Bursa Fen Lisesi'ne şaşkına çeviren atama! Türk Eğitim-Sen'den tepki gecikmedi

Eğitim öğretim sistemindeki sakatlıkları sert bir dille eleştiren Türk Eğitim-Sen Bursa 3 No.lu Şube Başkanı Altuğ Meşe, yönetici atamalarında liyakat esasının gözetilmediğini belirtip, Bursa İMKB Fen Lisesi'ne Görsel Sanatlar branşından birisinin müdür olarak atanmasının nedenini sordu.

GÜNCEL, 08 Ocak 2020 Çarşamba, 13:58
Bursa Fen Lisesi'ne şaşkına çeviren atama! Türk Eğitim-Sen'den tepki gecikmedi

Türk Eğitim-Sen Bursa 3 No.lu Şube Başkanı Altuğ Meşe, atamalarda liyakatın esas alınmadığını belirterek, "Bursa İMKB Fen Lisesi okul müdürlüğüne Görsel Sanatlar branşından birisinin müdür olarak atanması ne kadar doğrudur? Yanlış anlaşılmasın bu öğretmenimiz kendi alanında çok başarılı olabilir, saygı duyarım. Ancak; işini çok iyi yapan bir ayakkabı tamircisine inşaat duvarı ördüremezsiniz." dedi. 

Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi'nde, 17 dersten yetiştirme kursu açıldığını, bu kursu açanşardan bazılarının şikâyet söz konusu olduğunda öğrencilere tek tek mesaj atarak "kursa geldik" demelerini tembihlediği yönünde duyum aldığını da aktaran Meşe, "Bu yıl sadece 4 kurs açılmış bunun 1 tanesi de öğrencilerin devamsızlığı yüzünden kapatılmıştır. Şikâyet üzerine inceleme ve soruşturmaya gelen müdürün hemşehrisi olan müfettiş ne gibi bir işlem yapmıştır?" diye sordu.

Başkan Meşe'nin açıklamaları şu şekilde:

"Biz, 'Okunmuş pirinçler ile sınava girenlerin hakkını okunmuş sorular ile sınava girenlere yedirmeyeceğiz' diyerek yola çıktık. Okunmuş okulların diplomasıyla eğitimcinin hakkını okunmuş kartvizitlerle işe alınanlara ya da işe alanlara yedirmeyeceğiz" dedi.

Bizler Allah'ın her kelamını emir bilir ona göre yaşarız. Müslüman olmanın en büyük meziyeti budur. Biz ''Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki bu imanın en zayıf derecesidir. (Müslim, İman 78) ayeti düsturunca hak yolunda mücadele etmeye and içmiş gözünü budaktan sakınmayan acaba kim var deyip bakmayıp 'Ben varım' deyip doğru yoldan şaşmayan sendikanın Türk Eğitim-Sendikasının savaşan neferleriyiz.

Haksız yere bulunduğu makamı işgal edenleri yerinden kaldıramayacak olsak bile gücümüz yettiğince hakkı duyurmaya çalışıyoruz. Varsın onlar Nemrut'un ateşine odun taşısın, biz Hz.İbrahim' e su taşıyan karıncalarız.

FEN LİSESİ'NE DİKKAT ÇEKEN ATAMA!

Şu anda eğitimdeki en büyük bilinmezlerden birisi proje okullarıdır. Normal şartlarda bu okulların diğer okullardan farkı, çağın gerektirdiği alanlarda proje üreterek ülke kalkınmasında lokomotif görevi görmesidir. Ülkemizdeki proje okullarının yöneticilerinin neredeyse tamamına yakını ne tesadüftür ki bir sendikadandır. Tabii ki Bursa'mızda bu tesadüften nasibini almıştır. Fen liselerine sayısal ve fen bilimleri öğretmenlerinin, İmam Hatip Liselerine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile meslek dersi öğretmenlerinin, Güzel sanatlar liselerine görsel sanatlar ve müzik öğretmenlerinin yönetici olarak atanması tavsiye edilir ve alanı olduğu branşlarda proje üretmesi açısından oldukça yerindedir. Hal böyle iken, Bursa İMKB Fen Lisesi okul müdürlüğüne Görsel Sanatlar branşından birisinin müdür olarak atanması ne kadar doğrudur? Yanlış anlaşılmasın bu öğretmenimiz kendi alanında çok başarılı olabilir, saygı duyarım. Ancak; işini çok iyi yapan bir ayakkabı tamircisine inşaat duvarı ördüremezsiniz. Siz o adama o duvarı ördürürseniz o duvarın altında kalırsınız. Ayakkabı tamircisi ayakkabıyı tamir etsin, duvar ustası da duvarını örsün. Görsel sanatlar branşındaki bir kişinin bu kuruma atanması, bu kuruma atansın diye tavsiye edilen matematik, fizik, kimya, biyoloji öğretmenlerine bir hakarettir. Bu branşlardaki öğretmenlerin buraya uygun görülmemesinin sebebi nedir? Buraya bu branştaki öğretmenlerin hepsi mi liyakatsiz? Yoksa burada bakılan liyakat değil de sadakat midir?

Acaba Osmanlı Devleti'nin duraklama devrinde '' Kubbealtı lugatı'' na giren ve Osmanlı'nın çöküşünü hızlandıran '' Benim vezir oluşum liyakatimin muhtezası değil, sadakatimin mükafatıdır'' durumu mu söz konusudur?

'ZEKİ MÜREN GÜZEL SANATLAR'DA NELER OLUYOR?    

Hadi biraz da Güzel Sanatlar (!!!) icra edilen Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesine bakalım. Ben dost sohbetinde duyduklarımı aktarayım. Doğruysa da yanlışsa da gerekli incelemeler ve açıklamalar yapılır diye düşünüyorum. İddia odur ki 17 dersten yetiştirme kursu açılmış bu çok güzel bir girişim. Ancak; öğrendiğimiz kadarıyla bu kursu açan arkadaşların bazıları şikâyet söz konusu olduğunda öğrencilere tek tek mesaj atarak arkadaşlarını örgütleyip "kursa geldik" demelerini tembihlemiştir. Hatta "Ben yalan söyleyemem hocam" diyen öğrencilere de sitemde bulunmuştur. Bu 17 arkadaşın bazıları o kadar güzel derslerini öğretmişler ki bu yıl sadece 4 kurs açılmış bunun 1 tanesi de öğrencilerin devamsızlığı yüzünden kapatılmıştır. Şikâyet üzerine inceleme ve soruşturmaya gelen müdürün hemşehrisi olan müfettiş ne gibi bir işlem yapmıştır? Devleti alenen zarara uğratmak, haksız kazanç elde etmek affedilebilir mi? Bizim isteğimiz bu iddiaları tarafsız bir şekilde bakanlık müfettişleri tarafından tekrar bu konunun ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ve hakkın haklıya teslim edilmesidir.

BU KEYFİ UYGULAMALARA NE ZAMAN 'DUR' DENİLECEK?

Öğretmenler; herhangi bir nedenle istihdam alanı daralanlar ile görevli oldukları eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro sayısı azalanlar, hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucu hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Hizmet puanının eşitliği halinde sırasıyla; öğretmenlikteki hizmet süresi daha az olan, öğretmenliğe daha sonra başlayan norm kadro fazlası olarak belirlenir. Normal şartlarda böyle yapılması gerekirken puan üstünlüğüne bakılmaksızın norm kadro fazlası olarak puanı yüksek olan öğretmenin başka okula görevlendirmesi yapılmaktadır. Bu keyfi uygulamalara ne zaman dur denilecek. Güzel Sanatlar Lisesi bu gibi konular ile anılarak çirkinleşmemelidir.

Eğitimde ''ben yaptım oldu'' anlayışının bir örneğini anlatayım. Siz elinizi vicdanınıza koyup karar verin.

Herkesin bildiği üzere Osmangazi İlçemizde bir hayırsever tarafından Bağlarbaşı Mahallesinde Şehit Jandarma Er Salim Koçdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin hemen bitişiğinde 24 derslik bir okul yaptırılmıştır. Okul geçen yıl tamamlanmış çeşitli sebeplerden dolayı bir türlü okul eğitim-öğretime açılamamıştır. Eğitim-öğretime Kasım ayında açılan ''Hasan Gülişan Arseven Kız A.İ.H. Lisesi ile ilgili acemice bir planlama yapılmıştır. Aynı mahallede 1,5 km ileride bulunan Evliya Çelebi İ.H.O. Okulu kapatılarak Kız öğrenciler yeni açılan Hasan Gülişan Arseven Kız A.İ.H. Lisesine, erkek öğrenciler ise Ş.J.Er Selim Koçdemir A.İ.H. Lisesine gönderilmiştir. Aralık ayında kağıt üzerinde yapılmasına rağmen e-okul üzerinde okulların ayrışması gözükmemektedir. Bu zamansız planlama yapılırken uyarılarımıza rağmen hem orta okul hem lise öğrencilerine, velilerine ve öğretmenlerine görüşleri sorulmamış fikirleri alınmamıştır.

BU ÖĞRENCİLERİN VEBALİNİ KİM ÜSTLENECEK?

4+4+4'ün pedagojik amaçlarından biri de her çocuğun kendi akran grupları ile eğitim-öğretim görmesi gerekirken 10 yaşındaki çocuk ile 18 yaşındaki delikanlı aynı koridoru aynı bahçeyi aynı tuvaleti aynı kantini kullanmaktadır. Annesinin gözetiminde öğle yemeklerini yiyen çocuklar evlerine uzak oldukları için kendi başlarına yemek yemek zorunda bırakılmıştır. Kendi çocukları söz konusu olduğunda kıyameti koparanlar milletin çocuğu olduğunda onların aleyhinde olacak bir durumdan kaçınmamışlardır. Şimdi düşünün 8.sınıfta olup LGS' ye girecek öğrencilerin vebalini kim üstlenecek.

DERSİNE Mİ YETİŞECEK, NÖBETİNE Mİ?

Hem ortaokul hem lise öğretmenleri zamanında bu birleşmeden haberdar olsaydı kendi yollarını çizip kendi planlarını yapabilirlerdi. Bazı öğretmenler norm fazlası olduğu için re'sen ataması yapılmıştır. Burada yapılanlar ''dere geçilirken at değiştirilmez'' atasözünün açıklayıcısı gibidir. Önceden oluşturulan sınıflar dağıtılmış, sene başında kurulan düzenin hepsi alt üst olmuş, hangi öğrencinin hangi dersten hangi öğretmenden sınav olduğu birbirine girmiş her şey arapsaçına dönmüştür. Bir binanın 3. katında dersi olan öğretmenin diğer binanın 2.katında nöbetçi olarak görev yapabilmesi ne kadar faydalıdır? Söyleyin şimdi bu öğretmen dersine mi yetişsin nöbetine mi?

LİYAKAT MI, SADAKAT MI KAZANDI?

Hadi biraz da üniversiteye gidelim. Size üniversitede yükselmenin en kolay yolunu anlatayım. Öncelikle malum sendikanın ateşli bir sevdalısı olmanız gerek. Sonra hiçbir atanma kriterinin olmadığı sekreterliğe rektör tarafından uygun görülüp teklif edileceksiniz. Bir müddet burada görev yaptıktan sonra dilekçe vererek bir alt birimdeki daire müdürlüklerine geçiş yapmak isteyeceksiniz. Normal şartlarda sınava girip yükselmeniz gererken yere üst birimden geldiğiniz için bu mevkiiyi yasal olarak hak etmiş olacaksınız. Yine sizlere soralım liyakat mı yoksa sadakat mı kazanmıştır?

PARALAR İNŞAATA HARCANDI!

Gençlerimizin öğretmen olabilmeleri için formasyon eğitimi almaları gerekmektedir. Üniversitemiz var olsun YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığı protokol imzalamamış olmasına rağmen formasyon eğitimi vermektedir. Formasyon için öğrencilerden alınan paralar ile derse giren akademisyen ve diğer görevlilerin ücretleri ödenmesi gerekirken, üniversite yönetimi bu parayı kampüste yarım kalan inşaatlar da kullanmıştır ve bundan sonra da kullanmaya devam edeceklerdir.

PARALEL YAPILANMA...

Dün paralel yapılanma ile devletin tüm sinir uçlarına kadar sirayet edenler bugün ''onları temizleyeceğiz'' diyerek aynı yöntemler ile kadrolaşmaya devam etmektedirler. Devletin öncelikli sorunu budur. Bir devlet memurunun bir kamu yöneticisinin sadakat göstereceği tek yer DEVLET'tir. Böyle olmadığı taktirde daha nice 15 Temmuz' lara ülkemiz maruz kalacaktır.

Okullarımıza ataması yapılan son 20 bin yönetici sınav esasıyla ehliyet, liyakat ve başarısına göre tespit edilmiştir. Bu kişilerin sadakati artık devletedir. İnanıyorum ki bu yöneticiler karar verirken herhangi bir sendikanın, cemaatin, tarikatın, nüfuslu kişinin çıkarlarına göre değil milletinin ve devletinin çıkarlarına göre hareket edecektir.

Türk adının taşımasından onur ve kıvanç duyduğum Türk Eğitim-Sen Bursa 3 No lu Şube Başkanı olarak ve bu sendikaya gönül vermiş, haksızlık karşısında kararlı bir şekilde mücadelesini devam ettiren tüm üyelerimizin yegane amacı devletini ve milletini çıkarlarını korumaktır.

Hakkı için gerektiğinde can verip nam alan bu millet elbet bu olanlara da cevap verecektir. Gün olur Hak yolunda yine can verip nam alırız."

                                                                                  

DÜNYA
ABD, Rusya ve Fransa'dan ateşkes çağrısı!
ABD, Fransa ve Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan'a acil ateşkes çağrısı yaptı, tarafları koşulsuz m...
SİYASET
Dikkat çeken açıklama: 'Soylu ve Bahçeli birlikte bir çalışma mı yapıyor?'
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Anayasa Mahkemesi ye...
ASAYİŞ
Düğmeye basıldı! Bursa'da çok sayıda siteye erişim engeli
Bursa İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Eylül ayında 1...
SİYASET
İYİ Parti'de tansiyon yüksek! 14 milletvekilinden protesto bildirisi
İYİ Partili 14 milletvekili, ortak mutabakat metni hazırladı. Bildiriye imza atan milletvekilleri...
GÜNCEL
Bodrum açıklarında korkutan deprem
Muğla'nın Bodrum ilçesinin 63 kilometre açığında 4,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
SİYASET
Meclis yeni yasama yılına başlıyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'in yeni yasama yılı açılış oturumunda konuştu. Azerbaycan'ın yanınd...
Güllü'nün şaşırtan değişimi! 70 kilo verdi
Bursa'da zeytin açıklaması: 'Rekolte tahminini hasat dönemi öncesi açıklayacağız'
Ne kredi kartı ne de nakit! Avuç içini göstererek ödeme yapılabilecek
U19 Milli Takımı'nın Bulgaristan maçları aday kadrosu açıklandı!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da akılalmaz olay! Önce gasp ettiler, ...

Bursa'da travesti ile anlaşan adamın 20 bin lira ve ...

Elektriğe zam geldi!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK),dün 1 Ek...

Puan silme cezasıyla karşı karşıya olan Burs...

Puan silme cezasının bugün uygulanmaması için Türkiy...

Sosyal medya düzenlemesi yürürlüğe girdi! Ce...

Sosyal medya yasası, 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe gir...

Yer Bursa! Ölüm böyle teğet geçti

Bursa'da 15 yaşındaki bir kız, yapımı devam eden inş...

Lüks restoranda buluşan işadamları güpegündü...

İstanbul Beylikdüzü'ndeki bir restoranda alacak vere...

Bursa'da halk otobüsüne çarpan sürücü şoka ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde halk otobüsü ile özel oto...

Azerbaycan açıkladı! Ermenistan'da büyük kayıp

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın devam ed...

Gazi sayılmayan 20 bin asker ve polis için M...

Terörle mücadelede yaralanmalarına ve hatta vücutlar...

Dolar ne kadar oldu? İşte son durum

Piyasaların normalleşme adımlarının etkisiyle dün yö...

İnternetten etil alkol satışına yasak

Etil alkolün internetten satışı 1 Ekim 2020 tarihind...

Uyuşturucu bağımlısı yakmıştı! Bursa'daki or...

Bursa'da uyuşturucu bağımlısının küle dönmesine sebe...

Şehir Hastanesi'nin musluklarında ölümcül ak...

Mersin Şehir Hastanesi'nin şebekesinde Lejyoner hast...

Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarını uyardı: U...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında ...

Genç şarkıcı yaşamını yitirdi!

36 yaşındaki şarkıcı Arif Akpınar, hayatını kaybetti...