Bursa ihracatının 4'te biri TOFAŞ'tan

Bursa, Türkiye'nin en fazla ihracat yapan ikinci ili konumunda bulunuyor. Kent ihracatının ise dörtte birini otomotiv sektörünün lideri TOFAŞ tek başına karşılıyor

EKONOMİ, 09 Şubat 2017 Perşembe, 08:57
Bursa ihracatının 4'te biri TOFAŞ'tan

Bursa ekonomisinde TOFAŞ'ın yerine vurgu yapan TOFAŞ CEO'su Cengiz Eroldu, "Bursa'nın toplam ihracatının yüzde 65'ini otomotiv sektörü oluşturuyor. Bu yüzde 65'in yüzde 39'unu Tofaş olarak biz gerçekleştiriyoruz. Bursa'nın toplam ihracatı 13 milyar dolarken Tofaş'ınki de yine 3,2 milyar dolar. Bu rakam da yüzde 25'lik bir orana denk geliyor. Sonuç olarak Tofaş tek başına Bursa'nın yüzde 25 ihracatını gerçekleştiriyor" dedi.

HER DÖRT ARABADAN BİRİ

Eroldu, "Türk otomotiv sanayinin üretim ve ihracat olarak yüzde 25'ini de biz oluşturuyoruz. Yani Türkiye'de üretilen her dört arabadan bir tanesi Bursa'da Tofaş fabrikasında üretiliyor ve ihraç ediliyor. Bir diğer konu da Türkiye'de 300 adet Ar-Ge merkezi var ve bunun 75'i otomotiv üzerine. Bu 75 Ar-Ge merkezinin de 39 tanesi Bursa'da yer alıyor. Bu da Tofaş ile başlayan 90'lı yıllarda başlayan Ar-Ge çalışmalarımızın bir katkısı" ifadelerini kullandı.

YATIRIMDA DA LİDER

TOFAŞ'ın son üç yılda 1,1 milyar avro yatırım yaptığını açıklayan Eroldu, "Bu yatırımlar ile fabrikanın teknoloji ve kalite seviyesi çok yükseldi. OSD'nin yayınlandığı yıllık otomotiv rakamlarını alt alta koyduğumuz zaman, Türkiye'de otomotiv sektöründe son 10 yılda 10 milyar dolar tutularında bir yatırım yapıldığını görüyoruz. Bunun 3 milyar dolarını Tofaş'ın yaptığı yatırımlar oluşturuyor" dedi.

ÜRETİMDE REKORLAR KIRILDI

Türk otomotiv sektörü için 2016'da kırılması zor rekorlara imza attıklarını belirten Eroldu, "Bugüne kadar en fazla üretim adedi 330 bindi, biz Tofaş olarak 2016 yılında 384 bin adet üretim gerçekleştirdik. 2017 yılında bu rakamı daha da yukarı taşımak istiyoruz. Tofaş'ın bu noktaya gelmesi hiç bir şekilde tesadüf değil" diye konuştu.

TEK BAŞINA OSB

Bursa'daki birçok OSB'den fazla istihdam sağlayan TOFAŞ'ın personel sayısına yönelik CEO Eroldu şu bilgileri paylaştı: "2016 yılında 3 vardiyaya geçerek, 3 bin kişilik, ciddi bir istihdam yaratmıştık. Bugün toplamda 10 bin kişiden fazla çalışanımız var. Fiat Egea'nın başarısının ardından ikinci bir gövde hattı inşa ettik. Bu yıl oraya yönelik 400-500 kişilik bir istihdam daha olacak. Yan sanayi ve alt işverenlerle birlikte yaklaşık 60 bin kişilik istihdam yaratıyoruz."

ALTIN FABRİKA

Eroldu, "1994 yılında başlayan çok önemli bir Ar-Ge yolculuğumuz var. 20 seneden bu yana yatırımlarımıza devam ediyoruz. Üretim tarafında ise, FCA'nın (Fiat Chrysler Automobiles) Dünya Klasında Üretim-WCM programı kapsamında "Altın Fabrika" olduk. Bugün FCA Grubu'nun 164 fabrikası içerisinde yalnızca 5 fabrika bu seviyede yer alıyor. 2016 yılında FCA'nın en fazla üretim yapan fabrikası olduk, aynı zamanda bu 5 altın fabrikasından bir tanesi olma başarısını yakaladık. Ar-Ge ve üretime yaptığımız yatırımlar bizi bu noktaya taşıdı" dedi.

EGE İTİBARI ARTIRDI

Egea Projesi hem Tofaş'a hem de Türkiye otomotiv sektörüne ciddi itibar kazandırdığını savunan Eroldu, "Egea'nın Ar-Ge çalışmalarının büyük bölümü (yüzde 70'i) burada gerçekleşti. Özellikle Ar-Ge yönetiminin bizde olduğu bir proje olması vurgulanması gereken önemli noktalardandır. Bu süreç Tofaş'ın hem üretim hem de ürün geliştirme açısından itibarını çok artırdı. Tofaş'ın Ar-Ge yolculuğu çok eskilere dayanıyor; 1994 yılında 10 kişiyle başladı. Şu anda Ar-Ge merkezimizde 700 kişi bulunuyor. Fiat da burada yatırım ve yeteneklerin artırılmasını çok destekledi. Bugün Fiat Chrysler'in stratejik Ar-Ge merkezlerinden biri olarak çalışıyoruz" dedi.

Eroldu, "Sayın Mustafa V. Koç'un Tofaş'a verdiği önem sizlerin de söylediği gibi fazlaydı. Özellikle Egea Projesi'ni çok destekledi. Biz yola çıktığımızda sadece sedan ile ilerlemeyi hedeflemiştik. HB ve SW olmadan, risk alarak projeyi başlattık. Sonrasında ailenin diğer üyeleri de dahil olunca çok başarılı bir proje ortaya çıktı" diye konuştu.

ÜRETİMDE DENGE

Eroldu, "İş hayatında iki tane konu var. Bir tanesi işleri doğru şekilde yapmak, bir tanesi de doğru işi yapmak. Geldiğimiz noktada doğru işi yapmanın ne kadar değerli olduğunu gördük. Bu açıdan Egea çok doğru zamanda yapılmış, çok doğru bir iş oldu. Bir kere Tofaş olarak otomobil ve hafif ticari işimizi dengelemiş olduk. Bugün artık Tofaş'ın üretimi yüzde 50-50 oldu. Hatta binek otomobil önümüzdeki dönemde biraz daha ağır basacak. Egea iç piyasa satışlarımızı da çok olumlu etkiledi. İç pazarda hafif ticari ağırlıklı bir varlığımız vardı. 2016 yılında iç piyasadaki satışlarımız da yüzde 50 hafif ticari, yüzde 50 binek otomobil oldu. Türkiye'de bizden başka hem hafif ticari araç hem de otomobil üreten bir fabrika yok. Bu açıdan da dengeli bir hale geldik" şeklinde konuştu.

PAZAR BÜYÜMESİ GERÇEKÇİ DEĞİL

Eroldu, "Egea'nın ihracattaki başarısı ile birlikte Tofaş'ın ihraç payı artıyor. Şimdi yüzde 75'e 25 gibi bir oranla çalışıyoruz. Yani bizim işimizin yüzde 75'i yurt dışı pazarlar oluşturuyor, kalanı ise Türkiye pazarı. Türkiye pazarını değerlendirecek olursak, ocak ayında yüzde 8'lik bir büyüme var ancak bu büyüme gerçekçi değil. Çünkü ocak ayında satılan araçların tamamı 2016 model. Bütün markalar 2017 yılına stokla girdiler. Mart ayı itibariyle stokların da tükenmesiyle gerçek rakamları görürüz. Bu noktadan itibaren pazar daralacaktır. Fiyatlardaki artışa değinecek olursak eğer; ocak ayında yüzde 10'a yakın bir fiyat artışı var. Yıl toplamında beklentimiz bu pazarın yüzde 10 aşağıya gitmesi" dedi.

4. SANAYİ DEVRİMİ

Üretim hattında 800'den fazla robotun bulunduğu TOFAŞ'ın Endüstri 4.0 yolculuğuna ilişkin CEO Cengiz Eroldu, "Endüstri 4.0 son zamanlar ülkemizde çok konuşulan bir terim oldu. Şimdi Tofaş fabrikasına baktığınız zaman Endüstri 4.0'ı tüm açıklığıyla görebiliyorsunuz. Fabrikayı gezerken sizler de gördünüz. Bir montaj bandında 4 arabanın birden üretilmesini, montaj malzemelerinin teknolojiyle bütün bir şekilde taşınmasını hep beraber gördünüz. Bu açıdan biz Endüstri 4.0'a çok önceden başladık. Eğer bunu başlatmış olmasaydık, bu kadar iddialı ve büyük projeleri Türkiye'ye getiremezdik. Dolayısıyla bizim bütün başarı hikâyemiz, bir şeye inanıp onu planlı bir şekilde hayata geçirmek ve sürekli kendimizi geliştirmek. Egea öncesinde, Doblo ve Fiorino'nun kalite seviyeleri, Doblo'nun ABD'ye ihraç edilme başarısı aslında bir bütünün ve geldiğimiz noktanın basamakları oldu" dedi.

FİNANSAL YÖNETİM

Şirketin şu anda 900 milyon avro civarında borcu olduğunu belirten Eroldu, "Bu tamamen uzun vadeli yatırım kredilerinden oluşuyor. Bizim borçlanma oranlarımız ise yüzde 2 ve altında. Sene sonu bilançomuzda 2.3 milyar TL nakdimiz var. Yani 600 milyon Euro nakdimiz, 900 milyon Euro borcumuz var. Borcumuz da dediğim gibi uzun vadeli ve düşük faizli. Finansal anlamda çok sağlam bir durumdayız" bilgisini paylaştı.

İHRACAT FAZLASI

Eroldu, "Hem ithalatçı hem ihracatçı olduğumuz doğru; ancak Tofaş'ın Türkiye'de sattığı araçların yüzde 90'ı Bursa'da üretilen araçlardan oluşuyor. Tofaş 2016 yılında 1 milyar dolar ihracat fazlası verdi. Eylül ayında tüm otomotiv sanayinin ihracat fazlası 1,4 milyar dolardı. Bu rakamın sene sonunda 2 milyar dolar olacağını düşünürsek, ihracat fazlasının yarısını Tofaş olarak biz yaptık diyebiliriz" ifadelerini kullandı.   

ÜRETİMİN YÜZDE 8'İ

Eroldu, "FCA Grubu'nun Fiat, Dodge, Chrysler, RAM, Jeep, Alfa Romeo, Maserati ve Ferrari dahil tüm markalarıyla gerçekleştirdiği toplam üretim rakamı 4.7 milyon adet. Biz de 384 bin adetlik bir üretim gerçekleştirdik. Bu da yüzde 8 gibi bir orana gelmektedir. FCA'nın 12'de 1'ini oluşturuyoruz" dedi.

OTONOM ARAÇLAR

Eroldu, sürücüsüz arabalar hakkında şu ifadeleri kullandı: "Otonom araçlar şu anda bilindiği gibi test aşamasında. FCA da bu noktada Google'nin sürücüsüz araç projesi Waymo ile ortak bir araç geliştiriyor. Sensör teknolojisi çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Bunları şu anda tahmin etmek zor ama FCA'da bu çalışmaların içerisinde yer alıyor. Elektrikli araçlar noktasında ise hibrid araçları tam elektrikli araçlara ulaşmada bir ara çözüm olarak görüyorum. Elektrikli araç pazarının da aynı şekilde henüz tam olgunlaştığını söyleyemem. Bugün hala tüm dünyada menzil konusunda sıkıntı var. Biz de kendimizi bu konuda geliştiriyoruz. Fabrikamızda çeşitli prototip çalışmalarımız var."

UYUMLU ORTAKLIK

Fiat ve Chrysler arasında uyumlu bir ortaklık oluştuğunu belirten Eroldu, "Bunu finansal sonuçlarda da görüyoruz. Fiat Chrysler Automobiles (FCA), 2016 yılını toplam 4.7 milyon adet otomobil satışı ile kapattı. Bu dönemde 2.5 milyar Euro kâr elde edildi. Avrupa'da da rakamlar oldukça iyiydi. FCA'nın 2016 yılında Avrupa'da satışları bir önceki yıla göre yüzde 11 artış gösterdi. Bunda Türkiye'de üretilen Fiat Egea/Tipo satışlarının olumlu etkisi var. 2016 yılında Avrupa'da yaklaşık 100 bin adet Egea/Tipo satıldı" dedi.

DÜNYAYA ÖRNEK

Eroldu, "Geçen yıl WCM (Dünya Klasında üretim) kapsamında fabrika ziyaretleri yapmak üzere Amerika'ya gittik. Ziyaretlerimiz sırasında çok sayıda Tofaş uygulaması en iyi örnek olarak sunuldu. Amerika gibi otomobilin merkezi kabul edilen bir yerde örnek gösterilmek çok değerli bir unsurdur. Tofaş'ta 90'lı yıllarda çalışmaya başladım; o zamanlar Tofaş'ta çok sayıda İtalyan mühendis vardı. Şimdi bizim mühendislerimiz dünyanın çeşitli ülkelerinde FCA fabrikalarında görev alıyor. Egea işin akışını çok değiştirdi" diye konuştu.

TRUMP'IN ÇAĞRISI

Trump'ın ABD'li otomobil üreticilerine yaptığı Amerika'da üretim yapın çağrısına yönelik CEO Cengiz Eroldu, "Bizim Kanada ve ABD ile yaptığımız iş özünde Doblo ihracatıdır. O da yıllık 20 - 25 bin adetlik rakamlardan oluşmaktadır. Sonuçta ABD pazarının boyutları düşünüldüğünde çok geniş bir pazar. Bu açıdan bize bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Bugün FCA'nın diğer markalar gibi Çin'de, Hindistan'da, Brezilya'da ve dünyanın birçok noktasında 164 üretim tesisi var. Hepsi Amerika'da olacak diye politika olamaz. Bu markalar global olmaya devam edeceklerdir. Biz de çok ciddi bir global oyuncuyuz" dedi.

AVRUPA'DA OTOMOTİV SEKTÖRÜ

Trump'ın otomotiv sektörüne yönelik yaptığı açıklamaların seçim sürecindeki Fransa'da da prim yapması ve cumhurbaşkanı adayı aşırı sağcı Le Pen'in aynı düşünceyi savunmasının Avrupa otomotiv sektörünü nasıl etkileyeceğine yönelik konuşan CEO Eroldu, şöyle konuştu:

"Politika var, ekonomi var. Politikadan anlamam ama ekonomiden anlarım. Avrupa Birliği'nin yapısını göz önüne aldığınızda otomotivde bir İtalyan, Fransız üreticiler bir de Alman üreticiler var. AB'de aynı maliyet tabanında çalışıyorsanız, İtalyan ve Fransız üreticiler AB dışına çıkmak zorunda. Fransız üreticiler, kendi ülkelerinde üretim yaparsa Almanlara karşı rekabet gücü azalır. Bütün Avrupalılar, Avrupa'da üretim yaparlarsa günün sonunda yalnızca Almanlar kalır."

YENİ NESİL TOFAŞ PROJESİ

Basketbola yönelik geliştirdikleri yeni projenin heyecanını aktaran CEO Cengiz Eroldu, şöyle konuştu:

"Biz Bursa'yı bir basketbol şehri haline getirmek istiyoruz. Bu sezon maçlarımızda, Tofaş Spor Salonundaki doluluk oldukça yüksek. Bursa'nın Basketbol meraklılarını aileleriyle beraber ağırlamaktan, sosyal hayata değer katıyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca geçen yıl yeni bir proje başlattık. Yeni Nesil Tofaş ismini verdiğimiz proje ile spora erişimde fırsat eşitliği yaratmayı hedefliyoruz. Proje çocuklara, spor eğitiminin ötesinde, hayatın her alanında başarılı olmalarına yardımcı olacak bir kültür ve bakış açısı kazandırmak üzere hayata geçirildi. Yeni Nesil Tofaş; her çocuğun yaşadığı çevrede eşit imkânlarla basketbol oynayabildiği, gerçek spor kültürüne sahip bir nesil için antrenör, aile ve çocuk üçgeninde bir eğitim ve uygulama modeli. Sabırlı ve sürekli bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bölgelerdeki antrenörlerimiz var. Ayrıca sporcu çocuklarımızın ailelerini de eğitmek için oluşturulan e-eğitim sistemi oluşturduk. Yeni Nesil Tofaş Projesi kapsamında Bursa'nın spora ve spor eğitimine erişim sınırlı olan ilçelerinde kurulan sekiz basketbol okulu ile yılsonuna kadar yaklaşık 650 çocuğa ulaşıldı. Bu rakamı 2-3 binler seviyesine çıkarmak istiyoruz. Bursa'da bu potansiyelin olduğuna inanıyoruz."

Kaynak: Yenidonem

GÜNCEL
Karlov suikastçısının FETÖ içindeki 'abi'si, savunma yapmadı
Rusya'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a suikast düzenleyen Mevlüt Mert Altıntaş'ın FETÖ'deki...
GÜNCEL
Bursalılara müjde! Suya ikinci indirim...
Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısından yine bir indirim müjdesi çıktı. Geçtiği...
GÜNCEL
Bursa'daki turizm fuarında İznik standına yoğun ilgi
Bursa'da Merinos AKKM'de düzenlenen Turizm Fuarı'ndaki İznik standı vatandaşlardan büyük ilgi gör...
DÜNYA
Pompeo'dan Prens Selman'a: '72 saatin var'
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, salı günü Suudi Arabistan'a yaptığı ziyarette Veliaht Prens Muh...
GÜNCEL
FETÖ sanığından mahkeme heyetine tehdit: 'Nasıl olsa sizi yargılayacağız'
FETÖ üyeliğinden yargılanan eski Yargıtay üyesi Hüseyin Güngör Babacan, mahkemedeki tavırları ned...
GÜNCEL
Örneği az bulunur... Bursa'daki bu esnaf Türkiye'ye örnek oldu
Bursa'nın İnegöl ilçesinde 11 gün önce dükkanının önünde yaklaşık bin TL bulan şahıs, paranın sah...
Bursa Fetih Müzesi'nde ilk etkinlik! Ukrayna, İtalya, Uganda...
Tutuklu havalimanı işçilerinden 6'sı tahliye edildi!
Bursa Devlet Tiyatrosu'nda bu hafta iki harika oyun!
Flaş iddia... Kanal D Çocuklar Duymasın'ı bitirecek mi?

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da korku dolu anlar! Aç kalan köpekler...

Bursa'da aç kalan 4 köpek, okuldan eve dönen çocuğa ...

Bursa'da hastalar şokta! Poliklinikler kapat...

Bursa'daki kamu hastanelerinde uzun süredir devam ed...

Bursa'daki fabrika yangınının boyutu gün ayd...

Bursa Kayapa bölgesindeki bir geri dönüşüm fabrikası...

Örneği az bulunur... Bursa'daki bu esnaf Tür...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 11 gün önce dükkanının ön...

Bursa'da takibe alınan kadının evinde bakın ...

Bursa'da emniyet ekiplerinin ihbar üzerine yakaladık...

Bursalılara müjde! Suya ikinci indirim...

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı toplantıs...

Bursa'da çifte cinayetten yargılanan apartma...

Bursa'da tartıştığı şahıs ve kayınpederini tabancayl...

Bursa'dan yola çıkan kadın GBT sorgusunda ya...

Bursa'dan Ankara'ya seyir halinde olan yolcu otobüsü...

Milyonlarca kredi kartı sahibini ilgilendire...

BDDK'nın yaptığı değişiklikle artık bankalar, hesap ...

Bursa'da terör örgütüne operasyon! Aralarınd...

Bursa'nın da içinde olduğu 5 ilde, FETÖ'de aktif gör...

Bursa'da fabrika sahibi isyan etti! 3 ayda 5...

Bursa'da parke taşı imalathanesinin sahibi, işyerind...

Trump'tan şoke eden çıkış: 'Orduyu yığarım'

ABD Başkanı Trump, Meksika'nın yasa dışı göçü durdur...

Bursalı oyuncu Diriliş Ertuğrul ekibinde! 'A...

Bursalı oyuncu Hande Soral TRT 1'de yayınlanan Diril...

MHP'li Enginyurt: 'Lan' demedim, 'la' dedim

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt bir gazeteciye...

Altın alacaklar dikkat! İşte son fiyatlar...

Dün, dolar kuru ve ons altındaki değer kayıplarına p...