yavuz'un moderatörlüğünde, Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Ömer Faruk Şahin, Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Sekreteri Hakan Karademir, İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç ve Ergünkent İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur'un katılımıyla gerçekleşti.

"Şehri bir bütün olarak ele alıyoruz"

Panelde konuşan Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Ömer Faruk Şahin, Mimarlar Odası olarak her zaman çözümün bir parçası olmayı amaçladıklarını söyledi. Şahin, "Şehri bir bütün olarak ele alarak çözüm projelerimizi, önerilerimizi buna göre hazırlıyoruz. Bizler için bu şehrin daha iyi bir yere gelmesi önem arz ediyor. Şehrimizin daha yaşanabilir bir halde olması için tasarımsal, akademik ve bilgi olarak tüm desteğimizi vermeye hazırız" diye konuştu.

"Şehrimizin zarar görmeden kentsel dönüşümü devam ettirmesini arzuluyoruz"

Kentsel dönüşüm çalışmalarında donatı alanlarının gerekli gibi korunamadığını ve yönetmeliklere uygun bir şekilde yürütülemediğini söyleyen Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Genel Sekreteri Hakan Karademir ise, "Bundan sonraki yapılacak çalışmaların yönetmeliklere uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerek Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş, gerek yerel yöneticilerimiz, gerekse de sektör paydaşları ve akademik odalarımızla gerekli istişareleri gerçekleştirdik. Gelecek dönemde şehrimizin daha fazla zarar görmeden kentsel dönüşümü devam ettirmesini arzuluyoruz" dedi.

"Altyapı ve üstyapıyı gözardı edemeyiz"

Sonrasında konuşan İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç ise, "Kentsel dönüşüm konusunda bugüne kadar elini taşın altına koyan İMSİAD üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyorum. Ne yazık ki kentsel dönüşüm başta düzgün bir şekilde başlamadı. Kentsel dönüşümün parsel bazında değil, bölgesel bazda düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun yanı sıra altyapı ve üstyapıyı da gözardı etmememiz gerekiyor. Kentsel dönüşümü bir şans olarak görmeli, yeni yaptığımız binaların depreme dayanıklı, enerji israfını ve çevre kirliliğini önleyecek binalar olması konusunda çaba sarf etmeliyiz" şeklinde konuştu.

"Doğru projeler desteklenmeli"

Bursa'nın ilk kentsel dönüşüm projesi olan ve başarıyla tamamlanan Nilüferkent Sitesi'ni yapan Ergünkent İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur da, hem Nilüferkent Sitesi hem de inşaatı devam eden projelerinden bahsederek, kentsel dönüşümün vatandaşlara, firmalara ve devlete faydalar sağladığını söyledi. Adanur, "Kentsel dönüşüm sağlıksız binalarda yaşayan vatandaşlarımıza yeni, altyapısı sağlam, sosyal donatı alanları olan ve depreme dayanıklı binalarda yaşama imkanı veriyor. Bunun için doğru projelere destek verilmesi gerekiyor" dedi.

"Kentsel dönüşümün amacı depreme dayanıklı binalar inşa etmekti"

Panelin sonunda konuşan AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç ise, kentsel dönüşümün Türkiye'nin genel bakış açısıyla çözülebilecek bir sorun olduğunu söyledi. Ödünç, "5 yılı aşkın bir süredir Bursa Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, Akademik Odalarımız, İMSİAD ve diğer mesleki çalışma grupları kentsel dönüşüm konusunda çeşitli uygulamalar, projeler ve çözümler ortaya koydu. Kentsel dönüşümün asıl gayesi, Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi vatandaşlarımızı çürük binalarda oturtmamak, depreme dayanıklı binalar inşa etmekti. Bu anlamda başarılı, verimli, şehre uygun binalar yapıldığı gibi, ne yazık ki başarısız uygulamalar da ortaya konuldu. Belediyelerimizin, Akademik Odalarımızın, STK'ların ve halkımızın yoğun ilgi gösterdiği bu toplantıda, kentsel dönüşüme çözüm sunulması gerektiği ortaya konulmuştur. Bundan sonraki süreçte, sorunları çözmek için öncelikle en mağdur taraf alan mülk sahiplerinin sıkıntılarını gidermek için çalışmalıyız. Bunun için hem vatandaşlarımızın hem de firmaların fedakarlıkta bulunması lazım" diye konuştu

Yapılan konuşmaların ardında panel soru cevap ile tamamlandı.

ASAYİŞ
Bursa'da eski kız arkadaşını kafasından vurdu, 'Tüfek yanlışlıkla ateş aldı' dedi!
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, Ömer Z. isimli sanık, eski kız arkadaşını kafasından, yanındaki erkek...
GÜNCEL
İzmir yangını kontrol altında! 500 hektarlık alanda etkili oldu...
İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayan ve Seferihisar ve Menderes ilçelerinde etkili olan yangın ...
DÜNYA
Avrupa ülkesi şokta! Başbakan istifa etti...
İtalya'da yaşanan hükümet krizinde, Başbakan Giuseppe Conte istifa edeceğini duyurdu. Conte, Lig ...
EKONOMİ
Bursalı fırıncı 'sorumluluk' aldı, ekmeği 1 liraya indirdi! Örnek olsun...
Bursa'da bir fırıncı 1,5 lira olan 250 gram ekmeği 1 liraya düşürdü. "Üretici olarak, 1 TL'den sa...
EKONOMİ
'BTSO projeleriyle Türk-Alman ilişkilerine büyük katkı sağlıyor'
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, İstanbul'da bulunan A...
GÜNCEL
Bursa'da 4 hastaya umut olmuştu! Son görüntüleri ortaya çıktı...
Balıkesir'in Erdek ilçesindeki eğlence mekanında bir kişinin pompalı tüfekle ateş açması hayatını...
İtalya'da Can Yaman izdihamı!
Bursa'nın değerli hocalarından Gökırmak son yolculuğuna uğurlandı!
Gemlik Belediyesi'ne iki yeni müdür!
Ayrılık nedeni ortaya çıktı! 'Midemi bulandıran çok şey vardı'

En Çok Okunan Haberler

Marmara'da korkutan senaryo! '7.5'le vuracak...

Marmara fayını karış karış inceleyen Prof. Dr. Cenk ...

Bursa'da yolcu otobüsüne çarpan otomobilde c...

Bursa'nın Mudanya ilçesinde otomobil sürücüsü, durak...

Bursa'da eski kız arkadaşını kafasından vurd...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, Ömer Z. isimli sanık, es...

Bursalı fırıncı 'sorumluluk' aldı, ekmeği 1 ...

Bursa'da bir fırıncı 1,5 lira olan 250 gram ekmeği 1...

Haziranda yüzde 15 zamlanan çaya bir zam daha!

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) kuru çay fi...

Sonuçlar belli oldu! İşte Bursa'da denize gi...

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinde seyrederken, ...

Türkiye'nin gündemine oturan görüntüler! Adn...

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik, 226 şüpheli hakkın...

Bursa'da 4 hastaya umut olmuştu! Son görüntü...

Balıkesir'in Erdek ilçesindeki eğlence mekanında bir...

'Yaşlı kurt' önerdi: 'Fiyatına bakmadan altı...

ABD'li ünlü yatırımcı Mark Mobius, altına yönelik de...

Bursa'da derin uykuya dalan iş yeri sahibi s...

Bursa'da işyerinde temizlik yapan lokanta sahibi uyu...

Bursa'da dev taşınma! Kamyon kamyon götürülü...

Bursa Adliyesi'ndeki bazı mahkemeler yeni yapılan Bö...

'Hz. Süleyman'ın kızıyım, kanım şifa' diyere...

Eskişehir'de, Hz. Süleyman'ın kızı olduğunu ileri sü...

Her yerde aranıyordu, vahşice öldürülmüş!

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, bir haftadır kayıp olar...

Bakan Yardımcısı Haluk Dursun'un hayatını ka...

Van'ın Erciş ilçesinde Kültür ve Turizm Bakan Yardım...

Bursa'da 30 Ağustos'ta 7 bin 835 kişiyle dev...

30 Ağustos günü, 7 bin 835 kişiyle dev bir Türkiye h...