'Bursa'nın içinden geçen diri faylar var' dedi, alınması gereken önlemleri tek tek sıraladı...

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyhan Bayhan, "Bursa'nın içinden geçen diri faylar var. Bursa, zemin yapısı nedeniyle çevre illerde meydana gelebilecek depremlerden de olumsuz etkilenebilecek" dedi. Bayhan, deprem öncesi Bursa'da alınması gereken önlemleri de tek tek sıraladı.

GÜNCEL, 01 Şubat 2020 Cumartesi, 15:31
'Bursa'nın içinden geçen diri faylar var' dedi, alınması gereken önlemleri tek tek sıraladı...

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyhan Bayhan Elâzığ'da meydana gelen ve Türkiye'nin gündemine oturan deprem sonrasında bölgede teknik incelemelerde bulundu.

Elazığ Sivrice'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem ile kamuoyunun dikkatinin bir kez daha depremlerin yıkıcı etkisi üzerine odaklandığını dile getiren Prof. Dr. Beyhan Bayhan, deprem öncesinde yapılması gerekenler ve alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

Elazığ ve Malatya illerinde yıkıma neden olan son depremin ardından vatandaşların dikkatinin bir kez daha depremin yıkıcı etkilerine odaklandığını dile getiren Prof. Bayhan, bugünlerde yerelde de herkesin kendi yaşadığı şehri ve deprem tehlikesini konuşmaya başladığının altını çizdi. Bursa'nın da Marmara Bölgesi deprem havzasında yer aldığını vurgulayan Bayhan, "Biz Bursa'da ne durumdayız, biraz bundan bahsetmek gerekirse; Marmara Denizi havzasının içinde bulunan fay hattı 1766 yılından beri aktif değil, bu fayın kırılması sonucunda çevresindeki tüm iller etkilenecektir. Bursa'mızda maalesef bundan payını alacaktır, sadece Bursa değil Güney Marmara'daki, Trakya'daki birçok il bu kırılmadan etkilenecektir" şeklinde konuştu. Marmara havzasında bulunan fay dışında da Bursa'yı tehlikelerin beklediğini söyleyen Bayhan, "Bursa'nın içinden de geçen diri faylar var. Kuzey Anadolu fay hattının uzantısı olan hat, İznik Gölü'nün kuzeyinden gelip Mudanya'ya, oradan Edremit'e kadar uzanıyor, aynı zamanda Uludağ eteklerinden gelip Uluabat Gölü'nden Ege'ye kadar uzanan bir fayımız daha var. Bursa şehir merkezinden geçen faylar da mevcut. 1855 yılında 28 Şubat ve 11 Nisan tarihlerinde meydana gelen depremlerde Ulucami'nin minarelerinin hasar gördüğünü ve şehrin büyük oranda tahrip olduğunu kaynaklardan biliyoruz. Bununla birlikte 1970 Gediz depremi örneğinde olduğu gibi Bursa, zemin yapısı nedeniyle çevre illerde meydana gelebilecek depremlerden de olumsuz etkilenebilecektir." ifadelerini kullandı.

Binalarımızı Acilen Güçlendirmeliyiz

Depremden sonra acil olarak kullanımı gereken binaların faaliyetlerine devam edebilmelerinin gerektiğini vurgulayan Prof. Bayhan, "Bursa'da bulunan hastanelerimiz, haberleşme merkezlerimiz, itfaiye binalarımız, enerji nakil hatlarımız, trafo merkezlerimiz, vilayet ve belediye binalarımız, okullarımız, askeri kışlalarımız ve toksik patlayıcı maddeler barındıran binalarımızın güçlendirilmesi gerek. Deprem sonrasında bu binalara ve acil toplanma alanlarına ulaşım da son derece önemlidir. Japonya'daki Kobe depreminde genişliği 6 metreye kadar olan yolların hepsi ulaşıma kapandı, çünkü binaların molozları yollara dökülüyor. Bursa'da İzmir-Ankara ana arterinde ve İstanbul yolu üzerinde birçok üst geçit var bu yapılar oldukça hassas, bu geçitlerden birinin yola yıkılması tüm şehir ulaşımının durması anlamına gelir. Bu yapıların acilen elden geçirilip sağlamlaştırılması gerekiyor. Diğer yandan hem gelecek nesillerimizin can güvenliği hem de deprem sonrasında çocuklarımız ve gençlerimizin eğitim sürekliliği için tüm okullarımızın depremde hasar görmeyecek şekilde güçlendirilmesi lazım. Haberleşme doğal afetlerde en çok sıkıntı yaşadığımız konu, bu sıkıntıların önüne geçilecek planlamalar yapılması şart. Yeni yerleşim alanları oluşturulmadan ve binalar inşa edilmeden önce gerekli zemin etütlerini yapmak, buna uygun temel ve yapı sistemleri uygulamak depremin yıkıcı etkilerini en aza indirecektir."  şeklinde konuştu.

Bursa Şehir Hastanesi Sismik İzolatörlü Olarak İnşa Edildi

Sağlık Bakanlığı'nın 2013 yılında yayınladığı genelge ile 100 yatak ve üzeri hastanelerin taşıyıcı sistemlerinde sismik izolatör kullanılması gerektiğini belirten Prof. Bayhan, "Sismik izolasyon sistemi sarsıntıyı sönümleyerek depremin yıkıcı etkilerini en aza indirmekte ve yapıları güvenilir kılmaktadır. Bursa Şehir Hastanesi taşıyıcı sistemlerinde 859 adet sismik izolatör kullanıldı, bu sistem hastaneyi Bursa'nın en güvenli yapılarından biri haline getirmiştir. Aynı zamanda hastane içerisinde kullanılan milyonlarca TL değerindeki tıbbi donanımı da koruma altına alarak ekonomik fayda da sağlanmaktadır. Bu sistem yeni inşa edilecek yapılarda kaba inşaat maliyetlerini sadece % 5-10 arasında arttırmaktayken İstanbul'da yapılan örneklerde olduğu gibi mevcut binalara da uyarlanabilmektedir. Sismik izolasyon uygulamasının deprem sonrası acil ihtiyaç duyacağımız tüm kamu binalarında ve de özellikle okul inşaatlarında da zorunlu kılınması gerekmektedir." dedi.

Rektör Karademir; "Deprem önlemleri konusunda göreve hazırız"

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, deprem konusunda alınacak önlemler ve yapılması gereken çalışmalarda tüm desteği verebilecek akademik donanıma sahip olduklarını belirterek; "Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, İnşaat Mühendisliği Bölümümüz, Mimarlık ve Tasarım Fakültemiz ve ilgili laboratuvarlarımızla üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Gerek Bursa Uludağ Üniversitesi gerekse şehrimizdeki ilgili tüm akademik odalarla işbirliği içerisinde çalışarak; Valilik, Belediyeler, tüm kamu kurumları ve özel sektöre akademik danışmanlık ve teknik analiz desteği vermeye hazırız. Olası bir depremin yıkıcı etkilerini ve sonrasında oluşabilecek ekonomik kayıpları en aza indirebilmek için Cumhurbaşkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK koordinasyonu ile Bursa Valiliği tarafından yürütülecek çalışmalarda Bursa Teknik Üniversitesi sorumluluk almaya hazır ve yetkindir." ifadelerini kullandı.

YAŞAM
Bursa'da hırsız ve definecilerden bıkan muhtar öyle bir çözüm buldu ki...
Bursa'da doğal güzellikleriyle ön plana çıkan köye hırsız ve defineciler dadandı. Muhtar, köye ke...
GÜNCEL
Ankara'da sağlık çalışanlarına saldırı girişimi! Bakan Koca'dan flaş açıklama...
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesinde meydana gelen olayla ilgili,...
EKONOMİ
Araç sahiplerine müjde: Benzine indirim geliyor!
Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre bu gece yarısı itibarıyla benzinin litre fi...
ASAYİŞ
Bursa'daki uyuşturucu operasyonunda tutuklama kararı
Bursa'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 5 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen 5 kişi...
EKONOMİ
Dolar ve Euro yine bir rekorla başladı!
Perşembe günü TCMB'nin yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde yükseliş eğilimini sü...
ASAYİŞ
Acil serviste hayatını kaybeden kişinin yakınları hastaneyi bastı!
Ankara'nın Keçiören ilçesinde bir berberde çıkan silahlı kavgada ağır yaralanan ve hastanede haya...
Bursa'da kahreden görüntü! Boş arazide çöp yaktılar, hayvanlar canından oldu
MHP Karacabey İlçe teşkilatından Başkan Özkan'a ziyaret! 'Ortak mücadelemizi sürdüreceğiz'
Beşiktaş, Sergen Yalçın'ın son koronavirüs testini açıkladı
Bursa'da şaşırtan görüntü! Motosikletli köpek kamerada

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kahreden olay! Annesinin gözleri ön...

Bursa'da otobüsten indikten sonra karşıdan karşıya g...

Bursa'da karısını başka bir erkekle gören ad...

Bursa'da eşinin 2 gün önce kendisi için evden uzakla...

Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bakan Koca ya...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantıs...

Bursa Görükle'ye dev operasyon! Yüzlerce gen...

Bursa'da narkotik polisi tarafından bir fabrika bina...

Bursa'da zincirleme kaza! 7 araç birbirine g...

Bursa'da sabah saatlerinde meydana gelen kazada 7 ar...

Bursa'da şoke eden olay! Feci şekilde dövüld...

Bursa'da bir kişi alacak verecek meselesi yüzünden b...

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile 'eğlence yerl...

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine ''Umuma açık is...

Bursa'da abla cinayeti! Anne babasını odaya ...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bir abla, anne ve babasın...

Halil Sezai'nin darp ettiği yaşlı adam konuş...

Ünlü Şarkıcı Halil Sezai, gürültü yaptıkla...

Bursalı iş insanı koronavirüs nedeniyle haya...

Bursalı iş insanı Cantoy Tekstil'in kurucusu Eyüp Ot...

Bursa'daki cinayetten çarpıcı detaylar! Sesi...

Bursa'da 50 suçtan sabıkalı Hasan Ali Yeşildağ (30) ...

Bursa'da traktör faciası! Ölü ve yaralılar v...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada trak...

Bursa'da şoke eden olay! Korona testi poziti...

Bursa'da koronavirüs testi pozitif çıkan 36 yaşındak...

Yasak dinlemiyorlar! Bursa'da korona halayın...

Yurt genelinde artan vaka sayısına ve yapılan uyarıl...

İkinci el otomobil alacaklara kötü haber!

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, ikinci el ar...