Bursa'nın ilk güzellik uzmanlarından Ceren-Gözde Kardeşler: İşimize aşığız

Güzellik, estetik, cilt bakımı üzerine tecrübelerini YeniDönem Gazetesi ile paylaşan Gözde-Ceren kardeşler, işlerini severek yapan tek yumurta ikizleri... Adeta bu işi için doğduklarını söyleyen ikizler, bu sektörde kendilerini daha çok geliştirerek devam etmek istiyor...

GÜNCEL, 19 Mart 2017 Pazar, 09:47
Bursa'nın ilk güzellik uzmanlarından Ceren-Gözde Kardeşler: İşimize aşığız

Serap Öztürk

Fotoğraflar: İsmail Arslan

Tüm eğitim hayatları boyunca aynı sınıfı ve aynı sırayı paylaşan ikili, şu anda da aynı binada kapı komşuluğu yapıyor. Ayrılamıyorlar...

Görev yaptıkları hastane de aynı... Tatlılıklarıyla tüm dikkatleri üzerlerine çeken ikizler, hastanenin de gözbebekleri... Çalışma arkadaşlarının biri gidiyor, biri geliyor...

Bursa Medicalpark Hastanesi'nin Güzellik Merkezi'nde görev yapan Gözde Aliz -Ceren Aliz Akdemir kardeşlerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Hem kendi yaşantılarına dair samimi cevaplar aldık, hem de özellikle bayanları ilgilendiren güzellik, estetik, cilt bakımı konularında çok önemli bilgiler öğrendik.

-Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1986 Rize doğumluyuz. Anne baba ise Artvin doğumlu. İlkokulu Artvin'de okuduktan sonra Bursa'ya geldik. Ortaokulu burada okuduk. 21 yıldır Bursa'dayız. Çok küçük yaşta babamızı kaybettik. Annemiz hemşirelikten emekli.  Annem bizim okumamız ve bir meslek sahibi olmamız için çok çabaladı, zoru başardı aslında... Tek başına büyüttü bizi. Biz de onun emeklerini boşa çıkarmadık. Bir de ablamız var ama bize çok benzemiyor. 

-İŞİMİZİ ÇOK SEVİYORUZ-

-Cilt uzmanı olmaya nasıl karar verdiniz? Aynı işi yapmanın ve aynı işyerinde çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Gözde: Ben lisede resim bölümünü kazandım fakat gitmedim. İkimiz de cilt bakımı bölümüne girdik.

Biz en başta istemedik bu mesleği aslında. Bir hocamız ilerde bu mesleğin önünün çok açık olduğunu söyleyip bizi teşvik etti. Annemiz ve hocamızın da teşvikleriyle bu bölüme adım attık.

En büyük ortak yönümüz işimizi çok seviyor olmamız. Türkiye'de mesleğini okuyup mesleğini yapan kişi sayısı çok az. Hele severek yapan... Onun için biz 13 yıl boyunca sürekli çalıştık. Bu sektör için doğmuşuz adeta, bu meslek için de yürüyoruz...

Ceren: Eksi yönü ise, iki ayrı iş arkadaşı olsak belirli bir iş bölüşümü daha kolay olurdu. Ama kardeş olduğumuzda arada belli bir resmiyet olmuyor. Öyle bir dezavantajı var. Gözde tek çalıştığında biraz sinirli oluyor. Ben daha sakinim. Ama bu çok da büyük bir problem olmuyor... Çok iyi anlaşıyoruz yani...

-Aynı mesleği seçmenizin özel bir nedeni var mı?

Gözde: İkimiz de Yıldırım Kız Meslek Lisesi Cilt Bakımı bölümünde okuduk. Üniversite sınavında Ceren'le çok yakın puanlar aldık. Arada bir iki puan farkı vardı. Hem annemizin isteği üzerine hem de zaten lisede bu bölümü bitirdiğimiz için Ege Üniversitesi Cilt Bakımı Güzellik Uzmanlığı bölümünü yazdık ve kazandık... İzmir ikimizin de hedefiydi. Çok istiyorduk orayı. Ve bizim için İzmir çok güzel bir tecrübe oldu. Yani üniversitede yine Ceren'le birlikteydik.

Biz Bursa'nın ilk güzellik uzmanlarıyız. Mezun olduğumuz dönemde Bursa'da bu bölümü bitiren 6 kişiydik. Sosyal medyanın da etkisi ile daha sonra çok revaçta olan bir meslek haline geldi.

-İNSANLARA SEMPATİK GELİYORUZ-

-Peki ikiz olmanızla ilgili aldığınız tepkiler nasıl oluyor? Bununla ilgili ilginç anılarınız var mı?

Biz birbirimize küçükken daha çok benziyorduk. Kimse ayırt edemiyordu. Bize Ceren-Gözde diye çağırıyorlardı ve ikimiz de bakıyorduk. Çünkü ayıramıyorlardı.

Örneğin çalıştığımız bir yerde, bir yıl boyunca bizim tek kişi olduğumuzu düşünen biri vardı. İkimizi bir gün yan yana görünce inanılmaz şaşırdı, inanamadı...

Staj dönemimizde de beraberdik ve insanlara çok sempatik geliyorduk. İş başvurularımızı dahi beraber yaptık.

 

-AYNI CÜMLELERİ KURDUĞUMUZ OLUYOR-

-İkizler aynı anda aynı şeyleri hissederler... Sizde de bu durum oluyor mu?

Ceren: Ben Balıkesir'deyim, Gözde İzmir'de... Bir gün Gözde'nin kendini iyi hissetmediğini anladım. Hissettim yani. Onu aradım hemen. O bile şaşırdı duruma.

Bunu çok sıklıkla yaşıyoruz. Bazı zamanlarda farklı yerlerde olmamıza rağmen aynı anda uyuyup uyanıyoruz. Ya da hiç konuşmasak bile birbirimizin ne demek istediğini anlayabiliyoruz.

Hastalara bilgi verirken bile aynı cümleleri kuruyoruz. Ben nasıl tedavi yöntemi öneriyorsam aynı şeyleri Gözde de söylüyor. Ve hastalar buna çok şaşırıyor.

-Benzer ve farklı yanlarınız nelerdir?

Gözde: Aslında farklıyız. Ceren inatçı, ben daha uyumluyum. Damak zevklerimiz de bir, aynı yemeklerden hoşlanıyoruz. Gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyoruz... Fakat Ceren evlendiği için artık eskisi kadar dışarıya açılamıyor. Müzik zevklerimiz de aynı...

Ceren: Gözde yurtdışına bile fırsat buldukça çıkar. Ben evli olduğumdan dolayı eskisi kadar gezemiyorum.

İkizlerin ablaları Evrim Aliz'e ve arkadaşlarına ikizleri nasıl ayırdıklarını sorduk. Aynı hastanede alışan Abla Aliz onları hiç karıştırmadığını söylerken, iş arkadaşları mimiklerinden ayırabildiklerini anlattı.(Gülüşmeler...)

-7'DEN 70'E HASTAMIZ VAR-

-İşinizden biraz bahsetsek... Tam olarak hangi hizmetleri veriyorsunuz? Bursa'da müşteri potansiyeli ne yönde?

Yüz germe operasyonu, Liposuction (yağ aldırma), Burun Estetiği, Botox (Botulunim Toxin), Kimyasal Peeling, Fraksiyonel Lazer, Dolgu (Hyaluronic Acid), Dermaterapi, Lazer Epilasyon, Selülit Tedavisi verdiğimiz hizmetler arasında...

7-8 yıl önce insanlar sadece cilt bakımına gelirdi (peeling, siyah nokta vs...) Ama şimdi daha çok tedaviye yönelik geliyorlar. (Cilt lekeleri ve gözenekler) Hastalar eskiye göre biraz daha bilinçlendi. Mesela sadece siyah nokta temizliğinin geçici bir yöntem olduğunu biliyorlar.  Yani artık klasik cilt bakımına çok fazla talep yok.

Hasta kış aylarında geliyor ve cilt tipine uygun bir cilt bakım paketi alıyor. Mesela 30 yaşında bir hasta geliyor, kırışıklığı, lekesi, gözeneği var. Peeling, lazer, gibi birçok işlem yaptığımızda cilt kendini yeniliyor, canlanıyor. Cildin yaşlanması da gecikiyor. Cildi şaşırtarak işlem yapıyoruz.  Plastik cerrahi doktorlarımız var. Onlarla işbirliği halinde çalışıyoruz.

Akne izleri, kırışıklık, leke tedavilerinde öncelikle hangi cilde ne tür tedavi uygulanması gerektiğine karar veriyoruz.

Ayrıca bundan 10 sene önce bu kadar alternatif yoktu.  Şimdi teknolojiyle birlikte cilt bakım yöntemleri de gelişti.

Bayanlar kadar erkekler de çok geliyor bize. Özellikle saç ekimi, lazer epilasyon ve göğüs küçültme işlemlerine talep fazla.

70 yaşındaki biri saç ektirmeye, 13 yaşında epilasyona, 7 yaşında cilt bakımına gelen hasta oluyor. Yani 7'den 70'e hastamız var.

Yapılan uygulamalar canlı yayından da paylaşılıyor..

-BURAK ÖZÇİVİT KAŞI İSTİYORLAR-

Peki Bursa'da estetiğe olan talep nasıl?

Özellikle reklamlar 18 yaş gurubunu estetiğe çok meraklı hale getiriyor. Burak Özçivit kaşı yaptırmak istiyorlar mesela. Fakat estetik cerrahlarımız önce bu kişileri psikoloğa yönlendiriyor.

Örneğin Angelina Jolie dudağı isteyen biri hayal kırıklığına uğrayabilir çünkü hiçbir zaman o dudak aynısı olmaz. Dolayısıyla beklentiyi tam anlamıyla karşılamaz.

Ayrıca bize gelen hastalar estetik işlemlerden çok memnun kalıyorlar.

 

Estetiği tek cümleyle nasıl tarif edebilirsiniz?

Estetik doğallık ve orantı demektir. Dışarıdan bakıldığında anlaşılmıyorsa o doğru bir estetiktir. En güzel estetik, doğal olan estetiktir.

Okuyuculara önerebileceğiniz tüyolar var mı?

Özellikle kuru ciltler için gül suyu çok faydalı, ya da soda. Soda buz halinde cilde masaj yapıldığında cildin uyarılmasını sağlar. Ya da sabahları yanaklarınızı hafif tokatlayabilirsiniz. Yüz yogası da çok etkili yöntemlerden. Şeker ve zeytinyağını karıştırarak tüm vücuda peeling yapılabilir. Katı Hindistan cevizi yağı ise saçın hızlı uzamasını sağlıyor. Haftada bir kez saç diplerinden uçlara kadar sürüp 1 saat bekletirseniz hem besliyor hem de çok çabuk uzamasını sağlıyor.

 

 

 

Kaynak: Yenidonem

ASAYİŞ
Bursalı tekstil işçisi Bolu'da yakalandı! Tam 25 kilo...
Bursa'da yaşayan ve  tekstil işçisi olan 28 yaşındaki sürücü Esat O., Bolu'da 25 kilo 760 gr...
ASAYİŞ
Esenyurt'ta korku dolu anlar! 2 kişiyi rehin aldı
Esenyurt'ta bir şahıs alacağı olduğu iddiası ile börekçide 2 kişiyi rehin aldı. Bir süre sonra re...
GÜNCEL
Bursa'dan renkli görüntüler! Çavuşoğlu da ok attı
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Okçular Vakfı tar...
ASAYİŞ
Bursa'da şaşkına çeviren olay! Sadece 10 dakika sürdü
Bursa'da demir kesme makinesi ile kilidini kestikleri dükkanı 10 dakikada soyan 3 kişi kameralara...
TÜRKİYE
Seçim istifası için son tarih açıklandı!
Seçim tarihinin erken alınması ile YSK, istifa tarihini de açıkladı. Açıklamada son tarihin; 26 N...
SİYASET
Karamollaoğlu uyardı! 'Kazara devam ederlerse çok kötü olacak'
Seçim sürecine ilişkin değerlendirmeden bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, "Bugü...
Memur-Sen Bursa, 1 Mayıs'ı İzmit'te kutlayacak
Buse Terim ikinci kez anne oldu! İşte bebeğinin resmi
Yönder Okulları'nda Yeşilçam rüzgârı...
Ozan Güven ve Ece Önen ayrıldı mı?

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da yürek yakan manzara! Derede ölü bul...

Bursa'nın Karacabey ilçesinde köylüler Karadere için...

Uzun kuyruklar oluştu! Bursalılar da akın ed...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın hafta...

Vahşet... Eşini benzinle yaktı; bakın nasıl ...

Ankara'da kendisini aldattığını düşünerek eşini benz...

Bursa'da 3 genç, askerler ölmesin diye savaş...

Bursa'da eğitim gören 3 lise öğrencisi, uydudan kont...

Erdoğan'dan Bursa çıkışı! 'Anında durdurduk'

İş dünyasına önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erd...

Bursa'da korkunç olay! Cesedi ahırda bulundu

Bursa'nın İznik ilçesinde ahıra giden ve geç saatler...

Bahçeli, İyi Parti iddialarına yanıt verdi!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, erken seçim ka...

Bursa'da LPG'li araç alev alev yandı

Bursa'nın İznik ilçesinde seyir halinde olan LPG'li...

Bursaspor, şeytanın bacağını kırdı

Spor Toto Süper Lig'in 30. haftasında Bursaspor, dep...

Kılıçdaroğlu: Eşim bile bilmiyor

Erken seçim hakkında merak edilenleri yanıtlayan CHP...

Asker eğlencesi kötü bitti! 2 ölü

Ankara'da asker eğlencesinden dönen gençleri taşıyan...

Türkiye'den Yunanistan'a sert tepki! 'Derhal...

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yunanistan Adalet Baka...

Kazada can pazarı... Yolcu otobüsü devrildi:...

Konya'da yağmur nedeniyle sürücüsünün direksiyon hak...

Seçimle ilgili kritik detaylar! İkinci tura ...

Türkiye 24 Haziran'da sandık başına gidecek. Başkanl...

Bursaspor'dan galibiyet açıklaması! 'Sahipsi...

Karabükspor'a karşı alınan 4-1'lik galibiyetin ardın...