CHP'den Erdoğan'a 'kamuflaj' tepkisi

CHP Sözcüsü Tezcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asker üniformasıyla sınır karakolunu ziyaret etmesine tepki gösterdi. Tezcan, "Asker üniforması hak edilince giyilir. Cumhurbaşkanlığı makamı şımarıklık makamı değil" dedi.

SİYASET, 02 Nisan 2018 Pazartesi, 17:59
CHP'den Erdoğan'a 'kamuflaj' tepkisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamada bulundu. Tezcan'ın gündeminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatay'daki sınır karakolu ziyareti sırasında askeri üniforma giymesi vardı. "Son dönemdeki açıklamalara bakıyoruz ve bakınca görüyoruz ki bu harekat bir sınır güvenliği harekatı mı, yoksa ticaret ve siyaset aracı haline mi getirilmiş, anlamakta zorlanıyoruz" diyen Tezcan, "Erdoğan çıkmış, 'partisindeki metal yorgunluğunun Afrin harekatıyla ortadan kalktığını' söylüyor. Utanmak gerekir bu sözü söyleyebilmek için. Şehitlerimiz, senin partindeki metal yorgunluğunu ortadan kaldırmak için mi can verdiler, yoksa bu vatan için mi can verdiler?" dedi.

HAK ETMEDEN GİYMEDİLER

Tezcan, Erdoğan'ın danışmanının "Afrin'in inşaat işlerini yapacağız." dediğini iddia ederek, bunun millete saygısızlık olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Hatay'da sınır birliklerini ziyareti sırasında askeri üniforma giymesini de eleştiren Tezcan, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin üniforması hak edilince giyilir. Bu ülkenin kurucuları Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Paşa, Rauf Orbay, Refet Bele, Fevzi Çakmak onların hepsi hak ederek giydiler o üniformaları. Hak etmeden değil. Cumhurbaşkanlığı makamı, şımarıklık makamı değildir. " ifadesini kullandı.

ŞOV YAPILACAK YER DEĞİL

Buranın şehitlerin kanının aktığı, bütün milletin yürek birliği ettiği yer olduğunu belirten Tezcan, şunları aktardı: "Orası temsili askeri üniformalarla şov yapılacak yer değildir. Onun için başta Cumhurbaşkanlığı makamını işgal eden AK Parti Genel Başkanı Erdoğan olmak üzere, herkese ve bu tiyatro sahnesinin parçası olan Genelkurmay Başkanına diyoruz ki bir an önce TSK'nin vakar ve ciddiyetine uygun davranmaya yönelin. Afrin harekatının başarısına gölge düşürmeyin."

BÜYÜME RAKAMLARI

Tezcan, Türkiye ekonomisinin 2017 yılında yüzde 7,4 büyüdüğünün açıklandığını hatırlattı.  İstatistikler ve hesaplama yöntemleri değiştirilerek Türkiye'nin "hormonlu bir büyümeyle" tanıştırıldığını ileri süren Tezcan, "7,4 büyümüşüz, dolar 4 liraya geldi, avro 5 liraya dayandı, işsizlik yüzde 11, enflasyon yüzde 12. Bu büyüme tablosu içerisinde 6 milyon işsiz, 16 milyon yoksulun olduğu bir Türkiye yarattılar. Benzin 6 liraya, mazot 5,5 liraya dayandı." diye konuştu. Tezcan, şoförün, çiftçinin, emeklinin, işsizin büyümeden pay alamadığını, yoksulluğun ortadan kalkmadığını bildirdi.

HER 5 GENÇTEN 5'İ İŞSİZ

Türkiye'de artan işsizliğe dikkati çeken Tezcan, şöyle devam etti: "Her 5 gençten birisi işsiz, üniversite mezunu her 4 gençten birisi işsiz. 400 bin atanamamış öğretmen var. 100 bine dayanmış atanmayan ziraat mühendisi, gıda mühendisi, veteriner hekim var. Çiftçinin alacağı almış başını gitmiş. 430 bin esnaf iflas etmiş. Bu tabloda '7,4 büyüdük' dedikleri yerde, dolar bazında baktığınızda milli gelir düşmüş. 862,7 milyar dolardan, 851 milyar dolara düşmüş. Dolar bazında yüzde 1,35 küçülmüşüz."

BU NASIL BÜYÜME?

"Bu nasıl büyüme? Bu büyümenin kime, ne faydası oldu?" diye soran Tezcan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Büyüdük mü? Büyüdük. O zaman gelin bu büyümeyi bölüştürelim. Şu anda bin 603 lira asgari ücret. Asgari ücret en az 2 bin lira olmalı. Bin 603 liraya çıkardığınızda asgari ücret 425 dolardı, şimdi 400 dolara düştü. 25 dolar birden düşmüş. Nasıl büyüme bu? Ortalama memur maaşı 2 bin 889 liraydı, 4 bin 986 liraya çıkması lazım büyümeden pay verdiğimiz zaman. Bağ-Kur ve SGK emeklilerinin ortalama aylığı bin 500 lira civarındaydı, 2 bin 400 lira olması lazım büyümeden bunlara pay verdiğimiz zaman. Buyurun, 7,4 büyüdük, o zaman SGK ve Bağ-Kur'lulara hak ettiği payı verelim, büyümeyi paylaştıralım. Kime vereceksiniz bu büyümeyi?"

TOSUNCUKLAR NASIL BÜYÜDÜYSE...

Tezcan, çiftçilerin 11 yıllık alacağının 102 milyar lira olduğuna işaret ederek, "Bu büyüme, Çiftlik Bank modeli büyümedir. Çiftlik Bank'taki tosuncuklar nasıl hormonlu büyüdülerse, bunların büyüme modelleri böyle. Borçla, yalanla, kandırmayla, halüsinasyonla milleti büyüdüğümüze ikna etmeye çalışıyorlar." dedi. Emeğin büyümeden aldığı pay düşerken, sermayenin payının yükseldiğine dikkati çeken Tezcan, büyümenin adaletli paylaştırılmadığını aktardı.

KAMU BANKALARININ SORUMLUSU KİM?

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Her kötülüğün anası faizdir. Faizin sorumlusu kamu bankalarıdır." dediğini anımsatan Tezcan, "Peki, kamu bankalarının sorumlusu kim? Sorumlusu sensin. O zaman her kötülüğün anası sensin." görüşünü savundu. Tezcan, AK Parti iktidarında yurt dışına ödenen toplam faizin 150 milyar dolar olduğunu belirtti.

TOSUNCUK DÜZENİ

"Bu düzen 'tosuncuk' düzenidir. Kendi 'tosuncuklarına' da ulaşır diye bu düzeninin araştırılmasından korkuyorlar." diyen Tezcan, TBMM'de Çiftlik Bank'ın araştırılması önergesinin reddedildiğini bildirdi. Türkiye'nin bir aydır şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıktığına değinen Tezcan, "Milli ve yerli olmak, Büyük Ortadoğu Projesi'nin peşine takılıp, Cargill'i zengin etmek için şeker pancarı üreticisini yok etmekten geçmiyor. Milli ve yerli olmak, şeker fabrikalarına, bu milletin varlığına sahip çıkmaktan geçiyor. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı mücadelede gerçek anlamda Türkiye'de bir vatan ittifakı oluşmuştur, bir milli ittifak oluşmuştur. Bu milli ittifak, bu gayri milli iktidarı devirecek." ifadesini kullandı.

ARAZİNİN SATIŞINI ÖNLEYECEĞİZ

Bülent Tezcan, Trakya'da şeker fabrikalarının 21 bin 671 metrekare arazisinin satışa çıkarıldığına dikkati çekerek, bunları önleyeceklerini savundu. TBMM'ye Atatürk tişörtüyle girilmesinin fiilen yasaklandığını, kadın tiyatro oyuncularına sansür uygulandığını ileri süren Tezcan, "Türkiye Cumhuriyeti, uygar dünyada kadına seçme ve seçilme hakkını ilk veren ülkelerin başında gelmesi sebebiyle, haklı bir övüncün sahibi. TBMM, bu haklı övüncün sahibi. Utanmıyor musunuz, bu övünce gölge düşürmeye?" ifadesini kullandı.

PROJE İKTİDAR

Bartın İl Milli Eğitim Müdürünün, Atatürk posterinin asılmasını genelgeden çıkardığını belirten Tezcan, "Atatürk ve İnönü gibi iki değere, 'iki ayyaş' demekten çekinmeyen bir anlayış, Cumhurbaşkanlığı makamını işgal ettiği zaman, onun arkasından giden il müdürü ya da TBMM önündeki polis memuru böyle davranacak... Atatürk'ün adını ağzına almayan TBMM Başkanı orada oturduğu sürece, Türkiye bu projeyle karşı karşıya demektir. AK Parti, Türkiye'nin bu anlamdaki bütün çağdaş kazanımlarını yok etmeye dönük bir proje iktidarıdır. Bunu ortadan kaldırmak hepimizin görevidir." dedi.

UNUTTURULMAYA ÇALIŞIYORLAR

Tezcan, 15 Temmuz darbe girişimin siyasi ayağının unutturulmaya çalışıldığını savunarak, OHAL'in darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmasını önlemek için kullanıldığını belirtti. Tezcan, şu görüşlere yer verdi: "Darbenin siyasi ayağını Genel Başkanımız açıkladığında, rahatsız olmuş AK Parti Genel Başkanı. Niye rahatsız oluyorsun? Yalan mı söylemiş Genel Başkanımız? Darbenin siyasi ayağının tepesinde siz yok musunuz? Bu ülkede devlete FETÖ'yü siz yerleştirmediniz mi? Kozmik odadan çaldıkları bilgileri, okyanus ötesi güçlerle paylaşanlara hem o koltukları hem o odaya girme imkanını siz vermediniz mi? TSK'yi tasfiye etmek üzere oluşturulan Balyoz ve Ergenekon kumpaslarının arkasındaki siyasi güç siz değil misiniz? HSYK'yi, Adalet Bakanlığını, İçişleri Bakanlığını, Emniyet Genel Müdürlüğünü bunlara teslim eden siz değil misiniz? Milli Güvenlik Kurulunda bunların soruşturulmasını engelleyen siz değil misiniz?"

SİYASİ AYAK HESAP VERECEK

Darbenin siyasi ayağının hesap vereceğini ifade eden Tezcan, şunları kaydetti:"Ne yaparsanız yapın, bir tarafta darbeciler hesap verecek, bir tarafta çete hesap verecek, bir tarafta da siz hesap vereceksiniz. Bu suçun bütün ortakları hesabını verecekler."  Tezcan, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Erken seçim ihtimaline" dair soruya, "Biz, yarın seçim olacakmış gibi hazırız. Türkiye'nin bu açmazdan kurtulmasının yolu seçimdir, ne zaman seçim sandığı gelecekse, biz yarın seçim olacakmış gibi hazırlıklarımızı yürütüyoruz." yanıtını verdi. "CHP'nin ittifak çalışmalarının" sorulduğu Tezcan, Türkiye'nin bütün demokrasi güçlerini bir araya getirecek siyasal çözüme ihtiyaç duyulduğunu, bu kapsamda görüş alışverişlerinin olduğunu bildirdi.

"DEMİRTAŞ'LA İTTİFAK GÖRÜŞÜLMEDİ"

"CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz'ın, tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaretinin" sorulması üzerine Tezcan, "Önemli bir ziyarettir. Genel Başkan Yardımcımız, Genel Başkanımızın bilgisi dahilinde ziyaret etmiştir. Bir ittifak görüşmesi, ziyareti değildir. Ziyarette, ittifak görüşmesi gündeme gelmemiştir ama önemli ve ciddi bir ziyarettir. Hem insani hem siyasi anlamda önemli bir ziyarettir." değerlendirmesinde bulundu.  "Sanatçı ve sporcuların Afrin harekatı kapsamında askerleri ziyaretinin" sorulduğu Tezcan, "Sanatçıların bu noktadaki duyarlı davranışları takdire şayan bir durumdur." karşılığını verdi.

GÜNCEL
Bursa'da ünlü ilahiyatçıdan sigara açıklaması!
MÜSİAD İnegöl Şubesinin düzenlediği programa katılan ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Cevat Akşit, "Zehi...
GÜNCEL
Korkutan deprem! Bursa da sallandı...
Merkez üssü Çanakkale'nin Ayvacık açıkları olan 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Bur...
GÜNCEL
Bursalılar, hafta sonuna dikkat! Sıcaklıklar düşüyor...
Son dönemlerin en sıcak kışının yaşandığı yurdun batı kesimlerine kar ve tipi uyarısı yapıldı. Me...
TÜRKİYE
ABD'ye çok kritik Suriye ziyareti!
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in de bul...
GÜNCEL
Ankara'daki kışlada mühimmat patlaması! Yaralılar var
Ankara'nın Polatlı ilçesinde bulunan Topçu ve Füze Okulu Komutanlığında, ağır silah eğitim atışı ...
ASAYİŞ
Her satırı korkunç... 'Sana yaptıklarımın aynısını kızına yapacağım deyince...'
Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde kendisini taciz ettiği iddiasıyla tartıştığı üvey babasını bıçaklaya...
Her satırı korkunç... 'Sana yaptıklarımın aynısını kızına yapacağım deyince...'
Bursa Doğa Kolejli öğrenciden takidere şayan hareket! Geliri LÖSEV'e...
'Filenin Efeleri' Şahinkaya'da...
Bebeğiniz sürekli ağlıyorsa dikkat!

En Çok Okunan Haberler

Korkutan deprem! Bursa da sallandı...

Merkez üssü Çanakkale'nin Ayvacık açıkları olan 5.4 ...

Bursa'da deprem!

Bursa yine sallandı. Kandilli Rasathanesinden yapıla...

Bozbey'den çok önemli Suriyeli açıklaması: '...

Nilüfer Belediyesi yanındaki ticari imarlı alanın, B...

Bursa için korkutan açıklama! '7,2'lik bir e...

Marmara'da 7,2'lik bir depremlik enerji biriktiğini ...

25 ilde patates ekimi yasaklandı! İşte o şeh...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Niğde Mi...

Bursa'da tanzim satışlar başladı, ürünler ka...

İstanbul ve Ankara'nın ardından Bursa'da da 3 yerde ...

Bursa'da tekmeli, yumruklu, coplu kavga! Acı...

Bursa Adliyesi'nin 10 metre ilerisinde trafikte yol ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Bursa'da 3 ye...

Gökdere Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap ...

Bursa'da her yerde aranıyor! 'İnsaniyet namı...

Bursa'da 2 gün önce işe giden annesinin ardından evd...

Bursa'da 7 tanzim satış noktası daha açılıyo...

Bursa'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitinginin ardında...

Bursalılar dikkat! Bugün bazı yollar miting...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart'ta yapılacak yerel se...

Bursa'da bu kafeye müşteriler çay içmeye değ...

Bursa'daki tarihi surlarda bulunan bir kafenin tuval...

Dünya çapında aranan teröristler Bursa'da ya...

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Bölge Başkanlığı il...

Tanzim satışlar nedeniyle marketler zararına...

Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın ardından kurul...

Bursa'da pankartlı protesto: 'Kardeşi kardeş...

Bursasporlu bazı taraftarlar, sabah saatlerinde bir ...