09 Aralık 2016 Cuma

  • 3,452 TL
  • 3,665 TL
  • 130,51 TL
  • 75.929
BURSA

Uludağ’da halkın sorunu CHP’li vekil Aydın’la çözüldü

Uludağ’da halkın sorunu CHP’li vekil Aydın’la çözüldü
  • 141

Uludağ Milli Parkı’nda kurulması planlanan elektronik geçiş sistemini Meclis'e taşıyan CHP Milletvekili Erkan Aydın, bölge halkının derdine derman oldu.

17 Kasım 2016 Perşembe 14:31 BURSA

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bütçesinde yaptığı konuşmada Uludağ Milli Parkı’nda kurulması planlanan elektronik geçiş sistemini gündeme getirdi. Orman köylülerinin bu konuda çok dertli olduğunu dile getiren Aydın, hergün bu konuda çok sayıda telefon aldığını söyledi.

Aydın, “Milli parklar otoban değildir. Parklarda çalışan çok sayıda yöre insanı vardır. Ve bu insanlar geçimlerini bu parklardan sağlamaktadır. Şimdi siz buraya bu geçiş sistemini koyarsanız, üç kuruş kazanan orman köylüsünü oradaki esnafı bitirirsiniz. Bu konuda soru önergesi verdik ama yanıt alamadık” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ysa gerekli talimatı vereceğini bölgede yaşayan vatandaşların ücretsiz gireceğini söyledi.

“ULUDAĞ GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE ERİYOR”

Orman alanların giderek azaldığını yeşilin yerini griye bıraktığını, kapitalist anlayışın doğal kaynaklarımızı yok ettiği bir dönemde bakanlık bütçesinin görüşüldüğünü ifade eden Aydın, “İmkan olsaydı da, böylesine bir toplantıyı Uludağ’ın eteklerinde, köylerinde yapabilseydik. Sanırım bu salonda bulunan herkesin ciğeri yanardı” dedi.

Aydın şunları söyledi:

“Mermer ocakları, taş ocakları, moloz taşıyan ağır kamyonlar, kuruyan ağaçlar, yok olan orman arazileri, çamura dönen su kaynakları ve giderek yoksullaşan dağ köylüleri. Korku filmine benzeyen bu tablo karşısında hangimizin tüyleri ürpermez ki. Sayın Bakan rahmetli babamın da Ormancı olması, benim de dağ ilçesinde yetişip büyümem nedeniyle konunun yakın takipçisiyim. Babamın dikip yetiştirdiği ve halen onun adını taşıyan orman alanları şimdi kuruyor,  Uludağ gözümüzün önünde eriyor.”

“SORUN BÜYÜK, AMA ÖNLEM YOK”

Halen çok sayıda mermer ve taş ocağı bölgede faaliyet gösterdiğini hatırlatan Aydın, şöyle devam etti:

“Bunların çok azı ruhsatlı, çoğunluğu ise ruhsatsız. Bu işletmeler nasıl kimden izin alıyor? Bunu siz biliyorsunuz. Yaptığım araştırmaya göre; bu işletmeler bir lobi şeklinde çalışıyorlar ve gelip Ankara’da onların deyimiyle ‘İşi bağlıyorlar’ Sayın Bakan bu konudan haberdar mısınız? Bu kişilere hükümetinizden nasıl oluyor da gayri resmi de olsa izinler veriliyor. Lütfen bunu açıklayınız. Eğer verilmiyor ise bu işletmeler nasıl faaliyet gösteriyor? İşletme sahiplerinin partinizle ilişki kurması onlara cesaret mi veriyor? Sadece bu ocaklar sadece çevre katliamı yapmıyor. Çevredeki su kaynaklarını kurutuyor. En yakında ise Bursa’ya su sağlayan Doğancı Barajı bulunuyor. Bu ocakların verdiği zarar dolayısıyla tüm Bursa’nın içme suyuna karışıyor. Sorun büyük, ama önlem yok.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'da 3 günlük film şöleni...

Bursa'da 3 günlük film şöleni...