Bursaspor'un toplam borcu açıklandı!

Olağan İdari ve Mali Genel Kurul'da açıklanan raporda Bursaspor'un toplam borcunun 491 milyon 631 bin 609 lira olduğu belirtilirken, kulübün 2018'de 11 milyon lira kâr beklentisi içinde olmasına karşın 61 milyon 714 bin 157 lira zarar ettiği kaydedildi.

SPOR, 23 Mart 2019 Cumartesi, 17:45
Bursaspor'un toplam borcu açıklandı!

-Ali Şahin-

Bursaspor Olağan İdari ve Mali Genel Kurul ikinci toplantısı, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Orhangazi Salonu'nda yapıldı. Kurulda konuşan Bursaspor Amatör Branşlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sezer Sezgin "4 yıl önce 3. Lig'de kurmuş olduğumuz basketbol takımı kısmet olursa Süper Lig'e çıkacak. Bilinen bir yanlış vardı. Bu yönetim kurulunun basketbola karşı olduğu ile ilgili bir algı oluşmuştu. Geçen sene kurduğumuz takım yaklaşık 8 milyon liralıktı. Sezon sonuna geldiğimizde takımın Bursaspor'a büyük yük olduğunu düşündük. 9 milyon lira para harcadık ve gelirimiz 2 milyondu. Sezon bittiğinde geçen sene basketbol takımımızın sorgulanması benim de yaptığım bir hatadan kaynaklanıyor. Bu takımın kapatılması yönetimde görüşüldü. Ama basketbolun Bursa'nın göz bebeği haline geldiği konuşularak devam kararı alındı. Bu sene 3,4 milyon TL giderimiz var. Bütçemizi küçülttük ama Süper Lig'e çok yakınız. Bu takım dilerim ileriki yıllarda Avrupa'da da göğsümüzü  kabartır" dedi.

TELEVİZYON PARA KAZANIYOR

Vakıfköy ve Futbol Okulları'ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Görkem Akbaş ise altyapı ile ilgili genel kurul üyelerine bilgiler verdi. Medya ve İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Arı da Bursaspor TV'nin kuruluşunda emeği geçenlere teşekkür ederken "Aldığımız karar neticesinde 2019'da dijital dönüşümü gerçekleştirme kararı aldık. Platform bize rakam veremiyordu ölçülemez durumdaydık. Şu andan geldiğimiz noktada 2 ay içinde 100 bin liralık reklam aldık. Bu dönüşümle Bursaspor TV'yi en az kişiyle en düşük maliyetle en uzak noktalara eriştireceğiz. Bundan sonraki yayınlarla programlardan elde edeceğimiz gelirle Bursaspor'un menfaati olduğunu düşünüyoruz ve bu kararı aldık" ifadelerini kullandı.

BORÇ 491 MİLYON LİRA

Konuşmaların ardından Bursaspor'un toplam borcu, Olağan İdari ve Mali Genel Kurul'da Denetleme Kurulu Başkanı Yalçın Cambaz tarafından açıklandı. Yeşil Beyazlı kulübün toplam borcunun 491 milyon 631 bin 609 lira olduğu belirlendi. Bursaspor Kulübü'nün borcu; ticari borç 45 milyon 859 bin 984 lira, kamu borç 39 milyon 743 bin 774 lira, yönetici borç 107 milyon 797 bin 113 lira, finansal borç 101 milyon 316 bin 269 lira, sportif faaliyet 159 milyon 923 bin 336 lira ve diğer borçlar da 39 milyon 991 bin 133 lira olarak dağılım gösterdi. Bursaspor Kulübü'nün kısa vade borcu 201 Milyon 135 Bin 764 lira 30 kuruş, uzun vade borcu ise (30.06.2023 yılına kadar) 290 milyon 495 Bin 844 lira olarak belirtildi.

GELİR 309 MİLYON TL

Bursaspor Kulübü Bağımsız Denetleme Kurulu'nun Mali Kongre Denetim Kurulu Raporu'na göre 2018 yılı için onaylanan gelir bütçesi 309 milyon 480 bin lira olup 30.11.2018 tarihi itibari ile gerçekleşen rakam 247 milyon 602 bin 35 lira oldu. 2018 yılı için hazırlanan ve onaylanan gider bütçesi 298 milyon 68 bin lira iken gerçekleşen gider (30.11.2018 ) 309 milyon 316 bin 192 lira oldu.

KULÜP ZARAR ETTİ

2018 yılı için 11 milyon 412 bin lira kâr yapılması beklenirken, 30.11.2018 itibari ile 61 milyon 714 bin 157 lira zarar edildiği bilgisi paylaşılan raporda, bu zararını oluşmasında kur artışının da negatif etkisinin olduğu zira toplam borcun yaklaşık yüzde 50'lik kısmının döviz borcu olduğu belirtildi. 2019 yılı içinse yönetim kurulunca hazırlanan bütçede gelirlerin 311 milyon lira, giderlerin ise 308 milyon 772 bin lira olduğu ve 2 milyon 228 bin lira kar edilmesi beklendiğinin planlandığı raporda yer aldı.

TÜZÜK DEĞİŞTİ

Raporun okunmasının ardından konuşmak isteyen üyeler görüşlerini belirtmek üzere teker teker söz aldı. Daha sonra da Mali Asbaşkan Adem Sakarya tahmini bütçe rakamlarını okudu. 2019 yılı tahmini bütçe oylamaya sunulurken oy çokluğu ile kabul edildi. Ayrıca üye giriş ücretlerinin 300 TL'den 370 TL'ye, üye aidatlarının da 150 TL'den 180 TL'ye yükseltilmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Tüzük gereği 2017-2018 yılı aidat ödemelerini zamanında yapmadıkları için askıya alınan 676 üyenin üyelikleri düştü. Gündemin 12. maddesi olan "Tüzük değişikliklerine ilişkin" maddeler de oy birliği ile kabul edildi.

'GEMİ LİMANA YANAŞSIN'

Olağan İdari ve Mali Genel Kurul'da konuşan Bursaspor Başkanı Ali Ay ise "Konuşmaları dinledik. Bazı mesajları aldık kendi aramızda oturup görüşeceğiz. 8 hafta içinde gemiyi limana yanaştıralım. Sonra hep beraber hesaplaşacağız. Ne olacak kararını vereceğiz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bugün itibariyle Bursaspor'un toplam borcu 441 milyon. Buna 67 milyonluk uzun vadeli futbolcu ve teknik kadro borçları dahil. 68 milyon avro borcumuz var. Biz aldığımızda 100 milyon avroydu. Beraber çalıştığımız arkadaşlar nelerle uğraşıyoruz biliyoruz. Bu kulübü güllük gülistanlıkla almadık. Elimizi taşın altına koyduk. Şahsım olarak da yönetim olarak da dünya kadar katkı sağladık. Evet sportif anlamda başarılı olamadık ama bunların da çok nedeni vardı" dedi.

GÜNCEL
Başkan Aktaş tebrikleri kabul etti: 'Herkesle el ele yürümeye hazırız'
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın seçimlerin ardından düzenlediği teşekkür buluşm...
ASAYİŞ
Bursa'da alacak verecek meselesinde silahlar çekildi! O anlar kamerada...
Bursa'nın Yıldırım ilçesinde bir şahıs, alacak verecek yüzünden husumetli olduğu adama karısının ...
GÜNCEL
Eğitim-Bir-Sen Bursa şubesinden 23 Nisan açıklaması!
Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 No'lu Şube Başkanı Ramazan Acar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram...
GÜNCEL
ABD'nin kararına Türkiye'den sert tepki!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin İran'dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlere...
GÜNCEL
Ankara Emniyet Müdürlüğü: 'Kılıçdaroğlu bize bilgi vermedi'
Ankara Emniyet Müdürlüğünden, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Çubuk'ta şehit er Kırıkcı'nın ce...
GÜNCEL
Bursa'da 23 Nisan öncesi yürekleri ısıtacak haber! Helal olsun...
Bursa'nın Orhaneli ilçesinde, okul müdürü Oktay Tüfekçi, 31 Mart seçimlerinde kullanılan Türk bay...
Yıldız Tilbe vasiyetini açıkladı!
Eğitim-Bir-Sen Bursa şubesinden 23 Nisan açıklaması!
Eser West başrol oynayacak
Bursa'da can güvenliğini tehdit eden bina yıkıldı!

En Çok Okunan Haberler

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Çub...

Bursa'da can pazarı! Kazadan kurtulanlara ar...

Sollama yaptığı sırada kontrolünü kaybederek otomobi...

Şeytanın bile aklına gelmez! 10 liraların bi...

Mersin'de küçük miktardaki gerçek paraların belirli ...

Bursalılar dikkat! Cumartesi günü 3 metro is...

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursaray'ın y...

On Numara'yı Bursa'da 8 kişi bilmişti! İşin ...

Pazartesi günü yapılan On Numara çekilişinde büyük i...

Bursa'da araçlarda tanzim satış dönemi... 65...

TOFAŞ CEO'su Cengiz Eroldu, müşterinin daha ulaşılab...

AK Partili Akbaşoğlu'dan çay simit hesabı: '...

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, ...

Bursa'da ölüm durakta yakalamıştı! 'Allah ay...

Bursa'da, eşiyle sinemaya gittikten sonra evlerine d...

Çay-simit hesabıyla büyük tepki çekmişti! AK...

5 kişilik bir ailenin günde 3 öğün çay- simit tükett...

Kılıçdaroğlu'ndan Bursa için dikkat çeken aç...

Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını almasının ardından aç...

On Numara'yı Bursa'da 8 kişi bildi: 'Bu nası...

Milli Piyango'nun düzenlediği On Numara'nın dün akşa...

Ramazan Bayramı tatilinin kaç gün olacağı be...

Vatandaşlar tarafından merak edilen 'Ramazan Bayramı...

Bursa'da yeni muhtara bıçaklı saldırı! Durum...

Bursa'nın Karacabey ilçesi Emirsultan Mahallesi'ne m...

Bursa'daki feci kazada acı bilanço! Ölü sayı...

Bursa'nın Orhaneli ilçesi Nalınlar Kavşağı'nda meyda...

Bursa'da alacak verecek meselesinde silahlar...

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde bir şahıs, alacak verec...