10 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,487 TL
  • 3,683 TL
  • 130,87 TL
  • 75.727
BURSA 11°

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme neler içeriyor?

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme neler içeriyor?
  • 157

Gazetemiz yazarı Gül Kolaylı Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin içeriğini bugünkü yazısında aktararak, Türkiye’nin çocuk hakları konusunda ne durumda olduğunu irdeledi.

22 Kasım 2016 Salı 15:09 BURSA

AK Parti’nin Meclis’e sunduğu küçük yaştaki kız çocuklarına yönelik cinsel istismar ilgili önerge, Türkiye’de büyük tartışma yarattı. Özellikle muhalefet, tasarının derhal geri çekilmesi gerektiğini söyleyerek, bu konuda hiçbir taviz kabul etmedi ve net tavrını ortaya koydu.

Başbakan Binali Yıldırım sabah yaptığı açıklamada tasarıyı geri çektiklerini belirterek, muhalefete de olayı siyasi ranta çevirdikleri yönünde sert çıkışta bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

1)Kanunun izin verdiği yaştan önce evlenenlerin mağduriyetlerini gidermek için yapılan düzenleme, Adalet Komisyonu’na çekilecek.

2)Komisyonda evlilikte yaşa takılanların mağduriyetini gideren düzenleme tasarı metninden çıkarılacaktır. Tasarının kalan kısmı yasalaşacak.

3)Yaş engeli nedeniyle evlenemedikleri için mağdur olan aileler, dertlerini daha iyi anlatarak siyasi ve toplumsal desteği artırmalıdırlar.

Gazetemiz yazarı Gül Kolaylı, bugünkü yazısında Türkiye’nin 1990 yılında onayladığı Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin içeriğini kaleme aldı.

Sözleşmenin ilk maddesi  “Her birey on sekiz yaşına kadar çocuk olarak kabul edilir. Her çocuk vazgeçilmez haklara sahiptir…”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Siirt'teki acı dolu bekleyiş sürüyor! 9 işçi hala...

Siirt'teki acı dolu bekleyiş sürüyor! 9 işçi hala...