10 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,487 TL
  • 3,683 TL
  • 130,87 TL
  • 75.727
BURSA 11°

Gemlik Gübre işçileri: OHAL mücadelemizi engelleyemez

Gemlik Gübre işçileri: OHAL mücadelemizi engelleyemez
  • 121

88 gündür grevde olan Gemlik Gübre işçileri, mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti. İşçiler, fabrikalarına sahip çıktıklarını, haklarını yedirmeyeceklerini ifade etti.

17 Kasım 2016 Perşembe 15:29 BURSA

Feyzi SARIKAYA

Gemlik Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelen işçiler basın açıklaması yaptı. Türk-İş Sendikası, Türk Metal Sendikası, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşları grevdeki işçileri yalnız bırakmadı.

UZLAŞMAZ BİR TUTUM VAR”

Türkiye Petrol, Kimya Lastik İşçileri Sendikası Bursa Şubesi Başkanı Erkan Yakışan, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Sendikamız Petrol-İş'in en eski ve ülkemizin en köklü iş yerlerinden birisi olan Gemlik Gübre'de grevimiz kararlı bir şekilde sürmektedir. Gemlik Gübre'de toplu iş sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle 22 Ağustos 2016 tarihinde greve çıkmıştık. 335 üyemizin katılımıyla başlattığımız grev, tüm baskılara ve OHAL koşullarına rağmen ilk günkü coşku ve kararlılığıyla devam etmektedir. Petrol-İş Sendikası olarak toplu iş sözleşmesi süreci boyunca üyelerimizin alın terinin karşılığı yani hakkını alması için çaba sarf ettik. Aylarca müzakere yollarını aramış olmamıza karşın, ne yazık ki, işverenin uzlaşmaz tutumuyla karşılaştık.”

“FABRİKAMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ”

Fabrikayı yıllardır sırtlarında taşıdıklarını ifade eden Erkan Yakışan, işletmede çok büyük bir emekleri olduğuna vurgu yaptı. Yıllarca harcadıkları emeklerin karşılığını alamadıklarını belirten Yakışan, “Çalışma koşullarımızın düzelmesi için mücadele ediyoruz. İşveren ise sözleşme sürecinin başından itibaren taleplerimize kulak tıkamış ve uzlaşmaz bir tavır takınmıştır. İşverenin bu tavrına, Haziran ayında getirilen nitratlı gübre satış yasağını bahane etmektedir.

Gemlik Gübre, tarihi boyunca nice badireler atlatmış, zor günler geçirmiştir. 2004 yılında özelleştirmeden sonra Petrol-İş örgütlüğünü korumuş ve fabrika bugünlere gelmiştir. Biz geçmişte olduğu gibi işimize ve fabrikamıza yine sahip çıkıyoruz. Ülkemiz tarımı ve gübre sektörünün zararına olan gübre yasağının kalkması için sendika olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“HAKKIMIZI YEDİRMEYİZ”

“Petrol-İş'in ve Gemlik Gübre işçisinin bu sağduyulu yaklaşımı ortadayken, işverenin bizleri düşman bellemesi kabul edilemez” diyen Yakışan, “Yağma yok! Hakkımızı yedirmeyiz, hukukumuzu çiğnetmeyiz! Hiç kimse OHAL'in, gübre yasağının arkasına sığınmasın. Grev öncesinde OHAL nedeniyle mücadelemizin engellenmeyeceğini söylemiştik. OHAL'e rağmen kararlı bir mücadele vermesini bildik. Gemlik Gübre işçisinin kararlı duruşu ve 35 bin üyesiyle Petrol-İş'in tüm desteğiyle, OHAL'in ilk grevini başlattık. Ülkemizde koşullar ağırlaşmasına rağmen emek mücadelesinde umut olduk” ifadelerini kullandı.

“MÜCADELEDEN DÖNMEK YOK”

Mücadeleden hiçbir şekilde vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Yakışan, “Grevimiz başarıya ulaşana kadar sürecektir. Önce müzakere, sonra sonuna kadar mücadele tarihine Gemlik Gübre Grevini de ekleyecektir. İşveren, işçi, sağlığı, özlük haklarımız ve ücretlerle ilgili meşru, yasal ve karşılanabilir taleplerimizi daha fazla görmezden gelemez. Haklarımızı alana kadar ve bu iş yerinde çalışma barışı yeniden sağlanana kadar grevimiz devam edecektir. Buradan işverene bir kez daha çağrı yapıyoruz. Gelin çözüm ve anlaşma için bir adım atın, taleplerimize yanıt verin. Sağduyu kazansın, çalışma barışı sağlansın. Haklıyız, hakkımız olanı istiyoruz!" dedi.

 

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Kimler işsizlik maaşı alabilir, İŞKUR kurs başvurusu, İŞKUR hakkında merak ettikleriniz

Kimler işsizlik maaşı alabilir, İŞKUR kurs başvurusu, İŞKUR hakkında merak ettikleriniz