24 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,984 TL
  • 4,923 TL
  • 170,88 TL
  • 116.603
BURSA 15°

Orhangazi'de o uygulama başladı... Cezası var!

Orhangazi'de o uygulama başladı... Cezası var!

Kış lastiği takma uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için bugün başlıyor. Kurala uymayan araçların sürücülerine 602 lira ceza uygulanacak.

01 Aralık 2016 Perşembe 17:27 GÜNCEL

Muammer YOLCU

Kış lastiği takma uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Perşembe günü başlıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik"e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

Kurala uymayana ceza

Kış Lastiği takma zorunluluğu kapsamında Orhangazi’de de Orhangazi Emniyet Müdürlüğü tarafından sıkı denetimler gerçekleştirilecek. Bu zorunluluğa uymayanlara ise ciddi cezalar gelecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 602 lira ceza uygulanacak. Söz konusu uygulama, 1 Nisan'da sona erecek. Uygulama, kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatmasını ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatıldı.

Kış lastiği alırken ve kullanırken bunlara dikkat

Kış lastiği tercihlerinin nasıl yapılacağı ise önemli bir husus bu konuda da Orhangazili sürücülere uyarı ve tavsiyelerde bulunan Orhangazi Trafik Tescil Amiri Olcay Esmer, Kış lastiği daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır, hayat kurtarır dedi. Kışın lastiği kış lastiğidir diyen Esmer; Kış koşullarında karlı ve buzlu yola özel olarak hazırlanan lastikler; daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kazaları önemli ölçüde azaltır: Kış lastiği trafiğin akıcı ve güvenli olmasına katkı sağlar dedi.

Kış lastiği hakkında bilinmesi gerekenler

Kış lastiği sırt desenleri ve özel karışımı sayesinde yola daha çok tutunduğunu söyleyen Orhangazi Trafik Tescil Amiri Olcay Esmer; Kış lastiklerinin diş derinliği; yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır. Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur. Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı vardır. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar.  Kış lastikleri özel karışımı sayesinde +70C’nin altında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur dedi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursalılar dikkat! Bugün dışarı hazırlıksız çıkmayın

Bursalılar dikkat! Bugün dışarı hazırlıksız çıkmayın