09 Aralık 2016 Cuma

  • 3,452 TL
  • 3,665 TL
  • 130,51 TL
  • 75.929
BURSA

Avrupa Konseyi Dünya Demokrasi Forumu'nda Türkiye'ye ilişkin neler konuşuldu?

Avrupa Konseyi Dünya Demokrasi Forumu'nda Türkiye'ye ilişkin neler konuşuldu?
  • 86

7 - 9 Kasım tarihleri arasında Strasbourg’da Avrupa Konseyi Dünya Demokrasi Forumu düzenlendi. Bursalı Avukat Bilge Yıldız Arıcıoğlu da foruma katılanlar arasındaydı.

16 Kasım 2016 Çarşamba 13:22 BURSA

100’e yakın ülkeden 2000’e yakın kişinin katıldığı Forum bu yıl  ‘Demokrasi ve eşitlik eğitim meselesi mi?’ başlığı altında gerçekleşti. Türkiye’den ise Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu aracılığıyla 16 kişi katıldı. Toplantıya Bursa’dan katılan Bilge Yıldız Arıcıoğlu,  geçen dönem Baro Çocuk Hakları Komisyon Başkanlığı’nı üstlenmişti. Arıcıoğlu Strasbourg izlenimlerini paylaştı…

 “Demokrasi ve eşitlik eğitim meselesi mi?” temalı forumda Mülteci sorunu gibi konuların da konuşulduğunu aktaran Arıcıoğlu: “Bu çalıştayı yöneten de Avrupa Konseyi Daimi Temsilcimiz Erdoğan İşcan’dı. Verimli geçti. Sığınmacıların uluslararası toplumun en büyük krizlerinden biri olduğu, diğer ülkelerin Suriyeliler başta olmak üzere mültecilere karşı yeteri hoşgörüye sahip olamadıkları; Mülteci politikalarının yeniden gözden geçirilmesi, insani açıdan iyileştirilmesi gerektiği gündeme geldi. Türk hükümetinin mültecileri şantaj olarak kullandığı iddia edildi. Türkiye’den gelen temsilciler ve Erdoğan İşcan tarafından ise bir yandan ‘Türkiye’de mültecilerin hakları iyi değil’ denilirken, öte yandan da Avrupa ülkelerinin sığınmacıların kabul edilmemesi, sınırlarını kapatması, geri gönderilmesi, tel örgüler çekilmesi gibi hususları  örnek gösterildi” şeklinde konuştu.

Gençlerin ortak buluştuğu bir konu olup olmadığı sorusuna Arıcıoğlu: “Siyasi ideolojilerden çıkılarak uluslararası hukuk kuralları ve insan hakları esas alınarak ciddi politikalar üretilmesi görüşünde birleşmeleri… Yeni düzenlemelerle entegrasyonun sağlanması…” yanıtını verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

'16 Aralık 2013'ten beri TV izlemedim'

'16 Aralık 2013'ten beri TV izlemedim'