Bursaspor'un toplam borcu açıklandı!

Olağan İdari ve Mali Genel Kurul'da açıklanan raporda Bursaspor'un toplam borcunun 491 milyon 631 bin 609 lira olduğu belirtilirken, kulübün 2018'de 11 milyon lira kâr beklentisi içinde olmasına karşın 61 milyon 714 bin 157 lira zarar ettiği kaydedildi.

SPOR, 23 Mart 2019 Cumartesi, 17:45
Bursaspor'un toplam borcu açıklandı!

-Ali Şahin-

Bursaspor Olağan İdari ve Mali Genel Kurul ikinci toplantısı, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Orhangazi Salonu'nda yapıldı. Kurulda konuşan Bursaspor Amatör Branşlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sezer Sezgin "4 yıl önce 3. Lig'de kurmuş olduğumuz basketbol takımı kısmet olursa Süper Lig'e çıkacak. Bilinen bir yanlış vardı. Bu yönetim kurulunun basketbola karşı olduğu ile ilgili bir algı oluşmuştu. Geçen sene kurduğumuz takım yaklaşık 8 milyon liralıktı. Sezon sonuna geldiğimizde takımın Bursaspor'a büyük yük olduğunu düşündük. 9 milyon lira para harcadık ve gelirimiz 2 milyondu. Sezon bittiğinde geçen sene basketbol takımımızın sorgulanması benim de yaptığım bir hatadan kaynaklanıyor. Bu takımın kapatılması yönetimde görüşüldü. Ama basketbolun Bursa'nın göz bebeği haline geldiği konuşularak devam kararı alındı. Bu sene 3,4 milyon TL giderimiz var. Bütçemizi küçülttük ama Süper Lig'e çok yakınız. Bu takım dilerim ileriki yıllarda Avrupa'da da göğsümüzü  kabartır" dedi.

TELEVİZYON PARA KAZANIYOR

Vakıfköy ve Futbol Okulları'ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Görkem Akbaş ise altyapı ile ilgili genel kurul üyelerine bilgiler verdi. Medya ve İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Arı da Bursaspor TV'nin kuruluşunda emeği geçenlere teşekkür ederken "Aldığımız karar neticesinde 2019'da dijital dönüşümü gerçekleştirme kararı aldık. Platform bize rakam veremiyordu ölçülemez durumdaydık. Şu andan geldiğimiz noktada 2 ay içinde 100 bin liralık reklam aldık. Bu dönüşümle Bursaspor TV'yi en az kişiyle en düşük maliyetle en uzak noktalara eriştireceğiz. Bundan sonraki yayınlarla programlardan elde edeceğimiz gelirle Bursaspor'un menfaati olduğunu düşünüyoruz ve bu kararı aldık" ifadelerini kullandı.

BORÇ 491 MİLYON LİRA

Konuşmaların ardından Bursaspor'un toplam borcu, Olağan İdari ve Mali Genel Kurul'da Denetleme Kurulu Başkanı Yalçın Cambaz tarafından açıklandı. Yeşil Beyazlı kulübün toplam borcunun 491 milyon 631 bin 609 lira olduğu belirlendi. Bursaspor Kulübü'nün borcu; ticari borç 45 milyon 859 bin 984 lira, kamu borç 39 milyon 743 bin 774 lira, yönetici borç 107 milyon 797 bin 113 lira, finansal borç 101 milyon 316 bin 269 lira, sportif faaliyet 159 milyon 923 bin 336 lira ve diğer borçlar da 39 milyon 991 bin 133 lira olarak dağılım gösterdi. Bursaspor Kulübü'nün kısa vade borcu 201 Milyon 135 Bin 764 lira 30 kuruş, uzun vade borcu ise (30.06.2023 yılına kadar) 290 milyon 495 Bin 844 lira olarak belirtildi.

GELİR 309 MİLYON TL

Bursaspor Kulübü Bağımsız Denetleme Kurulu'nun Mali Kongre Denetim Kurulu Raporu'na göre 2018 yılı için onaylanan gelir bütçesi 309 milyon 480 bin lira olup 30.11.2018 tarihi itibari ile gerçekleşen rakam 247 milyon 602 bin 35 lira oldu. 2018 yılı için hazırlanan ve onaylanan gider bütçesi 298 milyon 68 bin lira iken gerçekleşen gider (30.11.2018 ) 309 milyon 316 bin 192 lira oldu.

KULÜP ZARAR ETTİ

2018 yılı için 11 milyon 412 bin lira kâr yapılması beklenirken, 30.11.2018 itibari ile 61 milyon 714 bin 157 lira zarar edildiği bilgisi paylaşılan raporda, bu zararını oluşmasında kur artışının da negatif etkisinin olduğu zira toplam borcun yaklaşık yüzde 50'lik kısmının döviz borcu olduğu belirtildi. 2019 yılı içinse yönetim kurulunca hazırlanan bütçede gelirlerin 311 milyon lira, giderlerin ise 308 milyon 772 bin lira olduğu ve 2 milyon 228 bin lira kar edilmesi beklendiğinin planlandığı raporda yer aldı.

TÜZÜK DEĞİŞTİ

Raporun okunmasının ardından konuşmak isteyen üyeler görüşlerini belirtmek üzere teker teker söz aldı. Daha sonra da Mali Asbaşkan Adem Sakarya tahmini bütçe rakamlarını okudu. 2019 yılı tahmini bütçe oylamaya sunulurken oy çokluğu ile kabul edildi. Ayrıca üye giriş ücretlerinin 300 TL'den 370 TL'ye, üye aidatlarının da 150 TL'den 180 TL'ye yükseltilmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Tüzük gereği 2017-2018 yılı aidat ödemelerini zamanında yapmadıkları için askıya alınan 676 üyenin üyelikleri düştü. Gündemin 12. maddesi olan "Tüzük değişikliklerine ilişkin" maddeler de oy birliği ile kabul edildi.

'GEMİ LİMANA YANAŞSIN'

Olağan İdari ve Mali Genel Kurul'da konuşan Bursaspor Başkanı Ali Ay ise "Konuşmaları dinledik. Bazı mesajları aldık kendi aramızda oturup görüşeceğiz. 8 hafta içinde gemiyi limana yanaştıralım. Sonra hep beraber hesaplaşacağız. Ne olacak kararını vereceğiz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bugün itibariyle Bursaspor'un toplam borcu 441 milyon. Buna 67 milyonluk uzun vadeli futbolcu ve teknik kadro borçları dahil. 68 milyon avro borcumuz var. Biz aldığımızda 100 milyon avroydu. Beraber çalıştığımız arkadaşlar nelerle uğraşıyoruz biliyoruz. Bu kulübü güllük gülistanlıkla almadık. Elimizi taşın altına koyduk. Şahsım olarak da yönetim olarak da dünya kadar katkı sağladık. Evet sportif anlamda başarılı olamadık ama bunların da çok nedeni vardı" dedi.

GÜNCEL
Meclis İhtisas Komisyonlarında görev alacak Bursa Milletvekilleri belli oldu
TBMM İhtisas Komisyonlarında görev alan AK Parti Bursa Milletvekilleri belli oldu.
GÜNCEL
Bakan Koca açıkladı! İşte son koronavirüs tablosu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son koronavirüs rakamlarını açıkladı. Tabloya göre son 24 saatte 21...
GÜNCEL
UNESCO'ya 'Ayasofya' cevabı!
Ayasofya'nın tekrar ibadete açılma kararının ardından, "Ayasofya'nın statüsünün değiştirilmesinde...
GÜNCEL
HES kodu yanlış girilince olanlar oldu... Otogarda koronavirüs alarmı!
Aydın'da sağlık ve polis ekipleri otogarlarda korona virüs alarmı yaşadı. İzmir'den otobüse binen...
SİYASET
Orhan Pamuk'a Ayasofya tepkisi: Kafasının her zerresi dikenle sarılmış!
MHP lideri Bahçeli, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesinin ardından Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk...
GÜNCEL
Bursa Büyükşehir'in yardım seferberliğine iş dünyasından destek
Bursa'nın Kestel ilçesinde meydana gelen sel felaketinin ardından bölgede yaraların sarılması içi...
Ayasofya için yargı yolunu ilk açan Başkan konuştu
Bursaspor'un test sonuçları belli oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete sesleniş konuşması yapacak!
Osmangazi'ye Moğolistan'dan kardeş şehir

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da muhtarın feci sonu! Haberi alan yak...

Bursa'da tarlasını sürmeye giden muhtar, kullandığı ...

Bakan Koca'dan korkutan açıklama: Bugün en a...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı Tw...

Bursa'da üreticinin hali perişan! Bedava dağ...

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde 3 bin dönümden fazla a...

Yerli koronavirüs ilacına üretim ruhsatı ver...

Sağlık Bakanlığı tarafından korona virüs tedavisinde...

Yargıtay'dan milyonlarca araç sahibini ilgil...

Yüksek Mahkeme; piyasa değerinden ucuz alınan aracın...

Büyük panik! 5 bina karantinaya alındı

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, koronavirüs vakalarını...

Bursa'daki metro istasyonu önünde simitçi kr...

Bursa Uludağ Üniversitesi metro istasyonu asansörü ö...

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener: 'Semiha Yıl...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, eski Başbakan...

Bursa'daki bu tünelin ünü Türkiye'ye yayıldı...

Bursa'da bulunan ve içinden su akan tünelden geçenle...

Diyarbakır'da vahşet! 5 yaşındaki çocuk haya...

Diyarbakır'da kahvehaneye yönelik düzenlenen ve 5 ya...

Srebrenitsa'nın kapanmayan yarası... 9 kurba...

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanmış ...

Tüyler ürperten olay! Sevgilisini öldürüp ke...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde bir şahıs, sevgilisini öldü...

Kamuda çalışan işçilere müjde! İkramiye ödem...

Cumhurbaşkanı kararına göre ikramiye ödemesinin ilk ...

Kurbanlık fiyatları bu yıl ne kadar?

Kurbanlık fiyatları, yaklaşan Kurban Bayramı ile bir...

Bakan Koca açıkladı! İşte son koronavirüs ta...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son koronavirüs rakaml...