Çavuşoğlu: 'Dünya ülkelerinde yok ama bizde var'

Bursa'da okul açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Özellikle terör marifetiyle, terörü taşeron olarak kullanmak suretiyle ülkemizi tekrardan kendi içine kapanan, etrafında ne olup bittiğini görmesine mani olacak bir duruma sevk etmek isteyenler asla başarılı olamayacak. Bugün dünya ülkelerine bakın, lider yok. Sadece Türkiye'de lider vardır. O da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL, 02 Nisan 2018 Pazartesi, 13:53
Çavuşoğlu: 'Dünya ülkelerinde yok ama bizde var'

Çavuşoğlu,  Bursa'da Mehmet Akif İnan Anadolu İmam Hatip Lisesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, kentte 100'ün üzerinde okul inşaatı bulunduğunu, bu durumun bile Türkiye'nin geldiği noktayı göstermesi bakımından çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bölgesinde göz kamaştıran bir ülke olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Onun içindir ki Türkiye'nin başına örülmek istenen tuzaklar ve birtakım oyunlar Türkiye'nin bu büyümesini, gelişmesini engellemek, ona ket vurmak açısından girişilen tuzaklar ve oyunlardır. Ama milletimiz artık bunların hepsini çok net bir şekilde gördü, anladı ve bunlara da asla fırsat vermeyecek. Özellikle terör marifetiyle, terörü taşeron olarak kullanmak suretiyle ülkemizi tekrardan kendi içine kapanan, etrafında ne olup bittiğini görmesine mani olacak bir duruma sevk etmek isteyenler asla başarılı olamayacak. Biz hem bölgesinde yıldızı parlayan bir ülke olmaya, hem de küresel anlamda söz sahibi, rol sahibi, düşünceleri fikirleri etkili olan bir ülke olacak."

"AVRUPA, DÜNYA ÜLKELERİNE BAKIN LİDER YOK"

Çavuşoğlu, diğer ülkelerin bazı zenginliklere sahip olduğunu işaret ederek, şöyle devam etti:

"Diğer ülkelerin çok şeyi olabilir. Yeraltı zenginlikleri, yerüstü zenginlikleri olabilir. Teknolojik altyapılarını tamamen tahkim etmiş olabilirler ama diğer ülkelerin özellikle eksikliğini hissettikleri, günden güne de muhtaç oldukları bir konu var ki biz ona sahibiz. O da liderlik. Bugün Avrupa ülkelerine bakın, dünya ülkelerine bakın, lider yok. Sadece Türkiye'de lider vardır. O da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Lider var ki milletinin çizdiği istikamette yol yürüyen. Lider var sadece ve sadece Türkiye'nin insanlık adına değerlerini yükseltmek için ahdetmiş ve milletinin kendi etrafında kenetlenmesiyle gecesini gündüzüne katarak korku nedir bilmeden ülkesi için gelecek nesiller için bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu önemli bir kazanım, bunun kıymetini bilmek durumundayız. Onun için bundan sonraki süreçte gençlerimize daha fazla önem atfetmek ve onların önünü açmakla mükellefiz."

"MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERLE DONANMIŞ GENÇLİĞİ OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ"

Bugün Türkiye'deki yaş ortalamasının 30 olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Ama bugün Avrupa'nın yaş ortalaması 50 ve doğum oranları çok düşük. Gittikçe yaşlanan bir kıtadan bahsediyoruz. Yanı sıra Türkiye oldukça dinamik ve gelecek vaat eden bir ülke. Bunun kıymetini bilmek, bu potansiyeli iyi değerlendirmek zorundayız. Onun için de gençlerimizi, özellikle günün şartlarına uygun bilgi ve donanımla mücehhez hale getirerek ama sadece bilgi ve teknolojiyle onları mücehhez hale getirmek yetmez aynı zamanda milli ve manevi değerlerle donanmış çok güçlü bir gençliği oluşturmak zorundayız. İşte bu okullar bu gençliği oluşturmak için yola çıkan okullardır." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye'deki sınıf ortalamalarının 60'tan 25-30'a düştüğünü vurgulayarak, "Bundan sonraki süreçte inşallah kardeşlerimizin bilgi ve birikimlerini marifetle birleştirerek maneviyat ikliminde onları buluşturarak daha güçlü bir toplumu tesis etmek zorundayız. Onun için çok çalışıyoruz. Bugün sadece Bursa'da 15 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Eskiden bu sayılar çok yukarıdaydı. 2002 yılında 16 bin 800 civarında öğretmenimiz vardı. Şimdi 36 bin öğretmenimiz var. Nereden nereye geldik. Dolayısıyla Türkiye güçleniyor ve büyüyor." dedi.

"GENÇLERİMİZİN ÖNÜNÜ AÇMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye güçlenirken gelecek nesillerin de güçlü bir toplumsal altyapıyı tesis etmesi için bu eğitim seferberliğinin devam etmesi gerektiğini anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Çünkü biz biliyoruz ki gelecek gençlerin elindedir. Ülke, bize gençlerin bir emanetidir. Onun için gençleri önemsiyoruz. Partimiz, liderimiz Sayın Cumhurbaşkanımız gençlere verdiği önemi her vesileyle dile getirmeye çalışıyor. Özellikle siyasal katılım anlamında 30 yaş olan seçilme yaşını önce 25'e, şimdi de 18'e indirdik. Birileri '18 yaşındaki çocuklarla mı yola çıkacaksınız?' diyerek hatta Meclis platformunda iki gencecik çocuğu yanlarına alarak onlarla alay edercesine 'Bunlarla mı ülkeyi yöneteceksiniz?' derken bizim liderimiz inandı. Çünkü biz biliyoruz ki İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet sadece 21 yaşındaydı."

Çavuşoğlu, gençlere güvenilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları dile getirdi:

"Üstat Necip Fazıl'ın da ifade ettiği gibi 'Bütün dehalar gençlik yıllarında parıldar.' Bütün davalar da gençlerin elinde yürür. Bunu bilmek zorundayız. Özellikle gençliğimizi, öğrencilerimizi çeşitli harflerle kodlayanlar vardı. Gezi sürecinde X gençliği, Y gençliği, Z gençliği gibi filan. Gençlerimizi apolitik addedenler vardı. Ama 15 Temmuz'daki o hain darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığımızda gördük ki gençlerimiz bu ülkenin gerçek sahipleri. Onların gücü, kuvveti, gözü pekliği gerçekten de bu ülke için çok kıymetli bir sermayedir. Bugün o genç ki Afrin'e doğru yola çıkarken 'Nereye gidiyorsunuz?' diye sorana 'Kızıl Elma'ya doğru yol alıyorum.' diyor. Onun için 15 Temmuz'da mesela Halil İbrahim Yıldırım diye bir kardeşimiz vardı Bayrampaşa'da şehadete yürüdü, sadece 15 yaşındaydı. 15 yaşında vatan için şehit oldu. Hangi şuur bunu yapabilir. Gençlerde bu var. Bu nedenle gençlerimizin önünü açmaya devam edeceğiz."

"PEDALI ÇEVİRMEKTEN İMTİNA ETMEDEN HIZLA DEVAM ETMEK ZORUNDAYIZ"

Okula ismi verilen Mehmet Akif İnan'ın bir dava adamı olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"(Mehmet Akif İnan) Kahramanmaraş'ta yolu kesişen yedi güzel insandan yedi şairden biriydi. Biz onu 'Kudüs şairi' olarak da biliyoruz. Gençlerimizin de bu dava insanlarının adını taşıyan okullarda eğitim alması, hem de bu dava insanlarının davasının bilgisine ulaşmaları çok önemli. Gençliğimizle geleceğin Türkiye'sini inşa edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi gençlik önce okuyacak, sonra düşünecek, ondan sonra da uygulayacak. İnşallah bu konudaki inancımızı sağlam temellere oturtursak geleceğin Türkiye'sinin emin ellerde olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Şimdi bizim sürecimiz. Bizim milletimizin yükselişe geçtiği zaman dilimi içindeyiz. Bugünler çok kıymetli. Pedalı çevirmekten imtina etmeden hızla devam etmek zorundayız. Çünkü o ivmeyi yakaladık. Bütün badirelere, tuzaklara, girişimlere rağmen biz o ivmeyi yakaladık. Önümüzde 2019 var. O eşiği de geçtiğimiz zaman Allah'ın izniyle 2023, 2053, 2071 bu gençlerin nesli olarak Türkiye'yi abat edecekler daha yukarıya taşıyacaklar."

Konuşmaların ardından yapılan duadan sonra kurdele kesilerek okulun açılışı gerçekleştirildi.

Programa, Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'nun yanı sıra Vali İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger de katıldı.

SİYASET
ABD'den dikkat çeken Brunson açıklaması
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Türk yetkililerle bu hafta papaz Brunson'un durumunu konuşmayı...
DÜNYA
Trump o ismi kovuyor
ABD Başkanı Donald Trump, Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein'ı kovuyor.
SİYASET
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye'nin omuzlarına bırakıldı
Birleşmiş Milletler'de (BM) düzenlenen programda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suri...
GÜNCEL
Teröristbaşının akrabası sınırda yakalandı!
Edirne'de, Yunanistan sınırında bulunan 1. Derece askeri yasak bölgede 'hudut kartalları' tarafın...
GÜNCEL
Bursalılar dikkat! Çok sert bir şekilde düşüyor
Meteoroloji'den edinilen bilgilere göre, Bursa'da hafta içi sıcaklıkların 8 ile 15 derece arası a...
KÜLTÜR-SANAT
Nilüfer Kent Tiyatrosu'nda sezon Lorca ile açılıyor
Beşinci sezonunu 3 Ekim'de Lorca'nın 'Kanlı Düğün'ü ile açacak olan Nilüfer Belediyesi Kent Tiyat...
Gökçe Bahadır yeni evine servet ödedi!
Doğu Demirkol, Frankfurt'ta 'En İyi Erkek Oyuncu' dalında yarışacak!
Bursa'da duygu dolu anlar... 4 yaşında ilk kez duydu
Bursa'da börek izdihamı!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'dan şok açıklama! Sağlık Bakanlığı cem...

Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Köse...

CHP'den tüyler ürperten rapor! Bursa'da 14 k...

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili...

Bursalılar dikkat! Çok sert bir şekilde düşüyor

Meteoroloji'den edinilen bilgilere göre, Bursa'da ha...

Meteoroloji'den Bursa'ya son dakika uyarısı!...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye gö...

İsmail Devrim'in haberini yapan gazeteci göz...

Oğluna okul pantolonu alamadığı için intihar eden İs...

Bursa'da mahallelinin canına tak etti! 'Bu i...

Bursa'nın Gemlik ilçesine bağlı Kurşunlu Mahallesi s...

Bursa'da yine aynı görüntü! Bölge halkı tedi...

Bursa'nın Büyükorhan ilçesi barajında çok sayıda bal...

Suikast öncesi görüntüler... Doktor o anları...

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov'u öldüren polis ...

Savaş kızışıyor! Rusya, Suriye'ye S-300 gönd...

Rusya'nın uçağının düşürülmesinin ardından tansiyon ...

Bursa'da duygu dolu anlar... 4 yaşında ilk k...

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yaşayan 4 yaşın...

Zeki Müren Bursa'da dualarla anıldı!

Sanat güneşi Zeki Müren, ölümünün 22. yılında Bursa'...

Erdoğan, Malcolm X'in kızlarıyla bir araya g...

BM 73. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere New...

ABD'den dikkat çeken Brunson açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Türk yetkililerle...

Bursa'ya dev yatırım! Gelecek yıl temeli at...

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ul...

Teröristbaşının akrabası sınırda yakalandı!

Edirne'de, Yunanistan sınırında bulunan 1. Derece as...