Bursa'nın ilk güzellik uzmanlarından Ceren-Gözde Kardeşler: İşimize aşığız

Güzellik, estetik, cilt bakımı üzerine tecrübelerini YeniDönem Gazetesi ile paylaşan Gözde-Ceren kardeşler, işlerini severek yapan tek yumurta ikizleri... Adeta bu işi için doğduklarını söyleyen ikizler, bu sektörde kendilerini daha çok geliştirerek devam etmek istiyor...

GÜNCEL, 19 Mart 2017 Pazar, 09:47
Bursa'nın ilk güzellik uzmanlarından Ceren-Gözde Kardeşler: İşimize aşığız

Serap Öztürk

Fotoğraflar: İsmail Arslan

Tüm eğitim hayatları boyunca aynı sınıfı ve aynı sırayı paylaşan ikili, şu anda da aynı binada kapı komşuluğu yapıyor. Ayrılamıyorlar...

Görev yaptıkları hastane de aynı... Tatlılıklarıyla tüm dikkatleri üzerlerine çeken ikizler, hastanenin de gözbebekleri... Çalışma arkadaşlarının biri gidiyor, biri geliyor...

Bursa Medicalpark Hastanesi'nin Güzellik Merkezi'nde görev yapan Gözde Aliz -Ceren Aliz Akdemir kardeşlerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Hem kendi yaşantılarına dair samimi cevaplar aldık, hem de özellikle bayanları ilgilendiren güzellik, estetik, cilt bakımı konularında çok önemli bilgiler öğrendik.

-Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1986 Rize doğumluyuz. Anne baba ise Artvin doğumlu. İlkokulu Artvin'de okuduktan sonra Bursa'ya geldik. Ortaokulu burada okuduk. 21 yıldır Bursa'dayız. Çok küçük yaşta babamızı kaybettik. Annemiz hemşirelikten emekli.  Annem bizim okumamız ve bir meslek sahibi olmamız için çok çabaladı, zoru başardı aslında... Tek başına büyüttü bizi. Biz de onun emeklerini boşa çıkarmadık. Bir de ablamız var ama bize çok benzemiyor. 

-İŞİMİZİ ÇOK SEVİYORUZ-

-Cilt uzmanı olmaya nasıl karar verdiniz? Aynı işi yapmanın ve aynı işyerinde çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Gözde: Ben lisede resim bölümünü kazandım fakat gitmedim. İkimiz de cilt bakımı bölümüne girdik.

Biz en başta istemedik bu mesleği aslında. Bir hocamız ilerde bu mesleğin önünün çok açık olduğunu söyleyip bizi teşvik etti. Annemiz ve hocamızın da teşvikleriyle bu bölüme adım attık.

En büyük ortak yönümüz işimizi çok seviyor olmamız. Türkiye'de mesleğini okuyup mesleğini yapan kişi sayısı çok az. Hele severek yapan... Onun için biz 13 yıl boyunca sürekli çalıştık. Bu sektör için doğmuşuz adeta, bu meslek için de yürüyoruz...

Ceren: Eksi yönü ise, iki ayrı iş arkadaşı olsak belirli bir iş bölüşümü daha kolay olurdu. Ama kardeş olduğumuzda arada belli bir resmiyet olmuyor. Öyle bir dezavantajı var. Gözde tek çalıştığında biraz sinirli oluyor. Ben daha sakinim. Ama bu çok da büyük bir problem olmuyor... Çok iyi anlaşıyoruz yani...

-Aynı mesleği seçmenizin özel bir nedeni var mı?

Gözde: İkimiz de Yıldırım Kız Meslek Lisesi Cilt Bakımı bölümünde okuduk. Üniversite sınavında Ceren'le çok yakın puanlar aldık. Arada bir iki puan farkı vardı. Hem annemizin isteği üzerine hem de zaten lisede bu bölümü bitirdiğimiz için Ege Üniversitesi Cilt Bakımı Güzellik Uzmanlığı bölümünü yazdık ve kazandık... İzmir ikimizin de hedefiydi. Çok istiyorduk orayı. Ve bizim için İzmir çok güzel bir tecrübe oldu. Yani üniversitede yine Ceren'le birlikteydik.

Biz Bursa'nın ilk güzellik uzmanlarıyız. Mezun olduğumuz dönemde Bursa'da bu bölümü bitiren 6 kişiydik. Sosyal medyanın da etkisi ile daha sonra çok revaçta olan bir meslek haline geldi.

-İNSANLARA SEMPATİK GELİYORUZ-

-Peki ikiz olmanızla ilgili aldığınız tepkiler nasıl oluyor? Bununla ilgili ilginç anılarınız var mı?

Biz birbirimize küçükken daha çok benziyorduk. Kimse ayırt edemiyordu. Bize Ceren-Gözde diye çağırıyorlardı ve ikimiz de bakıyorduk. Çünkü ayıramıyorlardı.

Örneğin çalıştığımız bir yerde, bir yıl boyunca bizim tek kişi olduğumuzu düşünen biri vardı. İkimizi bir gün yan yana görünce inanılmaz şaşırdı, inanamadı...

Staj dönemimizde de beraberdik ve insanlara çok sempatik geliyorduk. İş başvurularımızı dahi beraber yaptık.

 

-AYNI CÜMLELERİ KURDUĞUMUZ OLUYOR-

-İkizler aynı anda aynı şeyleri hissederler... Sizde de bu durum oluyor mu?

Ceren: Ben Balıkesir'deyim, Gözde İzmir'de... Bir gün Gözde'nin kendini iyi hissetmediğini anladım. Hissettim yani. Onu aradım hemen. O bile şaşırdı duruma.

Bunu çok sıklıkla yaşıyoruz. Bazı zamanlarda farklı yerlerde olmamıza rağmen aynı anda uyuyup uyanıyoruz. Ya da hiç konuşmasak bile birbirimizin ne demek istediğini anlayabiliyoruz.

Hastalara bilgi verirken bile aynı cümleleri kuruyoruz. Ben nasıl tedavi yöntemi öneriyorsam aynı şeyleri Gözde de söylüyor. Ve hastalar buna çok şaşırıyor.

-Benzer ve farklı yanlarınız nelerdir?

Gözde: Aslında farklıyız. Ceren inatçı, ben daha uyumluyum. Damak zevklerimiz de bir, aynı yemeklerden hoşlanıyoruz. Gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyoruz... Fakat Ceren evlendiği için artık eskisi kadar dışarıya açılamıyor. Müzik zevklerimiz de aynı...

Ceren: Gözde yurtdışına bile fırsat buldukça çıkar. Ben evli olduğumdan dolayı eskisi kadar gezemiyorum.

İkizlerin ablaları Evrim Aliz'e ve arkadaşlarına ikizleri nasıl ayırdıklarını sorduk. Aynı hastanede alışan Abla Aliz onları hiç karıştırmadığını söylerken, iş arkadaşları mimiklerinden ayırabildiklerini anlattı.(Gülüşmeler...)

-7'DEN 70'E HASTAMIZ VAR-

-İşinizden biraz bahsetsek... Tam olarak hangi hizmetleri veriyorsunuz? Bursa'da müşteri potansiyeli ne yönde?

Yüz germe operasyonu, Liposuction (yağ aldırma), Burun Estetiği, Botox (Botulunim Toxin), Kimyasal Peeling, Fraksiyonel Lazer, Dolgu (Hyaluronic Acid), Dermaterapi, Lazer Epilasyon, Selülit Tedavisi verdiğimiz hizmetler arasında...

7-8 yıl önce insanlar sadece cilt bakımına gelirdi (peeling, siyah nokta vs...) Ama şimdi daha çok tedaviye yönelik geliyorlar. (Cilt lekeleri ve gözenekler) Hastalar eskiye göre biraz daha bilinçlendi. Mesela sadece siyah nokta temizliğinin geçici bir yöntem olduğunu biliyorlar.  Yani artık klasik cilt bakımına çok fazla talep yok.

Hasta kış aylarında geliyor ve cilt tipine uygun bir cilt bakım paketi alıyor. Mesela 30 yaşında bir hasta geliyor, kırışıklığı, lekesi, gözeneği var. Peeling, lazer, gibi birçok işlem yaptığımızda cilt kendini yeniliyor, canlanıyor. Cildin yaşlanması da gecikiyor. Cildi şaşırtarak işlem yapıyoruz.  Plastik cerrahi doktorlarımız var. Onlarla işbirliği halinde çalışıyoruz.

Akne izleri, kırışıklık, leke tedavilerinde öncelikle hangi cilde ne tür tedavi uygulanması gerektiğine karar veriyoruz.

Ayrıca bundan 10 sene önce bu kadar alternatif yoktu.  Şimdi teknolojiyle birlikte cilt bakım yöntemleri de gelişti.

Bayanlar kadar erkekler de çok geliyor bize. Özellikle saç ekimi, lazer epilasyon ve göğüs küçültme işlemlerine talep fazla.

70 yaşındaki biri saç ektirmeye, 13 yaşında epilasyona, 7 yaşında cilt bakımına gelen hasta oluyor. Yani 7'den 70'e hastamız var.

Yapılan uygulamalar canlı yayından da paylaşılıyor..

-BURAK ÖZÇİVİT KAŞI İSTİYORLAR-

Peki Bursa'da estetiğe olan talep nasıl?

Özellikle reklamlar 18 yaş gurubunu estetiğe çok meraklı hale getiriyor. Burak Özçivit kaşı yaptırmak istiyorlar mesela. Fakat estetik cerrahlarımız önce bu kişileri psikoloğa yönlendiriyor.

Örneğin Angelina Jolie dudağı isteyen biri hayal kırıklığına uğrayabilir çünkü hiçbir zaman o dudak aynısı olmaz. Dolayısıyla beklentiyi tam anlamıyla karşılamaz.

Ayrıca bize gelen hastalar estetik işlemlerden çok memnun kalıyorlar.

 

Estetiği tek cümleyle nasıl tarif edebilirsiniz?

Estetik doğallık ve orantı demektir. Dışarıdan bakıldığında anlaşılmıyorsa o doğru bir estetiktir. En güzel estetik, doğal olan estetiktir.

Okuyuculara önerebileceğiniz tüyolar var mı?

Özellikle kuru ciltler için gül suyu çok faydalı, ya da soda. Soda buz halinde cilde masaj yapıldığında cildin uyarılmasını sağlar. Ya da sabahları yanaklarınızı hafif tokatlayabilirsiniz. Yüz yogası da çok etkili yöntemlerden. Şeker ve zeytinyağını karıştırarak tüm vücuda peeling yapılabilir. Katı Hindistan cevizi yağı ise saçın hızlı uzamasını sağlıyor. Haftada bir kez saç diplerinden uçlara kadar sürüp 1 saat bekletirseniz hem besliyor hem de çok çabuk uzamasını sağlıyor.

 

 

 

Kaynak: Yenidonem

ASAYİŞ
Bursa'da madde bağımlısı gencin feci sonu! Balkondan düşüp...
Bursa'da ailesinin yokluğunu fırsat bilip evde bonzai içen genç hava almak için çıktığı balkondan...
ASAYİŞ
Hastanede dehşet! Fayansı doktorun kafasında parçaladı
Şanlıurfa Harran Üniversitesi'nde bir şahıs, çocuğuyla ilgilenmediği gerekçesiyle tartıştığı dokt...
ASAYİŞ
Bursa'da kasiyerin kafasını karıştırıp dükkanı soyan zanlı her yerde aranıyor!
Bursa'da girdiği kuruyemişçide kasiyerleri lâfa tutarak paraları alıp kaçan hırsız, polis t...
GÜNCEL
Bursa'da akıl almaz görüntüler! Damat drift yaptı, sağdıcı havaya ateş açtı
 Bursa'da geçen yıl bir damat arabayla drift yaptığı, sağdıcının ise silahla havaya ateş açt...
ASAYİŞ
Bursa'yı ayağa kaldıran tecavüz olayında flaş gelişme!
Bursa'da kaçırdıkları 22 yaşındaki zihinsel engelli genç kızı barakaya götürüp tecavüz ettikleri ...
GÜNCEL
Araba ilanları patladı: 'Bedelli askerlikten dolayı satılık'
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, hazırlanan bir torba yasa düzenlemesine bedelli askerliğ...
Sinem Kobal'dan romantik paylaşım!
Daireden ağır kokular gelince korkunç gerçek ortaya çıktı!
İbrahim Tatlıses'e tazminat cezası!
Mustafa Ceceli'ye şok! Hepsi iptal edildi

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kahreden olay! Göle giren iki genç ...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde serinlemek için İznik ...

Bursalılar dikkat! Pazar günü ücretsiz

Bursa Ürünlü'de oluşturulan '15 Temmuz Demokrasi Şeh...

Bursa'yı ayağa kaldıran tecavüz olayında fla...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir barakaya götürdükleri...

Bursa sahillerinin röntgeni çekildi! İşte i...

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinde seyrederken, ...

Bursa'da boşanma davasında davul zurna çaldı...

Bursa'da boşanma davasına gittiğinde adliyede davul ...

Bursa'da örnek davranış! Kimseye güvenmedi, ...

Bursa'da fotoğrafçılık yapan Tezcan Gülen'in sabah s...

Bursa'da 5 gündür aranan genç kız bulundu! A...

Bursa'da 12 Temmuz'da evden çıkan ve kendisinden bir...

Sokak ortasında dehşet! Kızını taciz eden ad...

Ankara'da M.Ş., defalarca kızını taciz eden G.E.'yi ...

Bursa'da kahreden son! İki arkadaşı deniz ay...

Bursa'da denizde boğulma tehlikesi geçiren ve hastan...

Bursa'da koca dehşeti! Eşini 2 çocuğunun göz...

Bursa'dan Tekirdağ'a 7 yıl önce gelin olarak giden H...

Bursa'da korkunç görüntü! Cesedi bulundu

Bursa'nın Mudanya ilçesinde denizde yüzerken kaybola...

Bursa'da kitaplara konu olacak hikaye! 15 Te...

Bursa'da oturan ve 15 Temmuz gecesi yaralanarak gazi...

Bursa'da peş peşe dehşet anları!

Bursa İznik Gölü'nde kayalıklardan suya balıklama at...

Bursa'da korku dolu anlar... Annesini rehin ...

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde annesini rehin alıp, po...

Bursa'da korkunç kaza! 3 kişi yanarak can ve...

Bursa İznik - Yenişehir kara yolunda iki motosiklet ...