05 Aralık 2016 Pazartesi

  • 3,524 TL
  • 3,774 TL
  • 132,42 TL
  • 73.947
BURSA
SON DAKİKA

CHP Bursa Milletvekili Sarıbal’dan ‘10 Ekim’ açıklaması

CHP Bursa Milletvekili Sarıbal’dan ‘10 Ekim’ açıklaması
  • 228

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 10 Ekim 2015 te yaşanan Ankara katliamında yaşamını yitirenleri anarken iktidarı eleştirdi.

10 Ekim 2016 Pazartesi 16:56 BURSA

Sarıbal’ın açıklaması şöyle:

“Muhalefet 7 Haziran 2015 seçimlerine emek, yoksulluk, barış eksenini öne çıkaran önerilerle girdi ve AKP oylarını yüzde 40’lar seviyesine düşürmeyi başardı.

İktidar seçimlerde ortaya çıkan iradeyi tanımadı, toplumun önüne zorla yeni bir sandık koydu ve seçmen tercihini değiştirmek için ülkeyi kan gölüne çevirdi.

İktidarın yarattığı şiddet, kaos ve istikrarsızlık ortamı, sağı teslim aldı ve yedekledi.

Bu koşullarda Reyhanlı’da patlayan bombaların ardından benzerleri yaşanmaya başladı. 10 Ekim’de barış ve demokrasi talebiyle Ankara yollarına düşen on binlerce insan Gar’ın önünde katledildiler. Katliamda 101 kişi yaşamını yitirdi, 500’ü aşkın kişi de yaralandı.

Ortalık kan gölüne dönmüşken, katliamda yakınların kaybedenlerin feryatları sürerken, bakanlar katliama ilişkin TV ekranlarına açıklama yaparken gülüyorlar; Başbakan ise patlamadan sonra AKP oylarının ne kadar arttığını anlatıyordu.

1 Kasım’da yapılacak seçimlere 20 gün kala patlayan bombalar, AKP’nin 7 Haziran öncesi gücünü geri kazanmaya yönelik tahkimatı kolaylaştırdı. 1 Kasım seçimleri AKP’nin yeniden tek başına iktidara gelmesiyle sonuçlandı.

Katliamın nasıl göz göre göre geldiği güvenlik birimleri arasında saldırganların kimliğine kadar tüm bilgilerin yer aldığı istihbarat raporlarıyla ortaya çıktı.

Yakın zamanlara kadar bir tür koalisyon ortaklığı içinde olan AKP ile Fetullah Gülen cemaati arasındaki iktidar ve rant paylaşımı mücadelesi, 15 Temmuz’da kanlı bir darbe girişimiyle sonuçlandı. Darbe girişimiyle ülke yangın yerine dönmüşken, darbeyi fırsata dönüştürme çabası içindeki AKP; ülkeyi otoriter, tek adam hakimiyetine dayalı bir diktatörlüğe doğru sürüklemiştir. Yani apoletli faşizmle sivil faşizm arasında paylaşım savaşının tek kazananı faşizm olmuştur.

O gün Ankara Garı önünde on binler tarafından haykırılan emek, demokrasi ve barış talebinin yakıcılığı günümüz koşullarında daha da artmıştır.

Böylesi bir süreçte mücadeleyi büyütmek; laikliği, demokrasiyi ve barışı kazanmak; bu uğurda kaybettiğimiz canlarımıza karşı borcumuzdur. Baskıya, diktatörlüğe, faşizme karşı direnmekten, başkaldırmaktan başka çare yoktur.”

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

'Enerji alanında yeni oyuncular ortaya çıkıyor'

'Enerji alanında yeni oyuncular ortaya çıkıyor'