Bursa Veteriner Hekimleri OdasI'ndan virüs açıklaması! Corona'dan nasıl korunabiliriz?

Bursa Veteriner Hekimleri Odası Genel Sekreteri Veteriner Hekim Melike Baysal, dünyada paniğe yol açan CORONA virüsü hakkında yaptığı açıklamada, virüsten korunma ve virüsün bulaşma yolları hakkında önemli uyarılarda bulundu.

GÜNCEL, 03 Şubat 2020 Pazartesi, 14:15
Bursa Veteriner Hekimleri OdasI'ndan virüs açıklaması! Corona'dan nasıl korunabiliriz?

Zoonoz hastalıklarla mücadelenin insan sağlığı için çok önemli olduğuna vurgu çeken Veteriner Hekim Melike Baysal, '' insan ve hayvanlarda hastalık etkenleri canlı mikroorganizmalardır ve virüs, bakteri, mantar, parazit gibi isimler alırlar. Bu etkenlerin bazı türleri sadece insanlarda, bazı türleri sadece hayvanlarda hastalığa neden olurken bazı türleri de hayvan-insan geçişli hastalıklara neden olur ki bu hastalıklara ''zoonoz'' hastalıklar denir. Zoonoz hastalıklar,  insanlara çoğunlukla gıda değeri olan hayvanların eti, sütü, yumurtası, vs gibi hayvansal ürünlerle ya da direk hayvana olan temasla bulaşır. Özellikle Uzakdoğu ülkelerinde, hayvanların büyük çoğunluğunun gıda olarak tüketilmesi ve genelde çiğ ya da az pişmiş tüketim tercih edilmesi ''zoonoz'' hastalıkların çıkışına, kolay seyahat olanakları nedeniyle de bu hastalıkların kısa sürede yayılmasına neden olmaktadır'' ifadelerini kullandı.

Tüm dünyada paniğe yol açan ''Corona'nın'' bir virüs olduğunu ve Corona hastalığının solunum-sindirim sistemi hastalıklarının etkenlerinden biri olduğunu söyleyen Veteriner Hekim Melike Baysal, '' hem insanlarda hem hayvanlarda hastalık yapan türleri vardır ve özellikle bilinmelidir ki ''Corona'' hangi canlıdaysa çoğunlukla sadece o canlıda hastalık yapar. Her ne kadar, son günlerde ortalığı kasıp kavuran yeni Corona virüsün yılandan ya da yarasadan bulaştığı söylense de henüz netlik kazanmamıştır. 2019-nCoV'ların kökeni hala araştırılmaktadır. Bununla birlikte eldeki veriler, Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında yasadışı olarak satılan vahşi hayvanları işaret etmektedir. Bununla birlikte, bu ilk kez görülen Corona virüs hastalığı değildir. Daha önce de, yine dünyada büyük yankı uyandıran SARS ve MERS hastalıkları da viral hastalıklardır ve etkeni yine bir Corona virüstür. (SARS etkeni SARS-Cov, MERS etkeni MERS-CoV ve son Corona hastalığı olan Novel/Wuhan etkeni 2019-nCoV olarak isimlendirilmiştir.)'' dedi.

NCoV NEDİR

Dünya Sağlık Örgütü (WHO/DSÖ)'nün ''acil durum'' ilan ettiği 2019 NCoV'un, şu anda sadece insandan insana bulaştığını belirten Veteriner Hekim Melike Baysal, kedi ve köpeklerden insana Novel virüsünün bulaştığına dair bir bulgu olmadığını, her iki türün corona virüslerinin birbirlerine bile geçmediğinin bilindiğini. Kedilerde, özellikle son yıllarda sıkça rastlanan Corona virüsünün (FeCov-Feline Coronavirüs), hafif bir ishalle seyreden, çoğu zaman klinik belirti bile göstermeyen bir hastalık tablosu olduğuna vurgu yapan Melike Baysal ''ancak bu virüsün mutasyon ile ortaya çıkan bir varyantı, kedilerde çok büyük oranda ölümle seyreden Feline İnfectious Peritonitis (FİP) hastalığına sebep olur. Aynı şekilde, köpeklerde solunum sistemi belirtilerine sebep olan Canine Corona Respiratorik Virüs (CCoRV) ve sindirim sistemi belirtilerine neden olan Canine Corona Virüs(CCoV)'ün de sadece köpeklerde hastalığa sebep olduğu ve diğer türlere geçmediğini'' belirtti.

TEK SAĞLIK KONSEPTİ

Tüm dünyada sağlıkla ilgili disiplinlerin kabul ettiği TEK SAĞLIK KONSEPTİNE vurgu yapan Veteriner Hekim Melike Baysal ''Özellikle, son yıllarda iletişimin artması ve bilgiye ulaşmanın kolaylaşması, insanları araştırmaya itmekte ancak bilgi kaynaklarının fazlalığı ve güvenilirliği sorgulanmamaktadır. Bursa Veteriner Hekimler Odası olarak, özellikle ''zoonoz hastalıklar'' konusundaki hassasiyetimizi her platformda belirtiyor ve TEK SAĞLIK konusuna mutlaka dikkat çekiyoruz. Bakanlık, birlikler, akademik odalar ve hekimler düzeyinde beşeri hekimlik-veteriner hekimlik işbirliği şarttır, zira dünyadaki tüm enfeksiyöz hastalıkların yüzde 60'ı zoonotik karakterdedir. Viral hastalıklar, tüm dünyada ve ülkemizde sıkça görülen, virüslerin diğer mikroorganizmalara göre daha çok mutasyona uğramaları nedeniyle tıbbi mücadelenin kolay olmadığı, çoğu zaman bir antiviral ajanla bile iyileştirilemeyen hastalıklardır. Bu nedenle korunma çok önemlidir. Hem hayvanlarda, hem insanlarda beslenme ve hijyen korunmada çok önemlidir. Elbette aşı ile korunma da mümkündür ancak özellikle 2019-NCov virüsü gibi yeni karşılaşılan virüslerde aşı geliştirilinceye kadar korunmak gerekmektedir'' dedi.

HİJYEN VE DOĞRU BESLENME CORONA'DAN KORUR

CORONA virüsünden korunmanın yollarını da anlatan Veteriner Hekim Melike Baysal, ''hayvanlarda da özellikle kalabalık gruplar halinde yaşayan kedilerde ve köpeklerde rastlanan Corona virüs, görülmüştür ki insanlarda da aynı şekilde yayılmaktadır. Bu nedenle, herkese kedi ve köpeklerden uzaklaşmak yerine alışveriş merkezlerinden uzaklaşmayı öneriyoruz. Özellikle kalabalık alanlarda (toplu taşıma araçları gibi), insanlara ve çevredeki materyalleri dokunmamayı, temiz bir mendille ağız ve burnu kapatmayı, elleri sık sık ve doğru yöntemlerle yıkamayı öneriyoruz. Hayvansal proteinin beslenmedeki önemini unutmamalarını, ancak güvenilir işletmelerden alarak, doğru pişirme yöntemleri ile tüketmelerini öneriyoruz. Bursa Veteriner Hekimleri Odası iletişim bilgileri internet ortamında mevcuttur. Bu konuda endişesi olan vatandaşlarımızın sorularını özellikle mail ortamında ya da mesaj yoluyla www.bursavho.org adresine yönlendirmelerini isteriz. En kısa zamanda bilgilendirileceklerinden emin olabilirler'' ifadelerini kullandı.

                                                         

                                                                  

GÜNCEL
BUDO seferlerinden bazılarıları iptal edildi
Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) yarın yapacağı seferlerden bazıları, elverişsiz hava şartları ne...
GÜNCEL
İdlib'de bir askerimiz daha şehit oldu!
Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'de rejim güçleri tarafından düzenlenen topçu saldırısında 1 askeri...
GÜNCEL
BM'den İdlib açıklaması: Saat başı daha fazla tırmanma riski var
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'nin kuzeybatısında özellikle so...
GÜNCEL
4 partiden ortak tepki!
Türkiye Büyük Millet Meclisi İdlib saldırısıyla ilgili "Alçak ve menfur saldırıyı şiddetle ve nef...
GÜNCEL
Gözyaşları sel oldu... İdlib şehidine son veda!
Suriye'nin İdlib kentinde dün rejim güçlerince düzenlenen hava saldırısında şehit olan Uzman Onba...
GÜNCEL
Belediye Başkanı ve başkan yardımcısı görevden uzaklaştırıldı
İçişleri Bakanlığı, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve tutuklu bulunan Belediye Başkan Yardım...
Bursalı iş kadınları alçak saldırıyı kınadı: Ordumuz tüm oyunları bozacak
Bursa'daki cinayette kan donduran açıklama: Eşimi kastederek, 'O kadını hak etmiyorsun' dedi!
Bursa'da 'pes' dedirten olay! Çaldıkları yetmedi bir de tarihi yapıya zarar verdiler
Eğitim Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Acar: Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak

En Çok Okunan Haberler

Bursa şehidiyle ilgili yürek yakan detay! 10...

Suriye'nin İdlib kentinde düzenlenen hain saldırıda ...

Bursa'ya şehit ateşi düştü!

Suriye'nin İdlib kentinden dün gece kahreden haber g...

Türkiye, Avrupa'ya geçmek isteyen mülteciler...

Suriye'de rejim güçlerinin İdlib'deki Türk askerleri...

Bursa şehidinin son paylaşımı: Köpekler gibi...

Suriye'nin İdlib kentinde düzenlenen hain saldırıda ...

Avrupa'ya gitmek isteyen Suriyeli: 'Türkiye'...

Avrupa'ya gitmek için Esenler'de bulunan 15 Temmuz D...

Yüreğimize ateş düştü! Kahramanlarımızın kim...

Suriye'nin İdlib kentinden dün gece kahreden haber g...

Bursa tek yürek oldu... Başkanlardan duygu d...

Rejim güçleri tarafından İdlib'te haince saldırıyla ...

Bursa'daki cinayette kan donduran açıklama: ...

Bursa'da şeftali bahçesindeki kıskançlık sebebiyle i...

Alçak saldırı sonrası Rusya'dan ilk açıklama...

Rusya'dan İdlib'deki hain saldırı sonrası ilk açıkla...

Bakan Akar'dan Rusya'nın açıklamasına yalanl...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı son dakika ...

İdlib saldırısı dünya basınında: Savaşın sey...

İdlib'de rejim güçlerinin düzenlediği hava saldırısı...

Bursa'da 'pes' dedirten olay! Çaldıkları yet...

Bursa'nın İznik ilçesinde, hırsızlar çaldıkları bakı...

Bursa'da 10 bin liralık kangalı çaldılar! Bu...

Bursa'da bir çobanın değeri 10 bin lira olan kangal ...

Bolu Belediye Başkanı : Edirne'ye gitmek ist...

Göreve geldikten sonra yabancı uyruklulara ayni ve n...

Stoltenberg: NATO hava savunması dahil Türki...

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "İdlib'de Beşşar E...