06 Aralık 2016 Salı

  • 3,507 TL
  • 3,774 TL
  • 132,76 TL
  • 74.450
BURSA

Koza Dağcılık Kulübü Başkanı Oruç: Doğa özgürleştirir...

Koza Dağcılık Kulübü Başkanı Oruç: Doğa özgürleştirir...
  • 542

20 kentte eşzamanlı olarak düzenlenen ‘Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ Bursa’da başladı. Festivalin ilk günü dolu dolu program ve yoğun bir katılımla gerçekleşti.

19 Kasım 2016 Cumartesi 15:36 BURSA

Serap ÖZTÜRK

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen festival, eş zamanlı olarak Adana, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bayındır, Bodrum, Bursa, Diyarbakır, Düzce, Eskişehir, Fethiye, Güzelbahçe, İstanbul, İzmir, Kartal, Kayseri, Konya, Manisa ve Mersin'de gerçekleştiriliyor.

Üniversite öğrencileri ve farklı sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan festivalde "yaratıcılık ve çözüm" barındıran 25 belgesel film gösteriminin yanında söyleşiler de gerçekleştiriliyor.

Festival bu yıl Aykırı Sinema Derneği, Koza Dağcılık Kulübü, Ekoder, Genç Tema, Baçek, Uludağ Üniversitesi Doğal Yaşam Topluluğu, Nilüfer Gençlik Ofisi, Nilüfer Kent Konseyi, Sanat Mahal, Nilüfer Belediyesi ve Esma Yazici 'nın katkılarıyla yapılıyor.

Bursa Sanat Mahal’de gerçekleştirilen festivalin ilk gününde Koza Dağcılık Klübü Başkanı Hasan Hüseyin Oruç tarafından "Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü Deneyimi Hayatı Nasıl Değiştirir?" konu başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi.

Oruç, söyleşide kendi deneyimlerinden yola çıkarak doğa faaliyetlerinin insanlara neler kazandırdığını anlattı.

Doğa yürüyüşleri ile doğa sporlarının, çevre bilincinin gelişimine katkı sağladığını ifade eden Oruç, doğayı daha yakından tanıma fırsatı da elde ettiğimizi belirtti.

Oruç, doğa faaliyetlerinin bireylerin, kentin gürültüsünden uzaklaşıp deşarj olmasını sağladığını, psikolojik rahatlamanın yanı sıra kişisel gelişime de katkı sağladığını ifade etti.

Hasan Hüseyin Oruç, doğada yapılan faaliyetlerin özgürleştirmenin yanı sıra paylaşmayı öğrettiğini, bireysellikten sıyrılarak kolektif yaşam biçimi ve özgüven kazandırdığının da altını çizdi.

Grup halinde yapılan faaliyetlerin yardımlaşma duygusunu güçlendirip, günlük hayatta daha planlı yaşama biçimi edindirdiğini söyleyen Oruç, evebeynlere çocuklarını mutlaka doğayla iç içe büyütmelerini de tavsiye etti. Oruç katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Söyleşinin ardından Tarzan Kemal: Bir Kentli Hikâyesi belgeselinin gösterimi yapıldı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursaspor-Akhisar maçı kaç kaç bitti?

Bursaspor-Akhisar maçı kaç kaç bitti?