Bursa'dan dikkat çeken uyarı: 'Para verip mağdur olanların haddi hesabı yok'

TKM'nin yeni açacağı oyunculuk kursunda Bursalılarla buluşmaya hazırlanan, Türk televizyon izleyicilerinin yakından bildiği usta oyuncular Tayfun Sav ve Kemal Topal, dizi sektöründeki 'hayal tacirlerine' karşı uyarıda bulundular. Özellikle sosyal medyadaki 'oyuncu aranıyor" reklamlarına dikkat çeken sanatçılar "Para verip mağdur olanların haddi hesabı yok' dedi.

GÜNCEL, 15 Ocak 2020 Çarşamba, 06:00
Bursa'dan dikkat çeken uyarı: 'Para verip mağdur olanların haddi hesabı yok'

M. Fatih DİL

Bursa'da sanat'a yeni bir soluk getirme misyonuyla yola çıkan Türk Dünyası Kültür Merkezi (TKM) Heykel'deki şubesinde kurduğu 'mini sahnesi'nde Türk dizi ve tiyatro sektörünün usta oyuncularından Tayfun Sav ve Kemal Topal'ı ağırladı. Şubat ayında TKM Sanat ve Spor Akademisi bünyesinde yeni açılacak olan Oyunculuk ve Kişisel Gelişim Kursu'nda Bursalı sanatseverlerle buluşacak olan iki sanatçı, projenin ayrıntıları hakkında önemli bilgiler paylaştı.

HERKESE KAPI AÇIK

Öncelikle yaş, meslek, zümre fark etmeksizin tüm sanatseverlere kapılarının açık olduğundan bahseden Tayfun Sav, daha önce Bursa'da benzer girişimlerin olduğundan ancak bunların bekleneni veremediğinden bahsetti. Başlıca gayelerinin sanatla yaşamayı öğretmek olduğunu söyleyen usta oyuncu "Bunların dışında kaliteli yaşamak için vazgeçilmezlerden olan doğru nefes almayı, yürümede, konuşmada yapılan yanlışları bertaraf etmeyi birlikte öğreneceğiz. Yani aslında sağlıklı hareket etmeyi dolayısıyla hayatımıza sadeliği, mutluluğu ve estetiği nasıl getireceğiz, bunun üzerinde çalışacağız. Çünkü insan bedenini severse toplumu da sevgi ile saygı ile karşılar enerjiyi doğru kullanmak lazım" dedi.

DİJİTAL KİRLİLİK VURGUSU

Bilhassa gençlere büyük önem verdiğinden bahseden Sav, günümüz dünyasında yaşanan 'dijital kirliliğin' insanların hayat standartlarını düşürdüğünden bahsetti. Sav "Z kuşağı denilen çocuklarımız zor bir dönemden geçiyor. 'Ekran'lar çıktı konuşmamızın şekli ve sosyal diyaloglarımız bozuldu. kişiliksizleştik. TKM'de sağlayacağımız bu güzel ortamda bu arkadaşlarımız yalnızlıklarını ya da kendi boş zamanlarını, hocalarımızın eşliğinde daha verimli geçirebilecekler' ifadelerini kullandı.

'KAMERA' EĞİTİMİN VAZGEÇİLMEZİ OLACAK 

Özellikle oyunculuk eğitiminde kameranın da yoğun biçimde kullanılacağını söyleyen Kemal Topal, bu şekliyle de projenin benzerlerinden ciddi biçimde ayrılacağını söyledi. Topal "Arkadaşların belli bir eğitimden sonra Bursa'nın güzel yerlerinde ufak planlar çekilerek kendilerini ekrandan izlemelerini, eleştirmelerini ve gelişim süreçlerinin farkına varmalarını planlıyoruz. Bunu ayrıyeten her ders sonrası ya da verilen belli çalışmalar, tiratların ardında da yapacağız. Böylelikle arkadaşlar kamera önündeki oyunculukla, sahnedeki oyunculuk arasındaki duygu farklılıklarının arasındaki farkı görecekler. Buna kıyaslama diyoruz. Böylece öğrencilerimiz kendi gelişim süreçlerini izleyebilecek ve bu kişisel olarak itici bir güç olacak" diye konuştu.

'MEŞHUR ÜRETMİYORUZ'

'Burada meşhurlar üretme gibi bir vaadimiz yok. Onu hayat ve zaman bilir" diyen Tayfun Sav konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ancak planlarımız arasında şu da var. Talebelerimizin verimi artarsa ileride çekebileceğimiz filmlerde oynatabiliriz. Ama bu vaat değil. Bu sürpriz. İşimize yarayacak arkadaşlarımızı göz önünde tutmak bizim de işimize gelir. Gurur kaynağımız olur."

 OYUNCULUK EMEK İŞİDİR

Aynı zamanda devlet sanatçısı da olan duayen oyuncular, piyasadaki umut tacirlerine karşıda uyarıda bulundu. Bu kötü niyetli 'ajans'ların birçoğunun sosyal medyada ünlü kişilerin fotoğraflarını kullanarak, oyunculuğa hevesli vatandaşları kandırdıklarını söyleyen Kemal Topal 'Oyuncu arıyoruz diye sağda solda reklam yayınlıyorlar. Gittiğiniz zamanda dizide oynatacağız diyerek fotoğraf parası, kayıt parası adı altında ciddi ücretler alıyorlar. Bazıları da aynı şeyi eğitim vereceğiz diye yapıyor.Ama sonları hüsran. Oyunculuk işi sanki hap yutmak gibi, hemen olabilecek bir şey değil ki.Bu iş sabırla doğru akademik yöntemlerle yapılır" dedi.

'PARASINI TAKİP EDECEK'

Tayfun SAV da konuyla ilgili vatandaşların uyanık olması gerektiğine vurgu yaparak, gerçek bir oyunculuk eğitimi veren kurumda dikkat edilmesi gereken maddeleri sıraladı. Sav "Bu işin göstergesi çok net. Gelecek arkadaşımız. Ders verecek olan şahısları görecek. Araştıracak. Verdiği parayı takip edecek. Bir de bu işin bir rakamı var. 3 lira olan bir şeyi siz 33 lira olarak pazarlayamazsınız. Akla aykırı bir defa" diye konuştu.

EN AZINDAN TANIŞMAYA BEKLERİZ

"TKM'deki arkadaşlar çok içten cümlelerle şunu itiraf ediyorlar:Biz bu işe gönül koyduk. Benim bu diyalog şekli çok hoşuma gitti.Çok sıcak bir ortam yaratmışlar burada. İstanbul'da, Ankara'da bu ortamı bulamıyorsun. İşletmelerin genelinde para hırsı daha galip geliyor" diyen Kemal Topal da  "Çünkü sanat biraz da içten gelen hayatın kendine sakladığı bir koza gibi. O Kozanın içinde kim bilir kimlerde ne cevherler var. Buraya kim gelirse gelsin yeter ki istekli olsunlar. Biz onların içindeki madenleri çıkaracağız. Zaten bizim altın kuralımız alın teri ve emeğimizin karşılığında kumaşı bu sanata uygun olan arkadaşları bir yere getirmeye çalışmak" ifadelerini kullanarak herkesi en azından  tanışmak için TKM'nin Heykel'deki yerine beklediklerini söyledi.

Kaynak: Yenidonem

EKONOMİ
Haziran ayı ihracat rakamları açıklandı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Haziranda ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 artar...
EKONOMİ
Haziran ayı nakdi ücret desteği ödemesinin tarihi belli oldu!
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, haziran ayına ilişkin nakdi ücret d...
EKONOMİ
Altın fiyatları ne kadar oldu?
Altının gram fiyatı, güne yatay başlamasının ardından 389,9 liradan işlem görüyor.
ASAYİŞ
Eskişehir'de kaybolan otizmli Yusuf'tan kahreden haber geldi!
Eskişehir'de iki gün önce kaybolan 10 yaşındaki otizmli Yusuf Gurubi'den acı haber geldi. Minik Y...
DÜNYA
Facia... Madendeki heyelanda 113 işçi hayatını kaybetti!
Myanmar'da yeşim taşı madeninde meydana gelen heyelan sonucunda ilk belirlemelere göre 113 madenc...
YAŞAM
Bursa ovalarını hastalık vurdu! Bu yıl fiyatlar tavan yapacak
Türkiye'nin salçalık domates ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayan Bursa'nın ovalarındaki domatesle...
Nâzım Hikmet'in daha önce yayımlanmayan 5 şiiri bulundu
Bursalı hayvanseverler Kent Meydan'ında bir araya geldi!
Bursa İsabey'e iki yeni park! Bölgeye nefes aldıracak
Yıldırım'da berber, kuaför ve güzellik salonlarına sıkı denetim!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da 4 ev alevlere teslim oldu, 2 itfaiy...

Bursa'da bir barakada çıkan yangın sonucu 4 ev küle ...

Başkan Aktaş müjdeyi verdi! Metro Görükle'ye...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ulud...

Bursa Valiliği'nden İl Hıfzıssıhha Kurul Kar...

Bursa Valiliği yeni İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararların...

Duruşma sona erdi! Danıştay 15 gün içinde Ay...

Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 19...

Facia... Madendeki heyelanda 113 işçi hayatı...

Myanmar'da yeşim taşı madeninde meydana gelen heyela...

Bursa'da korkutan kaza! Bariyerleri aşıp tar...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde kontrolden çıkan tır, bar...

Bursa Terminali'nde güvenlik güçleri devreye...

Bursa Şehirlererası Otobüs Terminali'nde görev yapan...

Bursa'da ilginç olay! Düz kontak yapıp çaldı...

Bursa'da bir otomobili düz kontak yapıp çalan zanlıl...

DSÖ'den yeni domuz gribi vakalarıyla ilgili ...

Çin'de görülen domuz gribi virüsüyle ilgili, Dünya S...

Bursa ovalarını hastalık vurdu! Bu yıl fiyat...

Türkiye'nin salçalık domates ihtiyacının yüzde 40'ın...

Van'da teröristlere ağır darbe: Gri listedek...

Van'ın Gürpınar kırsalında etkisiz hale getirilen 3 ...

Eskişehir'de kaybolan otizmli Yusuf'tan kahr...

Eskişehir'de iki gün önce kaybolan 10 yaşındaki otiz...

Haziran ayı nakdi ücret desteği ödemesinin t...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrü...

Altın fiyatları ne kadar oldu?

Altının gram fiyatı, güne yatay başlamasının ardında...

Haziran ayı ihracat rakamları açıklandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Haziranda ihracatımız...