Bursa'nın ilk güzellik uzmanlarından Ceren-Gözde Kardeşler: İşimize aşığız

Güzellik, estetik, cilt bakımı üzerine tecrübelerini YeniDönem Gazetesi ile paylaşan Gözde-Ceren kardeşler, işlerini severek yapan tek yumurta ikizleri... Adeta bu işi için doğduklarını söyleyen ikizler, bu sektörde kendilerini daha çok geliştirerek devam etmek istiyor...

GÜNCEL, 19 Mart 2017 Pazar, 09:47
Bursa'nın ilk güzellik uzmanlarından Ceren-Gözde Kardeşler: İşimize aşığız

Serap Öztürk

Fotoğraflar: İsmail Arslan

Tüm eğitim hayatları boyunca aynı sınıfı ve aynı sırayı paylaşan ikili, şu anda da aynı binada kapı komşuluğu yapıyor. Ayrılamıyorlar...

Görev yaptıkları hastane de aynı... Tatlılıklarıyla tüm dikkatleri üzerlerine çeken ikizler, hastanenin de gözbebekleri... Çalışma arkadaşlarının biri gidiyor, biri geliyor...

Bursa Medicalpark Hastanesi'nin Güzellik Merkezi'nde görev yapan Gözde Aliz -Ceren Aliz Akdemir kardeşlerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Hem kendi yaşantılarına dair samimi cevaplar aldık, hem de özellikle bayanları ilgilendiren güzellik, estetik, cilt bakımı konularında çok önemli bilgiler öğrendik.

-Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1986 Rize doğumluyuz. Anne baba ise Artvin doğumlu. İlkokulu Artvin'de okuduktan sonra Bursa'ya geldik. Ortaokulu burada okuduk. 21 yıldır Bursa'dayız. Çok küçük yaşta babamızı kaybettik. Annemiz hemşirelikten emekli.  Annem bizim okumamız ve bir meslek sahibi olmamız için çok çabaladı, zoru başardı aslında... Tek başına büyüttü bizi. Biz de onun emeklerini boşa çıkarmadık. Bir de ablamız var ama bize çok benzemiyor. 

-İŞİMİZİ ÇOK SEVİYORUZ-

-Cilt uzmanı olmaya nasıl karar verdiniz? Aynı işi yapmanın ve aynı işyerinde çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Gözde: Ben lisede resim bölümünü kazandım fakat gitmedim. İkimiz de cilt bakımı bölümüne girdik.

Biz en başta istemedik bu mesleği aslında. Bir hocamız ilerde bu mesleğin önünün çok açık olduğunu söyleyip bizi teşvik etti. Annemiz ve hocamızın da teşvikleriyle bu bölüme adım attık.

En büyük ortak yönümüz işimizi çok seviyor olmamız. Türkiye'de mesleğini okuyup mesleğini yapan kişi sayısı çok az. Hele severek yapan... Onun için biz 13 yıl boyunca sürekli çalıştık. Bu sektör için doğmuşuz adeta, bu meslek için de yürüyoruz...

Ceren: Eksi yönü ise, iki ayrı iş arkadaşı olsak belirli bir iş bölüşümü daha kolay olurdu. Ama kardeş olduğumuzda arada belli bir resmiyet olmuyor. Öyle bir dezavantajı var. Gözde tek çalıştığında biraz sinirli oluyor. Ben daha sakinim. Ama bu çok da büyük bir problem olmuyor... Çok iyi anlaşıyoruz yani...

-Aynı mesleği seçmenizin özel bir nedeni var mı?

Gözde: İkimiz de Yıldırım Kız Meslek Lisesi Cilt Bakımı bölümünde okuduk. Üniversite sınavında Ceren'le çok yakın puanlar aldık. Arada bir iki puan farkı vardı. Hem annemizin isteği üzerine hem de zaten lisede bu bölümü bitirdiğimiz için Ege Üniversitesi Cilt Bakımı Güzellik Uzmanlığı bölümünü yazdık ve kazandık... İzmir ikimizin de hedefiydi. Çok istiyorduk orayı. Ve bizim için İzmir çok güzel bir tecrübe oldu. Yani üniversitede yine Ceren'le birlikteydik.

Biz Bursa'nın ilk güzellik uzmanlarıyız. Mezun olduğumuz dönemde Bursa'da bu bölümü bitiren 6 kişiydik. Sosyal medyanın da etkisi ile daha sonra çok revaçta olan bir meslek haline geldi.

-İNSANLARA SEMPATİK GELİYORUZ-

-Peki ikiz olmanızla ilgili aldığınız tepkiler nasıl oluyor? Bununla ilgili ilginç anılarınız var mı?

Biz birbirimize küçükken daha çok benziyorduk. Kimse ayırt edemiyordu. Bize Ceren-Gözde diye çağırıyorlardı ve ikimiz de bakıyorduk. Çünkü ayıramıyorlardı.

Örneğin çalıştığımız bir yerde, bir yıl boyunca bizim tek kişi olduğumuzu düşünen biri vardı. İkimizi bir gün yan yana görünce inanılmaz şaşırdı, inanamadı...

Staj dönemimizde de beraberdik ve insanlara çok sempatik geliyorduk. İş başvurularımızı dahi beraber yaptık.

 

-AYNI CÜMLELERİ KURDUĞUMUZ OLUYOR-

-İkizler aynı anda aynı şeyleri hissederler... Sizde de bu durum oluyor mu?

Ceren: Ben Balıkesir'deyim, Gözde İzmir'de... Bir gün Gözde'nin kendini iyi hissetmediğini anladım. Hissettim yani. Onu aradım hemen. O bile şaşırdı duruma.

Bunu çok sıklıkla yaşıyoruz. Bazı zamanlarda farklı yerlerde olmamıza rağmen aynı anda uyuyup uyanıyoruz. Ya da hiç konuşmasak bile birbirimizin ne demek istediğini anlayabiliyoruz.

Hastalara bilgi verirken bile aynı cümleleri kuruyoruz. Ben nasıl tedavi yöntemi öneriyorsam aynı şeyleri Gözde de söylüyor. Ve hastalar buna çok şaşırıyor.

-Benzer ve farklı yanlarınız nelerdir?

Gözde: Aslında farklıyız. Ceren inatçı, ben daha uyumluyum. Damak zevklerimiz de bir, aynı yemeklerden hoşlanıyoruz. Gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyoruz... Fakat Ceren evlendiği için artık eskisi kadar dışarıya açılamıyor. Müzik zevklerimiz de aynı...

Ceren: Gözde yurtdışına bile fırsat buldukça çıkar. Ben evli olduğumdan dolayı eskisi kadar gezemiyorum.

İkizlerin ablaları Evrim Aliz'e ve arkadaşlarına ikizleri nasıl ayırdıklarını sorduk. Aynı hastanede alışan Abla Aliz onları hiç karıştırmadığını söylerken, iş arkadaşları mimiklerinden ayırabildiklerini anlattı.(Gülüşmeler...)

-7'DEN 70'E HASTAMIZ VAR-

-İşinizden biraz bahsetsek... Tam olarak hangi hizmetleri veriyorsunuz? Bursa'da müşteri potansiyeli ne yönde?

Yüz germe operasyonu, Liposuction (yağ aldırma), Burun Estetiği, Botox (Botulunim Toxin), Kimyasal Peeling, Fraksiyonel Lazer, Dolgu (Hyaluronic Acid), Dermaterapi, Lazer Epilasyon, Selülit Tedavisi verdiğimiz hizmetler arasında...

7-8 yıl önce insanlar sadece cilt bakımına gelirdi (peeling, siyah nokta vs...) Ama şimdi daha çok tedaviye yönelik geliyorlar. (Cilt lekeleri ve gözenekler) Hastalar eskiye göre biraz daha bilinçlendi. Mesela sadece siyah nokta temizliğinin geçici bir yöntem olduğunu biliyorlar.  Yani artık klasik cilt bakımına çok fazla talep yok.

Hasta kış aylarında geliyor ve cilt tipine uygun bir cilt bakım paketi alıyor. Mesela 30 yaşında bir hasta geliyor, kırışıklığı, lekesi, gözeneği var. Peeling, lazer, gibi birçok işlem yaptığımızda cilt kendini yeniliyor, canlanıyor. Cildin yaşlanması da gecikiyor. Cildi şaşırtarak işlem yapıyoruz.  Plastik cerrahi doktorlarımız var. Onlarla işbirliği halinde çalışıyoruz.

Akne izleri, kırışıklık, leke tedavilerinde öncelikle hangi cilde ne tür tedavi uygulanması gerektiğine karar veriyoruz.

Ayrıca bundan 10 sene önce bu kadar alternatif yoktu.  Şimdi teknolojiyle birlikte cilt bakım yöntemleri de gelişti.

Bayanlar kadar erkekler de çok geliyor bize. Özellikle saç ekimi, lazer epilasyon ve göğüs küçültme işlemlerine talep fazla.

70 yaşındaki biri saç ektirmeye, 13 yaşında epilasyona, 7 yaşında cilt bakımına gelen hasta oluyor. Yani 7'den 70'e hastamız var.

Yapılan uygulamalar canlı yayından da paylaşılıyor..

-BURAK ÖZÇİVİT KAŞI İSTİYORLAR-

Peki Bursa'da estetiğe olan talep nasıl?

Özellikle reklamlar 18 yaş gurubunu estetiğe çok meraklı hale getiriyor. Burak Özçivit kaşı yaptırmak istiyorlar mesela. Fakat estetik cerrahlarımız önce bu kişileri psikoloğa yönlendiriyor.

Örneğin Angelina Jolie dudağı isteyen biri hayal kırıklığına uğrayabilir çünkü hiçbir zaman o dudak aynısı olmaz. Dolayısıyla beklentiyi tam anlamıyla karşılamaz.

Ayrıca bize gelen hastalar estetik işlemlerden çok memnun kalıyorlar.

 

Estetiği tek cümleyle nasıl tarif edebilirsiniz?

Estetik doğallık ve orantı demektir. Dışarıdan bakıldığında anlaşılmıyorsa o doğru bir estetiktir. En güzel estetik, doğal olan estetiktir.

Okuyuculara önerebileceğiniz tüyolar var mı?

Özellikle kuru ciltler için gül suyu çok faydalı, ya da soda. Soda buz halinde cilde masaj yapıldığında cildin uyarılmasını sağlar. Ya da sabahları yanaklarınızı hafif tokatlayabilirsiniz. Yüz yogası da çok etkili yöntemlerden. Şeker ve zeytinyağını karıştırarak tüm vücuda peeling yapılabilir. Katı Hindistan cevizi yağı ise saçın hızlı uzamasını sağlıyor. Haftada bir kez saç diplerinden uçlara kadar sürüp 1 saat bekletirseniz hem besliyor hem de çok çabuk uzamasını sağlıyor.

 

 

 

Kaynak: Yenidonem

SİYASET
MHP'den flaş ittifak açıklaması! 30'a yakın ilde...
Yerel seçimlerde 30'a yakın ilde AK Parti ile ittifak yapılacağını belirten MHP Konya Milletvekil...
EKONOMİ
Bursa'da konutun alıcısı yok! İMSİAD'dan önemli açıklama
Bursa'da konut satışları, yılın sekizinci ayında yüzde 24,1, Ocak-Ağustos döneminde ise yüzde 9,2...
ASAYİŞ
Bursa'da huzurevi kavgası kötü bitti! Kardeşini acımadan vurdu
Bursa'da bir kişinin annesini huzurevine vermediği iddiasıyla kardeşini vurması güvenlik kamerası...
GÜNCEL
MHP Bursa'nın TÜMŞAD ziyaretinde önemli karar! Dosya Ankara'ya gidiyor
MHP Bursa İl Başkanı Kurtuluş Coşkun, 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında, Türkiye Harp Malulü Gazil...
GÜNCEL
Vali Küçük'ten Bursa'ya müjde! 'Türkiye'nin en iyisi olacak'
Gazetemizin Yazarı Yüksel Baysal'ın Bursa'daki şehitler anıtının yürek yakan durumunu gözler önün...
SPOR
Bursaspor Ertuğrul Ersoy ile sözleşme uzattı
Bursaspor, genç kaptanı Ertuğrul Ersoy'un sözleşmesini 2022 yılına kadar uzattı. 4 yıl öncesinde ...
Şahinkayalılar yeni eğitim yılına 'merhaba' dedi
Neslihan Atagül Doğulu jüri üyesi oluyor
Kürk Mantolu Madonna'nın yönetmenliğini Onur Saylak yapacak
Gülperi dizisi 2. yeni bölüm fragmanı yayınlandı!

En Çok Okunan Haberler

Başkan Aktaş'tan T2'yle ilgili dikkat çeken ...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şehr...

Bursa'da utandıran görüntü! Şehitlerin isiml...

19 Eylül Şehit ve Gaziler Günü'nde Bursa Şehitler An...

CHP'li vekil Sarıbal'dan Bursa için korkutan...

Olumsuz ekonomik gidişattan en fazla etkilenen şehir...

Bursa'da huzurevi kavgası kötü bitti! Kardeş...

Bursa'da bir kişinin annesini huzurevine vermediği i...

Bursa'da ibretlik olay! Sigara canından ediy...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 2. Katta bulunan evinin p...

Bursa İznik Gölü'ndeki korkutan görüntüde Ca...

İznik Gölü'ne ne oluyor? Dün, gölde su seviyesinin d...

Vali Küçük'ten Bursa'ya müjde! 'Türkiye'nin ...

Gazetemizin Yazarı Yüksel Baysal'ın Bursa'daki şehit...

Bursa'daki stadyum için tarih verildi!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, stad...

3. Havalimanı eyleminde işçilere tutuklama k...

İstanbul'da 3. Havalimanı inşaatında şartlarının iyi...

Üniversite öğrencisi genci şoke eden fotoğra...

Ankara'da bankanın reklam afişinde fotoğrafının kull...

Başkan Bozbey'den Gölyazı çıkışı! '10 yıldır...

SKAL Bursa Kulübü'nün Gölyazı'nın turizmde hak ettiğ...

Erdoğan: 'Kriz, mriz yok, bunlar manipülasyon'

Beştepe'de düzenlenen Gaziler Günü Töreni'nde konuşm...

Bursa'da her geçen gün artıyor! Tuzağa öğret...

Bursa'da, 'Ponzi Düzeni' yöntemiyle, 57 kişiyi dolan...

Bursa İl Emniyet Müdürü Osman Ak mektupla uy...

Bursa İl Emniyet Müdürü Osman Ak, yeni eğitim öğreti...

Kocaeli'de yangın faciası! 2 çocuk feci şeki...

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde dün gece saatlerinde me...