Bursa iş dünyası referandumu yorumladı

Referandumun bitmesinin ardından Bursa iş dünyası seçim sonuçlarını değerlendirdi. Açıklamalarda belirsizliğin ortadan kalktığına bugünden itibaren ekonomiye odaklanılması gerektiğine vurgu yaptılar.

EKONOMİ, 17 Nisan 2017 Pazartesi, 15:00
Bursa iş dünyası referandumu yorumladı

BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan:

"Referandumun tüm ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Kullandığımız oylar yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Önemli olan birlik, beraberlik içinde ülkemizin sorunlarının çözümüne odaklanmak. Yoğun bir siyasi süreci geride bıraktık. Milletimizin kararından sonra artık ekonomiye, ekonomik sorunların çözümüne çok hızlı bir şekilde odaklanmalıyız. Siyasi belirsizlikler bittiği için güçlü Türkiye, güçlü ekonomi ilk hedeflerimiz olmalıdır. Bunu için ekonomik reformlar üzerinde çalışılmalı, katma değer sağlayacak üretim öncelikli olmalı. Yatırımların hızlandırılması için bürokratik engeller de azaltılmalıdır."

BATISİAD Başkanı Ahmet Er:

"Türk milleti refaha, özgürlüğe, güçlü ekonomiye ve ülkemizi geleceğe taşıyacak yapısal dönüşüme yeşil ışık yakarak, kararını istikrarın sürmesinden yana kullanmıştır. Yeni ve büyük Türkiye'nin temelleri bugün itibariyle atılmıştır. Belirsizliğin tamamıyla ortadan kalktığı bu noktada bizler daha fazla çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Önümüzdeki süreçte ekonomi ana gündem maddesi olacaktır. Bu minvalde ekonomik reformlarda gaza basma fırsatı yakaladığımızı ifade etmek istiyor, geleceğe odaklanmamız gerektiğini düşünüyoruz."

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı:

"Çok yüksek bir katılım ile milletimiz referandum konusunda tercihini yapmıştır. Referandum sürecinin tamamlanmasıyla önemli bir belirsizlik geride kalmıştır. Uygulamaya başlanacak olan yeni sistemle daha etkili ve ivedi kararlar alınarak ifası kolay olacaktır. Özel sektör bundan sonra geleceğe daha rahat bakabilecek ve yatırım konusunda risk almayı göze alabilerek daha net karar verebilecektir. Türkiye olarak ortaya koyduğumuz ekonomik gelişme süreçlerinin ivmesini şimdi hızla daha yukarı yükseltebileceğiz. Yeni sisteme ilişkin alt yapının bir an önce hazırlanarak, gündemimizin ekonomi, büyüme ve kişi başı gelirimizi arttırabilmek, dolayısı ile refah toplumunun sağlanması olması gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemiz üzerinde iç ve dış arenada oluşturulmaya çalışılan karamsar tabloyu yıkarak, elbirliği, gönül birliği ile üretime ve ekonomik büyümeye odaklanarak tüm sıkıntılarımızın üstesinden gelebileceğimiz inancı ile yaşadığımız referandum sonucunun tüm milletimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."

 BEKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Halil Atalay:

"Aziz Milletimiz, halk oylamasında aldığı kararla istikrar, güven ve dönüşüme 'Evet' demiştir. Bu sonuçlara göre tek kazanan milletin kendisidir. Türk halkı, devletinin büyümesi ve güçlenmesine yeşil ışık yakmış, koalisyon dönemlerinde yaşanılan sıkıntılara ise nokta koymuştur. Yeni süreçte hızla gelişen bir Türkiye bekliyoruz. Üretimden istihdama, yatırımdan ihracata kadar her alanda hızlı kararlar alabilen, ekonomik reformlar ile daha müreffeh bir seviyeye ulaşacak olan ülkemiz; kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerine de bir adım daha yaklaşmış olacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte karşılaştığımız bürokratik sorunlar ortadan kalkacak, karar alma mekanizmasının yanı sıra, hareket kabiliyetimiz de gelişecektir."

DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Moral:

"Milletimiz Anayasa değişikliğine evet diyerek yeni bir dönemi başlatmıştır. Şimdi birlik ve beraberlik içinde daha güçlü bir Türkiye için çalışma zamanıdır. Önümüzdeki dönemin; Ekonominin ana gündem maddesi olduğu ve Türkiye'yi geleceğe taşıyacak yapısal reformların gerçekleştirileceği bir dönem olmasını diliyoruz. Yeni sistemin birçok mekanizmayı hızlandıracağını; aynı zamanda önümüzdeki dönemde sosyal, siyasi ve ekonomik atılımların zirve yapacağına inancımız tamdır. Bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz."

GESİAD Başkanı Ramazan Kaya:

"Türkiye, ekonomiye odaklanılması gereken bir döneme girmiştir. Küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye algısını zihinlere yerleştirmek için stratejilerimizi ve hedeflerimizi gözden geçirmeli, bir an önce aksiyon alarak, üretim ve ihracata ivme kazandırmalıyız. Ekonomide istediğimiz ivmenin yakalanabilmesi için sürdürülebilir büyümenin vazgeçilmezi olan reformların vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi gerekmektedir. Önümüzdeki süreçte hem içeride, hem de dışarıda uzlaşmacı ve kapsayıcı bir tutum sergilenmesi, aynı zamanda toplumun tüm dinamiklerinin de ortak gelecek paydasında birleşmesi ve bu minvalde toplumsal desteğin sağlanması önemlidir."

İMSİAD Başkanı Adil Gökçadır:

 "Referandum sonucu öncelikle ülkemiz için hayırlı olsun. Milletimiz referandumu, kendisine yakışan olgunlukta huzur ve demokrasi içerisinde yüksek bir katılımla gerçekleştirmiştir. Şimdi, kol kola girme birlik ve beraberlik içerisinde ülkemizin ve milletimizin refahı adına Türkiye ekonomisini kalkındırma zamanıdır. Bu manada hepimiz üstüne düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız."

İSSİAD Başkanı Yakup Altınöz:

"Türk milleti yapılan halk oylamasında kararını vererek, yeni bir dönemi başlatmıştır. Artık bu dönemde belirsizliğe yer kalmamıştır. Dolayısıyla tartışmalardan arınmak ve milletçe geleceğe kenetlenilmelidir. Bu süreçte iş dünyasına da önemli sorumluluklar düşüyor. Ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlamak için ekonomiye öncelik verilmeli, yatırım akışının devamı sağlanmalıdır."

KSİAD Başkanı Yalçın Toy:

"Referandum sonuçlarına baktığımızda halkımızın sandığa sahip çıktığını, kazanının ülkemiz ve sağduyu olduğunu görmekteyiz. İstikrar her zaman için iyidir. Öyle mi olacak, böyle mi olacak söylemleri artık geride kalmıştır ve belirsizlik hali yerini geleceğe dair umutlu olunan yeni bir döneme bırakmıştır, bu mutluluk vericidir. İnanıyorum ki bugünden itibaren önümüzü daha net bir şekilde görmeye başlayacağız ve birlik beraberlik içinde, yeni reformlarla ekonomik konulara öncelik vermek suretiyle, daha çok büyüme, kalkınma, ihracatta artışı gibi alanlarda çalışmalarımızı yoğunlaştırabileceğiz."

KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü:

"Ülkemizde bir kez daha demokratik süreçler işlemiş, milli irade tecelli etmiştir.  Türkiye'miz birlikte ve beraberken daha güçlüdür, olmaya devam edecektir. Milletimizin verdiği her türlü karara saygı duyulmalı ve hızlı bir şekilde referandum ortamını geride bırakmalıyız. Yeni dönemin ülkemize hayırlar getireceğine inanıyor ve artık gündemin ekonomi odaklı olmasını temenni ediyorum.

Kaynak: Bülten

TÜRKİYE
Mesut Yılmazer için yakalama kararı!
FETÖ'nün kaymakamlar sorumlusu olduğu gerekçesiyle yargılanan eski TUBİTAK personeli Mesut Yılmaz...
ASAYİŞ
Bursa'da freni boşalan tır, otomobili pestile çevirdi!
Bursa'da freni boşalan inşaat malzemesi yüklü tır, ticari araca çarparak durabildi. Kaza sonucu a...
EKONOMİ
Bakan Pekcan Bursa'da! 'Bu treni kaçıramayız'
Bursa'da bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Dünya, bir e-ticaretten, teknolojik dönüşümden ge...
EKONOMİ
Piyasada fırtına kopuyor! Dolar son 5 ayın en yüksek seviyesinde...
Dolar kuru saat 18.00 civarında 5,74 seviyesini görerek son 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Do...
SİYASET
Başkan Aktaş'ın eleştirilerine böyle yanıt verdi: 'Sadece Nilüfer'de var, Bursa'nın merkezinde bi...
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın eleştirilerine yanıt veren Büyükşehir Adayı Mus...
SİYASET
Bozbey'den tartışma yaratacak açıklama! 'Büyükşehir'in nasıl borç yaptığı ortada' dedi ve tek tek...
TÜGİAD'ın konuğu olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, bütçenin doğru kulla...
Şerif Gören'e Yaşam Boyu Başarı ödülü
Rüzgarın Gölgesi okurlarla buluştu
Bursa'daki Nevruz kutlamalarından renkli görüntüler
İşte 2018'de en çok okunanlar

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da hafta sonu için plan yapanlar dikka...

Bursa'da hafta sonu için plan yapanlara Meteoroloji'...

Taksiciden Senagalli turiste: 'Sen terörist ...

İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda bir taksici aracı...

Bursa'da fabrika yangını! 100 kişilik itfaiy...

Bursa'da bir tekstil fabrikasında yangın çıktı. Rüzg...

Senegalli turiste 'Terörist misin?' diye sor...

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi, aracına a...

Bozbey'den tartışma yaratacak açıklama! 'Büy...

TÜGİAD'ın konuğu olan Bursa Büyükşehir Belediye Başk...

HDP'nin Bursa mitinginde skandal! Öcalan'a s...

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin büyükşehirler...

Yer Bursa Adliyesi! Sırıtarak geldiler...

Bursa TEM ekipleri tarafından sosyal medya üzerinde ...

Deprem Tehlike Haritası değişti! İşte riski ...

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Ar...

Bursa'da 27 suçtan sabıkalı olan şüpheliye o...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 27 ayrı suçtan sabıkalı o...

Dolar birden ateşlendi! İşte son durum...

Dolar kuru, Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilere yön...

Kılıçdaroğlu: 'Bu Katar aşkı nereden geliyor...

Seçime 9 gün kala Ordu'da sivil toplum örgütlerine v...

Altında yükseliş devam ediyor! İşte çeyreğin...

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ar...

Çavuşoğlu'ndan çarpıcı sözler: 'Yarın Bursa'...

Misi köyünde CHP adayı Nilüfer Belediye Başkanı Must...

Merkez Bankası'ndan yeni hamle! Dolar ne tep...

Merkez Bankası, "Piyasalarda yaşanan gelişmeler göz ...

Cumhur İttifakı Mudanya adayından Türkyılmaz...

Cumhur İttifakı Mudanya Belediye Başkan Adayı Dr. Ah...