21 Mart 2018 Çarşamba

  • 3,929 TL
  • 4,817 TL
  • 165,54 TL
  • 116.432
BURSA 22°

Bursa’da iki belediye başkanını harekete geçiren karar!

Bursa’da iki belediye başkanını harekete geçiren karar!

Yıldırım ve Osmangazi’de yer alan bazı mahallelerin doğal ‘SİT alanı’ kapsamı içine alınması nedeniyle Başkan İsmail Hakkı Edebali ve Mustafa Dündar harekete geçti…

01 Aralık 2016 Perşembe 17:04 GÜNCEL

Yazarımız Yusuf Kayışoğlu,  “Millet’te şok yaratan karar” başlıklı yazısıyla bölgede alınan ve tartışma yaratan kararı kamuoyuna aktarmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Millet, Vatan, Veysel Karani, Zafer, Namık Kemal, Piremir, Şirinevler, Karapınar, 75. Yıl mahallelerini “Bursa ve Yalova İlleri Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” kapsamında “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil etmiş. Yani,  bölgeyi doğal ‘SİT alanı’ kapsamı içine almış.

Bölgedeki binlerce konut sahibi, planlı gelişim bölgelerinde yer alan dairelerinin bir anda sit alanı kapsamına geçirilmesine tepki gösteriyor.

Çevre Bakanlığı’nın kararı, 21 Kasım tarihi itibarıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarılmıştı.

Bu mahallelerin büyük bir kısmının Yıldırım’da olması nedeniyle Başkan Başkanı İsmail Hakkı Edebali Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na giderek, kararın uygulanamaz olduğunu, Yıldırım’ın üçtü birinin bu karardan etkilendiğini anlattı.

Edebali, askı süreci dolmadan itirazlarını Bakan Mehmet Özhaseki’ye anlatmak için randevu aldı. Edebali, ilçeyi etkileyen bu kararın düzeltilmesini isteyeceklerini belirtiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı karardan etkilenen ilçelerden birisi de Osmangazi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da karara ilişkin detaylı bir çalışma yapacaklarını, ortaya çıkacak sonuca göre hareket edeceklerini dile getiriyor.

Karardan geri dönülmediği takdirde bu durumun seçim sonuçlarına da yansıyacağı konuşuluyor…

(Haber Merkezi)

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Orhangazi'de o uygulama başladı... Cezası var!

Orhangazi'de o uygulama başladı... Cezası var!