06 Aralık 2016 Salı

  • 3,515 TL
  • 3,785 TL
  • 132,65 TL
  • 74.485
BURSA

Bursa'dan önemli uyarı! Hemen o numarayı arayın

Bursa'dan önemli uyarı! Hemen o numarayı arayın
  • 195

Faik Çelik Kız Meslek Lisesi’nde kadına yönelik şiddet üzerine önemli bir söyleşi gerçekleştirildi. Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin etkinliğinde kadına şiddete yönelik önemli açıklamalarda bulunuldu.

30 Kasım 2016 Çarşamba 17:42 BURSA

Gül Kolaylı’nın haberine göre, Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık’ın yönettiği etkinlikte, Uzman Psikolog Emel Baygöl ile Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Avukat İlknur Kutucu konuşmacı olarak yer aldı.

Şiddetin ailede başladığına vurgu yapan Baygöl, şiddetin tanımını yaparken duygusal, ekonomik ve cinsel şiddeti irdeledi.

Şiddete uğramamak için geleceğin anneleri olan genç kızların eğitimli ve birikimli olması gerektiğini ifade eden Baygöl, ailedeki şiddetin toplumun her kesimini etkilediğini kaydetti.

Baygöl, aile içi şiddetin yaşandığı evde yetişen çocukların içine kapanık ve korkak olabileceğini, bu konuda sıkıntıları olan gençler ve çocukların ilgili mercilere ulaşması gerektiğini söyleyerek, “Kız öğrenciler şiddetten uzak kalmak için olarak derslerine çalışmalı ve iş yaşamına atılmalıdır” dedi.

İlknur Kutucu ise kadına yönelik şiddetin toplumsal cinsiyet ayrımcılığına dayandığını söyleyerek, yasal haklar konusunda bilgi verdi:

“Eğer aile içinde veya bir tanıdığınızda şiddet var ise hemen 183’ü aramalıyız. Bu numara şiddet gören kadınlar için özel oluşturuldu. Polis ise acil durumlarda hakimin vereceği kararları alma yetkisine sahiptir. Şiddet uygulayanı evden hemen uzaklaştırılıp, dosyayı hakime gönderir. Ayrıca valilik ve kaymakamlık şiddet gören kadına yeri gizli bir barınma yeri bulur. İş yerinin değiştirilmesi sağlanabilir. Tanık koruma kanunuyla yüz değiştirme, isim, kimlik değiştirilmesi yapılabilir…”

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Keşke her gün Şükran Günü olsa!

Keşke her gün Şükran Günü olsa!