Çiftlik Bank sanıkları savunmalarını yaptı! Şoke eden ifadeler...

Kamuoyunda "Çiftlik Bank" olarak bilinen sistemin kurucu ve yöneticilerine yönelik, 11'i tutuklu 48 sanığın yargılandığı davada, 24 sanığın savunması alındı.

GÜNCEL, 10 Mayıs 2019 Cuma, 21:11
Çiftlik Bank sanıkları savunmalarını yaptı! Şoke eden ifadeler...

Binlerce kişinin kâr vaadiyle dolandırılmasına ilişkin firari sanık Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 7'si firari 11'i tutuklu 48 sanıklı Çiftlik Bank davasının görülmesine devam edildi. Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 11'i tutuklu 24 sanık cezaevinden getirilirken, sanık avukatları da salonda hazır bulundu. Basın mensupları ve izleyicilerin yer olmadığı gerekçesiyle salona alınmadığı duruşmada kimlik tespitinin ardından sanıkların savunmalarına geçildi. 

YAZILIM UZMANI OLARAK YIL ÇALIŞTIM'

Tutuklu sanıklardan Cudi Cumhur Yurdakul savunmasında bilgisayar yazılım uzmanı olduğunu söyleyerek, "2016 yılı Aralık ayında internet sitesinden bana ulaşan önceden tanımadığım Cengiz Samur'un teklifi üzerine Bursa'ya giderek Cengiz Samur, Mehmet Aydın, Fatih Aydın adlı kişiler ile Çiftlik Bank olarak bilinen şirkette yazılım geliştirici olarak çalışma konusunda görüştüm. Sözleşmeyle şirketin Bursa'daki iş yerinde 15 Mayıs 2017 tarihine kadar çalıştım" dedi. 

'KİMSEYİ TEŞVİK ETMEDİM'

Kimseden para almadığını söyleyen Yurdakul, "Kimseyi de bu oluşuma para yatırması konusunda yönlendirmedim. Teşvik etmedim. Örgüt yöneticisi veya üyesi değilim. 2017 yılı Kasım ayından itibaren yönetici olarak bilinen Mehmet Aydın ve eşi Sıla Aydın ile bir kaç kişinin çok fazla kişisel harcama yapmalarından rahatsız oldum. Bu konudaki şikayet ve endişelerimi de kendilerine bildirmiştim. Başlangıçta Çiftlik Bank'a ait söz konusu yazılımı oluşturan kişi ben değilim" diye konuştu. 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİYKEN ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞ

Tutuklu sanık Koray Hasgül, üniversitede öğrenciyken arkadaşının önerisi üzerine bir iş yerinde müşteri hizmetleri görevlisi olarak çalışmaya başladığını söyleyerek, "2017 yılı Ekim ayında istifalar nedeniyle Fame Game Hayvancılık A.Ş.'nin finans müdürü oldum. 21 Şubat 2018 tarihine kadar görevim devam etti. Bu tarihte istifa ettim. Ben kimseyi dolandırmadım, internet sitesine veya diğer sitelere oyuna katılma konusunda ilan vermedim. Kimseyi oyuna katılmaları için ikna etmedim, teşvik de etmedim. Var olduğu söylenen örgütün yöneticiliğini de yapmadım. 2018 yılı Şubat ayında şirketle ilişkimi keserek Dubai'ye başka bir işe gittim. 9 aydır tutukluyum. Suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum" dedi. 

'MEHMET AYDIN RAP SÖYLEMEYE ÇALIŞAN BİRİYDİ'

Sosyal medya sorumlusu tutuklu sanık Umeyr Karakoç, "İstanbul'da ikamet ediyorum fakat Orhan Gül isimli olmasına rağmen Can Feza adıyla tanınan rap şarkıları söyleyen kişinin 2016 yılı başlarında menajerliğini yapmaya başladım. Orhan Gül bu arada Mehmet Aydın ile tanışmış. Mehmet Aydın ile 81 ülkede konser verme konusunda anlaşmış. Mehmet Aydın da rap şarkıları söylemeye çalışan birisiydi. Bu şekilde ben de Mehmet Aydın ile tanışmış oldum. 2017 yılı Mart ayında 15-20 gün kadar İngöl şubesindeki hayvanların bulunduğu çiftlikte müdür olarak çalıştım" dedi. 

'ABİSİ ÇİFTLİKTEN HAYVAN ÇALDI'

Mehmet Aydın'ın abisi Fatih Aydın'ın İnegöl'deki çiftlikten büyükbaş hayvan çaldıklarını fark ettiğini ve ortaya çıkardığını söyleyen Karakoç, "Kamera görüntüleri izlendi. Hayvanların çalındığı açık olmasına rağmen Mehmet Aydın'a yanlış bilgi verdiler. Şirket İstanbul'a taşınınca Ataşehir ve Beykoz Acarkent'teki ofislere gidip geldim. Mehmet Aydın'ın önerisi üzerine 2017 yılı kasım ayı sonu ya da aralık ayı başında Dubai'ye orada kurulacak çiftliğin kuruluşu için gittim. 3 aya kadar orada kaldım. Kurulması düşünülen şirket işi olmadı. Ben de İstanbul'a döndüm. Şirkette yöneticilik yapmadım. Dolandırıcılık yapmadım. Örgüt üyesi de değilim. Ben sadece Mehmet Aydın'ın hoşlandığı şarkıcı grubu ve yazar grubu, medya ile ilişkilerim iyi olduğu için Mehmet Aydın ile biraz yakındım" ifadelerini kullandı. 

'MEHMET AYDIN İLE 5 AY ARJANTİN'DE KALDIM'

Kırmızı bültenle aranan ve geçtiğimiz yıl Bulgaristan'da yakalanarak Türkiye'ye iade edilen yazılımcı tutuklu sanık Düzgün Genç, 2009 yılından beri Bulgaristan'da yaşadığını söyleyerek, "Çiftlik Bank olarak bilinen yerde Cudi Cumhur'un referansı ile çalışmaya başladım. 2017 yılı Haziran ayında Cudi Cumhur ve Mehmet Aydın ile Arjantin'e gittik. Orada 5 ay kaldım. Sigortamın yatırılmaması ve vaatlerin yerine getirilmemesi nedeniyle 2017 Kasım'ında İstanbul'a geldim. Buradan Bulgaristan'a gittim. İddialar nedeniyle Bulgaristan polisi tarafından gözaltına alındım. İsteğimle Türkiye'ye iade edildim. Türkiye'deki şirketle ilgili hiçbir faaliyetim olmadı. Arjantin'de iken sadece Türkiye'deki Çiftlik Bank bayilerinin sitelerini hazırladım. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Diğer sanıklar da savunmalarında suçlamaları kabul etmedi. 

SAVCI TAHLİYE İSTEDİ

Duruşmada savcısı, tutuklu sanıklardan Hakkı Cangül, Faruk Cangül ve Düzgün Genç'in üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimalinin dikkate alınarak ayrı ayrı tahliyelerine, diğer tutuklu sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi. 

Mahkemeye heyeti ara kararında, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşmaya 13 Mayıs Pazartesi günü devam edilecek. 

İDDİANAMEDEN 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 3 bin 762 kişi müşteki, 7'si firari 48 kişi ise şüpheli yer aldı.

İddianamede, firari sanık Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma/yönetme", "bilişim sistemlerini araç olarak kullanma suretiyle nitelikli dolandırıcılık", "ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından 22 bin 580'er yıldan 75 bin 260'şar yıla kadar hapsi istendi. Örgüt üyeleri ve yardım edenlerin aralarında bulunduğu 30 sanık hakkında ise, "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından toplamda 5'er 13'er yıla kadar hapis cezası talep edildi. 

GÜNCEL
Bursa için korkutan uyarı! Tarih verildi...
Bursa Valiliği, sel, dolu, su baskını ve çatı uçmaları gibi oluşacak muhtemel risklere karşı vata...
ASAYİŞ
Bursa'da 75 kişiyi dolandıran 'Ponzi Arzu'ya sevinç çığlıkları attıran karar!
Bursa'da saadet zinciri kurarak 75 kişiyi 13 milyon dolandıran Ponzi lakaplı Arzu Mertgil'e ev ha...
GÜNCEL
YeniDönem, 10. yaşını kutluyor!
Bursa'da 10 yıldır sorumlu habercilik anlayışıyla kent belleğine silinmez izler bırakan YeniDönem...
GÜNCEL
Bursa'da mahalleli daha fazla dayanamadı! Evden tonlarca çöp çıktı...
Bursa'da çevreye kötü koku yaydığı için mahalle sakinlerinin şikayet ettiği evden yaklaşık 3 ton ...
TEKNOLOJİ
NASA duyurdu, Türkler birinci oldu!
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) 2020'deki Mars görevi için başlattığı proje ...
GÜNCEL
Erdoğan: '50 tane fazla eleman al deyince rahatsız olanlar var'
İstihdamın önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Birilerine gel bakalım sen de...
Eski Yenişehir Hastanesi adliye olacak!
Bursa'daki müzeler film platosuna dönüyor!
Ebru Gündeş yeni şarkısının klibini iznik'te çekti!
Köprüyle evlenen kadın: 'O yakışıklı, güçlü ve dayanıklı'

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da Suriyeli dehşeti! 14 yaşındaki çocu...

Bursa'da 14 yaşındaki bir çocuk, ülkesindeki iç sava...

Bursa'da otobüste panik anları! Yolcu kriz g...

Bursa'da özel halk otobüsüne binen yaşlı adam kalp k...

Bursa'da 3 hastane Şehir Hastanesi'ne taşını...

TÜİK verilerine göre Bursa'nın kişi başına düşen dok...

Bursa'da denizde facia! Cansız bedenine ulaş...

Bursa'nın Mudanya ilçesinde dün akşam botla denize a...

Bursa'da yürek sızlatan dram: 'Beyimin katil...

Bursa'nın Gürsu ilçesine bağlı bir köyde kaldığı bağ...

Tecavüzcüsünün başını kesip köy meydanına at...

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Isparta'nın Yalvaç ilçesin...

Yakında Bursa'da açılıyor: 'Türkiye'de emsal...

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Bursa Ticare...

Bursaspor'da flaş ayrılık! Eşyalarını toplay...

Bursaspor'un Brezilyalı futbolcusu Allano Lima, Burs...

Tunceli Belediyesi'nden tartışma yaratan 'De...

Tunceli Belediye Başkanı TKP'li Fatih Mehmet Maçoğlu...

Herkes onu konuşuyor! ATM'yi döven adam...

İstanbul'da Gaziosmanpaşa Meydanı'nda erkek bir şahı...

Bursalılar dikkat! Sular kesilecek...

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü İç...

Bakan Soylu 'Aç kalacaklar' demişti! Çarpıcı...

Giresun kırsalında süren operasyonlar neticesinde 'A...

FETÖ'den tutuklanan Zafer Biryol tahliye oldu!

FETÖ'nün futbol yapılanması davasında tutuklu yargıl...

The Challenge şampiyonu Turabi oldu!

Survivor'da iki kez şampiyon olan ve ardından ABD'ni...

manşet

manşet