04 Aralık 2016 Pazar

  • 3,509 TL
  • 3,747 TL
  • 133,07 TL
  • 73.391
BURSA

Kürt sömürülüyor da Türk sömürülmüyor mu?

Kürt sömürülüyor da Türk sömürülmüyor mu?
  • 161

Eğitim-İş Başkanı Özkan Rona’yla söyleşi gerçekleştiren Yüksel Baysal, öğretmenlerin sorunlarını dinlendi, Eğitim-Sen ile Eğitim-İş ayrılığının nedenlerini öğrendi.

25 Kasım 2016 Cuma 09:49 BURSA

Eğitim-İş’in öğretmenlere yönelik yaptığı araştırmanın sonuçları oldukça şaşırtıcı… Öğretmenlerin yüzde 25’inin ek iş yaptığı ortaya çıkarken, yüzde 50’si ise başka bir iş bulduğunda mesleğini bırakmaya hazır…

Eğitim-İş Başkanı Özkan Rona, Eğitim-Sen ile Eğitim-İş ayrılığının nedenlerini gazetemiz yazarı Yüksel Baysal’a anlattı.

12 Eylül cuntasının ardından Töb-Der’li öğretmenler 1990’lı yıllarda Eğit-Der’i kurdular. O dernek Eğitim-İş adını aldı. Uzun bir mücadelenin ardından solcu öğretmenler yasal durumun netleşmesinin ardından Eğit-Sen’i kurdu. 1995 yılında iki sendika birleşti, Eğitim-Sen adını aldı.

2000’li yıllardan sonra Eğitim-Sen’in yönetim kadrosunun “radikal” unsurlardan oluşmaya başladığını aktaran Rona, Kürt sorununun ana ayrışma netlerinden biri olduğunu ifade etti.

Özkan Rona, “Bize sendikayı böldünüz diyorlar ama 2000-2005 arasında 100 bine yakın öğretmen sendikadan kaçtı. Büyük kayıp verdi. Bölünme de o süreçte gerçekleşti.” dedi.

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinin etnik kimlikler üzerinden yürütülmeyeceğini belirten Rona, Kürt sömürülüyor da Türk sömürülmüyor mu? Asgari ücret hepimiz için 1300 lira değil mi?” ifadelerini kullandı.

Sendikalardaki bu bölünme öğretmenlerin ekonomik, demokratik haklarıyla ilgili mücadelesini de etkiliyor. Daha güçlü sendikalar olmuş olsa öğretmenler de bu durumda olmazdı…

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Selçuk Türkoğlu o toplantıya neden alınmadı?

Selçuk Türkoğlu o toplantıya neden alınmadı?