Bursa'dan dikkat çeken uyarı: 'Para verip mağdur olanların haddi hesabı yok'

TKM'nin yeni açacağı oyunculuk kursunda Bursalılarla buluşmaya hazırlanan, Türk televizyon izleyicilerinin yakından bildiği usta oyuncular Tayfun Sav ve Kemal Topal, dizi sektöründeki 'hayal tacirlerine' karşı uyarıda bulundular. Özellikle sosyal medyadaki 'oyuncu aranıyor" reklamlarına dikkat çeken sanatçılar "Para verip mağdur olanların haddi hesabı yok' dedi.

GÜNCEL, 15 Ocak 2020 Çarşamba, 06:00
Bursa'dan dikkat çeken uyarı: 'Para verip mağdur olanların haddi hesabı yok'

M. Fatih DİL

Bursa'da sanat'a yeni bir soluk getirme misyonuyla yola çıkan Türk Dünyası Kültür Merkezi (TKM) Heykel'deki şubesinde kurduğu 'mini sahnesi'nde Türk dizi ve tiyatro sektörünün usta oyuncularından Tayfun Sav ve Kemal Topal'ı ağırladı. Şubat ayında TKM Sanat ve Spor Akademisi bünyesinde yeni açılacak olan Oyunculuk ve Kişisel Gelişim Kursu'nda Bursalı sanatseverlerle buluşacak olan iki sanatçı, projenin ayrıntıları hakkında önemli bilgiler paylaştı.

HERKESE KAPI AÇIK

Öncelikle yaş, meslek, zümre fark etmeksizin tüm sanatseverlere kapılarının açık olduğundan bahseden Tayfun Sav, daha önce Bursa'da benzer girişimlerin olduğundan ancak bunların bekleneni veremediğinden bahsetti. Başlıca gayelerinin sanatla yaşamayı öğretmek olduğunu söyleyen usta oyuncu "Bunların dışında kaliteli yaşamak için vazgeçilmezlerden olan doğru nefes almayı, yürümede, konuşmada yapılan yanlışları bertaraf etmeyi birlikte öğreneceğiz. Yani aslında sağlıklı hareket etmeyi dolayısıyla hayatımıza sadeliği, mutluluğu ve estetiği nasıl getireceğiz, bunun üzerinde çalışacağız. Çünkü insan bedenini severse toplumu da sevgi ile saygı ile karşılar enerjiyi doğru kullanmak lazım" dedi.

DİJİTAL KİRLİLİK VURGUSU

Bilhassa gençlere büyük önem verdiğinden bahseden Sav, günümüz dünyasında yaşanan 'dijital kirliliğin' insanların hayat standartlarını düşürdüğünden bahsetti. Sav "Z kuşağı denilen çocuklarımız zor bir dönemden geçiyor. 'Ekran'lar çıktı konuşmamızın şekli ve sosyal diyaloglarımız bozuldu. kişiliksizleştik. TKM'de sağlayacağımız bu güzel ortamda bu arkadaşlarımız yalnızlıklarını ya da kendi boş zamanlarını, hocalarımızın eşliğinde daha verimli geçirebilecekler' ifadelerini kullandı.

'KAMERA' EĞİTİMİN VAZGEÇİLMEZİ OLACAK 

Özellikle oyunculuk eğitiminde kameranın da yoğun biçimde kullanılacağını söyleyen Kemal Topal, bu şekliyle de projenin benzerlerinden ciddi biçimde ayrılacağını söyledi. Topal "Arkadaşların belli bir eğitimden sonra Bursa'nın güzel yerlerinde ufak planlar çekilerek kendilerini ekrandan izlemelerini, eleştirmelerini ve gelişim süreçlerinin farkına varmalarını planlıyoruz. Bunu ayrıyeten her ders sonrası ya da verilen belli çalışmalar, tiratların ardında da yapacağız. Böylelikle arkadaşlar kamera önündeki oyunculukla, sahnedeki oyunculuk arasındaki duygu farklılıklarının arasındaki farkı görecekler. Buna kıyaslama diyoruz. Böylece öğrencilerimiz kendi gelişim süreçlerini izleyebilecek ve bu kişisel olarak itici bir güç olacak" diye konuştu.

'MEŞHUR ÜRETMİYORUZ'

'Burada meşhurlar üretme gibi bir vaadimiz yok. Onu hayat ve zaman bilir" diyen Tayfun Sav konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ancak planlarımız arasında şu da var. Talebelerimizin verimi artarsa ileride çekebileceğimiz filmlerde oynatabiliriz. Ama bu vaat değil. Bu sürpriz. İşimize yarayacak arkadaşlarımızı göz önünde tutmak bizim de işimize gelir. Gurur kaynağımız olur."

 OYUNCULUK EMEK İŞİDİR

Aynı zamanda devlet sanatçısı da olan duayen oyuncular, piyasadaki umut tacirlerine karşıda uyarıda bulundu. Bu kötü niyetli 'ajans'ların birçoğunun sosyal medyada ünlü kişilerin fotoğraflarını kullanarak, oyunculuğa hevesli vatandaşları kandırdıklarını söyleyen Kemal Topal 'Oyuncu arıyoruz diye sağda solda reklam yayınlıyorlar. Gittiğiniz zamanda dizide oynatacağız diyerek fotoğraf parası, kayıt parası adı altında ciddi ücretler alıyorlar. Bazıları da aynı şeyi eğitim vereceğiz diye yapıyor.Ama sonları hüsran. Oyunculuk işi sanki hap yutmak gibi, hemen olabilecek bir şey değil ki.Bu iş sabırla doğru akademik yöntemlerle yapılır" dedi.

'PARASINI TAKİP EDECEK'

Tayfun SAV da konuyla ilgili vatandaşların uyanık olması gerektiğine vurgu yaparak, gerçek bir oyunculuk eğitimi veren kurumda dikkat edilmesi gereken maddeleri sıraladı. Sav "Bu işin göstergesi çok net. Gelecek arkadaşımız. Ders verecek olan şahısları görecek. Araştıracak. Verdiği parayı takip edecek. Bir de bu işin bir rakamı var. 3 lira olan bir şeyi siz 33 lira olarak pazarlayamazsınız. Akla aykırı bir defa" diye konuştu.

EN AZINDAN TANIŞMAYA BEKLERİZ

"TKM'deki arkadaşlar çok içten cümlelerle şunu itiraf ediyorlar:Biz bu işe gönül koyduk. Benim bu diyalog şekli çok hoşuma gitti.Çok sıcak bir ortam yaratmışlar burada. İstanbul'da, Ankara'da bu ortamı bulamıyorsun. İşletmelerin genelinde para hırsı daha galip geliyor" diyen Kemal Topal da  "Çünkü sanat biraz da içten gelen hayatın kendine sakladığı bir koza gibi. O Kozanın içinde kim bilir kimlerde ne cevherler var. Buraya kim gelirse gelsin yeter ki istekli olsunlar. Biz onların içindeki madenleri çıkaracağız. Zaten bizim altın kuralımız alın teri ve emeğimizin karşılığında kumaşı bu sanata uygun olan arkadaşları bir yere getirmeye çalışmak" ifadelerini kullanarak herkesi en azından  tanışmak için TKM'nin Heykel'deki yerine beklediklerini söyledi.

Kaynak: Yenidonem

GÜNCEL
Depremde hayat kurtaran uygulama! Üstelik ücretsiz
AKUT tarafından geliştirilen 'güvendeyim' uygulaması meydana gelen deprem veya diğer doğal afetle...
TÜRKİYE
Elazığ ve Malatya'da vergi ödeme süresi 3 ay uzatıldı!
Elazığ ve Malatya'da vergi ödeme süresi 3 ay uzatıldı!
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan uyardı: Fırsatçılara kapı aralamayalım
Deprem nedeniyle İstanbul'daki programını iptal ederek Elazığ'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıkı...
GÜNCEL
Bursa'da su kesintisi!
Bursa'da merkez Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinin bazı mahalleleri ile Mudanya ve Gemlik gibi sahi...
KÜLTÜR-SANAT
Türkiye'nin en uzun soluklu edebiyat yarışması başladı
Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 19'uncusu düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışma...
GÜNCEL
Enkazdan 8 kişi kurtarıldı 1 kişi hayatını kaybetti
Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde, bir kişi daha enkazdan çık...
Türkiye'nin en uzun soluklu edebiyat yarışması başladı
Türkiye Kupası'nda kuralar çekildi! 3 büyüklerin rakipleri belli oldu
Şeyma Subaşı neden kepenkleri indirdi? 'Bütün gün orada dikilemem'
Murat Boz'dan Aslı Enver hamlesi! Silmedi, arşivledi

En Çok Okunan Haberler

Haluk Levent, Bursa konserini iptal etti

Bursa'da konser vermeye hazırlanan Haluk Levent, Ela...

Elazığ'da 11 kişi enkaz altından sağ çıkarıldı!

Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ...

Nilüfer Belediyesi'nden Elazığ için yardım k...

Nilüfer Belediyesi, Elazığ'da meydana gelen depremin...

Araç sahiplerine güzel haber! Benzin ve moto...

Brent petrol ve uluslar arası piyasalarda ürün (moto...

Sokakta sabahladılar! 'Annem, bacım, eniştem...

Elazığ'da meydana gelen 6.8 ve 122 artçı depremin ar...

Depremde acı bilanço: 22 kişi hayatını kaybe...

AFAD, Elazığ depreminde hayatını kaybedenlerin sayı...

Deprem çantasında neler olmalı?

Dün akşam Elazığ Sivrice'de 6.8 büyüklüğünde deprem ...

Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmaları...

Elazığ'da merkez üssü Sivrice'de meydana gelen 6.8'l...

Deprem kabusunu böyle anlattı: Allah muhafaz...

Elazığ'da 6.8 büyüklüğündeki depremin etkisi gün ağa...

Mahkumlar tahliye ediliyor! Geniş güvenlik ö...

Depremde hasar gören Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevin...

Türkiye'de 9 yıl sonra ilk büyük deprem

Türkiye tarih boyunca meydana gelen depremlerde birç...

CHP Bursa'dan Türk Metal üyesi işçilere dest...

CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, Minareliçavuş'ta...

Bursa'da su kesintisi!

Bursa'da merkez Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinin baz...

Tek Katlı Prefabrik Evler Hakkında Merak Edi...

Prefabrik evlerde en sık tercih edilen tür tek katlı...

Deprem uzmanı açıkladı: Çevredeki enerjisi b...

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) eski öğretim üye...