Çavuşoğlu'ndan Afrin açıklaması!

Bursa'da konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Afrin operasyonuyla ilgili "Bu harekâtın amacı sınır güvenliğimizi sağlamak, buradan sızan teröristlerin Türkiye'nin içerisine sızmasına mani olmak. 3.5 milyon Suriyeli kardeşimizin yeniden kendi topraklarına dönmesini arzu ediyoruz" dedi. Çavuşoğlu, Kılçdaroğlu hakkında da sert eleştirilerde bulundu.

GÜNCEL, 10 Şubat 2018 Cumartesi, 17:00
Çavuşoğlu'ndan Afrin açıklaması!

Osmangazi Belediyesi tarafından yapılan 'Kaliteli Yaşam Merkezi'nin temel atma töreninde konuşan Çavuşoğlu, "Bugün Türkiye güney sınırlarında, Suriye'nin kuzey topraklarında adeta bir varlık, var oluş mücadelesi veriyor. Suriye krizinin, iç savaşının ortaya çıktığı tarihten itibaren bölgede at koşturan terör örgütlerinin orada tahkimat yapması, müttefik bildiğimiz bazı ülkeler tarafından tüm ikaz ve uyarılarımıza rağmen onların 5 bin tır ile silahlandırılmış olması, zaman zaman buradan ülkemize sızan teröristler marifetiyle gerçekleştirilen eylemlerle sivillerimizi, güvenlik güçlerimizin şahadete ulaşması gerçekten Türkiye'yi bu noktada bir adım atma ihtiyacını karşı karşıya bıraktı. Türkiye son yıllarda her platformlarda hem alenen, hem ikili toplantılarda, resmi temaslarda PYD'nin bir PKK olduğunu, PKK'nın aynı zamanda bir YPG olduğunu, PYD'nin DAEŞ terör örgütünü ortadan kaldıracak bir enstrümana dönüştürülmemesini, zaten böyle bir kabiliyetinin olmayacağını, bir terör örgütünün diğer terör örgütüyle ortadan kaldırılmasının mümkün olamayacağını dostlarımıza, müttefiklerimize anlattık. Bu noktada onlarla iş birliği yapanları ikaz ettik. Ama bu ikazlarımız dikkate alınmadı" diye konuştu.

MEŞRU MÜDAFA...

 "Türkiye güneyinden kuşatılacak, terör örgütü kuşağı oluşturulacak olursa Türkiye'nin kendi içerisine dönük bir toprak parçası koparma girişimine dönüşecektir" diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Biz bunu anlattık. Bunu artık Mısır'daki sağır sultan bile duydu. Türkiye 20 Ocak itibariyle saat 17.00'dan itibaren başkomutanız cumhurbaşkanımızın emir ve direktifleri doğrultusunda güney sınırlarımızda Zeytin Dalı harekâtı başlatıldı. Bu harekâtın amacı sınır güvenliğimizi sağlamak, buradan sızan teröristlerin Türkiye'nin içerisine sızmasına mani olmak, aynı şekilde oradaki terör unsurlarını temizlemek suretiyle 370 bin kardeşimizin oraya dönerek kaldıkları yerden hayatlarını devam ettirmelerini sağlamak. 3.5 milyon Suriyeli kardeşimizin yeniden kendi topraklarına dönerek hayatlarını sağlamaktır. Bugün askerimiz, ordumuz, erimiz orada çok ciddi bir mücadele ve gayret sarf ediyor. Harekât planlandığı şekilde başarılı devam ediyor. Türkiye'ye her platformda muhalif ses olarak ne kadar karşı çıkan ülke varsa bile son süreçte artık geldikleri nokta Türkiye'nin bu harekâtının bir meşru müdafaa oluğunu göstermesi bakımdan önemli örnekleri var. Hollanda'da geçtiğimiz aylarda bir kriz yaşadık. Ama bir dışişleri bakanı Türkiye'nin bu harekât planını meşru olmayacağını söyleyemedi. Avrupa'da baktığımız zaman her olayda baş çıkartan PKK unsurlarının itibar görmediğini görüyoruz. Türkiye bu adımı atmadan evvel diplomatik bütün enstrümanlarını kullandı. Allah'ın izniyle şimdide bölgeyi teröristlerden temizliyoruz."

KILIÇDAROĞLU İÇİNDEKİLERİ KUSTU

CHP'nin 19 Ocak'ta bir parti meclis toplantısı yapıldığını anlatan Çavuşoğlu, "Harekattan bir gün önce. O parti meclisi toplantısında genel başkan Kılıçdaroğlu. 'Eğer Afrin'e asker göndereceksiniz, sizi meydanlarda kefenle karşılayanları gönderin' dedi. Bunu, aslında aklen ve mantıken hiçbir şekilde karşı çıkamayacağı harekat planına karşı içerisindekini kustu. Küpten bal sızar, sirke varsa sirke sızar. Kılıçdaroğlu'nun içerisinden çıkan şey buydu. Harekata karşı çıkmaktı. Bu harekatın arkasında o kadar güçlü bir millet desteği var ki milletimizin fertleri karşısında bu duruşunu gösteremeyeceğini bildiği için ancak bu kadarını söyleyebildi. Sonrasında da bütün milletin kenetlendiğini görünce bu defa dilinin ucuyla bu defa destek vermek zorunda kaldı. Sonra, askerlerimiz ile birlikte kendi toprakları için uluslararası platformda meşru kabul edilen ÖSO'lu terörist grup olmakla suçladı. ÖSO, gerek Soçi'deki, gerek Cenevre'deki toplantılara kabul edilmiştir. Amerikan ve diğer yönetimlerle görüşen bir muhalif unsurdur" açıklamasında bulundu.

OPERASYON APARATI

CHP genel başkan yardımcısının sözlerini eleştiren Çavuşoğlu, "2011 yılında bir kaset operasyonuyla CHP'nin başına geçen bu adam bir operasyon aparatıdır. Türkiye içerisinde yabancı mihrakların aparat olarak kullandığı bir adamdır. Bu adam CHP'nin temsilcisi değildir. Bu adam iyi niyetli, vatanın seven CHP'lilerin genel başkanı değildir. Bu adam teröristlerin yandaşıdır. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Sizin ne hakkınız var güvenlik güçlerimizin, ordumuzun, askerimizin moralini bozmaya" şeklinde konuştu.

"BU ÇOK TEHLİKELİ BİR DURUM"

Türkiye bugün gücünü milletinden alan, milletinin çizdiği istikamette faaliyet yürüten, plan yürüten bir ülke olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bugün Türk milleti bize neyi söylüyorsa, biz onu yapmaya devam edeceğiz. Bugün yapmış olduğumuz ölçümler ve araştırmalar bu noktadaki desteği arkamızda olduğunu gösteriyor. Türkiye bundan sonraki yıllarda aynı tehlike ve risklerle karşı karşıla kalmamak, artık sınır bölgesinde yaşayan Kilis, Hatay'daki kardeşlerimizin hayatlarını daha güvenli bir şekilde hayatlarına devam ettirmeleri için bu operasyonu tamamlamakla mükellefiz. CHP'nin grup başkanvekili, 'Afrin'e girmeyelim. Orada siviller var. Sivil kayıplar, şehitlerimiz olabilir' diyor. Bu çok tehlikeli bir durum. Bu işte Türkiye düşmanlarının sivilleri kat ediyorsunuz diye terörist unsurların teşkilat yaptığı noktada onlara omuz vermekten başka bir şey değildir. Dünyanın çeşitli bölgelerinden bazı kişilerin ortaya çıkarak Türkiye'nin sivillerle alakalı kaygılarını dile getirenler var."

"ARTIK GÖZÜMÜZÜ AÇTIK"

Türkiye Fırat Kalkanı harekatıyla beraber bölgede 2 bin kilometre karelik bir yeri DAEŞ'ten temizlediğini aktaran Çavuşoğlu, "130 bin Suriyeli kardeşimiz yerine döndü. 7 ay süren bu operasyonda 3 bin DAEŞ'li terörist etkisiz hale getirildi. Dünyanın her hangi bir ülkesinde sivillerle alakalı her hangi bir söz söylendiğini duydunuz mu? Duymadınız. Çünkü Türkiye orada mücadele ederken de sivillerin kılına zarar gelmemesi için kılı kırk yardı. Orada sadece teröristlerin tepesine bindi. Burada mücadele ederken aynı hassasiyette mücadele etmeye devam ediyor. Ama konu PYD, PKK, YPG olunca sivillerle olunca sivillerle alakalı endişe beyanlarında bulunuluyor. Biz artık gözümüzü açtık. Bu millet Türkiye'nin başına örülmek istenen tuzağın ne olduğunu görüyor. Binlerce kilometre öteden gelerek, harita çalışması yapanların ve bunun içinde öldürmek üzere taşeron kullananların ne yapmak istediklerini biz biliyoruz. Türkiye gereğini yapmak zorundadır. Türkiye artık eski Türkiye değildir. Artık güçlü Türkiye'dir. Türkiye devlet olmanın gereğini yerine getirerek, bunları ininde bularak, etkisiz hale getirerek steril hale getirmelidir. Eğer bunu yapmazsa bundan sonraki yıllarda bundan daha ağır tehdit ve risklerle karşı karşıya kalmamız mukadderatımız olur" dedi.

 

Kaynak: IHA

EKONOMİ
Faiz kararı sonrası hükümetten flaş açıklama!
Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Türkiye...
SPOR
Dünya Kupası'na Doğru-Takımları Tanıyalım: Brezilya
5 Dünya Şampiyonluğu ile rekoru elinde tutan Brezilya Neymar önderliğinde Rusya'da yeni bir zafer...
SİYASET
CHP Milletvekili Eren Erdem'e şok! Açıklamaları başını yaktı
CHP Milletvekili Eren Erdem'e, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamalar nedeniyle savcılık tar...
EKONOMİ
Merkez Bankası'nda olağanüstü toplantı!
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun olağanüstü toplandığı bildirildi. 4.83 seviyesinde seyr...
MAGAZİN
Popstar'da heyecan dorukta! Şampiyon belli oluyor
Popstar 2018 sezonun son bölümüyle bu akşam 20:00'de Kanal D ekranlarında olacak. Yarışmanın biri...
GÜNCEL
Tatlıses'le ilgili gerçek ortaya çıktı! Neden aday olamadı?
AK Parti İzmir'den milletvekili aday adayı olan ünlü türkücü İbrahim Tatlıses'in aday listesinde ...
Siyah Beyaz Beyaz Aşk hayranlarını üzecek haber!
30 yaşındaki çocuklarını mahkeme kararıyla evden attılar!
Sen Anlat Karadeniz 18. bölümde heyecan dorukta! Tahir ve Nefes'e silah çekiyor
Popstar'da heyecan dorukta! Şampiyon belli oluyor

En Çok Okunan Haberler

Sırrı açığa çıkan Somuncu Baba, Bursa'yı ter...

Büyük manevi kişilikleriyle ismi yüzyıllardan günümü...

Bursa'da cinnet getirip ailesini katletti! İ...

Bursa'da dün akşam psikolojik sorunları olan ve ifta...

Bursa'da 800 kişilik kadro açıldı, bakın kaç...

Yıldırım Belediyesi tarafından başlatılan 'İstihdam ...

Bursa'da dehşet! Cinnet getiren adam karısın...

Bursa'da cinnet getiren bir kişi, önce öz babasına, ...

Bursa'da sahur vaktinde dehşet! İmam nikahlı...

Bursa'da cezaevinden firar eden adam, Yıldırım ilçes...

Bursa konut sektöründe deprem! Durma noktası...

Bursa konut sektöründe deprem üstüne deprem gerçekle...

Bursalılar şaşırıp kalıyor! Pir Emir asasını...

Bursa'da Piremir Mahallesi'ndeki Piremir caminin hem...

Bursa'da feci kaza! Sıkıştığı yerde can verdi

Bursa'da bir otomobil, arızalanıp emniyet şeridinde ...

Bursalı Tosun'un son görüntüsü! Mafya da peş...

Kurduğu Çiftlik Bank sistemiyle 132 bin kişiyi 1 mil...

Bursa'daki baba cinayetinde şoke eden ifade:...

Bursa'da geçen yıl babasını silahla öldürmekten yarg...

Kütahya'da yolcu otobüsü devrildi! Ölü ve ya...

Kütahya'da sürücüsünün kontrolünü kaybettiği yolcu o...

Dikkat, sizin de başınıza gelebilir! Soluğu ...

Düğün görüntülerinin bir televizyon kanalında yayınl...

Bursa'da akılalmaz olay! Türbenin kapısı kül...

Bursa'da iddiaya göre madde bağımlıları, Kanuni Sult...

İşte Bursa'da ilçe ilçe 5 büyüklerin tarafta...

Feedback Reporting Systems Araştırma Şirketi yine ço...

Bursa'da göz yaşartan olay! Kaplumbağayı kur...

Bursa'nın Büyükorhan ilçesinde seyir halindeyken yol...