05 Aralık 2016 Pazartesi

  • 3,524 TL
  • 3,774 TL
  • 132,42 TL
  • 73.947
BURSA
SON DAKİKA

Bursa, İstanbul için üretti!

Bursa, İstanbul için üretti!
  • 192

Bursa Bilim Merkezi, Türkiye’de hatta dünyada bir çok kente örnek olmaya devam ediyor. Bursa Kültür A.Ş., İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Haliç’te  bir “Bilim Merkezi” kurulması talebi üzerine bir proje üretti.

30 Kasım 2016 Çarşamba 10:08 BURSA

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe son zamanlar trafik sorunundan ve zamlardan dolayı yoğun eleştiri almıştı.

Ancak kentte iyi şeylerde oluyor. Örneğin, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Kültür A.Ş. ve onun kente kazandırdığı “Bursa Bilim Merkezi” bunların başında geliyor. Merkezde üretilen bazı bilimsel deney ürünleri, Türkiye’de hatta dünyada bu işle ilgilenenlerin dikkatini çekiyor, örnek alınıyor. En son İstanbul Tasarım Fuarı’nda Bursa Exhibit markasıyla iki eser sergilendi. İslam bilim tarihinin önemli isimlerinden El Ceziri’nin, bundan 800 yıl önce Artuklu kralı için icat ettiği, yerli imkanlarla yeniden üretilen “Filli Su Saati”, “Robotikman” adlı eserler sergide büyük ilgi gördü.

Bursa’da bulunan “Bilim Merkezi” ne yazık ki İstanbul gibi bir dünya metropolünde yok! Durumun farkına varan İstanbul Büyükşehir Belediyesi harekete geçti ve işin tasarım boyutunu Bursa’nın yapmasını istedi. Atıl halde  duran Haliç’te  bir “Bilim Merkezi” kurulması için Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yardım istendi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşlarından biri olan Bursa Kültür A.Ş., 75 dönüme yakın bu arazinin üzerine bir bilim merkezi kurulması için tasarım projesi üretti.

 

 

YÜKSEL BAYSAL’IN YAZISI

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Feyzioğlu: Yurtta ahşap bir kat olabilir mi?

Feyzioğlu: Yurtta ahşap bir kat olabilir mi?