Bursa iş dünyası 'Gücümüz Eşitliğimiz" panelinde buluştu

Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu'na bağlı Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu tarafından BUSİAD Evi'nde gerçekleştirilen  "Gücümüz Eşitliğimiz" paneli ile tüm dünya kadınlarına 'Hepimiz aynıyız ve Birlikte güçlüyüz!' mesajını verildi. Program sonunda gazetemiz YeniDönem'e plaket takdim edildi.

GÜNCEL, 21 Eylül 2018 Cuma, 15:33
Bursa iş dünyası 'Gücümüz Eşitliğimiz" panelinde buluştu

Global Compact Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Eş Başkanlığı'nı yürüten Yeşim Tekstil ile BUSİAD ve BUİKAD koordinatörlüğünde oluşturulan 'Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu' Bursa iş dünyasının önemli isimleri ile sivil toplum örgütleri temsilcilerini bir araya getirdi. BUSİAD Evi'nde buluşan iş insanları gerçekleştirilen "Gücümüz Eşitliğimiz" paneli ile kadın istihdamıyla ilgili örnek uygulamalar hakkında bilgi edindi. Panelin açılış konuşmasını yapan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, kadının iş dünyasına katılım oranın artmasının, sadece karlılığı değil aynı zamanda değer yaratımını da artırdığına vurgu yaparak, kadın çalışan sayısının az olduğu firmalarda performansın ve karlılığın ilgili iş dalındaki ortalamaya göre düşük seyrettiğini belirtti. Kadının hakları konusunda hükümetlere önemli görevler düştüğünü belirten Türkay, 'Kadının iş hayatında yükselmesinde toplumun birçok ögesine görev düşüyor. Bu en başta kanun yapıcılardan başlayıp, toplumun kendisinin görüş değişikliğine, en son kadınların kendilerine kadar uzanıyor" açıklamasında bulundu.

TÜM ÜLKE İÇİN KAZANÇ

BUİKAD Yönetim Kurulu Başkanı İpek Yalçın da öncelikle Bursa'daki 30 şirketin katılımı ile Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu kapsamında çalışmaya devam ettiklerini dile getirdi. Daha sonra bugüne kadar gerçekleştirdikleri çalışmaların ilk defa kamuoyuna açık bir şekilde gerçekleştirildiğine değinen Yalçın, "Gücümüz Eşitliğimiz" diyerek yola çıktıkları panelin tüm iş dünyasında farkındalık sağlamasını dileyerek, kadınların ekonomik yaşama daha fazla katılmalarının kalkınmışlığın gereğinde olduğunu aktardı. 'Kadın iş gücünün yok sayılması ya da atıl kalması ekonomik kayba yol açacaktır' diyen Yalçın, 'Kadınların iş gücüne dolayısıyla ekonomiye kazandırılması; tüm ülke için bir kazanç. Hep söylediğimiz gibi kadınlar bu ülkenin değerlendirilmeyen doğal kaynakları" ifadelerini kullandı.

 

KIVILCIM ATEŞ OLDU

Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur ise toplumun pek çok katmanını pozitif yönde etkileyecek bir kıvılcım yakma hayali ile bundan yaklaşık iki yıl önce BUSİAD, BUİKAD ve Yeşim Tekstil koordinatörlüğünde Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu'nu kurduklarını söyledi. Cesur, kentin önde gelen firmalarının da desteği ile bu değerli hareketin etrafını aydınlatan büyük bir ateşe dönüştüğünü kaydederek, söz konusu ateşin tüm yurdu aydınlatmasını amaçladıklarını belirtti. 'Toplumsal cinsiyet eşitliği için masamızda bulunan pek çok sorunun aşılması adına gereken çabayı harcayacağımızı ifade etmek isterim' diyen Cesur, 'Bu güzel etkinlikte yanımızda olduğunuz ve bize güç verdiğiniz için teşekkürler. Biliyoruz ki, hep birlikte çok daha güçlüyüz" diye konuştu.

BİRİNCİYİZ

Rakamlar üzerinden açıklamalarda bulunan Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin, "Yapılan araştırmalar 2025'e kadar kadın ve erkeklerin ekonomiye eşit katılımının küresel gayri safi yurt içi hasılasına 28 trilyon dolar katma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor' dedi. Aynı zamanda 'Global Compact Türkiye'de bizler, iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliği hedefine ulaşmak için Türkiye iş dünyasında WEPs (Kadının Güçlenmesi Prensipleri)'in yayılması için çaba gösterdik' diyen Seçkin,  'imdi 276 imzacı ile WEPs'te birinci sıradayız. Ancak bu sadece bir taahhüt, şirketlerimizin taahhütlerin ilerisine geçmeleri ve ilkeleri tüm yarattıkları değer zincirine yayabilmeleri için eğitim, proje ve iş birlikleri geliştiriyoruz" şeklinde konuştu.

KADINA DAİR HER ŞEY...

Konuşmaların ardından yapılan iki oturumluk panelde "İş Dünyasında Güçlü Oluşumlar" isimli ilk oturumu, TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Üyesi & Global Compact Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Bakkaloğlu Tüzecan gerçekleştirdi. Ayrıca panaele Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, UN Women Program Asistanı Ülkem Önal ve KAGİDER Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Emine Erdem de konuk olarak katıldı. Modatörlüğünü Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu üyesi Murat Yeşildere'nin yaptığı "Kadını Güçlendirme Faaliyetlerinde İyi Örnek Kurumlar" isimli ikinci oturumun panelistleri de Garanti Bankası Sürdürülebilirlik Yöneticisi Derya Özet Yalgı, Unilever Kurumsal İletişim Direktörü Ebru Şenel ve İzmir Ticaret Borsası Kurumsal İletişim Uzmanı Semih Çatak oldu. Panelistler sunumlarında, görev aldıkları kurum ve kuruluşlarda hayata geçirilen kadın istihdamıyla ilgili örnek uygulamalara değindi.

BU GURUR HEPİMİZİN!

Etkinliğin sonunda panel sponsorları olan Beyçelik Gestamp, Coşkunöz Holding, Eker, El Emeği, Marigold Otel, Plaza Tur, Olay Medya, Sönmez Medya'ya plaketleri takdim edildi. Yeni Dönem olarak bizim de sponsor olduğumuz etkinliğin plaketini Reklam ve Pazarlama Koordinatörlerimizden Sibel Barutçu aldı.

KIR ÇİÇEKLERİ OKUSUN!

Son olarak Platform üyesi ve aynı zamanda WEPs imzacısı olan firmalar, panelistlere plaket takdim etmek yerine Çağdaş Eğitim Kooperatifi'nin "Kır Çiçekleri okusun diye" isimli projesine bağışta bulunarak, genç kızlarımızın gelecekte güçlü bireyler olarak toplumda yer alması adına farkındalık yarattı.

Kaynak: Yenidonem

TEKNOLOJİ
Facebook'ta bir güvenlik açığı daha!
Instagram kullanıcılarının parola bilgilerinin şifrelenmeden saklandığı ve 20 binden fazla şirket...
SİYASET
MHP'li başkan AK Partili başkandan kalan borcu ifşa etti!
31 Mart 2019 yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Tokat'ın Erbaa ilçesinde Belediye ...
GÜNCEL
Başkan Aktaş'la büyük Bursa buluşması! Tarih belli oldu...
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 31 Mart seçimlerinin ardından yapılacak tebrik zi...
GÜNCEL
Bursa'da definecilerin mahsur kaldığı mağaranın içi görüntülendi!
Bursa'nın İznik ilçesinde bir mağarada kazı yaparken mahsur kalan 7 defineci için 100 kişilik ara...
ASAYİŞ
Bursa'da korkunç kaza! Direğe çarparak durabildi...
Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu 4 kişi yaralandı.
DÜNYA
Yanlışlıkla iktidar partisine oy veren seçmen parmağını kesti!
Hindistan'daki dünyanın en uzun süreli seçim maratonu trajik anlara da sahne oluyor. Pawan Kumar ...
Bursa'da hızarla odun kesen adam ölümden döndü!
Fahriye Evcen, Karan'ı boynunda taşıyor
Bursa'da ibretlik ceza! 10 bin TL ödeyecek
Bursa Yapı ve Rising City Gayrimenkul Fuarı kapılarını açtı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da yolcu otobüsü tıra çarptı! Ölüler v...

Bursa'da otoyolda bir yolcu otobüsünün tıra çarpması...

Bursa'da yüzlerce vatandaş sokakta kaldı! Bi...

Bursa'nın Mollaarap Mahallesi'nde meydana gelen heye...

On Numara'yı Bursa'da 8 kişi bilmişti! İşin ...

Pazartesi günü yapılan On Numara çekilişinde büyük i...

Bursa'da on binlerce balık tarlalara taşındı...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde Boğazköy Barajı'nın kapak...

Bursa'da araçlarda tanzim satış dönemi... 65...

TOFAŞ CEO'su Cengiz Eroldu, müşterinin daha ulaşılab...

AK Partili Akbaşoğlu'dan çay simit hesabı: '...

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, ...

Bursalılar dikkat! Cumartesi günü 3 metro is...

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursaray'ın y...

Korkunç kaza... Bursa'nın tanınmış siyasetçi...

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde, yağış sebebi...

On Numara'yı Bursa'da 8 kişi bildi: 'Bu nası...

Milli Piyango'nun düzenlediği On Numara'nın dün akşa...

Bursa'da çok acı anlar... Düğün dönüşü hayat...

Bursa'da düğünden dönerken meydana gelen kazada haya...

Kılıçdaroğlu'ndan Bursa için dikkat çeken aç...

Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını almasının ardından aç...

Meteoroloji'den uyarı geldi! Bursa'da sıcakl...

Türkiye'nin, Balkanlar üzerinden gelecek soğuk hava ...

Ramazan Bayramı tatilinin kaç gün olacağı be...

Vatandaşlar tarafından merak edilen 'Ramazan Bayramı...

Bursa'da iki kişinin can verdiği feci kaza k...

Bursa'nın Kestel ilçesinde kontrolden çıkan otomobil...

İstanbul'da oy sayımı yapılan tek ilçe kaldı...

İstanbul'un Maltepe ilçesindeki sandıklarda oy sayım...