05 Aralık 2016 Pazartesi

  • 3,524 TL
  • 3,774 TL
  • 132,42 TL
  • 73.947
BURSA
SON DAKİKA

Bursa'dan dünyaya yardım eli

Bursa'dan dünyaya yardım eli
  • 351

Bursa'nın Keles ilçesine bağlı Belenören Mahallesi sakinleri, Somali'de 5 su kuyusu açtırdı, Pakistan'da 5 ev inşa ettirdi, Suriye'ye gıda yardımında bulundu.

25 Ekim 2016 Salı 15:58 BURSA

Bursa'nın dağ ilçelerinden Keles'teki, tarihi ve kültürel değerleriyle Osmanlı'nın izlerini taşıyan 400 nüfuslu Belenören Mahallesi'nin sakinleri, kurulan dernek aracılığıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşuyor.

Somali'de açtırdıkları su kuyularıyla Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'dan teşekkür plaketi alan Belenörenliler, el birliğiyle öğrenci okutuyor, yaşlılara, yetim çocuklara bakıyor, evsiz kalanlara ev, susuz kalanlar için su kuyusu yaptırıyor.

Belenören Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Çakar, yaptığı açıklamada, şehre göçün çok fazla olduğunu, mahalle nüfusunun iki katı kadar da şehir merkezinde yaşayan hemşehrileri bulunduğunu söyledi.

"DAĞIN MAKUS TALİHİNİ EĞİTİMLE AŞACAĞIZ"

Kimsenin mahalleyle irtibatını koparmaması amacıyla 2005'te derneği kurduklarını belirten Çakar, derneğin faaliyetlerinin 11 yıldır aralıksız sürdüğünü dile getirdi.

"Dağın makus talihini eğitimle aşacağız; ya okuyan, ya okutan olacağız" sloganıyla yola çıktıklarını anlatan Çakar, "Köydeki öğrencileri üniversite okumaya teşvik ediyoruz. Kuruluşumuzdan beri istisnasız ve şartsız üniversitede okuyan 40 öğrenciye burs veriyoruz. Bu, bir köy derneği açısından çok önemli sayı. Öğrencilerimize her yıl yardımcı ders kitapları tavsiye ediyoruz ve dağıtımını yapıyoruz" dedi.

EVLERE YEMEK SERVİSİ

Çakar, "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" düsturuyla hareket ettiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Köyümüzde birçok yaşlı var. Yaşa bağlı olarak yemeklerini yapamıyor, ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Dernek olarak bir aş evi açtık ve yaklaşık 35 yaşlının evlerine yemek servisi yaptık. Bu hizmeti verirken maksadımız, sadece onların karınlarının doyması olmadı. Yaşlı insanların her an acil ihtiyaçları olabilir. Yemek dağıtan arkadaşımız, evlere kadar gittiği için buradaki yaşlıları görmüş ve takip etmiş oluyor. Sobası sönmüşse, üşüyorsa sobasını yakıyor. Konuşmaya ihtiyacı varsa onunla sohbet ediyor"

SOMALİ'YE SU KUYUSU PAKİSTAN'A EV…

Yurt içi ve yurt dışında ihtiyacı olanlara imkanları ölçüsünde yardım elini uzatmaya çalıştıklarını belirten Çakar, Türkiye'de 50 yetim çocuğun aylık ihtiyacını karşıladıklarını anlattı.

İnsanların suya ihtiyaç duyduğu Somali'de yaşananlara gözlerini kapatmadıklarını vurgulayan Çakar, şunları kaydetti:

"Burada 5 su kuyusu açtırdık. Aynı zamanda 3 tırlık gıda yardımında bulunduk. Yapılan bu yardımlar dolayısıyla Somali Cumhurbaşkanı, bizzat kendisi geçtiğimiz yaz Bursa'ya geldi ve ondan bu yapılan yardımlara istinaden plaket aldık. Geçtiğimiz yıllarda Pakistan'da büyük bir sel felaketi meydana gelmişti. Evleri su altında kalan, yıkılan binlerce insan vardı. Dernek olarak 5 ev inşa ettik. Suriye'de de bir savaş ortamı var. Oradaki insanlara da kayıtsız kalamazdık. Oradakilere yönelik 5 tırlık gıda yardımı hazırladık. Bunlar, köyümüzden yardıma muhtaç kardeşlerimize dualarla uğurlandı. Dernek olarak yardıma ihtiyacı olanlara katkıda bulunmaya devam edeceğiz."

KÖYÜN TARİHİ BİR KİTAPTA TOPLANDI

Çakar, dernek vasıtasıyla köyde toplu mesaj sistemi dahilinde cenazeler, cemiyetler, asker uğurlamalarının duyurulduğunu, köyden yetişen öğretmenlerin öğretmenler gününün kutlandığını söyledi.

Belenören'in soyağacını da oluşturduklarını belirten Çakar, "Kapsamlı bir çalışma neticesinde köyümüzün tarihi geçmişini çıkarttık. Osmanlı arşivleri de incelenerek, 1700'lü yıllara kadar inildi ve bir kitap hazırlandı. Kitapta aynı zamanda köyümüzün adetleri, gelenekleri, görenekleri, eski fotoğrafları da var" dedi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

PMYO'da kaza kurşunu: 1 şehit!

PMYO'da kaza kurşunu: 1 şehit!