10 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,487 TL
  • 3,683 TL
  • 130,36 TL
  • 75.727
BURSA 11°
SON DAKİKA

Uludağ Üniversitesi Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu: "Türkiye'de ilk olacağız"

Uludağ Üniversitesi Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu:
  • 1243

Türk Kültürünü yaşamak ve yaşatmak için yola çıktıklarını belirten Uludağ Üniversitesi Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu Başkanı Osman Yaşar Uslu, Türk dünyasının güncel sorunları üzerine çeşitli dallarda yazdıkları makaleleri kitaplaştırarak lisans düzeyinde Türkiye’de bir ilk olmayı hedeflediklerini belirtti.

28 Kasım 2016 Pazartesi 08:57 BURSA

Özge COMBA ALKIŞ

Eğitim hayatımız boyunca derslerin dışında olgunlaşmaya başladığımız sıralardır üniversite… Belki de birçok şeyin ilki bu sıralarda yaşanır… Hiç görmediklerimize tanık olur ve özlemle anacağımız hatıraları biriktiririz. Bu arada aklımız, düşüncelerimiz de gelişir. Dünyaya bakış açımızı oluştururuz. Bu yüzden önemlidir öğrenci toplulukları… Eğleniriz, konuşuruz, tartışırız, okuruz ve yazarız… İşte bu yüzden öğrencileri tanımak ve onlara faydalı olmak önemlidir bir toplum için… Gençlik gelişsin ki o ülke de gelişebilsin… YeniDönem Gazetesi olarak bu haftaki röportaj sayfamızda Uludağ Üniversitesi Türk Dünyası ve Kültürü Topluluğu Başkanı Osman Yaşar Uslu’yu konuk ettik. Gencecik ve pırıl pırıl arkadaşımızla Türklük ve topluluk faaliyetleriyle ilgili keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İşte bu gencecik arkadaşımız belki de son günlerde en çok ihtiyacımız olan cümleyi hatırlattı bize;   “Türk gençliği çok kitap okusun ve birlik olsun.”

 

Osman Yaşar Uslu Kimdir?

“ Bursa Mustafakemalpaşalıyım. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Bursa Türk Ocağı Gençlik Kolları üyesiyim.”

Topluluk ne zamandır faaliyette?

“ Topluluk 5 yıldır faaliyette ancak ben 3 seneden beri içindeyim. Bende 5. Yılında görevi devraldım. 118 üyemiz bulunuyor. ”

İZMİR’DEN HOCALI KATLİAMI’NA

Etkinlikleriniz nelerdir?

“5 senedir yaptığımız geleneksel faaliyetlerimiz var. Başkan kim olursa olsun bu faaliyetleri yapmakla yükümlüdür. Her yıla konferansla başlarız. Ardından geleneksel İzmir gezisi düzenliyoruz. İzmir’de Orta Asya Türklüğünün halen izlerini taşıdığı Kazak-Kımız çiftliğini ziyaret ediyoruz. Yine İzmir’de Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’ne gidiyoruz. Burada, aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza enstitü hakkında bilgiler veriliyor. Ardından Zekeriya Doğan Kültür Evi’ni ziyaret edip gezimizi sonlandırıyoruz. Her sene Türkmeneli-Kerkük’ü anma etkinliği düzenliyoruz. Panel, konferans, müzik dinletisi veya fotoğraf sergisi şeklinde… Yine her sene Hocalı Katliamını anma etkinliğimiz var, bu anma etkinliğini de, konferans, müzik dinletisi veya fotoğraf sergisi şeklinde yapıyoruz. Tüm bunların yanında geleneksel olarak yaptığımız Çanakkale’yi anma ve anlatma etkinliğimizde üniversitede Çanakkale Savaşındaki askerlerimizin bir günlük menüsü olan şekersiz üzüm hoşafı ve buğday çorbasını Çanakkale müzikleri eşliğinde dağıtıyoruz. Bu sene de üniversitenin yemekhanesinde o gün bu menünün çıkmasını teklif edeceğim.  21 Mart’ta da Türk Dünyası’nın ortak kültür bayramı olan Nevruz’u kutluyoruz. Mehteran gösterimi, Türkistan pilavı ikramı yapıyoruz ve geleneksel oyunlar düzenliyoruz. ”

SOSYAL SORUMLULUK

Başka etkinliğiniz var mı?

“Saydığımız etkinliklerin dışında her sene, başkan takvimine başka faaliyetler de ekleyebilir. Bu dönem içinde de bir sosyal sorumluluk faaliyeti olarak ağaç dikme, kan verme, çöp toplama veya huzur evi ziyareti gibi bir veya birkaç sosyal sorumluluk faaliyeti yapmayı planlıyoruz. En az haftada bir toplantı yapıyoruz. Bu toplantılarda bir konu üzerinde tartışıyoruz, fikir alış-verişi sağlıyoruz. Kendimizi geliştirme odaklı bir topluluğuz. Biz boş vakit geçirmeyi sevmiyoruz. Sürekli yazıyor ve okuyoruz. Aynı zamanda merkezi Antalya’da bulunan Türk Dünyası Birlik Platformu’na üyeyiz.  Her sene farklı illerde yapılan toplantılarına katılıyoruz. Bunun dışında üniversitede okçuluk kursu açmayı planlıyoruz.”

TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAK

Topluluğun amacı nedir?

“ İki amacımız var. Birincisi Türk Kültürünü yaşamak ve yaşatmak. İkincisi Türk dünyasından gelen öğrenci arkadaşlarımıza burada yabancılık çektirmemek, onların acılarını, üzüntülerini ve mutluluklarını paylaşmak, Türkiye’nin onların da memleketleri olduğunu anlatmak.”

Güncel olayları takip ediyor musunuz?

“Bizim topluluğumuz güncel olaylardan da bir haber değil… Geçen yıl Suriye Türkmenlerinin yaşadıkları ve hala daha yaşamakta oldukları zor durumları adına Suriye Türkmenleri’ne yardım kampanyası düzenledik. Yardımlarımızı üniversitede açtığımız stantta topladık, yaklaşık 21 koli yardım topladık ve ulaştırdık.”

ÜYE DEĞİL KARDEŞ KAZANMAK     

Sadece belli bir grubu mu temsil ediyorsunuz?

“ Tamamen kardeşlik ilişkisi var topluluğumuzda… Üye kazanmak değil kardeş kazanmak gibi bir kaygımız var. Bizim bir diğer amacımız da Orta Asya Türklerinin sorunlarını yaptığımız etkinliklerle bilinir hale getirmeye çalışmak, üniversitede kamuoyu oluşturmak. Bizim bir de Türkiye’nin Güncel sorunları olsun Türk Dünyasının güncel sorunları olsun bu konularda makaleler yazarak ve şuan yazdığımız on yedi makaleyi kitaplaştırarak lisans düzeyinde Türkiye’de bir ilk olmayı hedefliyoruz. Örneğin ben toprak reformu hakkında yazdım, Tıp fakültesinde okuyan arkadaşımız Türkiye’de sağlık sorunları üzerine bir makale yazdı, Mimarlık bölümünü okuyan arkadaşımız kültür-mimari ilişkisi üzerine yazdı, Tarih okuyan arkadaşımız Türkiye’de tarihçilik üzerine yazdı ‘Türk Dünyasında dil’ üzerine bir yazı yazıldı. Kitabımız şuan basım aşamasında. ”

TÜRKÜ SEVENİ SEVERİZ

Belli bir görüşünüz var mı?

Türk milliyetçiliği ideolojisi üzerine kurulu bir topluluğuz. Aramızda çok renkli düşünen arkadaşlar var. Ama ortak noktamız Türk milliyetçiliği… Türk’ü seveni seviyoruz, Türk’ü sevmeyeni de sevmiyoruz sözünde birleşiyoruz. Siyasetle ilgilenmiyoruz.

ATSIZ’DAN GÖKALP’E

Hangi isimleri örnek alıyorsunuz?

“Yusuf Akçura, Hüseyin Nihal Atsız, İsmail Gaspıralı, Ziya Gökalp başta olmak üzere bütün Türk Milliyetçiliği fikir adamlarını kabul ediyoruz.”

SON BAŞBUĞ ATATÜRK

Mustafa Kemal Atatürk sizin için ne ifade ediyor?

Biz Atatürk’ü son başbuğ olarak görüyoruz. O bizim için apayrı bir yerdedir. Bütün inkılaplarını benimsiyoruz, özellikle Arap alfabesinden Latin alfabesine geçişi sağlamış olması bizim için oldukça önemli. Ulus devletin inşasında tek lider… O’ndan sonra Türklere tamamen hitap eden bir lider gelmedi.”

SEVMEK VE SEVİLMEK

Öğrenciler neden sizin topluluğunuzu tercih etmeli?

Üniversite ortamını tanımak, kendini geliştirmek, topluluk önünde konuşabilmek ve fikirlerini açıkça ifade edebilmek tartışmalar içinde yer almak, yazmak, sevmek ve sevilmek için… Biz topluluğumuza Ulu Türk Dünyası olarak hitap ediyoruz.”

Türk ülkelerinden gelen arkadaşlar Türkiye’ye nasıl bakıyor?

“ Kazakistan’dan gelen bir arkadaşımız vardı… Siz bu vatanseverliği nerden alıyorsunuz? Diye sormuştu. Bazıları hiçbir yorum yapmazken bazıları da direk kendi vatanı gibi görüyor.”

TÜRKÇE KONUŞUN

Size göre, Türk Dünyasındaki eksiklikler nelerdir?

Sovyetlerin dağılmasından sonraki süreçte Türk dünyasından aramıza gelen arkadaşlarımız Türkçeyi bildikleri halde Rusça konuşuyor. Bunun doğru olmadığını, Türkçe yazıp okumaları gerektiğini söylüyoruz. Siz öğrenin ki yurdunuza döndüğünüzde sizden sonraki nesile Türklüğü anlatabilesiniz mesajı veriyoruz. ”

ÖĞRETİN

Türk gençliğine önerin nedir?

Çok kitap okusun ve birlik olsunlar. Küçük çocukları da böyle eğitmeli, büyüklerine saygılı olmalı küçüklerine sevgiyle yaklaşmalı ve sokakta oyun oynamalarını sağlamalıyız, bu çok önemli. Tarihi bilmeleri gerek. Biz atalarımızı önemseriz onlar da bizi…”

BURSA VE MİLLİYETÇİLİK

Bursa Türk milliyetçiliğinin kalesi olabilir mi?

“Bence olamaz çünkü tamamen siyasi iradeye göre hareket ediliyor. Aslında bunun için çok müsait bir şehir. Osmanlı’ya başkentlik etmiş bir şehir… Buna rağmen Bursa köylerinde kültürümüzün devam ettiğini düşünüyorum. Bana göre Türk kültürünün yaşandığı her yerde Türk milliyetçiliği vardır. Ancak bu durum genellikle taşra ve köyler de geçerli oluyor. Büyükşehirlerde ise çok göç olduğu için pek mümkün olmuyor.”

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

TAHİR DEVECİ

29 Kasım 2016 Salı 12:13

Sevgili kardeşlerimi kutluyorum.Milliyetçiliğin kültür milliyetçiliği olduğunu yaşayarak ve uygulayarak gelişmesine katkıda bulunan Başta MK ATATÜRK olmak üzere EMEĞİ GEÇEN HERKESE SONSUZ ŞÜKRANLARIMI ARZEDİYORUM.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa’da feci olay! Aracın içinde sıkışarak can verdi

Bursa’da feci olay! Aracın içinde sıkışarak can verdi