10 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,487 TL
  • 3,683 TL
  • 130,36 TL
  • 75.727
BURSA 11°

Bursa’da trafik kazaları neden artıyor?

Bursa’da trafik kazaları neden artıyor?
  • 1339

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şube başkanı İbrahim Mart, Bursa kent içinde meydana gelen trafik kazalarının artması ve kaza riskleri ile ilgili bir açıklama yaptı.

12 Ekim 2016 Çarşamba 14:44 BURSA

Bursa’nın kent içi kazaları ile ünlü bir kent olduğunu belirten Mart, kimi zaman ölümlü, kimi zaman maddi hasarlı çok sayıda kazaların meydana geldiğini ifade etti.

Kazalarda, ulaşım planlaması, trafik denetimi, yol, trafik işaret ve işaretlemelerde idare / kent yönetimine bağlı yetersizlik ya da eksiklik kadar insana bağlı faktörlerde önemli rol oynadığını söyleyen Mart, kent içi trafik kazalarında insana bağlı bazı faktörleri şöyle sıraladı:

-          “Yayalara, toplu ulaşım araçlarına ve trafik önceliği olan araçlara saygı gösterilmiyor.

-          Nedense herkesin işi acele, herkes sol şeritte gitmeye çalışıyor.

-          Dönel kavşak kurallarına uyulmuyor, herkes öncelik benim diyor.

-          Sürücüler trafik kurallarına uymuyor, birbirine saygı göstermiyor.

-          Çoğu sürücü, kullandığı aracı tanımıyor, durma mesafesini ayarlayamıyor.

-      Çoğunlukla araç kullanmayı da bilmiyoruz. Yolda bir aracın arıza yapabileceğini, herhangi bir çalışma olabileceği vs. dikkate alınmıyor.

-          Yol üzerinde bulunan otobüs durakları kiminin yeri hatalı olmakla beraber, dikkate alınmıyor. Hız kesmeden yola devam ediliyor.”

İnsana bağlı bu faktörler gerçekleştiğinde kazaların kaçınılmaz olduğunu ve saniyelik dalgınlıkların bile kaza olması için yeterli olabileceğini belirten Mart, “Her zaman söylüyoruz, kent içi kazalar önlenebilir kazalardır ve önlemin yolu öncelikle trafikte saygı, ulaşım planlaması, sürekli eğitim, denetim ve kurallara riayetten geçer” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Yok böyle sapıklık! Her sabah sıraya giriyorlar

Yok böyle sapıklık! Her sabah sıraya giriyorlar