11 Aralık 2016 Pazar

  • 3,487 TL
  • 3,683 TL
  • 130,36 TL
  • 75.727
BURSA
SON DAKİKA

Nevin Canbaz: ‘Bu yasanın onaylaması mümkün değil’

Nevin Canbaz: ‘Bu yasanın onaylaması mümkün değil’
  • 120

Cinsel istismar önergesiyle ilgili açıklama yapan Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu eski Başkanı Nevin Canbaz, yasanın Meclis’ten geçmesi halinde çok büyük krizler doğacağını, tecavüz mağduru kişilerin ve ailelerin bu yasayla büyük baskı altında kalacağını ifade etti.

19 Kasım 2016 Cumartesi 14:00 BURSA

Cinsel istismara yani tecavüze uğrayan çocuk tecavüzcüyle evlendirilirse, ceza ertelemesi gündemde… Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu seçimleri pazartesi yapılacak.  Kadın Hakları Komisyonu eski Başkanı Nevin Canbaz ise yeniden aday olmayacağını, delege olarak Barolar Birliği’nde mücadelesini sürdüreceğini anlattı.

Nevin Canbaz, önergenin Meclis’ten geçmesi halinde neler yaşanacağına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 “Yasalar toplumsal ihtiyaçlar düşünülerek yapılmalı…  Böyle bir toplumsal ihtiyaç yok. Mağdur üzerinden farklı çözümler düşünülebilirdi…” diye konuşan Canbaz, yasanın Meclis’ten geçmesi halinde yaşanacaklar ilgili şu açıklamayı yaptı: “Çocuklar ve aileleri bir baskıyla karşı karşıya kalacak… Hem tecavüz mağduru olacaksınız… Yetmeyecek, hem de tecavüz edenle evlendirilmek üzere ikinci bir baskı unsuru oluşacak. Hedef kitle olarak 4 bin aile belirlenmiş; Bakan’ın ağzından duyduğumuz için söylüyoruz. Peki, 6 ay sonra 5 bin, 1 yıl sonra 10 bin kişiyi mi affedeceğiz. Çıkmaza sürüklenen bir yasa tasarısı. Biz kadın hakları savunucuları, tüm kadın örgütleri salı günü Meclis’ten geçmemesi için tepkimizi göstereceğiz. Anayasa Mahkemesi’nin bu şekilde bu yasayı onaylaması mümkün değil. Elbette biz kadın hakları savunucuları başvuracağız.  Bu taslak yasa hazırlık kriterlerine de uymayan bir yasa. Anayasa Mahkemesi bu haliyle iptal eder düşüncesindeyim…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

4 kişinin tecavüzüne uğradı… Hamileyken işkence gördü!

4 kişinin tecavüzüne uğradı… Hamileyken işkence gördü!