07 Aralık 2016 Çarşamba

  • 3,445 TL
  • 3,693 TL
  • 130,86 TL
  • 75.433
BURSA
SON DAKİKA

Bursa'da önemli isimlerin hayatı neden kitaplaştırılmıyor?

Bursa'da önemli isimlerin hayatı neden kitaplaştırılmıyor?
  • 292

Bursa’da önemli isimler üzerine yazılan eserler yok denecek kadar az. Gazeteci Selahattin Adıgüzeller’in eseri ise Bursa tarihine katkı sağlayacak önemli eserlerden biri oldu.

26 Kasım 2016 Cumartesi 12:49 BURSA

Osmanlı’dan bu yana sözlü kültüre dayanan bir geçmişimiz var. Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez… İlk Osmanlı tarihi bile rivayetlere dayanır. Son dönemlerde yazılmaya başlanan aile tarihleri ve biyografiler tarihe büyük katkı sağlayacak.

Bursa’da bazı aileler var ki kayda geçilmediği için kentin tarihini anlatmak da eksik kalıyor. Dikenci ve Odman ailesi bunlardan biri. Nesim Malki’nin öldürülmesi halen karanlıkta kalmış bir hikâye. Hala doğru düzgün araştıran ya da kaleme alan birileri olmadı. Mehmet Gedik ile Bursa Büyükşehir eski Başkanı Hikmet Şahin de bu isimlerden…

Bursa’da ANAP’tan iki dönem milletvekilliği yapan 58 yaşındaki Mehmet Gedik, 2011 yılında Mudanya’da Eskişehirspor-Trabzonspor karşılaşmasını izlerken silahlı saldırıya uğramış, vücuduna isabet eden 5 kurşunla hayatını kaybetmişti.

Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı 49 yaşındaki Hikmet Şahin ise,  2009 senesinde kendisine ait işyerinde uğradığı silahlı saldırı sonucu vefat etmişti.

Silahlı saldırı sonucu hayata veda eden iki ismin tarihe geçmesi adına herhangi bir kitap yazılmadı, belgeleştirilmedi.

Gazeteci Selahattin Adıgüzeller bu anlamda anlamlı bir esere imza attı.  Abidin Usta’nın yaşam öyküsünden kesitlerin sunulduğu kitap Bursa’ya çok yakıştı…

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ak Parti Osmangazi’de revizyon!

Ak Parti Osmangazi’de revizyon!