Bursa'nın gelecek vizyonu olacak! Başkan Aktaş tarih verdi

Bursa Şehir Şûrâsı, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın ev sahipliğinde yapıldı. Vatandaşı temsil eden kuruluşların kamu kurumlarından beklentilerini belirlemek için 3 ay önce başlatılan çalışmaların yapılan şûrâ ile tamamlanma safhasına geçtiğini belirten Başkan Aktaş, "Bugün son adımını attığımız projemiz sonucunda Bursa Şehir Stratejisi Belgesi'ni oluşturacağız. Şubat ayının başında duyuracağımız strateji belgesi Bursa'nın gelecek vizyonu olacak" dedi.

GÜNCEL, 21 Ocak 2020 Salı, 15:05
Bursa'nın gelecek vizyonu olacak! Başkan Aktaş tarih verdi

Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Merinos AKKM Orhangazi Salonu'nda yapılan Bursa Şehir Politikaları Analizi Şehir Şûrâsına Başkan Aktaş'ın yanı sıra Bursa Valisi Yakup Canbolat, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu üyeleri Prof. Dr. Tarkan Oktay ve Dr. Hayri Baraçlı, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve ilgili kuruluşların temsilcileri katıldı. Program başlangıcında,Bursa Şehir Politikaları Analizi Proje Yöneticisi Dr. Ayhan Yasan tarafından katılımcılara yönelik bir sunum gerçekleştirildi. Dr. Yasan, sunumunda, onlarca kurumla yüz yüze görüşülerek, belli kurullarda değerlendirilerek elde edilen verilerin vatandaş öncelikli olduğunu vurguladı. Şehir şûrâsında, protokol konuşmalarının ardından açık oturum yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir eski Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun yönetiminde gerçekleşen oturumda BTSO Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa'yla ilgili kendilerine sorulan soruları cevapladı. Büyük ilgi çeken program;'Alt yapı ve Mobilizasyon', 'Şehir Ekonomisi ve İstihdam', 'Çevre ve Şehircilik', 'Sosyal ve Kültürel Gelişim', 'Şehir Yönetimi ve Vatandaşla İletişim' konu başlıklı çalışmalarının ardından sona erdi.

Şubat ayında kamuoyuna açıklanıyor

Büyükşehir Belediyesi'nce "Bursa Şehir Politikaları Analizi" için 90 gün süren 3 aşamalı plan uygulandı. 11 Kasım 2019 tarihinde başlayan ve mülâkatları temel alan birinci aşamada 250 civarında kamu kurumu, STK, birlik ve siyasî partinin birinci derecede yöneticileriyle yüz yüze görüşmeler yapıldı. Bu arada Bursa;Dağ Yöresi (Keles, Orhaneli, Harmancık ve Büyükorhan), Doğu (Yenişehir, İnegöl), Merkez (Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım, Kestel ve Gürsu) Sahil (Mudanya, Gemlik, İznik ve Orhangazi) ve Batı (Mustafakemalpaşa ve Karacabey) şeklinde 5 bölgeye ayrıldı. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, analiz edilerek ikinci aşama olan bölge istişâre toplantılarına taşındı. Delfi metodu kullanılarak 5 bölge için çeşitli tavsiyelere dönüştürülen çalışmalar, üçüncü aşama olan Bursa Şehir Şûrâsı'nda tekrar değerlendirmeye alındı. Bütün hazırlıklar yeniden değerlendirilerek, 'Bursa Şehir Strateji Belgesi' adıyla şubat ayının başında kamuoyuna açıklanacak. Strateji belgesinde, vatandaşın taleplerinin karşılanması yönünde bütün kurumların birlikte hareket etmesini sağlayacakdoneler yer alacak.

"Vatandaşla istişârede hiçbir zaman yanılmadık"

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şûrânın açılışında yaptığı konuşmada, Bursa'nın gelecek tasavvuruna katkıda bulunmak üzere bir araya geldiklerini ve bu süreçte önemli bir aşamayı geride bıraktıklarını söyledi. Şimdiye kadar Bursalılarla birlikte belirledikleri hedefler doğrultusunda yola devam ettiklerini, vatandaşlarla istişâre ettikleri hiçbir konuda pişman olmadıklarını dile getiren Başkan Aktaş, "Şehirler, tarih boyunca üç temel olgu etrafında şekillenmiştir. Mekân, cemiyet ve siyaset...Bu bakımdan şehrin kalıbını mekân, şahsiyetini insan, geleceğini ise siyaset belirlemiştir.Hiç şüphesiz bu hususta en kritik konu; şehri doğuran ve yoğuran vakaların aynı eksende buluşabilmesidir.Bu da ancak bütün paydaşların katkısı ile oluşacak bir gelecek tasavvuruyla mümkündür" diye konuştu.

Aktaş, "Çalışmalarımızda başta Bursalı hemşerilerimiz olmak üzere, şehrimizdeki bütün kurum temsilcilerinin de görüşlerini dikkate aldık. Bu süreçte temel önceliğimiz, mekânla uzlaşan ve vatandaşa dokunan bir siyaset yaklaşımını kökleştirmek oldu. Zîrâ kadim bir geçmişe ve kurucu vasıflara sahip olan şehrimizin gelecek tasavvuru, ancak bütün paydaşların hizmet beklentileri ve önceliklerinin dikkate alınması ile mümkün olacaktı.Hadimi ve emanetçisi olduğumuz Bursa Büyükşehir Belediye başkanlığı makamına nasıl ki vatandaşlarımızın takdir ve teveccühleri ile geldiysek, Bursa tasavvurunu da yine hemşerilerimizin görüş ve tavsiyelerini dikkate alarak hazırladık. Şehir adına uzun vadeli planları oluşturmadan önce kurumlar ve şehir sâbiteleri ile olan ilişkilerin sınırlarını belirlemek amacıyla yola çıktık. Bu maksatla şehrin bütün dinamiklerini bir araya getiren 'Bursa Şehir Politikaları Analizi' isimli projemizi başlattık.Şimdi ise bunu gerçekleştirmekte olduğumuz şûrâ ile daha da olgunlaştırmayı hedefliyoruz. Bugün son adımını attığımız şûrânın sonunda ise Bursa Şehir Strateji Belgesi'ni oluşturacağız. Şubat ayının başında tüm paydaşlarımıza duyuracağımızşehir strateji belgesi, Bursa'nın gelecek vizyonu olacak" şeklinde konuştu.

GÜNCEL
Osman Kavala yeniden tutuklandı!
Gezi Parkı odaklı olaylara ilişkin davada tahliyesine ve beraatine karar verildikten sonra hakkın...
ASAYİŞ
Bursa'da yakalanan DEAŞ infazcısının eşi ve oğlu da gözaltına alındı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde gözaltına alınan ve terör örgütü DEAŞ'ın sözde üst düzey yöneticilerin...
GÜNCEL
Bahoz Erdal kod adlı teröristin koruması teslim oldu
Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüsey'in korumalığını yapan terörist ikna yoluyla teslim oldu.
GÜNCEL
ABD, İngiltere ve Almanya'dan Suriye'ye çağrı: 'Türkiye'nin gözlem noktalarına saldırmayın'
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde bir araya gelen ABD, İngiltere ve Almanya yetkilileri, E...
DÜNYA
Korkulan oldu! İran'da iki kişi koronavirüsü yüzünden öldü...
İran'ın Kum kentinde koronavirüs nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.
TÜRKİYE
Özel okullara bahçe zorunluluğu!
MEB tarafından yapılan mevzuat düzenlemesine göre özel okul açılabilmesi için en az 500 metrekare...
Bursa'daki kardeş katilinin, yargılanma süreci devam ediyor!
Dünyaca ünlü film yıldızının son halini görenler, gözlerine inanamadı!
Beşiktaş'ta Adem Ljajic şoku!
Özel okullara bahçe zorunluluğu!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da bir öğretmen daha sınıftan çıkarılı...

Bursa'da bir veli, çocuğuna tokat attığı iddiasıyla ...

Manisa'da korkutan deprem! Bursa da sallandı!

Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde 5.2 büyüklüğünde bir d...

Bursa'da alışveriş izdihamı: 'Ürün satmaya y...

Bursa'da bir AVM'de düzenlenen alışveriş festivaline...

Bursa'da iki otomobil kafa kafaya çarpıştı! ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada iki ...

Ölümcül salgın sınırımıza geldi! 2 kişi koro...

Çin'de ortaya çıkan yeni koronavirüs salgınında haya...

'Keşke o çocuk yerine ben ölseydim...' Bursa...

Bursa'da aracıyla 6 yaşındaki çocuğa çarparak ölümün...

Tüm dünyada savaş suçlusu olarak aranıyordu!...

Suriye'nin Deyrizor bölgesinde terör örgütü DEAŞ'ın ...

Bursa'da metro arızası! Sorun çözüldü...

Bursaray'da meydana gelen elektrik arızasından dolay...

Bursa'da feci son! Yardım etmek isterken can...

İstanbul-İzmir otobanı Bursa mevkiinde kamyonetin pa...

Bursa'dan yola çıkmıştı! Genç pilot adayında...

Bursa'dan Bilecik'e seyir halindeyken bir aracın çar...

Bursa'da intihara teşebbüs eden adam, hareke...

Bursa'da üzerinde kimlik bulunmayan bir vatandaş, kö...

Bursa'da, TOKİ'den 3200 konut! İşte ilçe ilç...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıkla...

Bursa'da yakalanan DEAŞ infazcısının ifadesi...

Bursa'da DEAŞ'a yönelik bir gün arayla düzenlenen ik...

Bursa'da işçi kıyımı! Fabrika barikat kurdu...

Kestel'de faaliyet gösteren 'BodoBode-Doğrusan Otomo...

Bursa'da köy meydanında dehşet saçan zanlı: ...

Bursa'da cezaevinden çıktıktan sonra köy meydanında ...