06 Aralık 2016 Salı

  • 3,507 TL
  • 3,774 TL
  • 132,76 TL
  • 74.450
BURSA

Milletvekilleriyle ilgili flaş karar! Geri çekildi

Milletvekilleriyle ilgili flaş karar! Geri çekildi
  • 246

Emekli akademisyen milletvekillerinin çifte maaş almasını sağlayan düzenlemeden, oluşan yoğun tepki ve CHP’li vekillerin ısrarı ile vazgeçildi. Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, “Düzenleme ahlaken ve vicdanen uygun değildi” dedi.

02 Aralık 2016 Cuma 12:12 BURSA

TBMM Genel Kurulu'nda, MEB Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın kabul edilen bölümlerinde akademisyen milletvekillerine önemli ayrıcalıklar tanınmıştı.

Üniversitedeki görevlerine dönen eski vekillere çifte maaş ayrıcalığı tanıyan düzenlemeyi TBMM Genel Kurulu’ndan geçiren AK Parti, tepkiler üzerine geri adım attı.  

CHP’nin yoğun itirazları ve kamuoyu baskısı üzerine yeniden görüşülen madde, oy çoğunluğuyla tasarıdan çıkarıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, düzenlemenin hukuk açısından son derece yanlış olduğunu kaydetti.

Komisyon görüşmelerinde, bunun ayrımcılık olacağını, milletvekillerinin kendileri için yasa çıkarmalarının son derece yanlış olduğunu söylediklerini belirten İrgil, AK Parti’nin komisyonda oylarıyla bu maddeyi geçirdiğini belirtti.

Yasa tasarısı Genel Kurul’a geldiğinde bu maddeyle ilgili itirazlarını sürdürdüklerini fakat maddenin tekrar kabul edildiğini ifade eden İrgil, “Elbette Anayasa Mahkemesi’ne gidecektik. Bir zümreye ayrımcılık tanıyan böylesi bir yasanın çıkarılması ahlaken, vicdanen uygun değildi. Doğru olan tasarıdan çıkarılmasıydı, o nedenle hükümetin geri adım atması memnuniyet vericidir.” Dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

İDO'dan sefer iptali!

İDO'dan sefer iptali!