08 Aralık 2016 Perşembe

  • 3,384 TL
  • 3,650 TL
  • 129,42 TL
  • 76.031
BURSA

CHP’li Aydın’dan çok önemli uyarı! Uygulama bağımlılık yaratabilir

CHP’li Aydın’dan çok önemli uyarı! Uygulama bağımlılık yaratabilir
  • 210

Sağlık Bakanlığı bazı ilaçları OTC Yasası ile ödeme listesinden çıkarmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili CHP’li Erkan Aydın çok çarpıcı açıklamalara yer verdi.

17 Kasım 2016 Perşembe 12:40 BURSA

Sağlık Bakanlığı’nın bazı ilaçların OTC Yasası ile ödeme listesinden çıkarmaya hazırlandıklarını duyurmuştu. Bu uygulama ağrı kesici, mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisi için kullanılan bazı ilaçların parasının vatandaşın cebinden çıkacağı anlamına geliyor.

Konuyla ilgili CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, bakanlığın yapacağı bu yeni düzenlemede dikkatli davranması gerektiğinin altını çizerek, “Gerekli hassasiyet gösterilmezse, bu uygulama halk sağlığını ciddi boyutlarda tehdit edebilir, tehlikeye sokabilir” ifadelerini kullandı.

OTC kapsamında yer alan ilaçlarda reklam yasağının ortadan kalktığını, bu nedenle de bilinçsiz tüketimin artacağına vurgu yapan Aydın, özellikle iki konunun altını çizdi.

Birincisi yanlış kullanımın “hapçı” diye tabir ettiğimiz bağımlılığı artırabileceği, ikincisi de OTC, ilaç üreticilerinin “Acaba dolaylı veya gizli bir baskısı olabilir mi?” sözleri…

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

DBP Eş Genel Başkanı gözaltına alındı

DBP Eş Genel Başkanı gözaltına alındı