05 Aralık 2016 Pazartesi

  • 3,552 TL
  • 3,748 TL
  • 133,07 TL
  • 73.391
BURSA

'Bursa'ya iyilik değil kötülük yapılıyor'

'Bursa'ya iyilik değil kötülük yapılıyor'
  • 285

Gazetemiz yazarı Yüksel Baysal bugünkü yazısında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin kentsel dönüşümle ilgili sözlerini ve Bursa ayağını irdeledi.

22 Kasım 2016 Salı 14:10 BURSA

Geçen günlerde “Sign of the City Awards”  yani “Şehre İmza Atanlar” ödül töreninde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yaptığı açıklamalar gündeme oturmuştu.

Kentsel dönüşümün olduğu yerde rantında olacağını ama bu rantın adil bölüşülmesi gerektiğini söyleyen Özhaseki şunları söylemişti:

“Ne yapmışlar, parsel bazında yoğunluk artışı yapılmış. Bu doğru değil. Kişiye özel parsel için ek emsal sağlanırsa, o zaman herkes belediyede meclis üyelerinde tanıdık aramaya başlar. Rezillik de orada başlar. Bunun önüne geçmek için elimden geleni yapıyorum. İstanbul’da durdurduğum geri çektiğim en az 500 bin metrekare inşaat var.”

Bursa’yı da yakından ilgilendiren emsal artışıyla yapılan kentsel dönüşüme de değinen Bakan Özhaseki, “Kentsel dönüşüm yapılacak yerlerde 2 emsale 4, 4 emsal olan yere 8 talep ediyorlar. ‘Evlerin yarısı müteahhide yarısı vatandaşa’ diyorlar. Ama caddeler, sokaklar, okullar, parklar aynı, onu düşünen yok. Evlerin sayısı iki katına çıkacak, o zaman şimdiki sıkıntılar da iki katına çıkar. Şehir yaşanmaz hale gelir. Dönüşüm projelerini ve rezerv alanlarını belirleyeceğiz. Rezerv alanlarını dönüşüm projesi için kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Başkan Altepe, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir’e, kentsel dönüşüm konusunda emsal artışı yetkisini” verdiğini açıkladı.

0.50 emsal artışı ile Bursa’ya iyilik değil, kötülük yapıldığını belirten gazetemiz yazarı Yüksel Baysal, vatandaşa rant vererek sorunların çözülemeyeceğini aksine daha da artacağını belirtti.

 

 

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Bursa Emniyeti'nde deprem!

Bursa Emniyeti'nde deprem!